O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 30 października 2011
Sadzonki nashi.
Nashi rosły tego lata dość dobrze, poniżej przedstawiam zdjęcia z kwietnia, nowe będę w stanie zrobić dopiero w grudniu. Od wiosny nashi urosły dość pokaźnie.
wtorek, 30 marca 2010
Nashi - nowe liście.
Nashi wróciły do życia po długim spoczynku zimowym. Tak wyglądają w tej chwili.

sobota, 06 marca 2010
Nashi - wiosenne przebudzenie.
Przebudzenie dla nashi zafundowała także świetlówka, choć przeniesione ze strychu do pokoju były już conajmniej miesiąc temu. Jeszcze tylko baobab nie daje żadnych oznak życia. Dwa ostatnie zdjęcia są sprzed tygodnia, pierwsze z dzisiaj - jest to najwyższe nashi.


sobota, 24 października 2009
Kolejna odmiana nashi.
Tym razem o kształcie przypominającym gruszkę obróconą do góry nogami. Zasiałam dwa nasiona, będzie to już trzecia odmiana nashi w mojej hodowli. Owoce są bardzo twarde, mało słodkie, bardzo soczyste. Ich długość bez ogonka to około 8 cm.

sobota, 17 października 2009
Nashi - postępy.
Grusze chińskie zostały przycięte z powodu zatrzymania się ich wzrostu już latem. W tej chwili wypuszczają obok miejsc cięcia pączki liściowe. Nashi rosnące razem mają odpowiednio 16 i 7 cm wysokości. Pochodzą z owocu o gruszkowatym kształcie. Nashi rosnące osobno ma 6 cm wysokości i pochodzi z odmiany okrągłej. Ich liście stają się jesienią żółte, następnie pomarańczowe, a gdy staną się czerwone, opadają. Oczywiście do tego potrzebne jest obniżenie temperatury, które zafunduję wszystkim roślinom zrzucającym liście na zimę dopiero w listopadzie. Starsze okazy można uprawiać w cieplejszych rejonach Polski w gruncie. W warunkach naturalnych owocują 2 lub 3 lata po posadzeniu. Są obcopylne - wymają zapylania krzyżowego, czyli zapylania pyłkiem innej odmiany, dlatego hodowla dwóch różnych odmian opłaci się w razie ewentualnego kwitnienia.

piątek, 12 czerwca 2009
Nashi - wzrost.
Pierwsze od lewej widoczne jest nashi o gruszkowatym kształcie owoców, dwa kolejne to nashi o okrągłym kształcie owoców. Najwyższa siewka ma 13 cm.
piątek, 29 maja 2009
Siewki nashi.
Nasiona z nashi o gruszkowatym kształcie, które kiełkowały w owocu, wzbiły się ponad ziemię. Udało się to trzem z czterech, lecz jedno z tych trzech musiało być uszkodzone w środku, ponieważ siewka zamiast zielonych liścieni ma uschnięty czubek. Prawdopodobnie nic z niej już nie będzie. Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają siewkę z nashi o okrągłym, przypominającym jabłko kształcie.


niedziela, 24 maja 2009
Siewka nashi.
Siewka nashi zmieniła się, jak widać na zdjęciu. Ma pierwszy porządny liść. Poprzednie liście były trochę uszkodzone (widać na zdjęciu, iż były ucięte w połowie), prawdopodobnie przez liścienie usychające miejscowo jeszcze przed wyjściem z osłonki nasiona (co także widać na zdjęciu). Siewka ma 6 cm wysokości. Biorąc pod uwagę uszkodzone liścienie pierwszego nasiona, pozostałe dwa mogą w ogóle nie wykiełkować.
piątek, 22 maja 2009
Nashi kiełkujące w ogryzku.
Po zjedzeniu nashi o gruszkowatym kształcie, którego zdjęcia można zobaczyć tutaj, przechowywałam ogryzek przez 3-4 dni w woreczku. Dziś, po delikatnym rozerwaniu ogryzka, znalazłam w środku 10 nasion, w tym 4 kiełkujące. Warunki panujące w owiniętym folią ogryzku widocznie sprzyjały kiełkowaniu. Opłukałam nasiona tak, aby nie uszkodzić kiełków i równie delikatnie posadziłam je w ziemi. Niedługo kiełki powinny unieść osłonki nasion z liścieniami w środku nad ziemię.
czwartek, 14 maja 2009
Nashi - kiełkowanie.
Tydzień temu pierwsze z trzech posadzonych przeze mnie nasion nashi wykiełkowało. Nashi to orientalna gruszka, którą od niedawna można było nabyć w wielu sklepach sprowadzających różne owoce tropikalne. Siewka na zdjęciu pochodzi z owocu o okrągłym kształcie i bardzo jasnej, prawie białej barwie, a wykiełkowała w niecałe 2 tygodnie od posadzenia. Niżej widoczne są zdjęcia innej odmiany nashi, o bardziej gruszkowatym kształcie, z której będzie pochodzić następna partia siewek, jeśli uda mi się je uzyskać.


Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie