O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
sobota, 06 marca 2010
Papaje - kiełkowanie.
To już któreś moje podejście do papai. Pierwsze zostały zaatakowane przez szkodniki, następne uschły pod moją ponad miesięczną nieobecność w wakacje, innych już nie pamiętam. Te postanowiłam zmusić do kiełkowania w keramzycie z perlitem, co poszło całkiem dobrze. Kiełkowanie zaczęło się po 3-4 tygodniach, w tej chwili dwie papaje wyglądają tak, jak na drugim zdjęciu. Rosną sobie 15 cm pod świetlówką i na razie nie narzekają.

17:33, tropicjungle , papaja
Link Komentarze (2) »
piątek, 17 kwietnia 2009
Papaje - nowe liście.
Trzy papaje, które już wykiełkowały, kształtują nowe liście.

20:53, tropicjungle , papaja
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 kwietnia 2009
Małe papaje.
Papaje mają już 1-2 cm.

10:36, tropicjungle , papaja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 kwietnia 2009
Pierwsze papaje.
Oto moje 3 pierwsze papaje. Od posadzenia do wykiełkowania minęło trochę ponad 3 tygodnie. Siewki mają 5-10 mm wysokości.
23:31, tropicjungle , papaja
Link Komentarze (1) »
piątek, 13 marca 2009
Papaja - drugie podejście.
Dziś otworzyłam zakupioną kilka tygodni temu papaję. Dojrzewała przez ten czas w lodówce. Poprzednią papaję trzymałam w temperaturze pokojowej - dlatego zaczęła pleśnieć zanim jeszcze dojrzała. Dzisiejsza papaja wypełniona była małymi czarnymi nasionami, z których 6 największych i najciemniejszych (takie są najbardziej dojrzałe) posiałam do doniczki. Na pierwszym z poniższych zdjęć widnieją dwa nasiona: pierwsze pozbawione zewnętrznej osłonki, drugie w osłonce. Zastanawia mnie czy i o ile szybciej wykiełkuje nasiono pozbawione osłonki, lecz pewnie nie będzie większej różnicy.Tagi: nasiona
14:17, tropicjungle , papaja
Link Komentarze (3) »
piątek, 26 września 2008
Bylina Carica papaya - uprawa, hodowla.
Nasiona papai zawierają składniki, które mają silne działanie poronne, dlatego często uchodzą za niejadalne, lecz w istocie nie są trujące. Żywotność nasion dochodzi nawet do 3 lat. Nasiona, jeśli były przez jakiś czas przechowywane, przed wysiewem należy moczyć w letniej wodzie przez ok. 24 godziny lub sadzić od razu świeże nasiona. Wysiewamy na głębokość około 0,5 cm. Nasiona najlepiej wysiać wiosną w temp. min. 24°C ustawiając doniczkę w mocno nasłonecznionym miejscu. Nasiona kiełkują po 3-5 tyg. w zależności od stopnia dojrzałości owocu, z którego pochodzą i warunków, w jakich kiełkują oraz warunków, w jakich były przechowywane. W naturalnym środowisku kiełkują już po 10-15 dniach. dobrze przechowywane nasiona będą posiadać zdolność kiełkowania nawet po 3 latach.

Roślina ta lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 16°C. Papaja nie powinna stać w ostrym słońcu, ale owoce dojrzeją tylko w takich właśnie warunkach. Podłoże powinno być przepuszczalne, dobrze zdrenowane. Podlewać należy obficie, ale nie dopuszczać, by gleba była przesiąknięta wodą. Do podlewania i zraszania używać mieszanki wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1, ponieważ sama woda kranowa może być zbyt twarda. Można także stosować specjalne środki zbijające wysokie pH wody kranowej. Nawozić w celu uzupełnienia braków składników niezbędnych do wzrostu. W okresie wzrostu wskazane jest nawożenie płynnymi nawozami, najlepiej organicznymi. Papaję należy przesadzać co 2-3 lata. Preferuje gleby bogate w substancje organiczne. Toleruje pH w granicach 5,5-6,7.

Jest to bylina o drzewiastym pokroju. Papaja jest dwupienna (rozdzielnopłciowa - kwiaty żeńskie i męskie występują na osobnych roślinach). Drobne kwiaty męskie tworzą grona, żeńskie są większe oraz wyrastają po 3. Jeśli liczy się na owoce, najlepiej wysiać co najmniej kilka nasion, by zwiększyć swoje szanse na rośliny obu płci, by potem ręcznie zapylać kwiaty przy pomocy np.: pędzelka. W naturalnych warunkach owocują nawet po 10 miesiącach. W warunkach domowych (gdy są sprzyjające roślinie) owocowanie jest możliwe po 1-2 latach. Młode papaje rosną dość szybko. W naturalnym środowisku, w pierwszym roku dorastają nawet do 2-3 m, ogólnie mogą osiągać nawet 10 m wysokości. W domowych warunkach osiągają nieco mniejsze rozmiary.
01:30, tropicjungle , papaja
Link Komentarze (2) »
środa, 24 września 2008
Melonowiec właściwy (Carica papaya).
Jakiś czas temu kupiłam papaję pochodzącej z Tajlandii, nazywanej Green Papaya (Malakaw dip), czyli niedojrzała papaja. Wyglądała ona tak. Była to konkretnie Kaeg-Nuan, czyli Żółta Papaja (Yellow Papaya). Gdy dojrzeje, wygląda tak i tak. Moja papaja okazała się papają 'bez nasion' (miała tylko 4), zwaną seedless papaya. Zamierzam je jutro posadzić. Zdjęcie było robione zaraz po wyjęciu nasion z papai, dziś są one czarne i zasuszone.
Tagi: nasiona
21:11, tropicjungle , papaja
Link Komentarze (2) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie