O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
wtorek, 06 kwietnia 2010
Awokado - rozwój.
Walka ze szpecielami ciągle trwa. Sukcesywnie usuwam najbardziej zasiedlone przez nie liście, w tej chwili na spodzie nowych liści nie pojawiają się już masowo galasy szpecieli, a na starszych liściach usychają miejsca zasiedlone przez nie. Środek działający systemicznie w roślinie (dodawany do wody do podlewania) działa, lecz dość powolnie, dlatego ostatnio zwiększyłam dawkę, co też trochę szkodzi roślinie, końcówki liści usychają. Nie wiem, czy już zawsze będę musiała stosować chemię do podlewania awokado. Szpeciele dostają się do pomieszczeń z powietrzem przez okna, wentylację i nagle nie znikną. Na razie najważniejsze jest to, że awokado nie przestaje się rozwijać, ciągle wpuszcza nowe liście. Ma w tej chwili około 23 cm wysokości.
Tagi: awokado
20:18, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (19) »
wtorek, 22 grudnia 2009
Awokado - postępy i problemy.
Awokado osiągnęło 21 cm wysokości, roślinie przybyło parę nowych liści i wciąż rozwijają się nowe. Oczywiście nie obyło się bez problemów. Po wakacjach na najstarszych liściach zaczęły pojawiać się rdzawe plamki, widoczne na zdjęciu. Przyczyną mogło być poparzenie od zbyt intensywnego słońca, pobliski kaloryfer, który od września zaczął być często używany lub ziemia, która po kilku miesiącach stała się za mało przepuszczalna. Awokado przesadziłam i przestawiłam w inne, równie jasne miejsce z dala od kaloryferów. Pojawianie się plam przestało postępować. Pojawił się inny problem - szpeciele. Tworzą milimetrowe uwypuklenia na spodzie liści (tzw. galasy), kryją się w nich wysysając soki z rośliny, są niewidoczne gołym okiem. Bardzo trudno je zwalczyć, opryski są często nieskuteczne, więc zaczęłam podlewanie awokado wodą ze środkiem działającym systemicznie - roślina wchłania go korzeniami przez co cała staje się trująca dla szkodników. Oby to pomogło, ponieważ szkodnik ten szybko rozprzestrzenia się na liściach. Jeśli macie/mieliście taki sam problem z awokado - piszcie. Zastanawia mnie, jak często pojawia się on podczas domowej hodowli tej rośliny. Wszelkie wskazówki pomocne w zwalczaniu są także mile widziane.
Tagi: awokado
23:13, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 14 września 2009
Siewka awokado Hass.
Awokado to ma już 16 cm wysokości, nie licząc liści. Wykiełkowało miesiąc temu. Liście mają inną barwę niż awokado właściwe i są trochę mniejsze. W skład ich kolorów wchodzą: jasny zielony, cytrynowy i delikatny odcień czerwieni (prawdopodobnie im bardziej słoneczne stanowisko, tym silniejsza jest czerwona barwa). Mam nadzieję, że będę miała więcej szczęścia z tą odmianą niż z awokado właściwym.

Tagi: awokado
21:22, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (2) »
sobota, 20 czerwca 2009
Awokado Hass oraz to, co zostało
z mojego awokado.
Poniżej znajduje się zdjęcie owocu awokado odmiany Hass. Może to awokado będzie miało więcej szczęścia. Owoc ten ma 9 cm długości.


Przez jakiś czas nie umieszczałam zdjęć wyhodowanego przeze mnie awokado - miałam nadzieję, że jeszcze odżyje. W tej chwili może jeszcze odbić z korzeni, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Awokado zaczęło usychać po ataku mojego młodszego brata. Pomimo tego, że ma on już 20 lat, postanowił wyrwać je z korzeniami, aby "sprawdzić". Nie wiem, co dokładnie chciał sprawdzać, lecz korzenie zostały skrócone przez niego o co najmniej połowę. Następnie awokado trwało tak z resztkami korzeni na wierzchu przez następnych kilka dni mojej nieobecności. Po przyjeździe i przesadzeniu rośliny, sukcesywnie przycinałam uschnięte części i oto, co zostało z mojego awokado...
Tagi: awokado
18:37, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (4) »
 
1 , 2 , 3 , 4
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie