O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 27 września 2010
Tamarillo zwiększa rozmiary.
Podczas lata tamarillo sporo urosły, te ze zdjęcia stały całe lato w domu. Mniejsze stały na balkonie i niestety wrześniowe temperatury okazały się dla nich za niskie, przez co liściom pousychały brzegi. Myślę, że niedługo usunę najmniejszą roślinę z tych, które rosną razem w trzy, aby pozostałe dwie miały więcej miejsca. Powinny rosnąć pojedynczo, ale wyglądają całkiem ładnie po kilka, aż tak im to chyba nie przeszkadza, tylko donica musi być ze dwa razy większa niż dla jednej rośliny...


Tagi: tamarillo
17:54, tropicjungle , tamarillo
Link Komentarze (6) »
niedziela, 02 maja 2010
Tamarillo - rozwój.
Tamarilla (5 roślin) po przesadzeniu do lepszej, bardziej kwaśnej, torfowej gleby od razu pokazały na co je stać. Trzy rosnące razem mają w tej chwili 40 cm wysokości, dwa rosnące razem mają 28 cm. Największy liść ma 17 cm długości (bez ogonka). Na pierwszych dwóch zdjęciach widoczne są mniejsze rośliny, na następnych większe. Gdy dalej będą się tak rozrastać, zmuszona będę pozbyć się dwóch mniejszych. Dolne, małe liście naturalnie żółkną i opadają.Tagi: tamarillo
22:48, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 lutego 2010
Tamarilla - postepy.
Tamarilla rozsadziłam po 3 do osobnych doniczek przed jesienią. Trudno znaleźć im zimą dobre miejsce. Blisko kaloryfera jest za suche powietrze - liście zwijają się i usychają. Koło nieszczelnych okien jest im za zimno - młode liście więdną, nie mogą też stać zbyt blisko siebie, bo gdy jest im za ciasno, liście rosną zniekształcone. Przez te przeprowadzki straciły więcej liści niż powinny, a najmniejsza siewka jest w słabej kondycji. W tej chwili znalazłam im w miarę ciepłe i nie za suche miejsce z dostateczną ilością przestrzeni. Liście w końcu rosną zdrowo, nie usychają, jedynie mają mniejsze rozmiary niż na bardziej nasłonecznionych stanowiskach. Dolne liście naturalnie dla tamarillo odginają się do dołu, następnie żółkną i opadają. Rośliny mają w tej chwili do 28 cm wysokości. Na wiosnę zostaną przycięte.


Tagi: tamarillo
13:58, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 października 2009
Tamarillo po lecie.
Tamarillo straciło trochę liści z powodu zbyt intensywnego nasłonecznienia latem, lecz w tej chwili ma się już dobrze. Wysokość najwyższej z 6 siewek to 14 cm. Co ciekawe, liście po nawet delikatnym potarciu ich wydają bardzo intensywny zapach, który mi nie przypadł do gustu.
Tagi: tamarillo
12:52, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 lipca 2009
Tamarillo - postępy.
Tamarillo wyglądają zdrowo.
Tagi: tamarillo
21:32, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 lipca 2009
Tamarillo - pierwsze siewki.
Tamarillo wykiełkowały niedawno, pokryte są drobnymi włoskami.
Tagi: tamarillo
21:48, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 czerwca 2009
Tamarillo - nasiona.
Tamarillo w smaku jest dość zróżnicowane. Środek owocu wraz z osłonkami nasion jest słodko-kwaśny, przypomina smak czarnych porzeczek. Cała reszta smakuje trochę jak rozmiękczony melon i wg mnie nie jest już smaczna. W ciemnych otoczkach zawiera wiele małych nasion. To, jak z nimi postępować, opisałam w poprzednich wpisach o tamarillo.

12:39, tropicjungle , tamarillo
Link Komentarze (3) »
czwartek, 11 czerwca 2009
Tamarillo - hodowla, uprawa.
Cyphomandra betacea kryje się także pod nazwami: tamarillo, pomidor drzewiasty, cyfomandra grubolistna, zgrabka grubolistna, zgrabka burakowata). Należy pobierać nasiona w czarnych otoczkach z dojrzałych owoców, czyli takich o ciemnoczerwonej barwie, bardzo miękkich. Oczyszczone nasiona ze świeżych owoców kiełkują po 3 tygodniach. Aby skrócić kiełkowanie do 4-6 dni, należy przed posadzeniem schładzać oczyszczone, suche nasiona w lodówce przez 24 godziny. Potrzebuje dobrze zdrenowanej, żyznej ziemi, więc najlepiej umieszczać nasiona w torfie z domieszką perlitu lub żwiru z drobnymi kamykami. Na spodzie pojemnika powinna znajdować się warstwa drenażowa. Siewki przesadza się do osobnych doniczek, gdy osiągną 6 cm wysokości.

Tamarillo jest mało wymagające, łatwe w hodowli, szybko rosnące. Wymaga stanowiska słonecznego, toleruje częściowo zacienione. Preferuje temperatury w okolicy 20°C. Wiosną oraz latem najlepiej nawozić nawozem do pomidorów, jeśli liczy się na plony. Wymaga podlewania umiarkowanego. Zimą podlewać skąpo oraz przechowywać w chłodniejszym pomieszczeniu (10-15°C) z dobrym dostępem do światła. Aby zachować zwarty pokrój drzewka i zmusić je do rozkrzewienia się, należy corocznie (najlepiej wiosną) przycinać wszystkie nadmiernie wyciągające się pędy oraz usuwać te, które już owocowały, ponieważ owoce pojawiają się na nowych przyrostach. Cyfomandra nadaje się w naszym klimacie do hodowli w domu, jedynie latem można wystawiać ją na dwór, ma słabą tolerancję na mróz. Gubienie dolnych, starszych liści jest objawem naturalnym. Korzenie rosną raczej płytko. Nie toleruje silnego wiatru, źle reaguje na przesuszenia, nie lubi gorącego i jednocześnie suchego powietrza.

Pochodzi z północnych terenów Ameryki Południowej. Jest to wiecznie zielony, półzdrewniały krzew dorastający do wysokości 2-3 m. Przy odpowiednim traktowaniu owocuje pierwszy raz po 18-24 miesiącach przez następne 5-12 lat. Owoce dojrzewają w ciągu 3 miesięcy. Jest jednopienne (kwiaty męskie i żeńskie występują na jednej roślinie), wiatropylne.
środa, 10 czerwca 2009
Tamarillo - nowy nabytek.
Cyphomandra betacea (inaczej: tamarillo, pomidor drzewiasty, cyfomandra grubolistna, zgrabka grubolistna, zgrabka burakowata). Na zdjęciach widnieje odmiana czerwona. Pochodzi z północnych terenów Ameryki Południowej. Skórka jest bardzo miękka, intensywnie czerwona. Dojrzałe owoce mają gorzko-słodki smak, ciemnoczerwoną, wiśniową barwę, są bardzo miękkie. Tamarillo na poniższych zdjęciach ma 7 cm długości (bez szypułki). Jest to mało wymagający, łatwy w hodowli, szybko rosnący, wiecznie zielony krzew dorastający do wysokości 2-3 m. Oczyszczone nasiona ze świeżych owoców kiełkują po 3 tygodniach. Aby skrócić kiełkowanie do 4-6 dni, należy przed posadzeniem schładzać oczyszczone, suche nasiona w lodówce przez 24 godziny. Owocuje pierwszy raz po 18-24 miesiącach przez następne 5-12 lat. Owoce dojrzewają w ciągu 3 miesięcy.

Tagi: tamarillo
21:28, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie