O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 10 sierpnia 2008
Brzoskwinia (Prunus persica),
Morela (Prunus armeniaca),
Nektarynka (Nucipersica) - uprawa, hodowla.
Pestki pozyskiwać należy z bardzo dojrzałych owoców. Przed sadzeniem stratyfikuje się je. Polega to na wymieszaniu pestek z wilgotnym piaskiem lub torfem w proporcji pestek do ziemi równej 1:3 i umieszczeniu tej mieszanki na co najmniej 3 miesiące w pomieszczeniu, gdzie zimą będzie 0-7 st. C (może być to strych, piwnica). Pojemnik z pestkami należy regularnie obficie podlewać (co 3-4 tygodnie), aby nie dopuścić do przesuszenia ziemi. Pojemnik można przykryć foliowym woreczkiem lub plastikowym pojemnikiem z paroma otworami, aby ziemia wolniej traciła wilgoć. Pestki na wiosnę powinny same zacząć pękać i kiełkować. Jeśli tak się nie stanie, można pomóc im imadłem, dziadkiem do orzechów lub delikatnie młotkiem, aby zdrewniała łupina lekko pękła, lecz nie zdejmujemy jej z nasiona. Pestki przesadzamy do gleby uniwersalnej lub torfu, jeśli wcześniej były w innym rodzaju ziemi. Sadzimy je poziomo, na głębokość 4-5 cm. Stawiamy w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, a do czasu kiełkowania doniczki możemy pozostawić przykryte plastikowym pojemnikiem z paroma niewielkimi otworami. Pestki brzoskwiń są trujące, jednakże można przetworzyć je na olej lub pastę, które uśmierzają różne bóle, łagodzą oparzenia, itp.

Na brzoskwini owoce zawiązują się na pędach jednorocznych, dlatego brzoskwini nie należy ciąć jesienią. Cięcie wykonuje się wiosną, tuż przed lub po kwitnieniu, morele można ciąć także po zbiorach owoców. Brzoskwinia posiada pędy z pąkami kwiatowymi, pędy z pąkami liściowymi i pędy mieszane. Pędy owoconośne skraca się za 3-5 oczkiem, a pozostałe pędy wycina się tuż przy konarze. Z brzoskwini wycina się co roku 50-70% pędów, aby stale odmładzać koronę, co pomaga utrzymać wymaganą wielkość i smak owoców. W pierwszym roku po posadzeniu drzewa brzoskwiniowe należy przyciąć dość mocno. Pędy szkieletowe skraca się o 1/3 długości. Pęd główny skraca się na wysokości 50 cm nad ostatnią gałęzią. Im więcej jest jednorocznych przyrostów, tym większe szanse na obfity plon.

W zależności od warunków hodowli brzoskwinia pozyskana z pestki zaowocuje po 2-4 latach. Kwitnie w kwietniu, przed pojawieniem się liści, jest samopylna. Dorasta ona do do 6 m, żyje do 30 lat, zrzuca liście na zimę. Nektarynka to odmiana (a właściwie grupa odmian) brzoskwini zwyczajnej, od której nektarynki odróżnia przede wszystkim gładka skórka owoców.

Na zdjęciu poniżej widnieją morele. Charakteryzują się skórką pokrytą meszkiem i niewielkim rozmiarem (odmiana na zdjęciu: 3-4 cm średnicy).
Awokado (Persea Scheffer) - uprawa, hodowla.
Rozmnażanie z pestki:
1. Wbić w dolną część pestki (grubszą i zaokrągloną) poziomo 3 wykałaczki tak, aby wykałaczki opierały się o brzegi naczynia z wodą, a około 1/3 pestki była zanurzona w wodzie, naczynie postawić w mocno nasłonecznionym miejscu, kiełkowanie powinno zacząć się po ok 2-6 tygodniach. Kiedy korzenie sięgną dna pojemnika, nasiono trzeba posadzić do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2) tak, aby szpiczasta góra (1/3 pestki) wystawała nad ziemię.
2. Nasiona mogą też zostać posadzone bezpośrednio do ziemi. Używa się do tego dużej doniczki o średnicy około 15-25 cm. Nasiono wkłada się do mieszanki piasku z torfem (w proporcji 1:2), tak, aby wstawał szpiczasty koniec na 1/3 nasiona. Stawia je się w dobrze nasłonecznionym miejscu i podlewa obficie po każdorazowym przesuszeniu wierzchniej warstwy ziemi. Kiełkuje po 4-6 tygodniach.

Awokado potrzebuje żyznej gleby. Większość odmian awokado toleruje pH w granicach 6-8 i rośnie najlepiej w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Potrzebuje też dobrze oświetlonego stanowiska, ale nie przypalającego liście, mocnego słońca w samo południe. Powinniśmy pozwalać awokado przechodzić zimą okres spoczynku, więc temperatura nie powinna być zbyt wysoka, a powietrze za suche. Wiosną i latem wymaga niezbyt obfitego podlewania (tak, aby podłoże stale było lekko wilgotne, lecz nie przemoczone - od nagannego przelewania często usychają końcówki liści). We września dobrze jest ograniczyć podlewanie i zapewnić temperaturę w okolicach 15°C. Na przełomie lutego i marca należy stopniowo podlewać coraz więcej, a także podnieść nieco temperaturę w pomieszczeniu z awokado. Jeśli liście zaczynają usychać albo żółknąć, najpewniej awokado zostało przelane lub od długiego podlewania wodociągową wodą gleba uległa znacznemu zasoleniu, przez co składniki pokarmowe nie mogą być dobrze przyswajane przez korzenie. W wypadku przelania należy na 3-4 dni zaprzestać podlewania, aby ziemia uległa przesuszeniu. Gdy liście żółkną między nerwami, awokado należy przesadzić do świeżej ziemi o niższym pH. Roślina ta wytrzyma temperaturę do 7°C, ale zaowocuje tylko utrzymywana w 21-24°C (poza zimą) z jednoczesną dużą wilgotnością powietrza. Awokado dość łatwo się rozkrzewia, trzeba obciąć stożek wzrostu, gdy roślina osiągnie wymaganą wysokość, a zacznie się rozkrzewiać. Można regularnie przycinać dłuższe, w pełni rozwinięte gałązki o 1/3 długości, aby roślina była bardziej zwarta. Każde kolejne przycinanie pędów powinno prowadzić do miniaturyzacji liści. Można to wykorzystać do wyhodowania bonsai. Liści awokado nie należy spryskiwać twardą, wodociągową wodą, ponieważ woda taka pozostawia na liściach biały osad, który jest miejscem rozwoju bakterii i grzybów. Awokado posiada dużo drobnych włosków na liściach, więc wyczyszczenie takiego osadu może nie być możliwe. Jeśli nie mamy dostępu do niezanieczyszczonej deszczówki o obojętnym lub lekko kwaśnym pH, lepiej nie zraszać liści awokado lub robić to rzadko i tylko przegotowaną wodą.

Awokado jest samopylne. W zależności od zapewnionych warunków awokado zakwitnie i zaowocuje po 4-6 latach i będzie owocować co najmniej przez 50 lat. Okres dojrzewania owoców jest dość długi - przeważnie trwa 6-8 miesięcy. Awokado jest drzewem wiecznie zielonym, długowiecznym (żyje ponad 100 lat). Dorasta do 20 m wysokości.
1 ... 96 , 97 , 98 , 99
 
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie