O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 02 maja 2011
Palmy daktylowe - więcej liści.
Palmy rosną dość wolno, może dlatego, iż rosną razem. Jednakże nie będę już ich rozdzielać, zrosły się korzeniami, a poza tym brakuje mi miejsca w domu na nowe rośliny. Przesadziłam je niedawno, może w końcu wypuszczą liście właściwe. Poniżej zdjęcie sprzed pół roku i z teraz. Liście rosną w tej chwili dużo grubsze i jest ich więcej. Mam nadzieje, że tego lata w końcu palmy pokażą coś więcej. ;)niedziela, 20 czerwca 2010
Daktylowce - postępy.
Większy daktylowiec ma 5 liści, mniejszy 4. Niestety nie mam tyle białego tła, aby złapać je w kadr w całości. ;) Najdłuższy liść rozciąga się w bok na jakieś 80 cm. Liść, który widoczny jest w całości ma około 24 cm. Jeszcze nie zdecydowałam, czy rozsadzać je do osobnych pojemników. Na razie jest im razem chyba dobrze, a korzenie nie są szczególnie pokaźne (wiosną zmieniałam im ziemię).

czwartek, 14 maja 2009
Palmy daktylowe - postępy.
Palmy daktylowe osiągnęły po 34 cm wysokości, a ich nowe liście mają 23 i 9 cm wysokości. Na razie nie sprawiają żadnych problemów, a wysoka i wąska doniczka widocznie bardzo im odpowiada.
sobota, 11 kwietnia 2009
Palmy - drugie liście.
Palmy mają się dobrze, są wysokie na 33 i 31 cm. Na zdjęciu jest ukazany nowy liść wyższej palmy. Liść ten ma już 7 cm. Niższa palma też wypuściła drugi liść, który na razie ma okło 1 cm wysokości i jeszcze słabo go widać.
piątek, 16 stycznia 2009
Rozwój palm daktylowych.
Wysokość palm wynosi już 24 cm. Ich liście w najszerszych miejscach mają po 8 mm. Osiągnęły takie rozmiary po około dwóch miesiącach od wykiełkowania.

piątek, 19 grudnia 2008
Przyrost palm.
Wyższa z palm mierzy już 12 cm.
czwartek, 27 listopada 2008
Palmy daktylowe - kolejne etapy rozwoju.
Wyższa ma teraz 30 mm. Zdjęcia robione były w odstępie tygodnia.

wtorek, 18 listopada 2008
Kiełkujące palmy daktylowe.
52 dni czyli 1,7 miesiąca kiełkowały dwa nasiona daktylowca. Oto owe kiełki:
czwartek, 25 września 2008
Palma daktylowa - uprawa, hodowla.
Nasiona palmy daktylowej wysiewamy jak najszybciej, ponieważ łatwo tracą zdolność kiełkowania. Nasiona najpierw moczymy przez 48 godzin w ciepłej wodzie (gdy trochę się rozmoczą, możemy zdrapać z nich wierzchnią, cienka skórkę, aby lepiej wchłaniały wodę), sadzimy w mieszance torfu z piaskiem (1:1) lub w specjalnej ziemi dla palm, na głębokość trzech grubości nasiona, poziomo. Podłoże powinno być nieustannie lekko wilgotne (doniczkę można przykryć folią z kilkoma niedużymi otworami). Jeśli utrzymamy temperaturę na poziomie 25°C, nasiona będą kiełkować po 2-6 miesiącach (czasem nawet dopiero po roku).

Siewki powinny mieć stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła. Palmy powinniśmy hodować z głębokich i wąskich donicach. Nawożenie można zacząć po miesiącu hodowli, lecz na początku lepiej używać nawozów dolistnych. Dopiero po paru miesiącach można zacząć używać zwykłych nawozów. Palmy bardzo lubią zraszanie liści. Starsze rośliny latem możemy wystawiać na balkon osłonięty od mocnego wiatru. Latem podlewamy je obficie, lecz muszą mieć bardzo dobrze przepuszczalną ziemię (w tym celu dodaje się do niej perlit lub drobny keramzyt) i warstwę drenażową (o grubości 1-3 cm) z małych kamyków lub keramzytu na spodzie doniczki. Zimą palmy muszą rosnąć w dobrze oświetlonym miejscu, o temperaturze powietrza nie mniej niż 4°C (młode rośliny powinny zimować w temperaturze 8-10°C). Palma roebelenii jako wyjątek wymaga zimą co najmniej 16°C. W okresie jesienno-zimowym powietrze powinno być w miarę wilgotne, miejsce zimowania zacienione, a podlewanie oszczędne. Najlepiej używać letniej, odstanej wody o pH 5-6. Młode, kilkuletnie palmy przesadza się co roku, potem co 2-3 lata. Gdy średnica doniczki osiągnie 50 cm, przesadzać można co parę lat tylko w celu zmiany ziemi. Najlepiej używać gleby ze znaczną ilością próchnicy, w sklepach także dostępna jest specjalna ziemia dla palm.

Daktylowiec właściwy jest wiatropylną rośliną dwupienną (kwiaty żeńskie i męskie na osobnych roślinach). Kwiatostan żeński jest kolbą składającą się w przybliżeniu z 10 000 kwiatów, z których każdy ma po trzy słupki - z nich tylko jeden ulega zapyleniu. Kształt kolby posiadają także męskie kwiatostany, lecz one mają dużo więcej kwiatów. Palma daktylowa może wydawać owoce przez około 80 lat. Daktylowce dorastają do 35 m wysokości, a ich pióropusze mogą się składać ze 120 liści (każdy może mieć do 6 m długości i żyć aż kilka lat). Kwitnie na wiosnę, a owoce dojrzewają jesienią. W naturze palmy daktylowe osiągają dojrzałość po 3-5 latach (zaczynają wtedy owocować), a robią się w pełni dorosłe po 12 latach. W warunkach domowych może trwać to 2-3 razy dłużej (ale owocowania palmy w domu w klimacie umiarkowanym chłodnym raczej nie należy się spodziewać). Kwiatostan pojawia się tyko u starszych roślin. Palmy daktylowe właściwe pochodzą z północnej Afryki i krajów arabskich. Inne gatunki pochodzą z tropikalnych rejonów Afryki i Azji (Indie).

Kilka najczęściej spotykanych gatunków w uprawie:
1. Phoenix canariensis - daktylowiec kanaryjski (Wyspy Kanaryjskie), bardzo wytrzymały gatunek, rośnie jednak wolniej, najlepiej nadaje się do uprawy w pomieszczeniach.
2. Phoenix dactylifera - daktylowiec właściwy, rośnie najszybciej.
3. Phoenix roebelinii - daktylowiec niski (Indie) - uważany za najładniej prezentującą się odmianę, ale najtrudniejszą w hodowli.
4. Ostatnio bardzo często spotyka się różne palmy mrozoodporne jak np.: Trachycarpus fortunei, podobno nawet do -29°C bez okrywania.
5. Waszyngtonia nitkowata z bardzo ciekawym wizualnie pniem (zdjęcia), odporna na mróz do niecałych -20°C.

Problemy napotykane przy hodowli palm daktylowych i ich przyczyny:
1. Szkodniki - za wysoka temperatura i za mała wilgotność powietrza.
2. Choroby liści - brak świeżego powietrza.
3. Żółte plamki - za mała ilość światła.
4. Brązowienie końcówek liści - za duża twardość wody, która powoduje szkodliwe zasolenie ziemi; zbyt obfite podlewanie, szczególnie zimą; przesuszenie bryły korzeniowej w okresie wzrostu nowych pędów, szczególnie latem. Brązowe końcówki liści obcinamy zostawiając paro-milimetrowy pasek zaschniętego miejsca, natomiast całe uschnięte liście usuwa się ostrym nożem lub sekatorem.
piątek, 22 sierpnia 2008
Daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera).
Nasiona prosto z suszonych daktyli, oprócz tego małego, czerwonego, które pochodzi z ususzonej kolby Red Strawberry Corn:

Tagi: nasiona
18:04, tropicjungle , palma daktylowa
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie