O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
sobota, 21 kwietnia 2012
Kawy przed przesadzeniem.
Kawy wymagają także przesadzenia, dość długo były w zbyt małej donicy, co poskutkowało różnymi nieciekawymi objawami typu usychanie końcówek liści, żółknięcie, itp... Dodatkowo sytuację pogarsza to, iż kawy rosną w kilka razem, co niestety nie przyspiesza ich rozwoju. Na rozdzielenie ich jest już za późno, zresztą nie posiadam tyle miejsce, aby hodować je osobno. Mimo wszystko kawy wypuszczają nowe liście i to dość sporo, co widać na zdjęciach - pewnie pobudził je do wzrostu nawóz z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Kawy mają około 40 cm wysokości. Jak widać, przycinam uschnięte części liści, aby nie szpeciły za bardzo rośliny i jednocześnie nie zasłaniały dostępu do światła zdrowym liściom pod spodem.
Tagi: coffea kawa
23:15, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (5) »
wtorek, 12 kwietnia 2011
Kawa po zimie.
Kawie uschło parę liści przez zimę, miała trochę mało światła i za małą donicę. W tej chwili ma już poprawione warunki, wypuściła trochę świeżych liści oraz największa sadzonka wypuściła po raz pierwszy dwa boczne pędy. Jeden z nich jest jeszcze bardzo malutki, drugi jest widoczny na drugim zdjęciu. Kawa najwyraźniej potrzebowała więcej światła i więcej miejsca na korzenie, bo już ma się lepiej.Tagi: kawa
22:44, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (6) »
piątek, 09 kwietnia 2010
Kawa - nowy przyrost.
Kary nie stoją bezpośrednio pod świetlówką, lecz nieco obok już jakiś czas i zdecydowanie im to służy. Rosnące liście są coraz większe, najdłuższy ma na razie 9 cm. Najwyższa roślina ma około 17 cm.
Tagi: kawa
23:12, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (6) »
czwartek, 22 października 2009
Kawa arabska - postępy.
Najwyższa kawa ma 14 cm, najniższa 4 cm. Tak wyglądają po przesadzeniu.
Tagi: kawa
23:30, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 czerwca 2009
Kawa arabska - wzrost.
Kawa ma się dobrze, nie potrzebuje do szybkiego wzrostu specjalnych zabiegów, wypuszcza błyszczące, jasnozielone liście, zmieniające z czasem kolor na ciemną zieleń.
Tagi: kawa
13:40, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 maja 2009
Kawa - wzrost liści.
Liście kaw stale się powiększają. Kawy mają już około 9 cm wysokości, najdłuższy liść ma 5,5 cm długości. Szósta, najmniejsza z kaw widoczna z przodu, ciągle nie zaczęła rosnąć, więc ręcznie pomogłam jej pozbyć się twardej osłonki z liścieni. Interesujące jest, czy może to pobudzić ją do wzrostu. Siódme nasiono nigdy nie wykiełkowało, a gdy niedawno wyjęłam je z ziemi, miejsce, w którym znajduje się zarodek, było uschnięte.
Tagi: kawa
14:29, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 kwietnia 2009
Kawy - nowe liście.
Kawa rozwija coraz więcej liści. Najmniejsza z kaw, jak widać na drugim zdjęciu, ciągle stoi w miejscu. Przypuszczam, że dzieje się tak dlatego, iż wykiełkowała dość późną jesienią i zaraz po wzejściu przeszła w jesienno-zimowy spoczynek. Nie zdążyła rozwinąć nawet liścieni, więc możliwe, że już nie urośnie.

Tagi: kawa
11:21, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 marca 2009
Postępy kaw.
Kawy zostały dzisiaj przesadzone, jeszcze tylko przydałoby im się wytarcie liści z osadu po zraszaniu wodą. Oto ostatnie zdjęcie przed przesadzeniem. Najwyższa z kaw ma 7 cm.
Tagi: kawa
20:00, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (4) »
niedziela, 08 lutego 2009
Kawa - liście właściwe.
Dwie z kaw zaczęły rozwijać liście właściwe.
Tagi: kawa
16:54, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 stycznia 2009
Jak zmieniają się kawy.
Zmiany te są bardzo powolne, ze względu na zimę i tym samym okres spoczynku.
Tagi: kawa
21:33, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 grudnia 2008
Kawy - dalsze zmiany.
Trzy z nich już w pełni rozwinęły liścienie, a najwyższa mierzy 6 cm.

Tagi: kawa
22:01, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
sobota, 29 listopada 2008
Kawowce zwyczajne.
Zmieniają się z dnia na dzień.
Tagi: kawa
16:49, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 listopada 2008
Jak rozwijają się pierwsze liście kawy.
Najwyższa z nich ma 60 mm.Tagi: kawa
21:05, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (2) »
wtorek, 18 listopada 2008
Kawa - kolejny etap.
Kawy przygotowują się do wypuszczenia pierwszych liści:

Tagi: kawa
18:26, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 listopada 2008
Kiełkowanie kawy - ciąg dalszy.

Tagi: kawa
23:37, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 października 2008
Kawa - kiełkowanie.
Dwa z siedmiu nasion wykiełkowały pod foliową osłoną po miesiącu i jednym tygodniu od posadzenia. Czas kiełkowania wydłużył się w taki sposób zapewne przez znaczące dzienne wahania temperatury w pomieszczeniu (w nocy i przed południem 15 st. C, podczas reszty dnia około 22-24 st. C, podczas gdy temperatura kiełkowania dla kawy powinna wynosić 24 st. C). Większy kiełek widoczny jest na pierwszym planie, drugi mniejszy można obserwować z drugiej strony doniczki.
Tagi: kawa
15:58, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (1) »
piątek, 26 września 2008
Nasiona kawy.
Nasiona obrane z miąższu, znajdujące się w twardej, żółtej skorupce, pływające razem z pestką mango:


Nasiona obrane ze skorupki i z cieńkiej, prześwitującej skórki, którą były dodatkowo pokryte:
Tagi: kawa nasiona
00:08, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (3) »
czwartek, 25 września 2008
Kawowiec (kawa, Coffea) - uprawa, hodowla.
Nasiona kawy bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania, już po paru tygodniach złego przechowywania mogą stracić ją zupełnie. Aby mieć 100% pewności, że wzejdą, należy sadzić świeże nasiona. Nasiona kiełkują w temp 24°C. Można je wysiewać przez cały rok. Przed siewem należy moczyć je w letniej wodzie przez 24h, a najpierw usunąć resztki miąższu i cienką skórkę. Nasiona należy jedynie wcisnąć poziomo, płaską stroną w podłoże, nie przykrywać dodatkową warstwą ziemi. Kiełkowanie jest nierównomierne, ale często następuje po 4 tygodniach.

Kawę powinno się podlewać po uprzednim przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi tak, aby woda zaczęła przelewać się do podstawki. Po odczekaniu 15 minut należy usunąć z niej nadmiar wody. Podlewać należy mieszanką odstanej letniej wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1 lub samą wodą przegotowaną, dodatkowo można nawozić np. nawozem do rododendronów. Nie należy podlewać zimną wodą, ponieważ kawa wymaga jednakowej temperatury ziemi i powietrza, dlatego nie należy stawiać jej na nieszczelnych parapetach. Kawa lubi wilgoć (chrońmy ją przed bezpośrednim towarzystwem kaloryfera), nawet krótkie przesuszenie może jej zaszkodzić tak samo, jak i nieustanne przelewanie. Nie toleruje dużej ilości związków wapnia w glebie. Kawę można podlewać rzadziej i mniej wczesną wiosną i późną jesienią. Zimą podlewać można jeszcze rzadziej. Lubi zraszanie liści. Stanowisko dla kawy powinno być ciepłe (15-20°C) i jasne, lecz nie w pełnym słońcu (od bezpośredniego promieniowania słonecznego występuje brązowienie liści). Nie lubi przeciągów, suchego powietrza, zimna i gorącą (gdy temperatura przekracza 20 st. C, należy zwiększyć wilgotność powietrza). Najlepsza ziemia dla kawy, to ziemia uniwersalna z torfem w proporcji 1:1, w obu przypadkach dobrze jest dodać do ziemi trochę perlitu/grubego piasku/keramzytu - poprawi to przepuszczalność podłoża. Przesadzać kawę należy co 1-2 lata. Przycinanie, na które kawa bardzo dobrze reaguje powoduje rozkrzewianie się korony.

Kawa dorasta do 3 m, posiada dwa rodzaje pędów: jedne rosną pionowo w górę, a od nich odrastają pędy poziome. Jest samopylna. Kawa kwitnie i owocuje po raz pierwszy po około 3 latach w miesiącach letnich. Jest wiecznie zielona.
00:31, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (33) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie