O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 20 grudnia 2009
Nasiona tamaryndowca - pęcznienie.
Po jednej nocy spędzonej nad kaloryferem w wilgotnym perlicie, dwa nasiona na dziewięć napęczniały, trochę zmiękły, a ich wierzchnia osłona rozmoczyła się i odeszła od nasiona. Wkrótce powinny kiełkować. Na zdjęciu widać porównanie nasion po spęcznieniu oraz przed. Liście tamaryndowca przypominają wyglądem liście akacji, więc siewki muszą wyglądać dość atrakcyjnie.
sobota, 19 grudnia 2009
Tamaryndowiec indyjski (Tamarindus indica).
Inne nazwy to tamarynd lub powidlnik indyjski. Roślina ta pochodzi z Afryki, preferuje wilgotne, tropikalne warunki. Dorasta do 20 m wysokości, jest wiecznie zielona na terenach, na których nie występuje pora sucha (która jest niezbędna do prawidłowego kwitnięcia). Owoce mają kształt strąków, dojrzałe są kruche i wyschnięte, a w środku znajduje się odwodniony miąższ. W jednym strąku można znaleźć przeważnie 5-10 nasion wielkości 1 cm. Rośliny te preferują pełne słońce, są odporne na wiatr, najlepiej rosną w głębokich, żyznych, dobrze zdrenowanych glebach o kwaśnym odczynie. Należy podlewać je umiarkowanie, nie znoszą przelania. Dorosłe drzewa zniosą temperatury do -2°C. Nasiona przechowywane w suchych warunkach pozostają zdolne do kiełkowania przez kilka miesięcy. Posadzone na głębokości 3 cm powinny kiełkować po tygodniu. Tamaryndowiec owocuje po 6-8 latach w optymalnych warunkach.Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie