O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
piątek, 29 października 2010
Dwa małe rambutany.
Ich przyszłość jest niepewna, ale na razie żyją. ;) Dziś rozsadziłam je do osobnych doniczek i mam nadzieję, że nie zabije ich to. Długo zajęło im kiełkowanie, około miesiąca, a wykiełkowały tyko 3 na 8/9. Później rozkopując ziemię widziałam, że jeszcze 3 nasiona puściły korzeń pod ziemią, który potem zmarniał. Najmniejszy z tych trzech nie rozwinął liści, tylko zbrązowiał po dwóch tygodniach. W tej chwili dwa żyjące rambutany mają jakieś 4 tygodnie od wykiełkowania i po 12 cm. Liście na początku były lekko czerwonawe, lecz szybko zzieleniały. Nie wiem czy przeżyją zimę, słońca jest już bardzo mało, świetlówka słabo ratuje longany, więc nie wiem jak będą sobie radzić rambutany. Poniżej ich krótka historia na zdjęciach.

Tagi: Rambutan
19:40, tropicjungle , rambutan
Link Komentarze (5) »
niedziela, 12 lipca 2009
Jagodzian rambutan - owoce.
Rambutan nie jest popularny w Polsce, nie widziałam go jeszcze w ani jednym polskim sklepie. Jest natomiast popularny w chińskich supermarketach, które można spotkać na przykład w większych miastach Holandii - tam właśnie kupiłam moje rambutany i trochę innych, rzadko spotykanych owoców. Rambutan jest spokrewniony z liczi, budowa owoców obu roślin jest bardzo do siebie podobna. W smaku natomiast rambutan jest według mnie o wiele lepszy niż liczi. Średnica owocu wynosi około 4-5 cm bez wąsów. Poniżej przedstawiam efekty sesji zdjęciowej z rambutanem. Nasiona powinny być sadzone od razu po wyjęciu z owocu i umyciu (sok z miąższu powstrzymuje kiełkowanie), poziomo, spłaszczoną stroną do dołu, aby siewka rosła prosto i miała normalny, zdrowy system korzeniowy. Nasiona przetrzymywane około tydzień po wyjęciu z owocu mają o połowę mniejszą zdolność kiełkowania. Kiełkowanie powinno nastąpić po 9-25 dniach. Rambutan owocuje po 5-6 latach. Jest dwupienny. Stosunek występowania roślin żeńskich do męskich wynosi 4-5 do 7. Owoce zawiązują się na roślinach żeńskich.
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie