O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 26 stycznia 2009
Kiełek lotosu.
Jego rozwój zatrzymał się już parę tygodni temu, więc nie wiem, czy lada chwila nie zmarnieje, tym bardziej, że bielmo zaczyna brązowieć. Jeśli taki sam eksperyment przeprowadzę latem, zapewne jego powodzenie będzie bardziej prawdopodobne.
sobota, 22 listopada 2008
Lotos orzechodajny - uprawa, hodowla.
Inaczej: nurzykłąb orzechodajny (Nelumbo nucifera). Posiada grube kłącze płożące się w mule. Młode liście pływają po wodzie, a starsze wznoszą się nawet do 1,5 m nad jej powierzchnię razem z dużymi kwiatami. Kłącza, młode liście i owoce razem z nasionami są jadalne. Liście osiągają szerokość 30-90 cm. Lotos żyje w niezamarzających do dna wodach stojących. Nasiona są bardzo twarde, prawie w ogóle nie przepuszczają wody i posiadają zdolność kiełkowania nawet po wielu latach. Jeśli nasiono zostanie umieszczone w odpowiednim środowisku do wzrostu, może ono stale trwać w hibernacji przez wiele miesięcy zanim wykiełkuje. Tak duża odporność na kiełkowanie uznawana jest za cechę pomocną w przetrwaniu tego gatunku.

Jeden z końców nasiona posiada szpiczaste zakończenie - z tej strony nasiono wykiełkuje. Aby wywołać kiełkowanie, należy usunąć zewnętrzną, twardą skorupę nasiona z przeciwległego końca, na którym znajduje się małe wgłębienie. Można osiągnąć to przy pomocy papieru ściernego lub pilnika - trzeba zetrzeć skorupę na końcówce z wgłębieniem do miejsca, w którym pod ścieraną warstwą ukaże się cienka linia tworząca owal. Jeśli przeoczy się ten punkt i zetrze nasiono do ukazania się zarysu kremowego obszaru pod spodem, nasiono jeszcze jest użyteczne. Po starciu twardej powłoki nasiono należy umieścić w czystym pojemniku z wodą, której temperatura powinna stale wynosić 21-32°C. Chwilowe zmiany temperatury nie powinny zaszkodzić, lecz niższe temperatury opóźnią kiełkowanie i tempo wzrostu. Jeśli woda zabarwi się pod wpływem substancji w nasionach, należy ją wymienić i wyczyścić pojemnik. Po 1-2 dniach (czasem dłużej) nasiono pod wpływem wody napuchnie i wypłynie na jej powierzchnię. Kiełkowanie może nastąpić w następnych kilku dniach lub też tygodniach. W miarę wzrostu należy zwiększać wysokość pojemnika z wodą, a gdy pojawią się korzenie, na dnie zbiornika umieszczamy warstwę odpowiedniej ziemi, zwiększając jej ilość w miarę rozrostu korzeni, który można kontrolować przy przezroczystych pojemnikach.

Lotos rośnie dobrze w wodzie miękkiej i wodzie stojącej dłużej niż 20 dni, z dużą ilością garbników. Temperatura latem powinna być utrzymana do 30°C, zimą około 25°C. Do zakwitnięcia potrzebuje długiego dnia - 16h na dobę, temperatury około 30°C, minimum 40 cm słupa wody, bardzo żyznej wody i żyznego podłoża. Lotosy najlepiej sadzić w mieszaninie ziemi ogrodowej i gliny. Po zakwitnięciu roślinę można nawozić do ziemi pod korzeniami mieszanką nawozów sztucznych i naturalnych. Oświetlenie powinno być silne.


Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie