O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 02 sierpnia 2009
Garcinia mangostana - mangostan właściwy.
Mangostan (inne nazwy: garcynia, smaczliwka, żółtopla, żółciecz) jest wiecznie zielonym drzewem, osiąga 6-25 m. Kwiaty są obupłciowe lub rozdzielnopłciowe. Do rozmnażania mangostanu nadają się tylko pełne, duże nasiona, a tracą one żywotność po 5 dniach od wyjęcia z owocu. Przed posadzeniem moczy się je 24 godziny, sadzi się spłaszczoną stroną do dołu, na głębokość 3 grubości nasiona w ziemię torfową z dodatkiem piasku/żwiru. Kiełkowanie następuje po 20-22 dniach. Pierwsze kwitnienie może nastąpić po 7-9 latach, ale roślina może także nie kwitnąć nawet przez 10-20 lat. Średnica owoców wynosi 5-7 cm. Na jeden owoc przeważnie przypada jedno w pełni rozwinięte nasiono. Znajduje się ono w największym z białych segmentów owocu. W poprzednich mangostanach, jakie nabyłam, odbywała się w środku fermentacja miąższu, jak i nasion. Mangostany te są widoczne na ostatnim zdjęciu. Od świeżych owoców odróżnia je brązowy ogonek i twarda, nie uginająca się pod naciskiem palców łupina.
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie