O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
wtorek, 06 kwietnia 2010
Awokado - rozwój.
Walka ze szpecielami ciągle trwa. Sukcesywnie usuwam najbardziej zasiedlone przez nie liście, w tej chwili na spodzie nowych liści nie pojawiają się już masowo galasy szpecieli, a na starszych liściach usychają miejsca zasiedlone przez nie. Środek działający systemicznie w roślinie (dodawany do wody do podlewania) działa, lecz dość powolnie, dlatego ostatnio zwiększyłam dawkę, co też trochę szkodzi roślinie, końcówki liści usychają. Nie wiem, czy już zawsze będę musiała stosować chemię do podlewania awokado. Szpeciele dostają się do pomieszczeń z powietrzem przez okna, wentylację i nagle nie znikną. Na razie najważniejsze jest to, że awokado nie przestaje się rozwijać, ciągle wpuszcza nowe liście. Ma w tej chwili około 23 cm wysokości.
Tagi: awokado
20:18, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (19) »
wtorek, 22 grudnia 2009
Awokado - postępy i problemy.
Awokado osiągnęło 21 cm wysokości, roślinie przybyło parę nowych liści i wciąż rozwijają się nowe. Oczywiście nie obyło się bez problemów. Po wakacjach na najstarszych liściach zaczęły pojawiać się rdzawe plamki, widoczne na zdjęciu. Przyczyną mogło być poparzenie od zbyt intensywnego słońca, pobliski kaloryfer, który od września zaczął być często używany lub ziemia, która po kilku miesiącach stała się za mało przepuszczalna. Awokado przesadziłam i przestawiłam w inne, równie jasne miejsce z dala od kaloryferów. Pojawianie się plam przestało postępować. Pojawił się inny problem - szpeciele. Tworzą milimetrowe uwypuklenia na spodzie liści (tzw. galasy), kryją się w nich wysysając soki z rośliny, są niewidoczne gołym okiem. Bardzo trudno je zwalczyć, opryski są często nieskuteczne, więc zaczęłam podlewanie awokado wodą ze środkiem działającym systemicznie - roślina wchłania go korzeniami przez co cała staje się trująca dla szkodników. Oby to pomogło, ponieważ szkodnik ten szybko rozprzestrzenia się na liściach. Jeśli macie/mieliście taki sam problem z awokado - piszcie. Zastanawia mnie, jak często pojawia się on podczas domowej hodowli tej rośliny. Wszelkie wskazówki pomocne w zwalczaniu są także mile widziane.
Tagi: awokado
23:13, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 14 września 2009
Siewka awokado Hass.
Awokado to ma już 16 cm wysokości, nie licząc liści. Wykiełkowało miesiąc temu. Liście mają inną barwę niż awokado właściwe i są trochę mniejsze. W skład ich kolorów wchodzą: jasny zielony, cytrynowy i delikatny odcień czerwieni (prawdopodobnie im bardziej słoneczne stanowisko, tym silniejsza jest czerwona barwa). Mam nadzieję, że będę miała więcej szczęścia z tą odmianą niż z awokado właściwym.

Tagi: awokado
21:22, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (2) »
sobota, 20 czerwca 2009
Awokado Hass oraz to, co zostało
z mojego awokado.
Poniżej znajduje się zdjęcie owocu awokado odmiany Hass. Może to awokado będzie miało więcej szczęścia. Owoc ten ma 9 cm długości.


Przez jakiś czas nie umieszczałam zdjęć wyhodowanego przeze mnie awokado - miałam nadzieję, że jeszcze odżyje. W tej chwili może jeszcze odbić z korzeni, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Awokado zaczęło usychać po ataku mojego młodszego brata. Pomimo tego, że ma on już 20 lat, postanowił wyrwać je z korzeniami, aby "sprawdzić". Nie wiem, co dokładnie chciał sprawdzać, lecz korzenie zostały skrócone przez niego o co najmniej połowę. Następnie awokado trwało tak z resztkami korzeni na wierzchu przez następnych kilka dni mojej nieobecności. Po przyjeździe i przesadzeniu rośliny, sukcesywnie przycinałam uschnięte części i oto, co zostało z mojego awokado...
Tagi: awokado
18:37, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (4) »
sobota, 28 marca 2009
Awokado - zmiany.
Jak widać owa gałązka, która miała rosnąć pionowo została przeze mnie obcięta, bo moje awokado stało w za mało jasnym miejscu i gałązka podczas mojej tygodniowej nieobecności znacznie wyciągnęła się w poziomie, w kierunku światła - dlatego została przycięta. Mam nadzieję, że w przyszłości pojawią się od niej jakieś odrosty. Awokado ma 19 cm wysokości.
Tagi: awokado
19:54, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (3) »
sobota, 28 lutego 2009
Awokado - rozwój pędów.
Awokado zaczęło rosnąć szybko, co widać po ostatnich zdjęciach. Najwyżej położonej gałązce nadaję kierunek przez regularne obracanie rośliny (chcę, aby owa gałązka rosła pionowo).
Tagi: awokado
12:57, tropicjungle , awokado
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 lutego 2009
Awokado - postępy.
Awokado znowu musiało zostać pozbawione wszystkich liści, ponieważ zaatakował je jakiś szkodnik. Nie mogłam na bierząco obserwować roślin, bo musiałam wyjechać, więc z jedynej gałązki zostało tyle, ile widać na zdjęciu, lecz od gałązki tej odbiły już 3 następne, co w efekcie może nawet przydać się przy kształtowaniu bonsai. Urósł także zalążek przyszłego pędu na 'pniu' głównym. Muszę dodać, iż moje awokado jest bardzo silną rośliną. Pozytywnie reaguje na mocne cięcia, pozbawianie wszystkich liści, a także na całkowite zalanie ziemi zalecanym roztworem Diazolu 500 EW (środek na szkodniki). Jeszcze nigdy nie miałam prolemu z usychaniem lub opadaniem liści, które odrastały bardzo szybko, jedynie podatność na szkodniki jest dość spora.
Tagi: awokado
19:39, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (3) »
wtorek, 18 listopada 2008
Rozwój awokado.
Na razie tylko jedna gałąź wyrasta z głównego pnia. Obcięłam stożek wzrostu tej gałązki, gdy przestała rosnąć, co ma pobudzić awokado do wypuszczenia przynajmniej jeszcze jednej takiej gałęzi z podstawy rośliny.
Tagi: awokado
18:47, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (11) »
piątek, 26 września 2008
Awokado - pierwszy krok do bonsai.
Awokado po każdym kolejnym przycięciu powinno rozwijać liście coraz to mniejszych rozmiarów, co sprzyja kształtowaniu bonsai. Ze względu na to, iż nie chcę trzymać w domu dwumetrowego drzewa w przyszłości, spróbuję tej metody.
Tagi: awokado
00:18, tropicjungle , awokado
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 września 2008
Kolejny etap rozwoju awokado.
Wypuściło ono nową gałązkę. Moje awokado jest dość żwawe i silne, nawet po podwójnym obcięciu stożka wzrostu nie narzeka i szybko zaczyna odrastać.
Tagi: awokado
21:16, tropicjungle , awokado
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 września 2008
Awokado.
Awokado wypościło podczas wakacji długą gałązkę, która aktualnie jest już obcięta (to już drugie ciecie - wcześniej obcinałam stożek wzrostu, co niestety nie zahamowało pięcia się w gore jednego pędu). Oto obcięta już gałązka:

Tagi: awokado
18:52, tropicjungle , awokado
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 sierpnia 2008
Kolejne etapy rozwoju awokado.
Tagi: awokado
18:55, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (1) »
Awokado (Persea Scheffer) - uprawa, hodowla.
Rozmnażanie z pestki:
1. Wbić w dolną część pestki (grubszą i zaokrągloną) poziomo 3 wykałaczki tak, aby wykałaczki opierały się o brzegi naczynia z wodą, a około 1/3 pestki była zanurzona w wodzie, naczynie postawić w mocno nasłonecznionym miejscu, kiełkowanie powinno zacząć się po ok 2-6 tygodniach. Kiedy korzenie sięgną dna pojemnika, nasiono trzeba posadzić do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2) tak, aby szpiczasta góra (1/3 pestki) wystawała nad ziemię.
2. Nasiona mogą też zostać posadzone bezpośrednio do ziemi. Używa się do tego dużej doniczki o średnicy około 15-25 cm. Nasiono wkłada się do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2), tak, aby wstawał szpiczasty koniec na 1/3 nasiona. Stawia je się w dobrze nasłonecznionym miejscu i podlewa obficie po każdorazowym przesuszeniu wierzchniej warstwy ziemi. Kiełkuje po 4-6 tygodniach.

Awokado potrzebuje żyznej gleby. Większość odmian awokado toleruje pH w granicach 6-8 i rośnie najlepiej w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Potrzebuje też dobrze oświetlonego stanowiska, ale nie przypalającego liście, mocnego słońca w samo południe. Powinniśmy pozwalać awokado przechodzić zimą okres spoczynku, więc temperatura nie powinna być zbyt wysoka, a powietrze za suche. Wiosną i latem wymaga niezbyt obfitego podlewania (tak, aby podłoże stale było lekko wilgotne, lecz nie przemoczone - od nagannego przelewania często usychają końcówki liści). We września dobrze jest ograniczyć podlewanie i zapewnić temperaturę w okolicach 15°C. Na przełomie lutego i marca należy stopniowo podlewać coraz więcej, a także podnieść nieco temperaturę w pomieszczeniu z awokado. Jeśli liście zaczynają usychać albo żółknąć, najpewniej awokado zostało przelane lub od długiego podlewania wodociągową wodą gleba uległa znacznemu zasoleniu, przez co składniki pokarmowe nie mogą być dobrze przyswajane przez korzenie. W wypadku przelania należy na 3-4 dni zaprzestać podlewania, aby ziemia uległa przesuszeniu. Gdy liście żółkną między nerwami, awokado należy przesadzić do świeżej ziemi o niższym pH. Roślina ta wytrzyma temperaturę do 7°C, ale zaowocuje tylko utrzymywana w 21-24°C (poza zimą) z jednoczesną dużą wilgotnością powietrza. Awokado dość łatwo się rozkrzewia, trzeba obciąć stożek wzrostu, gdy roślina osiągnie wymaganą wysokość, a zacznie się rozkrzewiać. Można regularnie przycinać dłuższe, w pełni rozwinięte gałązki o 1/3 długości, aby roślina była bardziej zwarta. Każde kolejne przycinanie pędów powinno prowadzić do miniaturyzacji liści. Można to wykorzystać do wyhodowania bonsai. Liści awokado nie należy spryskiwać twardą, wodociągową wodą, ponieważ woda taka pozostawia na liściach biały osad, który jest miejscem rozwoju bakterii i grzybów. Awokado posiada dużo drobnych włosków na liściach, więc wyczyszczenie takiego osadu może nie być możliwe. Jeśli nie mamy dostępu do niezanieczyszczonej deszczówki o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, lepiej nie zraszać liści awokado lub robić to rzadko i tylko przegotowaną wodą.

Awokado jest samopylne. W zależności od zapewnionych warunków awokado zakwitnie i zaowocuje po 4-6 latach i będzie owocować co najmniej przez 50 lat. Okres dojrzewania owoców jest dość długi - przeważnie trwa 6-8 miesięcy. Awokado jest drzewem wiecznie zielonym, długowiecznym (żyje ponad 100 lat). Dorasta do 20 m wysokości.
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie