O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
środa, 02 listopada 2011
Kwiaty mandarynki.
W końcu moja mandarynka zakupiona 2-3 lata temu zakwitła. Miałam z nią wiele problemów, notoryczne zrzucanie liści, miseczniki, usychanie pędów... Dobrze, że w końcu wyszła na dobrą drogę. ;)wtorek, 01 listopada 2011
Cytryna
Do tej pory umieszczałam mało zdjęć mojej cytryny wyhodowanej z nasiona, ponieważ jest dość duża i ciężko objąć ją w całości bez zbędnych rzeczy na fotografii. W tej chwili cytryna ma nowe miejsce, jaśniejsze i bardziej przestronne, dlatego wrzucam dwa zdjęcia. Nie pamiętam ile może mieć ona lat, lecz z pewnością jest to kilkanaście, może nawet 15 - nie jestem w stanie przypomnieć sobie w jakim roku ją zasadziłam. ;)20:03, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (3) »
czwartek, 29 lipca 2010
Kumkwaty - zmiany.
To jeszcze nie wszystkie doniczki z kumkwatami. Po wakacjach będę musiała je porozsadzać (na razie przesadzałam zawsze po kilka do jednej, większej doniczki), a wcale nie spieszy mi się do tego, z powodu niewielkich ilości pozostałego miejsca na nowe rośliny. Kumkwaty rozrosły się trochę, mają po 10-15 cm.

Tagi: cytrusy
22:18, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (3) »
niedziela, 31 stycznia 2010
Cytryny dwuzarodkowe i Minneola.
Cytryny rosnące razem w jednej doniczce wyrosły z jednego nasiona dwuzarodkowego. Mają już około roku i zdecydowanie wymagają przesadzenia. Większa ma 26 cm, mniejsza 19 c. Mały cytrus to Tangelo Minneola. Ma 7 cm wysokości. Cytryny stoją na parapecie nad kaloryferem, gdy jest on zbyt mocno nagrzany, końcówki dolnych liści lekko żółkną i przysychają, lecz dzieje się to bardzo powoli.
18:07, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (4) »
piątek, 04 grudnia 2009
Ciekawe mandarynki.
Mandarynki te, jak podawano w sklepie, sprowadzone były z południowej Afryki. Owoce były wielkości normalnych mandarynek, lekko spłaszczone z cienka, trudno odchodzącą skórką i znakiem charakterystycznym, z którego powodu zainteresowałam się nimi. Tym znakiem były podłużne wgłębienia na całej wysokości owocu, przypominające pręgi. Posadziłam parę nasion, z których wyrosły dwie małe siewki. Na razie nie znalazłam informacji o tym, jaka to odmiana. Gdyby ktoś posiadał takie informacje, proszę o zostawienie ich pod tym wpisem.

18:39, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (6) »
piątek, 27 listopada 2009
Minneola - odmiana Tangelo.
Minneola (nazywana też Honeybell) jest krzyżówką grapefruita Duncan i mandarynki Dancy. Jest wielkości dużej pomarańczy, bardzo soczysta. Na około 10 owoców, które kupiłam, wystąpiły 2 nasiona, tylko jedno wykiełkowało. Minneola jest dość odporna na zimno, lecz nie powinna być wystawiana na mróz. Gdy ma wystarczająco dużo miejsca na rozwój, rozrasta się do rozmiarów sporego drzewa. Wymaga zapylania krzyżowego. Grapefruit Duncan kwitnie po raz pierwszy po maksymalnie 6 latach w optymalnych warunkach, a mandarynki przeważnie po 4-5 latach (także w optymalnych warunkach), więc po Minneoli należy spodziewać się zbliżonych cech.

Tagi: cytrusy
20:37, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (9) »
Kumkwaty wielobarwne - rozwój.
Z pięciu wielobarwnych siewek przeżyły tylko dwie. Reszta uschła z powodu braku chlorofilu. Siewki, które przeżyły, to A i E (jak wcześniej je oznaczyłam). E wypuściła pierwszy zielony liść, A na razie nie rozwija się dalej. Na pierwszym zdjęciu widoczna jest siewka A, na trzecim E.Tagi: cytrusy
19:17, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
Limy Kaffir i Key.
Rosną zdrowo, lecz zaczynam mieć wątpliwości, czy nasiona odmiany Key kiełkujące na wacie posadziłam na pewno do doniczki z tą samą odmianą, ponieważ na razie wszystkie limonki wyglądają tak samo. W teorii, w młodym wieku może tak się dziać, lecz już nie mogę doczekać się, kiedy pojawią się pierwsze liście charakterystyczne tylko dla odmiany Kaffir. W doniczce z tą właśnie odmiana wykiełkowało dużo więcej siewek, więc możliwe jest, że znajdują się wśród nich i limy Kaffir, i część Key, które dołączyły do nich przez pomyłkę po wykiełkowaniu na wilgotnej wacie.

Tagi: cytrusy
18:11, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
niedziela, 13 września 2009
Kumkwaty wielobarwne - rozwój.
Po wakacjach w końcu jestem w stanie zrobić wyraźne zdjęcia ciekawym siewkom kumkwatów, których wykiełkowało dość sporo, jak na niewielką ilość nasion kumkwatów, które zasadziłam. Siewek prawie całkiem białych było 5, lecz 2 z nich mają już po jednym wielobarwnym liściu (oznaczę te siewki jako b i c). W skład tych barw wchodzi biel i różne odcienie zieleni, które to przeważają. Kolejna siewka (a) ma już jeden liść o różnych odcieniach zieleni, bez bieli. Następna (d) wypuściła już 2 nowe liście, lecz są one prawie całe białe w parę ciemno-zielonych łatek. Ostatnia wielobarwna siewka (e) nie wypuściła jeszcze liści właściwych. Ciekawą rzeczą jest to, że po przyjrzeniu się innym kumkwatom w doniczkach, można dostrzec, że liście niektórych także nie są jednobarwne, w skład kolorów wchodzą różne odcienie zieleni. Zbliża się jesień, podczas której kumkwaty przejdą w okres zimowego spoczynku, więc przesadzanie czeka je dopiero na wiosnę. Na zdjęciach widok obu doniczek z kumkwatami z boku i z góry. Na trzech pierwszych zdjęciach widoczne są siewki a, b, d. Na kolejnych dwóch widać siewki c, e.

a
b
d
c e
Tagi: cytrusy
18:48, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (3) »
niedziela, 16 sierpnia 2009
Nowe cytrusy - Key lime i Kaffir lime.
Wbrew moim przypuszczeniom, limy Kaffir kiełkują znacznie liczniej niż odmiana Key. Przypominam, że odmiana Kaffir znana jest w Polsce jako Skrzydła Anioła, z powodu swoich 'podwójnych' liści. Nasiona tej odmiany były raczej płaskie, wyglądały na trochę nie w pełni ukształtowane, lecz na zdjęciu pierwszym widać, co z nich wyrosło. Siewki odmiany Key są większe, lecz jest ich na razie mniej, w tym 1 trójzarodkowa. W zbiorze siewek Kaffir są 2 trójzarodkowe i 5 dwuzarodkowych. Limy sadzone w gruncie w klimacie subtropikalnym lub tropikalnym owocują po 2-3 latach. Jeśli są trzymane w pojemnikach, w zimniejszych regionach, należy dodać do tego czasu 3-5 lat, więc otrzymujemy przedział 5-8 lat oczekiwania. Można jednak przyspieszyć moment pierwszego kwitnięcia, zapewniając cytrusom warunki jak najbardziej zbliżone do tropikalnych. W tym celu przyda się szklarnia. Temperatura powietrza Wiosną i Latem powinna wynosić 23-30°C, a dzienna ilość godzin, podczas których cytrus korzysta ze światła słonecznego powinna wynosić 15-18 godzin. Oczywiście nie można zapomnieć o wysokiej wilgotności powietrza, miękkiej wodzie do podlewania, nawożeniu i przesadzaniu w odpowiednim czasie do odpowiedniej ziemi. Siewki pochodzące z nasion wielozarodkowych mogą zakwitnąć szybciej.

Tagi: cytrusy
18:15, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
niedziela, 09 sierpnia 2009
Pstre kumkwaty - prawie albinosy.
Na 20 posadzonych nasion, wzeszło na razie 5 kumkwatów białych w zielone plamki. Brak chlorofilu jest skutkiem mutacji genetycznej. Mutacje takie pojawiają się w hodowli różnych odmian cytrusów - nieraz częściej, nieraz rzadziej, jest to bardziej zależne od partii nasion niż od odmiany. Siewki całkowicie białe zawsze umierają z powodu braku chlorofilu. Siewki pstre w zależności od tego, jak bardzo zielone będą, mają szansę przeżyć. Im więcej chlorofilu, tym większe mają szanse na przeżycie. Siewki takie mogą zacząć nagle wypuszczać całkiem zielone liście lub mogą być niestabilne. Zawsze jednak rosną wolniej niż normalne siewki, które wyrosły z innych nasion w tym samym czasie. Na pierwszym i drugim zdjęciu widoczne są 3 pstre kumkwaty - po najmniejszym właściwie nie można jeszcze poznać czy jest pstry, czy też całkowicie biały, jeden z pozostałych dwóch ma już 2 właściwe liście, są one pstre, a przeważa kolor biały, co nie wróży dobrze tej siewce, nawet wygląda ona trochę, jakby więdła. Trzeci wypuścił 1 liść właściwy - zielony, więc możliwe, że przeżyje. Na ostatnim zdjęciu widoczne są 2 kolejne kumkwaty pstre, jeśli ich właściwe liście nie będą zielone, prawdopodobnie nie przeżyją. Co do zdjęć - nie są one najlepszej jakości, ponieważ nie mogłam zrobić ich osobiście, a jeszcze przez miesiąc nie będzie mnie w pobliżu moich roślin.Tagi: cytrusy
23:58, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (8) »
czwartek, 23 lipca 2009
Kaffir lime (Citrus hystrix).
Lima Kaffir to kolejny ciekawy owoc z chińskiego supermarketu. Określana jest także jako Papeda lub Skrzydła Anioła - ze względu na ciekawy kształt liści (http://tnij.org/dvqi). Owoc wielkości 4-5 cm pachnie trochę nietypowo, lecz ładnie, w smaku także nie przypomina zwykłych limetek. Jest bardziej gorzka niż kwaśna, ale ciągle dobra. Drzewo wyhodowane z nasiona owocuje pierwszy raz po około 7 latach, lecz aby doczekać się owoców trzeba mieć dwie rośliny, ponieważ lima Kaffir wymaga zapylenia krzyżowego (zapylenie słupka pyłkami z pręcików innej rośliny tego samego gatunku). W owocu było bardzo wiele nasion, choć większa ich część wygląda na nie w pełni rozwinięte. Posadziłam wszystkie te, które nie są zbyt płaskie, czyli 31 nasion z jednego owocu. Podobno nasiona tego gatunku pomimo marnego wyglądu są w większości zdolne do kiełkowania. Szczególne wymagania tej rośliny, to bardzo duże ilości słońca.


Tagi: cytrusy
22:56, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (7) »
środa, 22 lipca 2009
Kumkwaty - postępy.
Kumkwaty nieco podrosły przez ostatni miesiąc. Przybyły też dwie siewki.
Tagi: cytrusy
21:39, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 lipca 2009
Miniaturowe limonki - kolejna zdobycz.
Jest to limeta (lima, limonka, limetka - Citrus aurantifolia), odmiana kwaśna, dająca małe owoce, czyli small-fruited acid lime, z angielskiego. Jeśli chodzi o konkretną odmianę, najpewniej jest to Key lime, zwana także Mexican lime. Opisywana jest jako bardzo gorzka i kwaśna, bogata w nasiona, o żółto-zielonym miąższu i cienkiej, żółto-zielonej skórce, która robi się żółta, gdy owoc dojrzewa na drzewie, prawie okrągła, o średnicy 2-5 cm. Moje limetki trzymały się tej dolnej granicy (2 cm) i były trochę spłaszczone, podczas gdy na zdjęciach z którymi można się spotkać na wielu stronach internetowych, Key lime często bywa raczej nieco wydłużona niż spłaszczona, lecz może to po prostu jeszcze inne mieszańce, co często się zdarza u cytrusów, ponieważ wszystkie odmiany mogą zapylać się nawzajem. Dwie limetki, które postanowiłam dodać do herbaty, były bardzo bogate w nasiona, gorzko-kwaśne o żółtym i miejscami zielonym miąższu i skórce także zgodnej z opisem Key lime. Udało mi się wydobyć z nich aż 24 nasiona łącznie, a zostały jeszcze 4 owoce do zużycia. Obawiam się, że nie starczy mi miejsca na 72 sadzonki, nie licząc ewentualnych wielozarodkowych nasion. ;]


Tagi: cytrusy
19:59, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (9) »
sobota, 20 czerwca 2009
Kumkwaty - nowe liście, wygląd owoców.
Kumkwaty rozwijają pierwsze liście, a pod spodem świeżo upolowane w supermarkecie owoce kumkwatów. Poczekam aż jeszcze trochę dojrzeją, zanim wydobędę z nich pestki i je posadzę. Kumkwat w środku ma mało miąższu, a dużo nasion.

Tagi: cytrusy
13:26, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (6) »
sobota, 13 czerwca 2009
Kiełkujące kumkwaty.
Kumkwaty po niecałych dwóch miesiącach w końcu zaczęły masowo kiełkować.
Tagi: cytrusy
12:30, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (6) »
środa, 20 maja 2009
Grapefruit - 62 cm.
Tyle właśnie mierzy mój około 4,4 letni grapefruit. Na zdjęciu widać, iż nowe liście są bardziej świecące i jaśniejsze. Jest to bieżący przyrost z tej wiosny. Gdy owe młode pędy przestaną rosnąć i trochę stwardnieją, przytnę je, aby zagęścić grapefruita. Na zdjęciu roślina bierze kąpiel słoneczną na moim balkonie.
10:28, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (3) »
piątek, 15 maja 2009
Rozkrzewianie się cytryny.
Cytryna (73 cm wysokości, około 9 lat) po przycięciu wypuściła wiele nowych pędów i liści, lecz z powodu za małych ilości światła nie wszystkie liście rozwijały się prawidłowo. Niektóre z nich skręcały się, zatrzymywały się na wczesnym etapie wzrostu, wyginały się w tzw. 'łódki' (łódkowatość liści), a wszystko to z powodu zbyt wielu nowych liści w stosunku do małych ilości światła. Usunęłam te zbytnio zniekształcone, aby odciążyć roślinę z karmienia skarłowaciałych i nieestetycznie wyglądających liści i od dziś, w dobrą pogodę będę wystawiać ją na dwór, aby otrzymała wystarczająco dużo światła, lecz nie na bezpośrednie słońce, a na przykład w delikatny, prześwitujący cień korony drzewa. Od zbyt intensywnego i bezpośredniego słońca więdną młode, delikatne pędy i wyrastające z nich liście. Pamiętajmy więc, żeby po mocnym przycięciu cytrusa zapewnić mu dużo światła (lecz nie doprowadzić do 'przegrzania' i więdnięcia młodych pędów), by roślina mogła rozwijać się prawidłowo.
15:15, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (3) »
piątek, 24 kwietnia 2009
Grapefruit - wzrost nowych pędów.
Grapefruit ma się dobrze, nowe gałązki rozwijają się szybko i bezproblemowo.

16:08, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 kwietnia 2009
Nowe pędy grapefruita.
Chodzi oczywiście o kilkuletniego grapefruita wyhodowanego z pestki. Na zdjęciu widać dwa z trzech nowych pędów, które pojawiły się w ciągu ostatniego tygodnia.
Tagi: cytrusy
20:54, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 marca 2009
Lasek mandarynkowy - postępy.
Jak widać, trochę urósł. Lasek liczy teraz 13 sztuk (sporo z posianych nasion było widocznie wielozarodkowych), najwyższa z nich mierzy 11 cm.

20:11, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (4) »
Lasek grapefruitowy - nowe liście.
Lasek, jak widać, ma dużo nowych liści. Wysokość najwyższego grapefruita wynosi 13 cm.

20:06, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
czwartek, 12 marca 2009
Grapefruit - aktualny stan.
Mierzy on już około 47 cm. Miesiąc temu opadło mu kilka najstarszych, pożółkłych liści. W tym roku jeszcze nie zaczął wypuszczać nowych pędów.
19:50, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lutego 2009
Mandarynki i grapefruity.
Założyłam tydzień temu na dwa poniżej pokazane laski cytrusowe foliowe woreczki. Tym samym zafundowałam im wczesny początek wiosny, szybko ruszył proces wzrostu, cytrusy wypuszczają pełno nowych liści. Z reguły nie sadzi się wielu cytrusów w jednej doniczce, bo przez duże zagęszczenie proces wzrostu siewek może być zaburzony, lecz ja traktuję owe laski raczej eksperymentalnie. Nie zamierzam wykorzystywać ich na podkłady, natomiast może spróbuję prowadzenia obu lasków na dwa drzewka bonsai, a pojedyncze kilkuletnie cytrusy już wyhodowałam (przy okazji dodam, że tych najstarszych także nie zamierzam wykorzystywać na podkłady, poczekam jeszcze te kilkanaście lub kilkadziesiąt lat na owocowanie).

Lasek grapefruitów liczy 9 roślin (dołączyłam jedną jakiś czas temu), najwyższa z nich ma 10 cm.


Lasek mandarynek liczy 11 roślin, najwyższa z nich ma 9 cm. Około połowa z nich pochodzi z nasion wielozarodkowych. Byłoby ich 12, lecz najmniejsza siewka niestety nie przeżyła po przesadzeniu wszystkich mandarynek do jednej doniczki.
20:46, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 26 stycznia 2009
Nowe cytrusy.
Mandarynki: 2 nasiona, które posadziłam w doniczce z zamówioną owocującą mandarynką po przejściach (opadły jej wszystkie zalążki owoców, kwiaty i liście, a wszystkie górne partie gałązek sczerniały i trzeba było je obciąć) wykiełkowały niedawno. Jedno z nich było wielozarodkowe (na zdjęciu widać tylko dwie sadzonki w grupie, ale trzecia kryje się za jedną z nich).


Grejpfrut i cytryna: wykiełkowało jedno nasiono z każdego rodzaju, ale cytryna jest wielozarodkowa, dlatego po prawej stronie zdjęcia widać dwie sadzonki obok siebie. Kiełki wyrosły z jednego z nasion wielozarodkowych, których zdjęcia zamieściłam tutaj.
Tagi: cytrusy
13:07, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
 
1 , 2
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie