O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
sobota, 27 lutego 2010
Batat - podsumowanie.
Hodowla batata w doniczce udała się i jednocześnie nie. Batat ukorzenił się, podziemna jego część napęczniała i stwardniała, wypuścił jeden spory korzonek oraz wiele paromilimetrowych. Nadziemna część natomiast skurczyła się i zmiękła, zaczęła gnić w środku - z tego też powodu wyciągnęłam go z ziemi. Gdybym tego nie zrobiła, batat za jakiś czas prawdopodobnie wypuściłby łodygi/ę z części podziemnej, a część nadziemna zepsułaby się całkowicie - to samo czekałoby część podziemną, ale wtedy nowe odrosty pewnie poradziłby sobie już bez niej. Jednak nie o taki batat w doniczce mi chodziło. Część nadziemna miała wyglądem imitować pień krzaczastego drzewka - musiałaby w takim razie być większa i bardziej świeża (mój batat był przechowywany po kupnie około 2 tygodnie i trochę się pomarszczył przez ten czas). Skoro podziemna część stwardniała w towarzystwie wilgotnej ziemi, wokół nadziemnej można by było umieścić foliowy woreczek do czasu pokazania się pierwszych odrostów. Jest jeszcze jeden problem powstający przy hodowli batatów w doniczkach - podziemna część staje się siedliskiem larw ziemiórek i skoczkonogów. Aktualnie nie mam problemu z ziemiórkami, ale pomimo tego dolna część batatu była cała przez nie zasiedlona (widoczne są na trzecim zdjęciu), a to ostatecznie zadecydowało o tymczasowym zawieszeniu prób z batatami - aż do wiosny, wtedy spróbuję na dworze.


piątek, 29 stycznia 2010
Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas).
Jest to ziemniak batat nazywany także patatem lub słodkim ziemniakiem. Jest wieloletnią byliną o białych lub czerwonych kwiatach. Uprawia się go w prawie całej strefie tropikalnej. Jego łodyga jest płożąca, silnie rozgałęziona, dorastająca do 5 metrów długości. Jednakże częste przycinanie nowych pędów na wysokości drugiego lub trzeciego liścia powoduje, że roślina rozrasta się w gęsty krzaczek. Łodygi ukorzeniają się w węzłach, a z korzeni wyrastają bulwy - bataty. Kształt i wielkość batatów jest zależny od odmiany - są podłużne i okrągłe, czerwone i brązowe... Ich waga osiąga do 3 kg. Bataty możemy sadzić w głębokich donicach z dobrym drenażem. Latem możemy przesadzać je do ogrodu, aby uzyskać trochę plonów. Do wyboru mamy różne sposoby sadzenia - bulwę można pociąć na grube plastry i zakopać je całe pod ziemią, można także zasadzić bulwę w całości pod ziemią lub posadzić ją pionowo, tak aby połowa (ta od której była odcięta górna część łodygi/korzenia) wystawała nad ziemię, która to powinna składać się z mieszanki torfu, piasku i zwykłej ziemi np z ogrodu lub doniczkowej w proporcjach 1:1:1. Można dodać także trochę drobnego keramzytu lub perlitu. Przed zasadzeniem bulwy powinniśmy się upewnić, czy nigdzie nie gnije. Zwlekałam z posadzeniem mojego batata, ponieważ nie miałam czasu i gdy w końcu zabrałam się za to, spostrzegłam, że gnije w miejscu, które powinno wystawać nad ziemię. Odkroiłam dokładnie to miejsce, a batata zasadziłam odwrotnie, co teoretycznie nie powinno przysporzyć mu kłopotów podczas ukorzeniania się, lecz na efekty jeszcze trochę poczekam. Batat od dwóch tygodni nie zmienił swojego wyglądu, nie wydaje także żadnego nieprzyjemnego zapachu, więc na razie wszystko z nim dobrze. Gdy bulwa ukorzeni się, cześć nadziemna powinna zacząć wypuszczać pierwsze liście. Takie "drzewko" wygląda bardzie ciekawie - wyglądem przypomina nieco styl bonsai, gdy część nadziemna bulwy jest wystarczająco duża i wysoka. Bataty wymagają częstego i obfitego podlewania, jednak nie wcześniej niż po przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Nie polecam zakładania na doniczki foliowych woreczków itd, ponieważ to mogłoby doprowadzić do pleśnienia lub gnicia bulwy.


Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie