O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 02 maja 2011
Magnolia - wiosenne liście.
Magnolia zimę spędziła na strychu, zrzuciła parę liści, które miała. Wiosną wypuściła kilka liści, które na razie nieco żółkną. Możliwe, że dostała zbyt nasłonecznione miejsce tuż po zimie. Zmieniłam jej wierzchnią warstwę ziemi i zaczęłam trochę nawozić. Poniżej dwa zdjęcia zrobione na przestrzeni ostatnich kilku tygodni.Tagi: magnolia
20:01, tropicjungle , magnolia
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 lipca 2010
Mała magnolia - nowe liscie.
Magnolia przed wyjazdem miała się dobrze.
Tagi: magnolia
20:16, tropicjungle , magnolia
Link Komentarze (2) »
niedziela, 20 czerwca 2010
Magnolia pośrednia - pierwsza siewka.
Magnolia pośrednia, czyli magnolia Soulange'a. Doczekałam się jednej siewki tej rośliny. Z pozostałych nasion na razie nic nie wyrosło. Nasiona te siedziały zimą na strychu, w ziemi. Wiosną zmieniłam im ziemię i postawiłam w ciepłe, słoneczne miejsce. Dwa-trzy tygodnie temu ukazał się kiełek. Jeśli siewka przetrwa i wzmocni się, może zaszczepię na niej zraz z kwitnącej już magnolii - po takim zabiegu zakwitłaby po 3-4 latach. Gdy jednak zrezygnuję z zaszczepienia, poczekam prawdopodobnie jakieś 8-10 lat lub nawet kilkanaście. Jeśli roślina będzie dość duża, zawsze mogę zaszczepić na jednym silnym pędzie kwitnąca magnolię, a słabsze pozostawić i pilnować, aby nie zagłuszyły szczepionego pędu. Siewka ma w tej chwili około 7 cm.

piątek, 23 kwietnia 2010
Zaschnięty owocostan magnolii.
Wczesną wiosną można znaleźć na drzewach magnolii zaschnięte owocostany z nasionami w środku, które nie opadły podczas zimy. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć jak wygląda taki owocostan (ma około 7 cm długości) oraz trzy nasiona obok w zaschniętych osnówkach. >>Tutaj<< opisywałam jak sadzić nasiona.

15:52, tropicjungle , magnolia
Link Dodaj komentarz »
sobota, 14 listopada 2009
Magnolia pośrednia - nasiona.
Magnolie są dość ciekawymi roślinami. Pojawiły się na Ziemi jeszcze przed pszczołami, a zapylane były przez chrząszcze jako jedne z pierwszych kwiatowych roślin. Różne źródła podają, że skamieniałości Magnolii datowane są na 20-50 mln lat temu, a innych rośliny z rodziny magnoliowatych na 95 mln lat temu. Kwiaty Magnolii są umieszczone na końcach pędów, w Polsce kwitnie w Kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się liści, nie występuje tu jednak dziko. Magnolia Pośrednia (Soulange'a) jest krzyżówką M. liliflora i M. denudata. Jej kwiaty są obupłciowe. Owocostan składa się z dużej liczby czerwonych mieszków, w których znajdują się nasiona otoczone czerwoną osnówką, które można obejrzeć na zdjęciu poniżej. Osnówki tuż po zerwaniu z drzewa są twarde, gładkie, a czerwona barwa jest bardzo nasycona. Po paru dniach lub tygodniu miękną, ciemnieją i stają się pomarszczone. Wtedy łatwo zdjąć je z czarnych, twardych nasion. W osnówkach mają one długość 1 cm. Nie udało mi się zdobyć całego owocostanu, jedynie parę nasion (zbiera się je, gdy mieszki zaczynają się otwierać - Październik/Listopad). Nasiona teoretycznie powinno się stratyfikować, lecz jak zawsze w takich przypadkach wypróbuję metodę z jak i bez stratyfikacji. Stratyfikacja powinna odbywać się w temperaturze około 5°C przez 3-4 miesiące. Potem należy przenieść nasiona w ciepłe miejsce. Kiełkowanie następuje po 3-6 tygodniach. Ziemia dla Magnolii to mieszanka torfu i piasku (2:1). Młode rośliny należy zabezpieczać na Zimę. Źle znosi przesadzanie przez delikatny system korzeniowy. Przycinanie nie jest zalecane. Dorasta do 3-6 m, większość odmian kwitnie po kilkunastu-kilkudziesięciu latach, lecz są też takie, które kwitną po 5-10 latach. Sadzonki z nasion można z powodzeniem wykorzystywać do zaszczepiania pędów kwitnących Magnolii.
17:08, tropicjungle , magnolia
Link Komentarze (7) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie