O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 27 września 2010
Kiwano pokonane przez niskie temperatury.
W tej chwili moje kiwano dogorywa w ogrodzie, niestety 5-10 st.C w nocy to za mało i liście oraz pędy powoli obumierają. Następnego roku kiwano, a także miechunki peruwiańskie będę hodować w szklarni, która (mam nadzieję) stanie niedługo na moim podwórku. Wstawiam zdjęcia ze środka lata, gdy moje ogórki afrykańskie czuły się jeszcze dobrze. Oczywiście nie doczekałam się nawet kwiatów, bo upałów i słońca było zdecydowanie za mało.Tagi: kiwano
17:18, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (4) »
niedziela, 20 czerwca 2010
Kiwano - przeprowadzka.
Afrykańskie ogórki już prawie miesiąc temu przesadziłam do ogródka, przykryłam folią, którą niestety podczas wyjazdu porwał silny wiatr, przez co z 12 pozostało ich w ogrodzie tylko 4. Do tego nie rosną zbyt żwawo, pewnie jest im ciągle za zimno nocami - a może i nie tylko nocami. Poniższe zdjęcia przedstawiają kiwano zanim rozsadziłam je w ogrodzie.


Tagi: kiwano
20:34, tropicjungle , kiwano
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 kwietnia 2010
Siewki kiwano - postepy.
Kiwano wypuszczają pierwsze liście. Mają w tej chwili po jakieś 3-4 cm. Za około miesiąc czeka je przeprowadzka do ogrodu.

Tagi: kiwano
15:39, tropicjungle , kiwano
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 kwietnia 2010
Pierwsze siewki kiwano.
Kiwano zaczęło kiełkować po tygodniu. W tej chwili 4 siewki mają już po 1-2cm, a piąta dopiero wynurza się spod ziemi. Na drugim zdjęciu widoczne są nasiona po osuszeniu. Kolejną metodą na odróżnienie 'pustych' nasion od 'pełnych' jest zanurzenie ich w wodzie - 'puste' unoszą się na powierzchni, pełne natomiast osiadają na dnie.

Tagi: kiwano
20:08, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (2) »
piątek, 09 kwietnia 2010
Kiwano w przekroju.
W końcu nadeszły lepsze dni na sadzenie kiwano, wiec rozkroiłam je w celu wyjęcia nasion. Przetrzymało całą zimę w bardzo dobrym stanie, w środku także się nie zepsuło. Przechowywałam je cały czas w temperaturze pokojowej, na półce. Po rozkrojeniu okazało się, że większość nasion jest 'pusta', co oznacza puste osłonki nasion. Na zdjęciach nasiona 'pełne' widoczne są jako ciemniejsze z jasną obwódką wokół (osłonki nasion posiadają w środku zarodek, bielmo i liścienie), są także bardziej obłe. Nasiona jednolitej, jasnej barwy są w istocie płaskimi osłonkami pustymi w środku. Na pierwszym zdjęciu widać to dobrze. Zasadziłam 6 kwietnia do wielodoniczek 12 nasion i ustawiłam w najcieplejszym i najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu (na dworze ciągle jest za zimno - chyba że ktoś posiada szklarnię, w której mógłby już sadzić kiwano). Przykryłam kiwano folią. Sam owoc jest według mnie trochę bez smaku, wodnisty. Nie smakuje jak ogórek ani jak banan czy kiwi. Może to być wina długiego przechowywania, sam owoc się nie zepsuł, ale jego walory smakowe mogły się zmienić. Tutaj kiwano w całości.14:21, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (1) »
sobota, 19 grudnia 2009
Kiwano (Cucumis metuliferus) - gatunek ogórka.
Jest to dość charakterystyczny gatunek ogórka, pochodzi z Afryki. Nazwa kiwano jest zlepkiem słów kiwi i banan - smak kiwano miał przypominać te owoce. W innych krajach kiwano jest określane mianem Horned cucumber (ogórek rogaty) lub African horned melon (afrykański melon rogaty). Do wzrostu wymaga powyżej 15°C, a zamiera w temperaturze 5°C. Dobrze znosi okresowe przesuszenie gleby. Najlepiej wysiewać je pod koniec kwietnia pod folią, którą zdejmuje się na początku lipca lub też w szklarni. Wytwarza kilkumetrowe pędy płożące. Kwiaty pojawiają się pod koniec lipca i na początku sierpnia. Kiwano jest rozdzielnopłciowe, jednopienne (kwiaty żeńskie i męskie pojawiają się na jednej roślinie). Przy wysokich temperaturach już po dwóch tygodniach owoce osiągają pełną wielkość: 10-15 cm. Z zielonych zmieniają się w żółte, następnie pomarańczowe. Zbiera się je na początku września, przed pierwszymi przymrozkami. Po kilkumiesięcznym przechowywaniu można pozyskiwać z nich nasiona. Owoce posiadają wiele kolców, więc aby je przechować, należy poowijać je papierem, by nie kaleczyły się wzajemnie. Przechowywanie w temperaturze pokojowej może trwać nawet 10 miesięcy.


18:16, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (2) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie