O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
czwartek, 29 lipca 2010
Liczi - zmiany.
Najstarsze liczi około 2 tygodnie temu wyglądało, tak jak na zdjęciach poniżej. Musiałam wyjechać i zostawiłam je pod dobrą opieką. Niedługo będę wracać i postaram się zamieścić nowe zdjęcia jak najszybciej. Liczi wypuściło na raz sporo nowych pędów, mam nadzieję, że część z nich nie opadła z powodu tej ilości.


Tagi: liczi
19:25, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (12) »
niedziela, 20 czerwca 2010
Liczi - ciąg dalszy.
Liczi ciągle wypuszczają nowe liście, stare liście natomiast brązowieją na brzegach dość wolno, lecz nieustannie. Wilgotność powietrza, jaką mają zapewnione w tym czasie to 50-60%, temperatura wynosi przeważnie 22-24 st. C., ziemię mają odpowiednią, słońca mogłoby być trochę więcej, a woda trochę bardziej miękka. Myślę, że ten ostatni czynnik wpływa najbardziej na przysychanie liści z brzegów. W przyszłości będę też testować różne mieszanki ziemi na moich liczi, aby zobaczyć czy wpłynie to jakoś na brązowienie liści. Najstarsze liczi zrzuciło trochę dolnych liści, a nad miejscami po ogonkach pojawiły się odstające pączki, z których mam nadzieję, że już niedługo wyrosną młode, pokaźne pędy. Jeśli tak się stanie, liczi może uniknie przycięcia o połowę. ;) Na pierwszym zdjęciu - widok najstarszego liczi z góry - ostatnie liście nie urosły zbyt duże, bo przeważnie jest tak, że im więcej liści na raz, tym mniejszych są rozmiarów, na drugim zdjęciu jego pieniek, a na kolejnych dwie pozostałe rośliny.Tagi: liczi
22:23, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (5) »
czwartek, 20 maja 2010
Liczi - wiosenny start.
Najstarsze liczi w końcu zaczęło budzić się do życia. Na pierwszym zdjęciu widoczne są nowe liście tejże rośliny. Jedno z młodszych liczi także dość silnie zaczęło się rozwijać - są to liście widoczne na drugim zdjęciu. Trzecia roślina pozostaje trochę z tyłu - aktualnie ma tylko 4 nowe liście, na razie półcentymetrowe.

Tagi: liczi
22:23, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (6) »
piątek, 16 kwietnia 2010
Liczi - wiosenny przyrost.
Na razie tylko dwie rośliny liczi zaczęły wypuszczać nowe liście po zimie. Najstarsze liczi niestety nie mieści się pod świetlówką. Rośliny na zdjęciu mają po około 25 i 17 cm.


Tagi: liczi
19:50, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 października 2009
Liczi dwuzarodkowe - nowe liście.
Liczi większe dobrze się rozwija, mniejsze stanęło na etapie dwóch liści. Mają odpowiednio 15 i 7 cm.
Tagi: liczi
17:01, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
sobota, 17 października 2009
Rozwój i fakty na temat liczi.
Liczi ma w tej chwili 46 cm wysokości, zostanie jednak przycięte dopiero na wiosnę. Cztery najstarsze liście opadły już z przyczyn naturalnych. Drugie zdjęcie przedstawia stożek wzrostu w powiększeniu. Kolor brązowy w przypadku mojej odmiany (i zapewne nie tylko tej) jest naturalny. Kolejne zdjęcie przedstawia bardzo młode ulistnione rozgałęzienia pędu pod rozwijającymi się w pełni liśćmi na samej górze. Niedługo po zrobieniu tego zdjęcia owe małe rozgałęzienia opadły - dzieje się tak często. Pojawia się na raz 5-6 takich ulistnionych rozgałęzień. Następnie kilka górnych zaczyna się szybko rozwijać, a 1-2 niższe zatrzymują się w rozwoju i opadają. Czwarte zdjęcie przedstawia młody zwijający się liść, który niedługo opadnie. Gdy liczi wypuszcza na raz 12-16 liści licząc je pojedynczo, część z nich szybko zwija się i opada. Opadanie młodych pojedynczych liści lub całych rozgałęzień ulistnionych może być spowodowane niezdolnością tak małego drzewka do utrzymania tylu nowych liści przy nieoptymalnych warunkach klimatycznych. Bardziej nasłonecznione miejsce pewnie zlikwidowałoby to choć częściowo, lecz na wąskich południowych parapetach nie mam już miejsca na więcej roślin.Tagi: liczi
15:07, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 września 2009
Liczi - nowe rośliny.
Oba posadzone nasiona liczi okazały się dwuzarodkowe. Na pierwszym zdjęciu widnieją pierwsze liczi, na drugim liczi, które wykiełkowały 2 i 3 tygodnie po pierwszych. Rośliny przeszły długą podróż w kartonie i młodsze liczi trochę na tym ucierpiało.

Tagi: liczi
17:27, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (1) »
niedziela, 16 sierpnia 2009
Liczi - proces kiełkowania.
Postanowiłam udokumentować paroma zdjęciami proces kiełkowania nasiona liczi, ponieważ takiej właśnie dokumentacji zabrakło w historii rozwoju mojego 1,5 rocznego okazu. Poniżej przedstawiam dwa zdjęcia nasiona, które trzymałam owinięte w wilgotnej wacie. Na pierwszym widoczny jest stan nasiona po 4-5 dniach, proces kiełkowania jest rozpoczęty. Na kolejnym zdjęciu zrobionym po tygodniu, widać już wyraźny korzeń kierujący się ku dołowi. Nasiono w takim stanie można już przełożyć do doniczki z ziemią, kładąc je płasko, korzeniem skierowanym w dół i przysypując 2cm warstwą ziemi. Na trzecim zdjęciu widać kiełek, który wyszedł ponad ziemię po następnym tygodniu. Na ostatnim zdjęciu, zrobionym znowu z tygodniowym odstępem czasu, widać już jedną całkiem pokaźną siewkę liczi o wysokości 7cm i kolejną, która wybiła z tego samego nasiona podczas ostatniego tygodnia. Nasiono okazało się więc dwuzarodkowe. Cały proces od nasiona do 7cm siewki zajął 4 tygodnie - tak krótko z powodu zastosowania wilgotnej waty do przyspieszenia kiełkowania. Jednak ma to też swoje minusy, taka siewka jest słabsza niż gdyby pozwolono jej kiełkować już w ziemi. Nie jest tak dobrze zahartowana i może mieć słabszy system korzeniowy.Tagi: liczi
16:14, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (9) »
środa, 22 lipca 2009
Owoce liczi nietypowych rozmiarów.
Nietypowych w porównaniu do rozmiarów owoców liczi, które można dostać w polskich sklepach. Długopis na zdjęciu znajduje się dla porównania wielkości. Owoce te są prawie dwa razy większe od przeciętnych liczi. Możliwe, że jest to odmiana 'Early Large Red' lub 'Mauritius'. Odmian liczi jest bardzo wiele, więc trudno zidentyfikować owoce. Na razie jedno nasiono umieściłam w wilgotnych wacikach z powodu ograniczonych możliwości sadzenia w ziemi.


Tagi: liczi nasiona
21:13, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (4) »
piątek, 12 czerwca 2009
Liczi - nowy przyrost.
Liczi znowu zaskoczyło mnie jeszcze większym nowym przyrostem. Tym razem jest to 12 liści naraz i 4 już widoczne w drodze. Mogło być to spowodowane odświeżeniem wierzchniej warstwy ziemi. Polega to na zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi, do górnego poziomu korzeni i uzupełnieniu tego braku nową mieszanką żyznej gleby z niewielkim dodatkiem żwiru lub piasku. Ziemia w donicy szybko ulega jałowieniu oraz zbija się - z tego powodu, gdy nie chcemy przesadzać rośliny, a chcemy poprawić jej warunki i kondycję, odświeżamy górną warstwę ziemi.
Tagi: liczi
00:05, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (2) »
piątek, 29 maja 2009
Liczi - kolejne liście.
Póki są jeszcze bardzo małe, będę musiała wykonać na nich oprysk Talstarem, aby mieć pewność, że szkodniki, które uszkodziły poprzednie młode liście, zostaną wyeliminowane.
Tagi: liczi
15:03, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (5) »
piątek, 01 maja 2009
Liczi - dojrzewanie liści.
Dziś wykonałam trzeci oprysk liczi i innych roślin stojących w pobliżu. Liczi wyraźnie zdrowieje, liście dojrzewają bez problemów.
Tagi: liczi
20:37, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 kwietnia 2009
Liczi po ataku szkodników.
Kilka dni po dodaniu ostatniego wpisu o liczi zauważyłam, że nowe liście rozwijają się nieprawidłowo, tzn. rosły zniekształcone, lekko się zwijały i można było na nich zauważyć drobne pęcherzyki. Najprawdopodobniej były to roztocza z rodziny Eriophyidae (niewidzialne gołym okiem, rozprzestrzeniają się głównie przez wiatr). Stanowią duże zagrożenie dla drzew liściastych. Natychmiast opryskałam całą moją hodowlę Talstarem 100 EC, a dziś powtórzyłam oprysk. Liście zdążyły już podrosnąć i rozprostować się, ale nadal widać uszkodzenia spowodowane na ich końcach (drobne przyschnięcia), blaszkach (niewielkie, ciemne, owalne miejsca), a także lekką deformację kształtu liści. Na szczęście szybko zareagowałam, dzięki czemu liczi będzie miało się dobrze. Ogólnie liczi ma już za sobą swoje pierwsze ponad pół roku podlewania twardą, kranową wodą, niedobór światła (późna jesień i zima) i składników odżywczych (co widać po niektórych lekko pożółkłych liściach między nerwami, które to pozostają zielone), a teraz przetrwało jeszcze atak niebezpiecznych roztoczy. Jak widać, nie jest to aż tak słaba i delikatna roślinka.


Tagi: liczi
15:59, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 kwietnia 2009
Liczi - wzrost nowych liści.
Na tym etapie można dokładnie zaobserwować ilość nowych liści.
Tagi: liczi
10:57, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (3) »
czwartek, 09 kwietnia 2009
Liczi - zmiany.
Jak widać na zdjęciu, moje liczi po raz pierwszy wypuściło pędy posiadające aż po 4 liście na jeden. Łącznie pojawiło się 10 nowych, malutkich listków.
Tagi: liczi
20:04, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 marca 2009
Wiosenne przebudzenie liczi.
Liczi niedawno zaczęło rozwój nowych pędów.
Tagi: liczi
20:22, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 26 stycznia 2009
Liczi - postępy.
Liczi od ostatniego razu, gdy umieszczałam jego zdjęcia, uformowało się trochę ładniej i to jest właściwie cały jego postęp. Oprócz tego końcówki liści trochę bardziej uschły, lecz owe usychanie postępuje bardzo wolno, a oprócz tego nic niepokojącego się nie dzieje, więc wnioskuję, że jest to efekt nieprzystosowania liczi do tutejszego okresu zimowego, czyli bardzo małej ilości światła, niskich temperatur na przemian z wysokimi i suchym powietrzem, wynikającym z ogrzewania centralnego. Liczi ma już rok i mierzy teraz 30 cm.
Tagi: liczi
13:49, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (1) »
niedziela, 26 października 2008
Liczi - 21 liści.
Liście, które jeszcze niedawno były czerwone, rozwinęły się już w pełni i zzieleniały. Moje liczi liczy już 21 liści i ma 30 cm wysokości.


4 najstarsze liście rozwijają w bardzo powolnym tępie brązowe plamy. Liczę na to, iż na tych czterech liściach się skończy, dzięki zmianie wody i ziemi.
Tagi: liczi
00:37, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 września 2008
Liczi - usychające końcówki liści.
Jest to największy problem pojawiający się podczas domowej hodowli liczi. Zaczyna się od usychania końcówek, następnie zaczynają schnąć całe liście, odpadać, aż w końcu pada cała roślina. Końcówki najstarszych liści u mojego liczi zaczęły usychać jakiś miesiąc temu, lecz były to tylko dwie minimalnie uschnięte końcówki. Gdy niecałe dwa tygodnie temu zorientowałam się, że jest ich więcej, postanowiłam zacząć przeciwdziałać, aby nie skończyło się to brązowieniem, zwijaniem się liści i usychaniem całej rośliny. A oto, co można zrobić:
- jeśli podlewało się rośliny wodą z kranu, należy natychmiast zacząć podlewać je uprzednio przegotowaną, ostudzoną i odstaną 1-2 dni wodą (lecz wtedy należy jednocześnie nawozić liczi, ponieważ woda przegotowana nie zawiera wiele związków odpowiedzialnych za poprawny wzrost) lub też niezanieczyszczoną deszczówką, wodą z czystej rzeki, studni, źródła lub destylowaną, ponieważ niektóre rośliny nie tolerują zbyt dużej twardości wody wodociągowej; można też podlewać mieszanką wody przegotowanej i wodociągowej w proporcji 1:1; innym wyjściem jest używanie specjalnych środków zakwaszających wodę;
- liczi najlepiej przesadzić do nowej gleby (kwaśna ziemia torfowa z niewielkim dodatkiem grubego piasku i perlitu, który poprawia strukturę gleby i wpływa dobrze na system korzeniowy), ponieważ w starej glebie osadziło się już za dużo twardych, szkodliwych związków z wody wodociągowej, a także stara gleba mogła być zbyt ciężka, zbita i za słabo przepuszczalna lub wyjałowiona;
- liczi wymaga dużej wilgotności powietrza (szczególnie w okresie spoczynku, gdy w pomieszczeniu panują wysokie temperatury - uśpiony system korzeniowy pobiera i rozprowadza minimalne ilości wody i składników odżywczych, a woda z liści w ciepłym i suchym powietrzu bardzo szybko odparowuje), więc należy zacząć spryskiwać je rodzajem wody wskazanym w pierwszym podpunkcie, najlepiej wieczorem i rano, gdy promienie słoneczne bezpośrednio nie padają na liście (aby się nie popaliły od kropel wody, na które pada ostre światło słoneczne); można też umieścić doniczkę z podstawką we większej podstawce, która zawsze będzie napełniona wodą zapewniającą większą wilgotność wokół rośliny;
- należy często wietrzyć pomieszczenie, w celu utrzymania większej wilgotności i świeżości powietrza (lecz zapobiegać przeciągom, szczególnie zimą), nie trzymać liczi kolo kaloryfera ani zaraz obok okna jesienią i zimą (powietrze w pobliżu włączonych grzejników jest bardziej suche, a obok otwartego okna liczi może się 'przeziębić', ponieważ wskutek chwilowej dużej różnicy temperatur w liściach mogą zajść zaburzenia w dostarczaniu składników odżywczych);
- liczi wymaga dużo światła, więc lepiej, aby stało w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem (opcje: jedno duże okno, okna z co najmniej dwóch stron pokoju, w okresie zimowym doświetlanie).
- nie należy za często przestawiać/obracać rośliny w czasie wzrostu (wiosna-lato), ponieważ przystosowanie się do nowych warunków oświetlenia zabiera jej dużo czasu.
Inne pomocne sugestie mile widziane w komentarzach.

Poniżej przedstawiam stan dolnych (najstarszych) liści po 1,5 rocznej hodowli. Jeszcze żaden z nich nie opadł wskutek usychania.
Tagi: liczi
18:50, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (72) »
środa, 24 września 2008
Młode liście liczi.
Kilka zdjęć młodych, czerwonych liści:


Tagi: liczi
21:24, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (4) »
niedziela, 14 września 2008
Nowe liście liczi.
Liczi wypusciło wiele liści podczas wakacji, łącznie jest 15 zielonych liści i 6 jeszcze czerwonych. Oto zdjęcia sprzed dwóch tygodni:


Tagi: liczi
18:48, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 sierpnia 2008
Liczi - etapy rozwoju.
Pierwsze zdjęcie przedstawia liczi z jeszcze nierozwiniętymi liśćmi, ale nie jest to ten sam okaz, co na pozostałych zdjęciach. Usechł niestety, a następne dwa w ogóle nie wykiełkowały. Tylko jeden z czterech zasadzonych przetrwał i ma się dobrze, jak na razie.Tagi: liczi
19:04, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
Liczi chińskie (lychee, leetchee) - uprawa, hodowla.
Nasiona liczi bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Podczas wysiewu trzeba pamiętać, aby ziemia nie ulegała przesuszeniu, a pojemnik nie był narażony na zimno. Przed posadzeniem nasiona liczi należny moczyć w ciepłej wodzie (30 st. wystarczy) przez 24-48 godzin. Nasiono najlepiej sadzić poziomo około 2-3 cm pod ziemią wczesną wiosną w torfie z piaskiem i perlitem w stosunku 3:1:1, nie podlewać zbyt obficie, doniczkę ustawić w ciepłym, jasnym miejscu, można na nią nałożyć plastikowy pojemnik lub folię z paroma niewielkimi otworami w celu przyspieszenia kiełkowania, który zdejmujemy po wykiełkowaniu. Kiełkowanie następuje po 3-6 tygodniach. Liczi potrzebuje minimalnej temperatury wynoszącej 10°C.

Lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza. Źle znosi upał, brak wilgoci powietrza, twardą wodę wodociągową, zasolenie gleby i niskie temperatury. Może rosnąć w glebie lekko zasadowej (zwykła, sklepowa ziemia do kwiatów), ale w naturalnym środowisku rośnie w południowych chińskich lasach, więc woli gleby kwaśne o pH 5.0-6.5, a w glebie zasadowej mogą pojawiać się problemy z usychaniem końcówek liści. Nie znosi przemoczenia (najlepiej podlewać 2-3 razy w tygodniu, niezbyt obficie), nie lubi wiatru, lubi natomiast częste zraszanie liści. Do podlewania najlepiej używać mieszanki wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1, przy czym należy uzupełniać braki w wodzie przegotowanej związków potrzebnych do wzrostu nawożeniem lub zakwaszać specjalnymi preparatami wodę kranową. Liczi potrzebuje dużo światła równomiernie rozproszonego. Jeśli liczi stoi zwrócone do światła tylko jedną stroną, należy co kilka tygodni obracać je. Zimą wymaga doświetlania. Co roku korzenie liczi mogą zostać lekko przycięte, nawet jeśli przesadzamy roślinę do większego pojemnika. Gdy korzenie u liczi hodowanego w pojemniku rozrosną się zbyt gęsto, przestaną oddychać, nie będą przyswajać efektywnie wody i składników odżywczych, co może na dłuższą metę zabić liczi.

Roślina ta jest długowieczna (żyje nawet 1300 lat), zimozielona (zachowuje zielone liście cały rok, a czasem kilka lat, nigdy nie tracąc wszystkich jednocześnie), o średniej wielkości (do 12 m wysokości). Owocuje po 3-5 latach w naturalnych warunkach, kwitnie wiosną, owoce dojrzewają około 100 dni po kwitnięciu, między lipcem a październikiem. Liczi jest wiatropylne, więc gdy pojawią się kwiaty, można zapylić je za pomocą pędzelka lub kawałka waty. Gdy twoje liczi usycha, zajrzyj tutaj.

TUTAJ bardzo dużo szczegółowych informacji o hodowli liczi po angielsku.
18:49, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (75) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie