O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
wtorek, 12 kwietnia 2011
Granat wiosną.
Granat spędził zimę na nieogrzewanym strychu, przez co zrzucił wszystkie liście. Teraz jest już od około miesiąca w pokoju, przy oknie. Zaczął wypuszczać nowe pędy, które czasami przycinam, gdy urosną zbyt długie. Muszę często obracać go różnymi stronami do okna, aby rósł równomiernie, inaczej większość pędów wyrastałaby z jednego boku i byłaby skierowana w jedną stronę. Pierwsze zdjęcie zrobione było około dwóch tygodni temu, dwa ostatnie są za to aktualne.
Tagi: Granat
20:21, tropicjungle , granat
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 27 września 2010
Niekontrolowany rozrost granatu.
Podczas mojej nieobecności granat powypuszczał przydługie pędy na wszystkie strony i nie miał ich kto poprzycinać. Teraz uważam, że wcześniej starałam się ukształtować aż za gęstą strukturę pędów, które im bliżej są pnia, tym grubsze powinny być, a to znaczy, że wymagają też więcej miejsca. Pędy na szczycie korony powinny być najgęstsze. Nie jestem szczególnie obeznana w kształtowaniu bonsai, a tak właśnie chciałam kształtować granat. Może uda mi się jednak nadrobić te potknięcia w kształtowaniu. Od teraz będę zostawiać nieco dłuższe pędy i trochę przejaśnię wnętrze struktury gałązek, może to nada drzewku ładniejszy kształt, bo w tej chwili daleko mu do bonsai. ;) Na pierwszym zdjęciu jest granat przed przycięciem, na drugim już po.Tagi: Granat
21:50, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 02 maja 2010
Granacik - postępy.
Granat ostatnio zwolnił trochę ze wzrostem. Stało się to, gdy podwiesiłam nieco wyżej świetlówkę (rośliny urosły). Stał jednocześnie blisko okna zachodniego, więc ostatnio słońce zaczęło do niego docierać przez wydłużające się dni. Przestawiłam go bardziej wgłąb pokoju, dodatkowo postawiłam na małym podeście, by był bliżej świetlówki. Oby to sprawiło, że znowu ruszy z wieloma nowymi gałązkami na raz, jak było jeszcze do niedawna.
Tagi: Granat
23:41, tropicjungle , granat
Link Komentarze (2) »
czwartek, 25 marca 2010
Granat - rozkrzewianie się.
Granat po trzech tygodniach znacznie się rozkrzewił, przybyło dużo liści, a jeszcze niecałe dwa miesiące temu nie miał żadnych. Zanim nastąpi pełnia wiosny, czeka go przesadzenie do świeżej gleby, może nawet nowa doniczka, jeśli korzenie rozrosły się znacznie. W tej chwili ma 28-29 cm wysokości mierząc od ziemi. Przycinam go co tydzień lub dwa, pędy nie rosną wtedy za długie, powstaje więcej rozgałęzień.
Tagi: Granat
22:28, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 marca 2010
Granat - świeży przyrost.
Granat wyniosłam z chłodnego strychu 3 tygodnie temu. Od dwóch tygodni stoi on pod świetlówką z maksimum emisji w falach niebieskich, która świeci na rośliny razem ze światłem dziennym z zachodniego okna. Granat był całkowicie łysy, gdy wnosiłam go do pokoju, w tej chwili ma już znaczną ilość nowych pędów - odpowiednia świetlówka potrafi wiele zdziałać. Międzywęźla są króciutkie (0,5 - 1 cm), liście większe (niektóre długości prawie 4 cm), pączków liściowych jest bardzo dużo, szybko rośnie. Na tym samym stanowisku bez doświetlania było znacznie gorzej w zeszłym roku, przyrost był powolny i skąpy. Co do kształtu mojego granatu - jest on na razie dość niezidentyfikowany (pędy rosły zawsze trochę w bok, w kierunku światła, dlatego często obracałam go). Chciałam zrobić z niego drzewko bonsai, ale chyba poczekam aż się bardziej zagęści, bo może jednak lepszy będzie jako gęsty, kulisty krzaczek. Na zdjęciu widoczny już po pierwszym przycięciu w tym roku.


Tagi: Granat
19:14, tropicjungle , granat
Link Komentarze (4) »
niedziela, 13 września 2009
Granat po lecie.
To lato nie było szczęśliwe dla granatu. Na początku dostał wiele nowych przyrostów, a pieniek zgrubiał znacznie (teraz ma w obwodzie 14 mm), lecz gdy przyjechałam po dwóch najgorętszych miesiącach, okazało się, że dla granatu były najprawdopodobniej za gorące i za suche. Liście wyblakły, niektóre pożółkły, przyschły na końcach lub opadły. Granat żyje, lecz nie jest w najlepszej kondycji. Mam nadzieję, że wypuści jeszcze choć parę nowych pędów przed zimą. Jest teraz wysoki na 26 cm. Po bokach widać 2 małe granaty z nasion - wyglądają marnie przez zbyt upalne warunki, w których kiełkowały.
Tagi: Granat
22:45, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 czerwca 2009
Granat - rozwój.
Granat ma regularnie przycinane za długie pędy, ponieważ chcę, aby korona była gęsto rozgałęziona. Obecnie ma 26 cm wysokości.
Tagi: Granat
12:07, tropicjungle , granat
Link Komentarze (2) »
czwartek, 14 maja 2009
Zazieleniony granat.
Granat mocno się zazielenił przez ostatni tydzień, ma dużo nowych przyrostów. Nie mogę się doczekać, kiedy powstanie z niego całkiem mocno rozgałęzione drzewko.
Tagi: Granat
14:18, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 maja 2009
Wzrost granatu.
Granat po skróceniu świeżych pędów wypuścił mnóstwo nowych pączków liściowych. Ma teraz 25 cm wysokości.
Tagi: Granat
16:50, tropicjungle , granat
Link Komentarze (2) »
niedziela, 26 kwietnia 2009
Granat - postępy.
Nowe pędy wyciągnęły się nieco i trzeba będzie je przyciąć, aby pobudzić granata do wypuszczania nowych gałązek z niższych poziomów korony.
Tagi: Granat
11:46, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 kwietnia 2009
Granat - rozwój nowych pędów.
Na razie pojawiają się tylko w najwyższych częściach korony. Mam nadzieję, że wkrótce cały granat się zazieleni.
Tagi: Granat
20:25, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 marca 2009
Granat - nowe pędy.
Dwa tygodnie temu wniosłam granat z powrotem do ogrzewanego i jaśniejszego pomieszczenia. Dziś ma już dużo nowych, rozwijających się pędów. Mierzy już 24 cm wysokości.
Tagi: Granat
20:08, tropicjungle , granat
Link Komentarze (1) »
sobota, 28 lutego 2009
Granat - okres zimowego poczynku.
Miesiąc temu wyniosłam granat na strych, gdzie jest dość chłodno zimą, oświetlenie także jest słabe. Po dwóch tygodniach wystarczyło lekko poruszyć granatem, by opadły mu wszystkie liście (w warunkach pokojowych niestety nie opadłyby z powodu za wysokiej temperatury). Podlewam go średnio raz na tydzień. Pod koniec marca wniosę go z powrotem do pokoju, aby zakończyć okres spoczynku, który jest niezbędny, jeśli liczy się na w miarę szybkie owocowanie.
Tagi: Granat
12:52, tropicjungle , granat
Link Komentarze (3) »
piątek, 19 grudnia 2008
Granat - skutki cięcia zimą.
Granat pomimo prawidłowego cięcia w miejscach zaznaczonych na czerwono na zdjęciu, nie wypuścił na razie po dwa pędy z owych miejsc, lecz tylko po jednym. Spowodowane jest to zapewne tym, że granatowi, jako roślinie o liściach sezonowych (które przez wysokie temperatury panujące w domu nawet nie opadły na zimę) trudno jest się intensywnie rozkrzewiać w okresie zimowym. I tak rozkrzewia się on dość dobrze, co następuje wskutek właśnie zaburzonego cyklu wzrostu i spoczynku (przez warunki panujące w domu granatowi "wydaje się", że okres spoczynku jeszcze nie nadszedł). Oczywiście nie powinnam ciąć go zimną, lecz mam zamiar utworzyć z niego ładne bonsai, więc każdą zbyt długą gałąź muszę odpowiednio skrócić. W miejscu zaznaczonym na niebiesko granat wypuścił dwa pędy, lecz od jakiegoś czasu nie rozwijają się one. Pozostaje mi więc czekać do wiosny na intensywniejszy przyrost nowych pędów, a w tej chwili przenieść granat w chłodne miejsce, aby zapewnić mu zimowy odpoczynek.
Tagi: Granat
22:47, tropicjungle , granat
Link Komentarze (2) »
sobota, 25 października 2008
Granat - przycinanie.
Podczas przycinania granatu, należy pamiętać o ostrych nożycach i głównie o tym, aby przycinania dokonywać w odpowiednim miejscu. Gdy przytniemy za nisko, co przytrafiło się mi ostatnio, z oczka wyrośnie tylko jedna gałązka, co nie jest efektem oczekiwanym przy przycinaniu. Przycięłam gałązkę prawie w miejscu oczka, co zaefektowało wypuszczeniem tylko jednego pędu - przedłużenia tego obciętego, dlatego musiałam obciąć tą samą gałązkę jeszcze raz, o oczko niżej, aby uzyskać dwa nowe pędy. Tak więc cieńkie gałązki przycinać należy około 3-5 mm nad oczkami. Im są one grubsze, tym bardziej zwiększamy podaną odległość.

Tagi: Granat
23:55, tropicjungle , granat
Link Komentarze (3) »
piątek, 26 września 2008
Granat - kolejny etap rozwoju.
Po przycięciu wypuścił dwie gałązki. Gdy trochę się wydłużą, także zostaną przycięte. Granat bardzo dobrze reaguje na przycinanie, ładnie się rozkrzewia. Ze swoimi małymi liśćmi idealnie nadaje się na bonsai.
Tagi: Granat
00:23, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 września 2008
Kolejny etap rozwoju granata.
Granat przez wakacje, podczas mojej nieobecności także zaczął piać się w górę nie wypuszczając bocznych pędów, ale już jest skrócony. Oto zdjęcia zrobione przed skróceniem go:

Tagi: Granat
18:55, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 sierpnia 2008
Pierwszy etap rozwoju granata.
Tagi: Granat
18:59, tropicjungle , granat
Link Komentarze (2) »
Granatowiec właściwy (Punica granatum) - uprawa, hodowla.
Po wybraniu nasion z dojrzałego owocu należy pozostawić je w otoczkach z miąższu przez parę dni w temperaturze pokojowej, aby nasiona osiągnęły pełną dojrzałość. Następnie można usunąć zeschnięty miąższ, moczyć nasiona przez 48 godzin i stratyfikować wymieszane z wilgotnym piaskiem w temperaturze 3-5°C przez 30 dni, a następnie 30 dni w temp. 15°C (stratyfikacja zimno-ciepła). W pojemniku z piaskiem i nasionami trzeba utrzymać stałą niewielką wilgotność. W tym celu pojemnik można przykryć folią z paroma otworami i rzadko podlewać małymi ilościami wody. Można też stosować stratyfikację tylko ciepłą przez 30 dni lub wysiewać świeże nasiona wiosną albo w mnożarce. Najkorzystniej wysiewać je w maju do torfu z piaskiem i perlitem (2:1:1), gdy światła słonecznego na południowym parapecie jest już bardzo dużo, a temperatury są wyższe. Najlepszą temperaturą do kiełkowania jest około 25°C.

Granat preferuje gleby głębokie i żyzne, ma dużą tolerancję w zakresie kwaśnego pH. Podlewać należy umiarkowanie. Granatowi mniej szkodzi lekkie przesuszenie niż przelanie. Zimą trzeba chronić go przed mrozem, a także przed ciepłymi i przesuszonymi pomieszczeniami. Najlepiej w miesiącach zimowych przechowywać granaty w chłodnych (10-15°C) i jasnych pomieszczeniach, w których mogą zrzucić liście, aby wiosną intensywniej zacząć się rozwijać. Należy wtedy mocno ograniczyć podlewanie - bardzo niewielka ilość wody wystarczy, gdy ziemia ulegnie wierzchniemu przesuszeniu. Jeśli nie będziemy zapewniać granatowi okresu chłodnego zimą, czas w którym zakwitnie po raz pierwszy może znacznie się oddalić. Granat uprawia się przeważnie w klimacie gorącym, roślina ta preferuje duże ilości słońca, wysoką temperaturę i od czasu do czasu zraszanie liści wodą. Do podlewania i zraszania można używać mieszanki wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1, ponieważ woda kranowa może być zbyt twarda. Nawozić w celu uzupełnienia braków składników niezbędnych do wzrostu. Można też zakwaszać wodę kranową specjalnymi środkami do obniżania pH. Przesadzać należy go wiosną lub wczesną jesienią, w pierwszych kilku latach co roku do większej o około 1/3 doniczki, potem co 2 lata. Granatowce pozytywnie reagują na przycinanie, które można wykonywać przez cały rok oprócz późnej jesieni i zimy. Po przycinaniu łatwo jest ukorzenić ucięte gałązki ukorzeniaczem do sadzonek zielonych.

Granatowiec to drzewo zrzucające liście na zimę, osiągające 3-5 m wysokości, o czworokanciastych gałęziach. Granatowce rodzą kwiaty męskie i żeńskie (są obupłciowe, dwupostaciowe). Może dojść do samozapylenia kwiatu żeńskiego, który też posiada pręciki, ale pewniej jest samemu zapylać kwiat żeński pyłkiem z kwiatu męskiego. Trudniejsze może być rozpoznanie, który kwiat jest który. Zdarza się bardzo często, że podczas kwitnienia nie pokaże się ani jeden kwiat żeński - wtedy nie będzie owoców. Żeński ma słupek i pręciki, męski ma same pręciki. Granat trudno zapyla się sam w domowych warunkach, więc trzeba mu pomagać. Można robić to miękkim pędzelkiem lub patyczkiem z nawiniętą na koniec watą. Granatowce owocują po raz pierwszy w wieku około 2 lat, jeśli były hodowane w idealnych dla nich warunkach.
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie