O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 13 listopada 2011
Ostatnie zdjęcie kaki.
Oto ostatnie zdjęcie siewki kaki, która niestety zakończyła swój żywot już kilka miesięcy temu. Od początku była słabowita i ledwo się trzymała. Obym szybko znalazła następne nasiono w owocu. ;)


środa, 10 lutego 2010
Siewka kaki - ciągle delikatna.
Kaki nadal wygląda delikatnie i krucho. Dwa liście nie urosły do znacznych rozmiarów, ale 'na horyzoncie' pojawiają się już następne. Siewka ma w tej chwili około 9 cm wysokości.

środa, 23 grudnia 2009
Siewka kaki - dwa liście.
Kaki nie spieszy się ze wzrostem z powodu marnych warunków świetlnych, lecz najkrótszy dzień w roku już za nami, więc światła słonecznego może być tylko więcej.
niedziela, 06 grudnia 2009
Kaki - nowe liście.
Siewka jakoś się trzyma, powoli rozwija dwa nowe liście. Mierzy w tej chwili 6 cm.
niedziela, 29 listopada 2009
Kaki - dobra i zła nowina.
Zacznę od tej złej: gdy kaki już drugi tydzień nie wyciągało liścieni na powierzchnię ziemi, pokazując tylko łodygę, odkopałam nasiono, które i tak było prawie na wierzchu i stwierdziłam, że w miejscu, w którym było czarne, zaczęło gnić. Na szczęście kawałek liścieni był już na zewnątrz, a reszta oderwała się razem z nasionem podczas próby ratowania owych liścieni (z których i tak już by nic nie było, jak się okazało, po rozpołowieniu nasiona). Dobra nowina jest taka, że stożek wzrostu przeżył i na czubku łodygi pokazują się nowe liście. Siewka ma dość trudny okres czasu na wzrost - jest już praktycznie Zima, lecz robię, co mogę, aby zapewnić jej odpowiednie warunki.

wtorek, 20 października 2009
Nasiono w kaki bez taniny.
W jednym z dwóch ostatnio zakupionych owoców kaki odmiany bez taniny (popularnie zwane owocami sharona) znalazłam jedno duże, w pełni rozwinięte nasiono. Cieszę się, że w końcu będę mogła spróbować hodowli ze świeżego nasiona. Niepokoi mnie trochę ciemnobordowe miejsce na skórce brązowego nasiona. Mam nadzieję, że jest to tylko wada zewnętrznej osłony nasiona. Na pierwszym zdjęciu widnieje ćwiartka owocu kaki z nasionem widocznym pod warstwą miąższu. Na drugim zdjęciu 3-centymetrowe nasiono. Na trzecim nasiono obok identycznego owocu, jak ten, z którego zostało wyjęte. Jeśli chcecie znaleźć nasiono w sklepowych kaki, uważajcie przy krojeniu, ponieważ jest ono dość spore.


niedziela, 02 sierpnia 2009
Diospyros kaki - nasiona.
W końcu udało mi się zdobyć nasiona kaki (inaczej hurma, hebanowiec, persymona). Znalazłam je w sklepie z nasionami z całego świata, w opakowaniu, gdyż na owoce z nasionami jeszcze nie trafiłam, choć poszukuję ich już od dawna. Nasiona są wielkości 1-2 cm. Na opakowaniu napisane jest, aby przed posadzeniem moczyć nasiona dobę. Niektóre źródła podają, iż kaki przed posadzeniem trzeba stratyfikować w niskiej temperaturze, więc jedno nasiono kaki moczyłam przez dobę w lodówce, następną dobę w temperaturze pokojowej. Drugie nasiono moczyłam 2 dni w temperaturze pokojowej. Nasiona sadzi się poziomo, na głębokości 1 cm. Kaki powinno wykiełkować po 1-4 tygodniach przy temperaturze utrzymanej pomiędzy 20-25°C, przy niższej temperaturze (ale powyżej 15°C) na kiełkowanie można czekać nawet 6 tygodni. Podłoże powinno być stale wilgotne, składające się z torfu, gliny, piasku i żwiru/drobnych kamyków poprawiających drenaż w proporcji 3:1:1:1. Nasiona wysiewa się od Wiosny do Jesieni. Kaki na zimę zrzuca liście, więc powinno być przechowywane w pomieszczeniu niekoniecznie jasnym, ale nieco chłodniejszym, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C. Drzewo kaki osiąga 4,5-18 m wysokości. Żyje 60-80 lat. Tworzy głęboki system korzeniowy. Zaczyna owocować po 3-5 latach, lecz w pełni obfite plony następują po 10 latach. Owoce zawierające taninę są cierpkie w smaku zanim dojrzeją. Te odmiany po zapyleniu mają w owocach 4-8 pestek. Kaki nie lubi bezpośredniego, gorącego słońca, nie toleruje wietrznych stanowisk, lubi wysoką wilgotność powietrza. Odmiany kaki zawierające taninę w owocach są bardziej odporne na mróz. Dorosłe okazy zniosą nawet -16°C, lecz młode liście zmarzną przy -2°C. Na ostatnim zdjęciu widnieją owoce Sharona - odmiana Diospyros kaki bez taniny w owocach, jak i bez nasion.


piątek, 31 października 2008
Owoce szarona z reguły nie posiadają nasion.
Na polskim rynku dostać można właśnie owoce szarona, które w przeciwieństwie do kaki/persymony/hurmy wschodniej/hebanowca wschodniego z reguły nie posiadają w pełni rozwiniętych nasion, a jedynie malutkie zalążki nasion, które nie posiadają zdolności kiełkowania. Piszę z reguły, ponieważ raz na ileś owoców szarona zdarza się taki, który ma jedno w pełni rozwinięte nasiono zdolne do wykiełkowania. Można o tym przeczytać tutaj. Obawiam się, iż bardzo trudno będzie dostać na naszym rynku prawdziwe owoce kaki. Owoce szarona sprowadza się od października do marca z Brazylii, Hiszpanii, Kolumbii i Izraela. Kaki sprowadza się we wrześniu i październiku z Hiszpanii i Francji, od lutego do kwietnia z Brazylii, od kwietnia do czerwca z Chile i Nowej Zelandii, od maja do lipca z Peru, od września do grudnia z Kalifornii i Florydy. Jeśli chcemy zdobyć owoce z nasionami, najlepiej kupować je od kwietnia do września i pomijać te sprowadzane z Brazylii, Hiszpanii, Kolumbii i Izraela, ponieważ będą to najpewniej pozbawione nasion owoce szarona.
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie