O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 02 maja 2010
Kiwi - rozwój.
Kiwi rośnie dość szybko, lecz ostatnio ponownie pojawił się problem przysychających końcówek i brzegów liści. Donicę ma znacznie większą, nową ziemię, lekką, przepuszczalną, o odpowiednim pH. Światła dla kiwi nigdy nie jest zbyt wiele. Powietrze też nie jest za suche, woda nie jest za twarda. Kiwi na początku lubiło duże ilości wody, bez nich nieraz wręcz więdło, lecz teraz ograniczę podlewanie by sprawdzić, czy może przez zdrewnienie pędów nie zmieniło trochę swoich preferencji. Poza tym już wszystkie trzy sadzonki zaczęły wypuszczać liście.
Tagi: kiwi
22:59, tropicjungle , kiwi
Link Komentarze (4) »
piątek, 09 kwietnia 2010
Kiwi po zimie.
Kiwi zimę spędziło w nieogrzewanym strychu, straciło wszystkie liście oprócz jednego, który sama niedawno oberwałam (stary w połowie uschnięty liść dość nieestetycznie wyglądał). Najmniejsza siewka najszybciej odbiła - w tej chwili jej liście zakrywają całkowicie krótką łodygę. Najwyższe kiwi też już wypuściło parę liści, a średniemu pęcznieje pączek liściowy na samym czubku, co świadczy o tym, że niedługo też przebudzi się do życia. Niedługo może w końcu rozsadzę je do osobnych doniczek, ale problem będzie większy ze znalezieniem im wtedy miejsca do postawienia. Kiwi mają po 17, 13 i 12 cm.
Tagi: kiwi
15:05, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
sobota, 17 października 2009
Kiwi - kolejne problemy.
Hodowla kiwi w domu nie należy do najłatwiejszych. Korzenie bardzo szybko się rozrastają, więc hodując kilka sztuk w jednej doniczce, trzeba je bardzo często przesadzać. Skracanie korzeni nie jest zbyt efektywne, ponieważ po takim zabiegu kiwi przez jakiś czas stoi w miejscu, a po kilku miesiącach okazuje się, że korzenie znowu zaczynają wychodzić dołem doniczki. Z mojej kolekcji zlikwidowałam kolejne 2 najsłabsze sztuki kiwi, aby 3 pozostałe mogły lepiej się rozwijać w grupie. Tym razem nie skracałam im korzeni. Liście nadal lekko usychają na końcówkach, lecz było to pewnie spowodowane zbyt gęstymi korzeniami, które dusiły się razem. Gdy roślina rośnie osobno, ma dość dużą doniczkę, nie jest przelewana, to usychanie liści może być spowodowane za suchym powietrzem, czego kiwi nie znosi. Musi mieć dość dużo światła, ale jednocześnie nie może stać blisko kaloryfera.


Tagi: kiwi
15:44, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
sobota, 20 czerwca 2009
Kiwi - wzrost.
Kiwi po ścięciu do wysokości ok. 10 cm i późniejszym oprysku Talstarem w końcu zaczęło wypuszczać zdrowe liście. Jedyną rzeczą, która mnie jeszcze zastanawia jest czerwone zabarwienie niektórych liści (brak usychania, spód liścia wygląda zdrowo, brak śladów po szkodnikach). Ten czerwony kolor jest albo charakterystyczną cechą tej odmiany (a nie mam pojęcia jakiej odmiany były kiwi kupowane ponad rok temu w sklepie z owocami), albo pojawia się na skutek zbyt intensywnego światła słonecznego - tak reagują niektóre rośliny.
Tagi: kiwi
13:33, tropicjungle , kiwi
Link Komentarze (5) »
piątek, 29 maja 2009
Kiwi - poprawa.
Stan kiwi trochę się poprawił. Wypuściło nowe liście, a niektóre z nich nabierają na obrzeżach czerwonej barwy. Najpier myślałam, że to symptom choroby lub pojawienia się jakichś szkodników, lecz liście nie usychają, pod spodem wyglądają normalnie, więc musi to być po prostu taka odmiana kiwi, choć w zeszłym roku na liściach nie pojawiały się takie kolory. Jest jeszcze możliwość, że to jakiś dziwny efekt uboczny nieprawidłowości w hodowli, w co jednak wątpię.

Tagi: kiwi
14:56, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 kwietnia 2009
Kiwi - rozwój nowych pędów.
Kiwi zaczyna się rozgałęziać, lecz niepokojące jest to, że niektóre liście rosną trochę nieforemne i przykurczone. Być może dzieje się tak z powodu za małej ilości światła lub ciągle zbyt "ciasnej" bryły korzeniowej. Gdy już wyeliminuję wszystkie nieprawidłowości w hodowli, pozostanie tylko choroba wywołana grzybami, lecz mam nadzieję, że to nie to.
Tagi: kiwi
19:56, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 kwietnia 2009
Kiwi - nowe liście.
Kiwi z uwagi na przysychające od dłuższego czasu końcówki i brzegi liści zostało porządnie przycięte około 2-3 tygodnie temu, a najsłabsze okazy usunęłam, ponieważ rosły za gęsto. Dziś kiwi wypuszczają młode, na razie zdrowe liście.
Tagi: kiwi
19:59, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 października 2008
Rozwój kiwi.
Kiwi ma teraz 19 cm wysokości i 50 cm szerokości. Z wielu nasion, które wykiełkowały, do teraz utrzymało się 20 sadzonek w jednej dużej donicy. Końcówki liści lekko przyschły, ponieważ trzymałam kiwi przez jakiś czas zbyt blisko kaloryfera. Zdjęcia z prawej i lewej strony:

Tagi: kiwi
17:40, tropicjungle , kiwi
Link Komentarze (2) »
niedziela, 14 września 2008
Kolejny etap rozwoju kiwi.
Kiwi po przesadzeniu do doniczki o srednicy wewnetrznej rownej 15 cm:
Tagi: kiwi
19:02, tropicjungle , kiwi
Link Komentarze (2) »
niedziela, 10 sierpnia 2008
Kiwi - etapy rozwoju.Tagi: kiwi
19:03, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
Kiwi Aktinidia (Actinidia) - uprawa, hodowla.
w przygotowaniu
18:46, tropicjungle , kiwi
Link Komentarze (11) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie