O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
środa, 28 lipca 2010
Baobaby - przymusowe przesadzanie.
Zdjęcia poniżej zrobiłam jakieś 2-3 tygodnie temu, niestety nie miałam czasu umieścić ich wcześniej, wakacje to dla mnie najbardziej zajęta pora roku. Baobaby w miniaturowych doniczkach, w jakich rosły trochę się już cisnęły i nie chciały rosnąć za szybko, dlatego razem z bryłą ziemi przesadziłam je do większych. Gdy wszystkie nasiona sadzi się w jednym pojemniku, jedne baobaby kiełkują szybciej, inne wolniej. Siewki nie wymagają już takiej wilgotności podłoża (trzeba nawet uważać, aby ich nie przelać), a nasiona pozostałe w ziemi, ciągle potrzebują większej wilgotności - dlatego lepiej sadzić po jednym nasionku na małą doniczkę. Na pierwszym zdjęciu starszy, na drugim młodszy baobab.

Tagi: baobab
20:32, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (4) »
niedziela, 20 czerwca 2010
Baobaby - porównanie.
Baobaby mają około 10-12 cm. Mniejszy baobab pochodzi z nasion nabytych na allegro, wykiełkował miesiąc temu. Większy baobab i zarazem młodszy o tydzień pochodzi z owocu baobabu, który udało mi się całkiem przypadkiem kupić. Oba stoją cały czas na tym samym stanowisku. Jestem ciekawa, jak potoczą się ich dalsze losy. Mam nadzieję, że nie skończą, jak ich poprzednik z przegnitymi korzeniami. ;)

Tagi: baobab
20:29, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (4) »
czwartek, 20 maja 2010
Nowy baobab.
Nie jest to jeszcze baobab z nasiona z owocu, który ostatnio kupiłam. Tego zasadziłam, zanim kupiłam owoc. Kiełkowanie zajęło mu jakiś tydzień, a odstęp pomiędzy zrobieniem poniższych zdjęć także wynosił około tydzień. W tej chwili baobab ma 5-6 cm. Trzeba było mu trochę pomóc w zrzuceniu osłonki nasiona, ponieważ liścienie ciasno w niej ugrzęzły.

Tagi: baobab
22:30, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (7) »
niedziela, 16 maja 2010
Ciekawa zdobycz - owoc baobabu.
Niestety nie wybrałam się do Afryki, a owoc ten znalazłam przechadzając się po sklepach z dekoracyjnymi różnościami. Owoc ten ma zdrewniałą już łupinę (ozdobnie ponacinaną), 14 cm długości i liczne nasiona w środku znajdujące się w segmentach białego, zeschniętego miąższu, który przypomina trochę kruchą bezę. Nasiona znajdujące się w takiej osłonie pozostają żywotne przez bardzo długi czas. Tak się składa, że mój prawie roczny baobab zginął zimą, ponieważ z troski o niego podlałam go parę razy, pomimo tego, że przechodził porę suchą. Miał bardzo przesuszoną ziemię, do tego wyglądał, jakby przysychał, więc poczęstowałam go kilka razy odrobiną wody. Niestety na wiosnę nie wypuszczał nowych pędów, więc odkopałam go i okazało się, że miał przegniły korzeń. Zdążyłam już zamówić parę nasion z internetu, jedno zaczęło kiełkować, lecz cały owoc z masą nasion w środku jest nieporównywalnie tańszy od zamawiania ich na sztuki. Gdybym jeszcze miała miejsce na plantację baobabów... ;)21:52, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (2) »
piątek, 02 października 2009
Baobab po lecie.
Baobab przez całe lato wykształcił 3 pary liści, a jego łodyga zaczęła drewnieć. Nigdy wcześniej nie miałam okazji obserwować drewnienia łodygi baobabu, a dzieje się to w niecodzienny sposób. Łodyga najpierw pokrywa się od dołu drobnymi pęknięciami, spod których powoli wyłania się zdrewniała warstwa. Baobab ma już 24 cm wysokości.

Tagi: baobab
11:57, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (3) »
niedziela, 12 lipca 2009
Baobab - następne liście.
Baobab tygodniowo rozwija po jednej nowej parze liści. Poniżej umieściłam zdjęcie sprzed tygodnia. Z powodu mojego wyjazdu na wakacje jest to prawdopodobnie ostatnie zdjęcie baobabu w wakacje, następne będę w stanie zrobić sama dopiero we wrześniu.
Tagi: baobab
13:54, tropicjungle , baobab
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 czerwca 2009
Baobab - nowe liście.
Baobab rośnie bardzo szybko, w ciągu tygodnia rozwinął jedną parę liści, a następna jest w trakcie rozwijania się. Niestety nie obyło się bez problemów, baobab jest najprawdopodobniej wrażliwy na szkodniki niewidoczne gołym okiem, zwijające i ordzewiające liście jabłoni i innych drzew owocowych - kilka z nich stoi na moim podwórku i wiele w okolicy. Wystarczy otworzyć okno, aby szkodniki te dostały się z wiatrem do domu. Plus jest taki, że atakowane są tylko młode, miękkie liście, a lekarstwem jest regularny oprysk Talstarem. Na zdjęciu widać uszkodzenia w postaci zniekształconych liści i niewielkich przebarwień na końcówkach - w tych miejscach została uszkodzona tkanka liści.

Tagi: baobab
16:35, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (2) »
sobota, 20 czerwca 2009
Baobab afrykański - postępy.
Baobab wypuścił drugą parę liści, na razie trzyma się dobrze. Obok niego tydzień temu kiełkował drugi, lecz kiełek szybko zbrązowiał. Jego miejsce zajęło trzecie nasiono, które jeszcze nie wykiełkowało.

Tagi: baobab
13:48, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (2) »
piątek, 12 czerwca 2009
Baobab afrykański (baobab właściwy,
Adansonia digitata) - hodowla, uprawa.
Ze względu na dużą twardość osłonki nasion bardzo trudno spowodować, aby do środka dostała się woda budząca zarodek. W naturze osłonki nasion baobabu zmiękczane są przez kwasy żołądkowe roślinożerców, a następnie rozsiewane po sawannie. W hodowli domowej osłonki zmiękcza się przez wstępne moczenie nasion przez kilka minut w bardzo ciepłej wodzie, prawie gorącej. Następnie ściera się lekko osłonkę przy pomocy metalowego pilnika (papier ścierny tylko dla bardzo cierpliwych) lub nacina się osłonkę, tak aby nie uszkodzić wnętrza nasiona. Tak przygotowane nasiona umieszczamy w letniej wodzie na 2-3 dni i czekamy, aż napęcznieją. Gdy nasiona podwoją swój rozmiar, można posadzić je w mieszance torfu z piaskiem i drobnymi kamykami (w proporcji 2:1:1). Nasiona umieszcza się w ziemi na głębokości 2 cm, podlewa się obficie i ustawia się na maksymalnie nasłonecznionym stanowisku. Nie można dopuścić do przesuszenia ziemi podczas kiełkowania. Aby nasiona wykiełkowały, należy zapewnić im temperaturę 22-25°C. Siewkom należy zapewnić temperaturę powyżej 13°C, a także raczej suche, dobrze zdrenowane podłoże i dużą ilość światła. Jeśli przez 15 dni od posadzenia nie widać efektów, należy delikatnie rozgrzebać ziemię, aby sprawdzić stan nasiona. Jeśli nasiono napęczniało w ziemi lub zrobiło się miękkie, można je zostawić, bo albo niedługo wykiełkuje, albo zaczęło gnić. Jeśli nie zmieniło rozmiarów ani twardości od chwili posadzenia, należy wyjąć je i powtórzyć wszystkie czynności opisane w tym akapicie.

Gdy pierwsza para liści jest już rozwinięta i pojawia się ich druga para, można rozsadzić rośliny do osobnych doniczek. Potem można je przesadzać co 3-4 lata. Przy przesadzaniu można przycinać korzenie. Baobab jest wrażliwy na przelanie. Od nadmiaru wody żółkną, a następnie opadają liście. Jest zdecydowanie sucholubny. Baobaby znoszą temperaturę tylko od 0°C w górę, lecz nie zaleca się przetrzymywania ich w temperaturze niższej niż 5°C. Gdy baobab doświadczy tak niskiej dla niego temperatury (już od 10-13°C), może rozpocząć przygotowywanie się do pory suchej. Pora deszczowa w miarę wzrostu szerokości geograficznej ogranicza się do 2-3 miesięcy w okresie letnim, więc poza okresem letnim baobab może (lecz nie musi) przechodzić porę suchą. Aby wymusić przejście baobabu w porę suchą, należy zimą zapewnić mu temperaturę w okolicy 13°C. Przechodzenie przez baobab pory suchej nie jest konieczne do prawidłowego wzrostu. Podczas tej pory baobab zrzuca liście. W tym czasie należy zaprzestać podlewania. Po pewnym czasie, czasem po kilku miesiącach, baobab zaczyna wypuszczać nowe liście. Należy go wtedy przenieść do cieplejszego pomieszczenia i zacząć umiarkowanie podlewać.

Występuje na otwartych równinach i sawannach w tropikalnej i subtropikalnej Afryce. Baobab w naturze dorasta do 25 metrów wysokości, a pień do 10 metrów średnicy. Żyje do kilku tysięcy lat (wg różnych źródeł 2-5 tysięcy lat). W naturze baobab posiada liście od maja-czerwca do października, a zrzuca je w czasie pory suchej. W mniej radykalnych warunkach klimatycznych liście są zimnozielone, czyli zostają na drzewie przez cały rok. Kwitnie nocą od maja do sierpnia. Obupłciowe kwiaty są zapylane przez nietoperze. Potrafi regenerować korę bezpośrednio z odsłoniętego drewna. Pnie baobabów zawierają do 20% wody. Idealnie nadaje się na bonsai.
11:25, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (3) »
środa, 10 czerwca 2009
Baobab - pierwsza siewka.
Jedno z nasion kiełkowało już po czterech dniach, dwa pozostałe nadal nie ruszają. Siewka wyrosła z nasiona, które mocno napęczniało po moczeniu w wodzie, więc aby uzyskać bardzo szybkie kiełkowanie (w przypadku mojego nasiona były to 4 dni), nasiona baobabu należy moczyć w ciepłej wodzie aż do napęcznienia, a następnie zasadzić w ziemi. Siewka ma 6 cm wysokości.
Tagi: baobab
21:36, tropicjungle , baobab
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 31 maja 2009
Nasiona baobabu po wymoczeniu.
Po trzymaniu nasion baobabu przez 48 godzin w ciepłej wodzie, jedno z nich bardzo napęczniało, wręcz podwoiło swój rozmiar. Pozostałe dwa nie zmieniły swojej objętości. Ciekawe, jak odbije się to na kiełkowaniu.
14:27, tropicjungle , baobab
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 maja 2009
Nasiona baobabu (Adansonia digitata).
Nasiona Baobabu afrykańskiego pochodzące z Allegro mam zamiar wysiać do mieszanki torfu z piaskiem i drobnymi kamykami (w proporcji 2:1:1) po wymoczeniu ich w ciepłej wodzie przez 48 godzin. Do utrzymania stałej temperatury wody można użyć termosu. Nasiona umieszcza się w ziemi na głębokosci 2 cm, a doniczkę przykrywa się woreczkiem lub plastikowym pojemnikiem i ustawia się na maksymalnie nasłonecznionym stanowisku. Aby nasiona wykiełkowały należy zapewnić im temperaturę 22-25°C. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne do wykiełkowania. Kiełkowanie nasion jest nierównomiernie. Siewkom należy zapewnić temperaturę powyżej 12°C, a także raczej suche, dobrze zdrenowane podłoże i dużą ilość światła.
15:23, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (4) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie