O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 20 maja 2012
Najczęstszy problem z mango.
Mango nie jest niestety tak łatwe w uprawie jakby się chciało. Często po roku lub dwóch pojawia się problem z czarnymi plamami na liściach, opadaniem młodych liści, brązowieniem końcówek, itp... Moje mango także miało te problemy. Zaczęło się po przesadzeniu do bardziej żyznej ziemi i przestawieniu na zachodnie stanowisko. Nie było tam tak ciepło, wilgotność powietrza była nieco większa, a żyzna gleba za słabo oddychała. Czasem pojawiały się kropelki rosy od spodu liści, prawdopodobnie wtedy, gdy mango dostało nieco za dużo wody, a ziemia trzymała ją za długo. Po jakimś czasie tkanka liści w niektórych miejscach robiła się cieńsza, następnie czerniała od spodu w tych miejscach. Końcówki liści nieraz przysychały. Zdarzyło się także parę razy, iż młode liście opadły. Mango ostatecznie zginęło z innych powodów - w tamtym czasie bardzo często zostawało pod opieką domowników, ponieważ wyjeżdżałam na co najmniej kilkutygodniowe okresy. Wkrótce planuję wyhodować nowe mango, by tym razem nie popełnić błędów i potwierdzić jednocześnie genezę tego problemu.


Rozwój problemu:
1. Lepkie krople rosy pod liśćmi lub lepki nalot na liściach.
2. Cieńsza tkanka w tych miejscach.
3. Pojawienie się czarnych plam od spodu na uszkodzonej tkance.
4. Czernienie liści, usychanie końcówek.
5. Czasem czernienie nerwu głównego liści od spodu.
6. Czasami zniekształcenia nowych liści i ich opadanie.
7. W zaawansowanej postaci czernienie gałęzi.

Geneza problemu:
- zbyt mocne podlewanie + za ciężka, nieoddychająca gleba (zbyt duża domieszka ziemi torfowej, brak keramzytu/perlitu, za mało domieszki piasku/żwiru, ewentualnie za niskie pH);
- ciepłe i jednocześnie wilgotne warunki.

Skutki:
- rozwój choroby grzybowej: najczęściej antraknoza (zgorzel) powodowana przez grzyby Colletotrichum gloeosporioides lub tzw. „mango scab” powodowana przez Elsinoë mangiferae.
- rozwój choroby bakteryjnej powodowanej najczęściej przez Xanthomonas campestris.

Wymienione choroby mają bardzo podobne symptomy i postępuje się z nimi tak samo. Postępowanie:
1. Usunięcie zaatakowanej tkanki (liści z czarnymi plamami).
2. Zaprzestanie spryskiwania wodą (przez to choroba przenosi się na zdrowe części rośliny).
3. Rzadsze podlewanie (ziemia koniecznie musi przeschnąć).
4. Jeśli mango stało w wilgotnym miejscu (np. w szklarni), najlepiej przenieść je w bardziej suche miejsce.
5. Ewentualna zmiana ziemi, jeśli była nieodpowiednia: najlepiej zastosować ziemię z dużą ilością piasku i/lub żwiru, keramzytu i/lub perlitu, unikać dużej zawartości ziemi torfowej. Ziemia dla mango musi być lekka i szybko przesychać, aby nie stwarzać warunków do rozwijania się chorób. Najlepsze pH ziemi dla mango znajduje się w przedziale 6,5-7. Na dno trzeba stosować warstwę drenażową keramzytu.
6. Oprysk tlenochlorkiem miedzi (tlenkiem miedzi) lub wodorotlenkiem miedzi. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe preparaty typu Miedzian – najlepiej stosować wg ulotek, ponieważ mają różne stężenie.


Uszkodzona tkanka, usychające końcówki.


Postępująca choroba.


Nalot od spodu liścia mango. Fot.: mefy.


Uszkodzona, cieńsza tkanka, widok od spodu liścia. Fot.: mefy.


Początek choroby, widok od spodu liścia. Fot.: Sebastian Cieśla.


Postępowanie choroby, widok od spodu liścia. Fot.: Sebastian Cieśla.

Dziękuję czytelnikom za użyczenie zdjęć do wpisu. ;)

00:15, tropicjungle , mango
Link Komentarze (25) »
czwartek, 29 lipca 2010
Mango - rozwój liści.
W poprzednim wpisie umieściłam zdjęcie z nowymi, jeszcze czerwonymi liśćmi mango. W tej chwili te liście są już w pełni rozwinięte. Zdjęcia zrobiłam przed wyjazdem, w tej chwili mango jest pod dobrą opieką i słyszałam, że ma już kolejne liście. Większa donica, bardziej organiczna ziemia i lepsze miejsce sprzyjają mango.

Tagi: mango
22:23, tropicjungle , mango
Link Komentarze (18) »
niedziela, 20 czerwca 2010
Mango - nowe liście.
Mango rośnie w miarę dobrze, choć końcówki starszych liści ciemnieją, lecz z drugiej strony żadne liście nie są wieczne, więc bardzo możliwe, że jest to normalny objaw. Ma w tej chwili 19-20 cm. Pierwsze zdjęcie jest sprzed miesiąca, dwa pozostałe z dziś.


Tagi: mango
20:22, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 stycznia 2010
Nowe liście mango.
Mango podczas zimy wypuściło 2 nowe liście, z czego jeden opadł, prawdopodobnie z powodu braku wystarczającej ilości światła. Niedawno wypuściło kolejne 3, a wszystkie trzymają się dobrze. Roślina ma w tej chwili około 17 cm.
Tagi: mango
00:03, tropicjungle , mango
Link Komentarze (4) »
niedziela, 13 września 2009
Nowe liście mango.
Kolejne liście mango są coraz dłuższe. Rośnie ono trochę wolno. Przez całe wakacje, czyli dwa miesiące mojej nieobecności wypuściło tylko dwa nowe liście, lecz jeden z nich ma aż 16 cm długości. Całe mango ma 15 cm wysokości.
Tagi: mango
18:24, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 maja 2009
Mango - postępy.
Mango rozwija dwa nowe liście.
Tagi: mango
21:05, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 17 maja 2009
Mango - zmiany.
Mango osiągnęło 11 cm i rozwija nowe liście, podczas gdy starsze nabrały ciemnozielonej barwy.

Tagi: mango
19:23, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 kwietnia 2009
Mango - kolejne zmiany.
Liście mango na początku miały czerwony odcień. Teraz zzieleniały już całkiem.
Tagi: mango
19:04, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 kwietnia 2009
Mango - zmiany.
Oto zdjęcia mango sprzed 1,5 tygodnia:

Tagi: mango
21:00, tropicjungle , mango
Link Komentarze (4) »
niedziela, 29 marca 2009
Mango - rozwój liści.
Mango ma już 8 cm wysokości i praktycznie codziennie widać zmiany.
Tagi: mango
14:38, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 marca 2009
Rozwój liści mango.
Tagi: mango
20:24, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 marca 2009
Mango - postępy.
Tak oto rośnie moje mango. Zdjęcie zostało zrobione przed tygodniem.
Tagi: mango
16:03, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 marca 2009
Haden (Hayden) mango.
Ma już 5-6 cm i 5 rozwijających się liści.
Tagi: mango
14:58, tropicjungle , mango
Link Komentarze (3) »
czwartek, 12 marca 2009
Kiełkujące mango.
Od posadzenia do ukazania się kiełka minął równy miesiąc. Od połowy miesiąca ziemia pod płytko zakopanym migdałem unosiła się, więc można powiedzieć, że mango w dobrych warunkach wykiełkuje po 2-4 tygodniach.
Tagi: mango
20:01, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 lutego 2009
Haden (Hayden) mango.
W sklepie odmiana mango nie była podana, ale po wyglądzie można przypuszczać, że było to Haden (zwane też Hayden) mango. Owoc bardzo dojrzał w ciądu 2-3 tygodni, a pestka wewnątrz była już pęknięta, więc wyjęłam ze środka dojrzały, zdrowo wyglądający, jasnego koloru migdał długości 4,5 cm. Niecierpliwie czekam na kiełkowanie.


Tagi: mango
21:57, tropicjungle , mango
Link Komentarze (3) »
piątek, 07 listopada 2008
Nasiono z Carrie Mango.
Kierowana ciekawością odkopałam dziś delikatnie pestkę Carrie Mango, aby spradzić czy jej znaczne owłosienie nie zaczęło gnić w wilgotnej ziemi. Mango nie zaczęło kiełkować, a włoski pokrywające pestkę zaczęły się rozkładać. W obawie przed zgniciem ewentualnego kiełku posłużyłam się imadłem, aby rozchylić zewnętrzną twardą skorupę wokół nasiona. Ze środka wyjęłam migdał w żółtej, łatwo rwącej się powłoce. Zdjęłam ją częściowo, ponieważ była luźna w jednym miejscu. W środku zobaczyłam nasiono, wyglądające, jak uśmiechający się złowrogo czarny embrion. Nasiono nie miało kiełka, miało natomiast bardzo nieprzyjemny zapach. Pomimo tego, że nie wyglądało na zepsute, jego zapach świadczył o tym, ponieważ po ponownym posadzeniu do ziemi, niedługo zaczęło się rozkładać.
Tagi: mango
22:47, tropicjungle , mango
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 29 września 2008
Mango (Mangifera) - uprawa, hodowla.
Pestki mango należy pobierać z bardzo dojrzałych owoców, aby zwiększyć prawdopodobieństwo w miarę szybkiego wykiełkowania silnej rośliny. Przed posadzeniem pestka powinna być bardzo dokładnie wyczyszczona z miąższu (aby nie gniła w ziemi, w tym celu można także zgolić z niej włoski) i moczona w ciepłej wodzie przez około 24h, następnie powinna zostać posadzona do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 2:1) poziomo (przykryta cienka warstwą ziemi) lub szpiczastym końcem do góry (do połowy zanurzona w ziemi) i podlana. Pestkę przed posadzeniem można delikatnie otworzyć za pomocą np.: imadła, tak, aby nie uszkodzić migdału znajdującego się w środku lub też całkowicie wyjąć migdał ze środka i posadzić płasko pod cienka warstwą ziemi. Doniczkę z mango należy okryć foliowym lub plastikowym opakowaniem z paroma niewielkimi otworami. Doniczkę należy postawić w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Kiełkowanie przyspiesza podgrzewanie z dołu uzyskane przez np. postawienie doniczki nad kaloryferem. Podlewać należy mieszanką wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1 po każdym przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Po 1-4 tygodniach (w zależności od warunków i dojrzałości owocu) powinien ukazać się pęd, wtedy należy zdjąć folię.

Gdy w pełni rozwiną się pierwsze liście, siewkę można przesadzić do bogatszego w materię organiczną, dobrze zdrenowanego, głębokiego podłoża, np. mieszanki torfu, piasku i perlitu w proporcjach 2:1:1. Mango lubi żyzne gleby, lecz z czuje się dobrze także w ziemi bogatej w piasek/żwir. Nie lubi ciężkich, zbitych, przemoczonych gleb. Przycinać mango można wiosną, po praz pierwszy po roku od kiełkowania, jeśli siewka osiągnęła żądaną wysokość. Mango lubi spryskiwanie liści przegotowaną wodą. Rośnie najlepiej w pełnym słońcu, lecz nie lubi zbytniego przegrzania i dusznych, nie wietrzonych szklarni. Toleruje pH między 5,5 a 7,5. Młode drzewa są wrażliwe na przenawożenie, dlatego lepiej używać nawozów organicznych. Mango jest podatne na ataki bakterii i grzybów powodujących czernienie i zniekształcenia młodych liści.

Jest to drzewo wiecznie zielone, dorastające do 30 m wysokości, długowieczne, dożywające 300 lat i dłużej. Owocuje po 3-6 latach, czasem po 10 w zależności od warunków uprawy. Okres kwitnienia wynosi 20-40 dni. Owoce dojrzewają od czasu kwitnienia w 100-150 dni. Kwiaty mango są wiatropylne, ale rola owadów jest ważna podczas zapylania. Mango kwitnie najczęściej raz w roku, w Indiach od grudnia do marca, a w USA w styczniu i lutym. Mango owocuje zwykle przemiennie, co drugi rok plon jest bardzo mały. Drzewa cierpiące na niedostatek azotu owocują co 3-4 lata, dlatego mango najlepiej regularnie nawozić w okresie wzrostu.
20:17, tropicjungle , mango
Link Komentarze (52) »
niedziela, 14 września 2008
Zestawienie pestek mango.
Oto one ostatni raz przed posadzeniem. Od najmniejszej: Carrie Mango, Pim Seng Mun Mango, Edward Mango:
Tagi: mango nasiona
19:07, tropicjungle , mango
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 18 sierpnia 2008
Owłosiona pestka.
Już trzecia. Pochodzi ona z zielonego Pim Seng Mun Mango (rozmiar drzewa: średniej wielkości, kolor: od zielonego do żółtego, tekstura: bezwłóknista, pochodzenie: Tajlandia.)

Tagi: mango nasiona
22:08, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 sierpnia 2008
Mango (Mangifera) - pestki.
Większa pestka należny do Edward Mango (rozmiar drzewa: duże, kolor: żółto-czerwone, tekstura: bezwłóknista, pochodzenie: Tajlandia). Mniejsza pochodzi od Carrie Mango (rozmiar drzewa: małe, kolor: od zielonego do żółtego, tekstura: bezwłóknista, pochodzenie: Floryda).Strona pomocna w rozróżnianiu gatunków mango.
Kolejna strona tego typu.
Tagi: mango nasiona
23:20, tropicjungle , mango
Link Komentarze (5) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie