O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
czwartek, 03 maja 2012
Ukorzeniona oliwka - zmiany.
Jakiś czas temu ukorzeniłam oliwkę z bardzo małej gałązki. Słabo rosła przez długi czas, bardzo długo się ukorzeniała. W tym roku wypuściła nową gałązkę z boku, a część nad nią uschła. Na razie wygląda dobrze, jakby miała w końcu zacząć porządnie rosnąć. Jest w tej chwili dość długa, lecz nie przycinam jej na razie, by jej nie osłabiać, liczę na to, że sama się rozkrzewi mając dużo słońca. Musiałam przymocować ją do drewnianej podpórki, bo inaczej rosłaby w poziomie.
Powiększone pączki liściowe zwiastują rozkrzewianie się.

Tagi: olea oliwka
20:06, tropicjungle , oliwka
Link Komentarze (5) »
wtorek, 20 lipca 2010
Ukorzeniona oliwka i nasiona.
Ostatnio miałam okazję zerwać parę ususzonych oliwek z umierającego drzewka oliwnego. Nie wiadomo, jak długo na nim wisiały, mam nadzieję, że nie dłużej niż od zeszłego lata. Wielkość tych oliwek, to jakieś 1-2 cm, pod spodem ich zdjęcie. Dość ciężko było oczyścić nasiona ze starego miąższu, nawet po rozmoczeniu. Na kolejnym zdjęciu owe nasiona. Ciężko powiedzieć, czy coś z nich wyrośnie, ale spróbować zawsze warto. Jeszcze niżej moja jedyna ukorzeniona oliwka, ostatnio była przesadzona, powinna zacząć rozwijać się trochę szybciej.22:09, tropicjungle , oliwka
Link Komentarze (3) »
piątek, 23 kwietnia 2010
Oliwka europejska - rozwój liści.
Jak widać, trzy liście przybyły. Przesadziłam oliwkę do nowej ziemi. System korzeniowy jest raczej słabo rozwinięty i na razie bardzo kruchy. Tylko dwa delikatne korzenie odchodzą od podziemnej części, jeden z nich wytworzył już trochę rozgałęzień. Górna część oliwki, powyżej miejsca, z którego wyrastają liście jest uschnięta. Pewnie długo zajmie jej lepsze ukorzenienie się i rozpoczęcie bardziej intensywnego wzrostu.

Tagi: oliwka
15:52, tropicjungle , oliwka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 marca 2010
Oliwka europejska - powrót do życia.
Oliwkę próbowałam ukorzenić w wakacje. Materiału miałam bardzo mało, bo tylko 3 niewielkie gałązki z kwitnącego już drzewka. Dwie uschły, a trzecia marniała w bardzo powolnym tempie. Gdy po paru miesiącach zostały na niej tylko 2 liście i lekko przyschła z góry, niedelikatnie wyciągnęłam ją z ziemi uszkadzając jeden z dwóch długich korzeni, które jednak wypuściła. Oliwka ukorzeniła się więc, ale jej nadziemna część nie miała się dobrze. Opłukałam ją, pozwoliłam lekko wyschnąć przez parę minut i zanurzyłam podziemną część w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych, otrzepałam z nadmiaru i posadziłam w nowej ziemi. Na doniczkę nałożyłam foliowy woreczek. Gałązka przez całą zimę tylko jeszcze bardziej uschła z góry, odżyła natomiast w tydzień po umieszczeniu jej pod świetlówką. Wygląda na to, że udało się i będzie rosła, a może nawet kwitła niedługo. Wypuściła 2 jasnozielone pączki liściowe, widoczne na zdjęciach. Nie spisujmy więc na straty zbyt wcześnie marnie wyglądających roślin, może brakuje im tylko jednego czynnika, aby w końcu zaczęły się odwdzięczać za opiekę. ;)


Tagi: oliwka
18:02, tropicjungle , oliwka
Link Komentarze (2) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie