O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 07 czerwca 2009
Araucaria araucana - uprawa, hodowla.
Araukaria chilijska (igława chilijska, Araucaria araucana, Araucaria imbricata, Monkey-puzzle) pochodzi z Andów (tereny Brazylii, Chile, Argentyny). W naturalnych warunkach rośnie na wysokości 800-1600 m nad poziomem morza, dorasta do 30-50 metrów i żyje ponad tysiąc lat. Igły o kształcie łusek mogą utrzymywać się na drzewie przez 10-15 lat. Araucarie są dwupienne (na osobnych roślinach pojawiają się szyszki męskie i żeńskie), wiatropylne. Tylko w żeńskich szyszkach powstają nasiona. Szyszki te są okrągłe (o średnicy 12-20 cm), jedna taka szyszka mieści około 200 nasion długości 3-5 cm. Pierwsze szyszki mogą pojawić się nawet dopiero po 40 latach, lecz rosną też na drzewach, które mają mniej niż 20 lat. Szyszki pojawiają się na wyższych gałęziach, potrzebują 2-3 lat, aby dojrzeć.

W klimacie umiarkowanym lepiej nie siać nasion Araucarii na dworze, chyba że mieszka się w cieplejszych regionach Europy. Świeże nasiona szybciej wschodzą. Przed wysiewem należy moczyć je w letniej wodzie przez 2-3 dni (można posłużyć się termosem do utrzymania temperatury wody). Ziemia powinna być dobrze zdrenowana, może więc składać się z torfu, piasku i drobnych kamyków/perlitu w proporcji 2:1:1. Na spodzie pojemnika powinna być dobra warstwa drenażowa złożona z większych kamyków na dole i nieco mniejszych nad nimi - te warstwy można przysypać 1-2 łyżkami żwiru, aby wypełnił przestrzeń między kamykami. Nasiona należy wysiewać płytko pod ziemią (0,5-1 cm) lub przysypywać/wbijać w ziemię szpiczasty koniec nasiona. System korzeniowy siewek jest bardzo delikatny, więc najlepiej siać nasiona pojedynczo w doniczkach, aby uniknąć rozsadzania młodych roślin przez pierwszy rok. Ziemia stale powinna być wilgotna. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Kiełkowanie zajmuje 1-2 miesiące, lecz może wydłużać się nawet do 4 miesięcy, gdy temperatura jest zbyt niska.

Ukorzenianie Araucarii chilijskiej nie sprawia większych problemów. Ukorzeniać z ukorzeniaczem należy pędy połowicznie zdrewniałe, od maja do lipca, pobrane z pionowo rosnącego, głównego pnia drzewa. Pędy pobrane z bocznych (poprzecznie rosnących) gałęzi będą rosnąć na kształt leżących (płożących się) krzewów - nie będą rosnąć pionowo. Więcej o ukorzenianiu tutaj.

Należy uważać, aby nie przelać Araucarii na początku hodowli, lecz ziemię należy utrzymywać stale lekko wilgotną. Może rosnąć w półcieniu lub w pełnym słońcu. Nie lubi suchego powietrza i upałów, nie toleruje suchych gleb. Preferuje gleby głębokie, od lekkich po ciężkie, lecz muszą być dobrze zdrenowane. Przyrost nowych pędów następuje najczęściej od późnego Czerwca do Września. Araucarie zaleca się wysadzać do gruntu dopiero w 3-4 roku. Starsze okazy wytrzymują mrozy do −20°C. Należy przesadzać je tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, np. gdy bryła korzeniowa jest przerośnięta, gdy ziemia uległa wyjałowieniu lub jest nieodpowiednia. Araucarie są podatne na atak grzybów opieńków.
Nasiona Araucarii araucany.
Araucaria chilijska tworzy męskie i żeńskie szyszki. Te drugie są okrągłe (o średnicy 12-20 cm) i tylko one zawierają nasiona. Jedna taka szyszka mieści około 200 nasion długości 3-5 cm. Udało mi zdobyć 5 właśnie takich nasion. Należy je moczyć w letniej wodzie przez 2-3 dni przed posadzeniem. Sadzi się do pojemnika z porządną warstwą drenażową na spodzie i dobrze zdrenowaną ziemią (z dodatkiem drobnych kamyków lub perlitu i piasku).
poniedziałek, 09 lutego 2009
Araukaria chilijska - próba ukorzenienia.
Czekałam na pojawienie się korzeni 7 miesięcy podczas ukorzeniania w wodzie. Niestety nic takiego nie nastąpiło, a urwane pędy zdążyły wytworzyć zdrewniałą końcówkę w miejscu oderwania od drzewa. Jednocześnie zrobiły się bardziej miękkie i w niedługim czasie prawdopodobnie nie nadawałyby się do niczego. Dlatego dziś postanowiłam je ukorzenić przez posadzenie do ziemi. Może mi się nie udać ze względu na trzymanie sadzonek przez ponad pół roku do połowy zanurzonych w wodzie, a także przez brak informacji na temat powodzenia prób ukorzeniania araukarii chilijskiej.

Z wyżej wymienionego powodu zastosowałam się do instrukcji ukorzeniania araukarii wyniosłej i innych trudnych w ukorzenianiu sadzonek pobranych z drzew iglastych (sosna, świerk czy jodła). Rozmnaża się je: a) araucarię z sadzonek wierzchołkowych (cięcie wykonuje się 3-4 cm pod nasadą gałęzi najwyżej położonego piętra) pobranych w grudniu lub styczniu, b) sosnę, świerk, jodłę z przyrostów z ostatniego roku, z górnych partii drzewa (pobiera się przyrosty długości 10-15 cm z tzw. piętką, czyli fragmentem drzewa z korą) pobranych od października do marca. Po uzyskaniu sadzonek obrywa się lub odkraja się ostrym nożem najniżej położone igły/łuski/część kory i pozostawia się sadzonki na 5-10h (araukarię) lub 1-2 dni (pozostałe), aby przeschły i by móc usunąć żywicę, która z nich wycieknie. Potem zanurza się całą końcówkę (2-3 cm) w ukorzeniaczu w proszku do zdrewniałych sadzonek iglastych i umieszcza w małych doniczkach wypełnionych wilgotną mieszanką torfu z piaskiem w proporcji 1:1. Ziemię mocno dociskamy do sadzonek. Nie podlewamy, wystarczy zraszanie ziemi i sadzonki 2 razy na tydzień. całość umieszczamy w szczelnym foliowym worku lub nakrywamy szczelnym plastikowym pojemnikiem, aby utrzymać dużą wilgotność powietrza wokół sadzonki. Wietrzymy po 1h parę razy w tygodniu, aby nie dopuścić do powstania pleśni. Stawiamy w półcieniu, utrzymujemy temperaturę 20-28ºC. Sadzonki araukarii powinny ukorzenić się po około miesiącu, innych drzew iglastych po 2-12 miesiącach. Gdy to nastąpi, możemy pozbyć się foliowego opakowania, przesadzić je do większych pojemników i trzymać w nieco niższej temperaturze, takiej jak 18-22ºC.

Dodane 26 marca 2009:
Jednak udało mi się odnaleźć parę informacji na temat ukorzeniania araukarii chilijskiej. Ukorzenianie jej podobno nie sprawia większych problemów. Ukorzeniać należy pędy połowicznie zdrewniałe, od maja do lipca, pobrane z pionowo rosnącego, głównego pnia drzewa. Pędy pobrane z bocznych (poprzecznie rosnących) gałęzi będą rosnąć na kształt leżących (płożących się) krzewów - nie będą rosnąć pionowo.
środa, 24 września 2008
Kolekcja Araucarii.
Po 3 miesiącach trzymania ich końcówek w wodzie, widać coś na kształt zaczątków korzeni, lecz może być to zwykły osad.
poniedziałek, 11 sierpnia 2008
Monkey Puzzle Tree
Oczekiwanie na korzenie trwa już równy miesiąc, jak na razie nie widać postępów, oderwane gałazki nie wypuszczają korzeni, ale też nie więdną, nie usychają.
niedziela, 10 sierpnia 2008
Araucaria - oczekiwanie na korzenie.

Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie