O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
wtorek, 06 lipca 2010
Miechunki - ciąg dalszy.
Tegoroczne miechunki peruwiańskie na razie średnio radzą sobie w ogrodzie. Natomiast zeszłoroczne miechunki, które na początku wiosny posadziłam do ogrodu (całą zimę spędziły w donicy, w domu) zmarzły podczas przymrozków wiosennych, lecz teraz okazało się, że zmarzła tylko nadziemna część (tak, jak dzieje się to z miechunkami rozdętymi pozostawionymi na zimę w ogrodzie). Dziesięciocentymetrowe kikuty nad ziemią wypuszczają teraz pierwsze pędy przy samej ziemi. Pokazują to dwa pierwsze zdjęcia. Pozostałe to miechunki tegoroczne. W tym roku pozostawię ich trochę na zimę w ogrodzie, aby przekonać się, czy część podziemna także przeżyje (jak dzieje się to z rozdętymi).Tagi: miechunka
11:20, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (1) »
sobota, 24 kwietnia 2010
Miechunki - tegoroczna partia.
Miechunki wysiane do wielodoniczek dwa tygodnie temu, kiełkują już całkiem pokaźnie. Miejmy nadzieję, że w tym roku doczekam się plonów. Wysadzę je do gruntu w połowie maja, gdy minie czas wiosennych przymrozków.

Tagi: miechunka
15:36, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (1) »
piątek, 04 grudnia 2009
Miechunka rozdęta - Physalis alkekengi.
Jest to odmiana miechunki o małych, czerwonych owocach, często uprawiana jako ozdobna lub rosnąca dziko w przydrożnych zaroślach. Charakteryzuje się pojedyncza łodygą, słabo rozgałęzioną - w przeciwieństwie do Miechunki peruwiańskiej. Dorasta do 1 m. Owoce dorastają do średnicy 1 - 1,5 cm. Bardzo szybko się rozrasta. Zimą część nadziemna rośliny obumiera, lecz Wiosną odradza się z podziemnych kłączy. Miałam okazję zebrać parę czerwonych lampionów, które można obejrzeć poniżej. Rosły dziko przy ruchliwej drodze, więc nie skosztuję ich, ale w przyszłym roku zasieję w ogrodzie.

Tagi: miechunka
00:48, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (2) »
czwartek, 22 października 2009
Koniec miechunek na dworze.
Nie doczekałam się owoców w tym roku. Pierwsze mrozy pokonały miechunki. Pojawiły się jedynie dwa większe, zielone lampiony. Poza tym na miechunkach były same kwiaty i pączki kwiatowe, lecz w tej chwili prawie nic już nie zostało z całych roślin. Dwie miechunki przed mrozami przesadziłam do donicy i trzymam je teraz w domu. Mam nadzieję, że przeżyją tą nagłą zmianę warunków, póki co mają się dobrze. Na zdjęciach widnieją dwa lampiony, które nie miały szansy dojrzeć. Najwyższa miechunka miała 80 cm, najniższa 54 cm.

Tagi: miechunka
23:27, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 14 września 2009
Pierwsze kwiaty miechunek.
Miechunki mają mnóstwo pączków kwiatowych, a dwa małe, żółte kwiatki już kwitną. Mam nadzieję, że doczekam się choć paru owoców przed zimą. Na wszelki wypadek przesadzę dwie najmniejsze miechunki do pojemników i będę hodować je w domu. Najwyższe miechunki mają około 0,7 m. Poniżej przedstawiam dzisiejsze zdjęcia.Tagi: miechunka
20:58, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 sierpnia 2009
Miechunki - postepy.
Miechunki peruwiańskie są już całkiem duże, niedługo powinny zacząć kwitnąć, choć i tak jest to dla nich późna pora na kwitnięcie, a wynikło to z zimnej i deszczowej wiosny, która trochę zahamowała wzrost miechunek.
Tagi: miechunka
21:24, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (2) »
niedziela, 12 lipca 2009
Miechunki peruwiańskie.
Poniżej zdjęcie miechunek sprzed tygodnia. Z powodu tymczasowych upałów trochę podrosły.

Tagi: miechunka
13:59, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 07 czerwca 2009
Miechunki peruwiańskie na dworze.
Miechunki nie są chyba zbyt szczęśliwe z powodu przeniesienia się na zewnątrz. Przyjęły się, lecz niskie temperatury w nocy przeszkadzają im, co może hamować ich wzrost. Na zdjęciach miechunki tydzień po przesadzeniu.

Tagi: miechunka
17:00, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 31 maja 2009
Miechunki - czas przesadzenia do gruntu.
Miechunki peruwiańskie bardzo szybko zaczęły rosnąć po przesadzeniu do większego pojemnika. W ciągu trzech tygodni rozrosły się kilkakrotnie bardziej. Dziś przesadziłam je do gruntu w odstępach 10-centymetrowych, aby miały wystarczająco dużo światła i bardziej zwarty pokrój (gęsto posadzone wyciągałyby się nadmiernie w górę). Już w lipcu powinny zacząć kwitnąć.


Tagi: miechunka
21:59, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 maja 2009
Miechunki - wzrost.
Miechunki znacznie urosły po przesadzeniu do większej doniczki. Za 1-2 tygodnie będą nadawały się do przesadzenia do gruntu.

Tagi: miechunka
20:59, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 09 maja 2009
Przepikowanie miechunek.
Miechunki zostały przepikowane do większego pojemnika, w którym będą miały większy dostęp do światła, a także zwiększony przepływ powietrza. Nie przepikowałam ich od razu do gruntu, ponieważ w maju występują jeszcze przymrozki, na które siewki są wrażliwe, a przesadzenie było już niezbędne, więc znalazły się w większym pojemniku. Większość siewek ma już po dwa właściwe liście, podczas gdy pierwsze formy liści pożółkły i opadły.

Tagi: miechunka
09:56, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 kwietnia 2009
Miechunki peruwiańskie - postępy.
Już wszystkie mają po trzy liście, a ich łodygi wzmocniły się nieco.

Tagi: miechunka
23:18, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 marca 2009
Postępy miechunek.
Wykiełkowało do tej pory 17 nasion. Najstarsze z siewek wypuściły już trzeci, właściwy liść. Najwyższe z siewek mają po 5 cm. Jedną z nich przesadziłam do osobnej doniczki w celu oddania jej w dobre ręce, więc miechunek pozostało 16.

Tagi: miechunka
14:35, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (4) »
niedziela, 22 marca 2009
Miechunki - liście właściwe.
Miechunki zaczęły rozwijać liście właściwe.

Tagi: miechunka
20:08, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (1) »
piątek, 13 marca 2009
Miechunki peruwiańskie.
Oto trochę dokładniejsze zdjęcia. Nasiona, które zasiałam, były pobrane z jadalnych, żółtych miechunek. Jak widać na zdjęciach siewki są pokryte drobnymi włoskami.

Tagi: miechunka
14:40, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 marca 2009
Kiełkujące miechunki.
Z powodu bardzo wczesnej wiosny i wynikających z tego małych ilości światła miechunki wyciągają się trochę, lecz już przestawiłam je w mocniej doświetlone miejsce i następne siewki nie powinny być takie wydłużone.

Tagi: miechunka
19:43, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 listopada 2008
Miechunka peruwiańska (Physalis) - uprawa, hodowla.
Zwana też: physalis peruviana, miechunką jadalną, rodzynkiem brazylijskim, peruwiańską wiśnią, a po angielsku: cape gooseberry, goldenberry. Jest ona gatunkiem byliny z rodziny psiankowatych. Na zdjęciu poniżej widnieją jej nasiona (18 sztuk), które wysieję wiosną do doniczek trzymanych w ogrzewanym pomieszczeniu. Owoce, jak i nasiona, których jest bardzo dużo, są jadalne. Osiąga do 1,2 m wysokości, jest samopylna. Kwitnie 3-4 miesiące po wysianiu. Dobre warunki przyspieszają owocowanie. Miechunki uprawia się w naszym klimacie z rozsady. Znaczy to, że wysiewa się je w inspektach/szklarniach/na rozsadnikach na samym początku wiosny (pod koniec marca), aby zapewnić im wyższe temperatury do wzrostu. Gdy minie czas, w którym występują wiosenne przymrozki (do połowy maja), można wysadzać je do gruntu. Gdybyśmy wysiali je do gruntu od razu, zmarzłyby. Natomiast gdybyśmy wysiali je do gruntu po wiosennych przymrozkach, rośliny nie osiągnęłyby dojrzałości do zbioru owoców przed jesienią, czyli przed niższymi temperaturami i mniejszą ilością słońca, a plony, o ile w ogóle by nastąpiły, byłyby późne, mniej obfite i słabsze jakościowo. Do ziemi do rozsady należy dodawać niewielkie ilości składników rozluźniających jej strukturę i jednocześnie zapewniających poprawne stosunki wodno-powietrzne (piasek, żwir, perlit, keramzyt). Roślinom trzeba zapewnić dużo światła, kiełkują w temperaturze 16-22°C po 14-20 dniach, należy zraszać je co najmniej raz dziennie, przykrywać cały pojemnik folią lub plastikową osłoną, aby stworzyć młodym roślinom korzystny mikroklimat. Po przesadzeniu do gruntu roślinom będzie odpowiadać pełne słońce. Lubią, gdy jest im dość ciepło (lecz nie gorąco), nie tolerują mrozów (dlatego w miejscach, gdzie pojawia się mróz, są one hodowane jako jednoroczne, a w krajach występowania - wieloletnie). Potrzebują bardzo dużo wody w okresie, w którym dojrzewają owoce. Rosną dobrze w większości typów ziemi, nawet w ubogich w składniki organiczne glebach. Są podatne na wiele takich samych chorób i szkodników, jak pomidory. Nadają się też do hodowli doniczkowej w mieszkaniach.Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie