O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 03 maja 2010
Ceiba pentandra - Puchowiec pięciopręcikowy.
Czyli drzewo liściaste, którego korę i większe gałęzie pokrywają gęsto duże kolce (lecz nie zawsze). Podjęłam się hodowli tego gatunku, a raczej najpierw wysiania czterech nasion do substratu torfowego z dużą ilością piasku, perlitu i drobnego keramzytu. Pojemnik przykryty folią stoi na południowym parapecie od trzech dni. Na zdjęciu jest 5 nasion, lecz osłonki uginały się pod lekkim naciskiem i z łatwością można było sprawdzić czy któreś nasiono nie jest zepsute w środku - jedno takie się okazało. Nasiona zawierają duże ilości oleju i szybko jełczeją. Przechowywane w szczelnych woreczkach w temperaturze 5-10°C, mogą zachować zdolność kiełkowania maksymalnie do roku. Przed wysiewem nasiona najlepiej zanurzyć w prawie wrzącej wodzie na minutę a następnie moczyć w letniej wodzie przez 24 godziny. Świeże nasiona kiełkują w prawie 100% w przeciągu 3-5 dni po tych zabiegach, w temperaturze 20-30°C. Bez moczenia przed wysiewem kiełkowanie może przeciągać się do 3-4 miesięcy.

Preferuje pełne słońce lub nieco zacienione miejsca, bogatą w materię organiczną glebę o lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie, nie jest mrozoodporne. Drzewa te są przystosowane do suchych warunków, mogą przechowywać wodę w korze.

Puchowiec inaczej zwany jest drzewem kapokowym lub też po angielsku kapok tree, silk cotton tree. Pochodzi z Ameryki Południowej, porasta prawie całą Afrykę. Dorasta do 60-70 m wysokości, tworzy korzenie podporowe. Liście opadają podczas pory suchej. W naturalnych warunkach kwitnie po raz pierwszy po 3-8 latach. Młode rośliny mogą kwitnąć nawet tak rzadko, jak raz na pięć lat, szczególnie gdy żyją w bardzo wilgotnych lasach. Kwitnienie ma miejsce, gdy drzewa zrzucą liście. Drzewa kapokowe są samopylne. Owoce są skórzaste, żółte lub zielone elipsoidalne (10-30 cm długości) w postaci torebek uwalniających puchowe włókno zawierające 120-170 nasion.Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie