O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
środa, 06 kwietnia 2011
Pitaje - wzrost.
Kaktusy pitaje rosną dość szybko. W zeszłym roku jesienią zaczęły wypuszczać dużo korzeni powietrznych. Ostatnio przycięłam je ze względów estetycznych. Pitaje podtrzymywane tyczkami rosną w górę, niektóre trochę się rozgałęziają. Na wiosnę kilka małych odnóg zgniło, chyba przez intensywne wiosenne światło. Pewnie przydałaby się im większa donica, lecz jeszcze trochę będą musiały pobyć w tej. Drugie zdjęcie można powiększać.

powiększ

Tagi: pitaja
22:05, tropicjungle , pitaja
Link Komentarze (6) »
niedziela, 20 czerwca 2010
Pitaje - rozwój.
Pitaje radzą sobie dobrze, najdłuższa ma około 15 cm długości. Podczas lata może grozić im poparzenie słoneczne, które objawi się brązowymi plamkami lub brązowieniem i gniciem całych czubków. W takim wypadku należy odciąć gnijącą część i przestawić pitaje w bardziej osłonięte od bezpośredniego słońca miejsce.

Tagi: pitaja
22:37, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 kwietnia 2010
Pitaje - przesadzanie.
Przesadziłam pitaje do większej donicy, dodatkowo glinianej - ewentualny nadmiar wody szybciej odparuje. Najdłuższa roślina ma 11 cm. Użyłam mieszanki ziemi do kaktusów, która posiadała już nawóz ze sporą garścią drobnego keramzytu i perlitu.
Tagi: pitaja
20:41, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 lutego 2010
Pitaje - zimowy przyrost.
Kaktusy pitaje podrosły trochę przez zimę, z tym że zimowe przyrosty przez małą ilość światła są dość cieńkie i ze zdjęcia bardzo łatwo wywnioskować, co wyrosło zimą, a co latem. Jest też trochę nowych siewek, które na razie mają po dwa liścienie, bez łodyg. Zasadziłam trochę nasion w listopadzie - stąd nowe siewki. Pitaje w grupie jednak wyglądają ciekawiej.
Tagi: pitaja
17:26, tropicjungle , pitaja
Link Komentarze (2) »
sobota, 17 października 2009
Pitaje - postępy.
Dwie największe pitaje zgniły przez lato od poparzeń słonecznych. Obcięłam gnijące łodygi, a z liścieni wyrosły następne. Rozkrzewiają się także te nie przycinane. W tej chwili najdłuższa ma 5 cm.
Tagi: pitaja
16:29, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 czerwca 2009
Kaktusy - zmiany.
Pitaje rozwijają się ładnie, jedna wypuściła nawet niewielkie rozgałęzienie. Pitaja z trzema listkami pokazała w końcu ledwo widoczne kolce.
Tagi: pitaja
11:19, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 maja 2009
Trójlistna pitaja.
Najmniejsza siewka pitaji, jak widać na zdjęciu (w czerwonym okręgu), ma trzy liścienie. Nie wiem jeszcze, czy i na co to wpływa (z pewnością jest to anomalia), lecz niedługo się dowiem. Mam nadzieję, że to na szczęście.
Tagi: pitaja
21:12, tropicjungle , pitaja
Link Komentarze (1) »
sobota, 09 maja 2009
Pitaje - wzrost.
Odkąd zrobiło się cieplej, przyspieszyły proces wzrostu.
Tagi: pitaja
13:36, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 kwietnia 2009
Kaktusy pitaje - postępy.
Wyglądają już całkiem pokaźnie.
Tagi: pitaja
17:28, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 kwietnia 2009
Kolce pitaji.
Pitaje powoli zaczynają wyglądać, jak kaktusy. Codziennie przybywają im nowe kolce. Ostatnio też wykiełkowała następna pitaja.

Tagi: pitaja
20:58, tropicjungle , pitaja
Link Komentarze (2) »
piątek, 10 kwietnia 2009
Pitaje - pierwsze kolce.
Trzy najstarsze pitaje zaczęły wypuszczać pierwsze kolce, co można zaobserwować na poniższym zdjęciu.
Tagi: pitaja
23:03, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 marca 2009
Pitaje - następna siewka.
Jest ich już 5, ich wysokość wynosi do 3 cm.

Tagi: pitaja
14:33, tropicjungle , pitaja
Link Komentarze (4) »
piątek, 13 marca 2009
Pitaje - postępy.
Jak widać na zdjęciu, z jednego miejsca wyrosły dwie siewki. Znaczy to, że albo przez nieuwagę posiałam w tym punkcie dwa nasiona (są bardzo małe, więc mogły się skleić) albo było to dwuzarodkowe nasiono, a jedna z siewek z wielozarodkowego nasiona powinna zacząć owocować o wiele szybciej niż pozostałe. Mam nadzieję, że jest to ta druga opcja.
Tagi: pitaja
14:46, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 lutego 2009
Siewka pitaji.
Tydzień po posadzeniu nasion pojawił się jeden kiełek. Dziś pitaja ma już 35 mm. Wyciągnęła się nadmiernie z powodu słabego światła.
Tagi: pitaja
12:11, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 lutego 2009
Pitaja - hodowla, uprawa.
Hylocereus undatus, pitaya, pitaja, pitahaya, dragonfruit lub dragon fruit jest kaktusem i epifitem, co znaczy, że korzysta z innego gatunku (lub ze skał, itp.) jako podpory (wspina się lub płoży), a odżywia się samodzielnie. Łodyga wytwarza korzenie powietrzne. Łodygi posiadają 3 krawędzie, ich długość wynosi do 5 m, natomiast szerokość: 4-7,5 cm. Kolce długości 3 mm wyrastają w grupach po 1-3 sztuki.

Nasiona pitai pobieramy ze świeżych lub suszonych owoców. Należy dobrze oczyścić je z miąższu przed posadzeniem. Nasiona sadzimy bardzo płytko (2-4 mm pod powierzchnią ziemi) w przepuszczalnej glebie. Możemy użyć mieszanki ziemi dla kaktusów, piasku i żwiru w proporcji 1:1:1 lub samego piasku i żwiru w proporcji 1:1, ale w tym wypadku po roku przesadzamy kaktusy do mieszanki piasku, żwiru i ziemi. Tak posadzonych nasion nie podlewamy, lecz zraszamy lekko powierzchnię gleby, jeśli wcześniej nie była wilgotna. Na doniczkę nakładamy foliowy woreczek z paroma otworami lub plastikowy pojemnik, całość umieszczamy w ciepłym miejscu. Po 2-4 tygodniach powinny ukazać się pierwsze kiełki. Siewki utrzymujemy w temperaturze 21-24ºC, w nocy temperatura powinna być niższa o 5-10°C. Trzeba bardzo uważać, aby ich nie przelać. Najlepiej zraszać powierzchnię ziemi raz na kilka dni. Wymagają dużej ilości światła, lecz w południe przy silnym słońcu potrzebują lekkiego zacienienia. Od poparzeń słonecznych lub przelania kaktus może zacząć gnić. Po pierwszym miesiącu od wykiełkowania można zacząć umiarkowane nawożenie organicznym, płynnym nawozem NPK (w przybliżeniu 1:1:1). W naszym klimacie nawóz można zastosować 2-3 razy w roku (od marca do września). Roślina rozmnożona ze zrazu po pierwszym roku może mieć już 30 odnóg, natomiast po czterech latach 130. Po zbiorach należy przyciąć kaktus, aby pozostawić 50 głównych odnóg i 100 odnóg drugiego rzędu. Rośliny te tolerują suszę, upał, mało żyzne gleby, zasolenie ziemi i na krótko wytrzymują takie temperatury jak 0 i 40ºC.

Do kwitnienia potrzebują bardzo długich dni. W naturalnym środowisku owocują głównie miedzy majem a październikiem (mogą owocować 5-6 razy w roku). W naszym klimacie na kwitnienie można liczyć między majem a lipcem. Kwiat otwiera się nocą przez 1-2 dni, po tym czasie zawiązuje się owoc, który jest gotowy do zerwania około 28 dni po zamknięciu się kwiatu. Po dojrzeniu owoc może pozostać na kaktusie 10-15 dni. Gałęzie powinny zwisać w dół, aby kaktus mógł kwitnąć i owocować. Większość odmian jest samopylna. Owocuje 3-7 lat po wykiełkowaniu, jeśli warunki hodowli były zbliżone do naturalnych.
piątek, 16 stycznia 2009
Owoc kaktusa pitaji.
Znany jako dragonfruit (smoczy owoc). Wkrótce zagości w mojej kolekcji. Zdjęcia niestety słabej jakości (robione telefonem), ponieważ owoc i tak był już przejrzały, a dodatkowe kilka dni czekania na dostęp do normalnego aparatu spowodowałyby, że pitaja zaczęłaby gnić. Owoc był długości mniej więcej 15 cm.

22:00, tropicjungle , pitaja
Link Komentarze (5) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie