O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 30 kwietnia 2012
Cherymoja (czerymoja, cherymoya) - pierwsze listki.
Trzy małe flaszowce peruwiańskie inaczej zwane cherymojami/czerymojami najwidoczniej bardzo lubią parapet południowego okna. Rozwijają pierwsze listki i pną się do słońca. Mają po około 5-7 cm. Owoc flaszowca peruwiańskiego wygląda tak.
środa, 18 kwietnia 2012
Flaszowiec - kiełkowanie.
Myślałam, że nie doczekam się tego momentu, lecz flaszowiec jednak wykiełkował. Czekanie trwało około 2 miesiące i przedwczoraj przy podlewaniu ujrzałam maleńkie kiełki. Na razie kiełkują 3 flaszowce. Poniżej ich zdjęcia.
niedziela, 04 grudnia 2011
Flaszowiec peruwiański (Annona cherimola) - owoce.
Znane także jako czerymoja lub cherymoja. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, osiąga wysokość 7-8 metrów. Owoce są wielkości około 10 cm, skórka dość twarda, lecz miąższ w środku jest bardzo miękki, bardzo słodki, posiada dużo soku i jest dość smaczny. W środku znajduje się bardzo wiele czarnych nasion długości około 1 cm. W pierwszym owocu, jaki otworzyłam było ich aż 51. Uprzedzając pytania: owoce kupiłam na jakimś tureckim targu z owocami w Holandii. Owoce tak właśnie wyglądają, gdy są dojrzałe. Zielone lub zielonkawo-żółte z brązowymi śladami, po ucisku skórki. Gdy owoce są całe brązowe, nie nadają się już do jedzenia. Nasiona są trujące. Cherymoje potrzebują długich dni, a zimą ochłodzenia. W lecie optymalna temperatura to 18-25 st. C, a zimą 5-18 st. C.
niedziela, 02 sierpnia 2009
Jabłko cukrowe (Sugar apple) - nasiona.
Jest to owoc flaszowca łuskowatego (Annona squamosa). Jego nasiona są toksyczne. Ich wielkość to 1-2 cm. Kiełkują szybciej, gdy są posadzone tydzień po wyjęciu z owocu niż sadzone jako świeże. Można je przechowywać 3-4 lata. Nasiona przechowywane należy lekko spiłować pilnikiem z wierzchu i moczyć w ciepłej wodzie przez 3 dni przed posadzeniem. Kiełkowanie powinno nastąpić do 30 dni po tych zabiegach. W jednym owocu można znaleźć 20-38 nasion lub nawet więcej. Drzewo osiąga 3-6 m wysokości. Ma płytki system korzeniowy, jest odporne na suche warunki, nie lubi przelania. Owocuje po 2-4 latach. Toleruje gleby piaskowe, wapienne, gliniaste, lecz z dobrym drenażem.

Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie