O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
sobota, 27 czerwca 2009
Brzoskwinia płaska (płaskoowocowa).
Udało mi się zdobyć 2 ciekawe owoce brzoskwini płaskoowocowej. Brzoskwinie te pochodzą z Chin. Oryginalna nazwa to Pan Tao, ale odmiana ta jest też określana jako: Peento, Saturn, Donut. Brzoskwinie te powinny być słodsze od normalnych, z posmakiem migdału, lecz moje brzoskwinie były najpewniej zrywane jako niedojrzałe, ponieważ smakowały gorzej niż regularne brzoskwinie.

niedziela, 10 sierpnia 2008
Brzoskwinia (Prunus persica),
Morela (Prunus armeniaca),
Nektarynka (Nucipersica) - uprawa, hodowla.
Pestki pozyskiwać należy z bardzo dojrzałych owoców. Przed sadzeniem stratyfikuje się je. Polega to na wymieszaniu pestek z wilgotnym piaskiem lub torfem w proporcji pestek do ziemi równej 1:3 i umieszczeniu tej mieszanki na co najmniej 3 miesiące w pomieszczeniu, gdzie zimą będzie 0-7 st. C (może być to strych, piwnica). Pojemnik z pestkami należy regularnie obficie podlewać (co 3-4 tygodnie), aby nie dopuścić do przesuszenia ziemi. Pojemnik można przykryć foliowym woreczkiem lub plastikowym pojemnikiem z paroma otworami, aby ziemia wolniej traciła wilgoć. Pestki na wiosnę powinny same zacząć pękać i kiełkować. Jeśli tak się nie stanie, można pomóc im imadłem, dziadkiem do orzechów lub delikatnie młotkiem, aby zdrewniała łupina lekko pękła, lecz nie zdejmujemy jej z nasiona. Pestki przesadzamy do gleby uniwersalnej lub torfu, jeśli wcześniej były w innym rodzaju ziemi. Sadzimy je poziomo, na głębokość 4-5 cm. Stawiamy w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, a do czasu kiełkowania doniczki możemy pozostawić przykryte plastikowym pojemnikiem z paroma niewielkimi otworami. Pestki brzoskwiń są trujące, jednakże można przetworzyć je na olej lub pastę, które uśmierzają różne bóle, łagodzą oparzenia, itp.

Na brzoskwini owoce zawiązują się na pędach jednorocznych, dlatego brzoskwini nie należy ciąć jesienią. Cięcie wykonuje się wiosną, tuż przed lub po kwitnieniu, morele można ciąć także po zbiorach owoców. Brzoskwinia posiada pędy z pąkami kwiatowymi, pędy z pąkami liściowymi i pędy mieszane. Pędy owoconośne skraca się za 3-5 oczkiem, a pozostałe pędy wycina się tuż przy konarze. Z brzoskwini wycina się co roku 50-70% pędów, aby stale odmładzać koronę, co pomaga utrzymać wymaganą wielkość i smak owoców. W pierwszym roku po posadzeniu drzewa brzoskwiniowe należy przyciąć dość mocno. Pędy szkieletowe skraca się o 1/3 długości. Pęd główny skraca się na wysokości 50 cm nad ostatnią gałęzią. Im więcej jest jednorocznych przyrostów, tym większe szanse na obfity plon.

W zależności od warunków hodowli brzoskwinia pozyskana z pestki zaowocuje po 2-4 latach. Kwitnie w kwietniu, przed pojawieniem się liści, jest samopylna. Dorasta ona do do 6 m, żyje do 30 lat, zrzuca liście na zimę. Nektarynka to odmiana (a właściwie grupa odmian) brzoskwini zwyczajnej, od której nektarynki odróżnia przede wszystkim gładka skórka owoców.

Na zdjęciu poniżej widnieją morele. Charakteryzują się skórką pokrytą meszkiem i niewielkim rozmiarem (odmiana na zdjęciu: 3-4 cm średnicy).
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie