O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
środa, 23 grudnia 2009
Siewka kaki - dwa liście.
Kaki nie spieszy się ze wzrostem z powodu marnych warunków świetlnych, lecz najkrótszy dzień w roku już za nami, więc światła słonecznego może być tylko więcej.
wtorek, 22 grudnia 2009
Awokado - postępy i problemy.
Awokado osiągnęło 21 cm wysokości, roślinie przybyło parę nowych liści i wciąż rozwijają się nowe. Oczywiście nie obyło się bez problemów. Po wakacjach na najstarszych liściach zaczęły pojawiać się rdzawe plamki, widoczne na zdjęciu. Przyczyną mogło być poparzenie od zbyt intensywnego słońca, pobliski kaloryfer, który od września zaczął być często używany lub ziemia, która po kilku miesiącach stała się za mało przepuszczalna. Awokado przesadziłam i przestawiłam w inne, równie jasne miejsce z dala od kaloryferów. Pojawianie się plam przestało postępować. Pojawił się inny problem - szpeciele. Tworzą milimetrowe uwypuklenia na spodzie liści (tzw. galasy), kryją się w nich wysysając soki z rośliny, są niewidoczne gołym okiem. Bardzo trudno je zwalczyć, opryski są często nieskuteczne, więc zaczęłam podlewanie awokado wodą ze środkiem działającym systemicznie - roślina wchłania go korzeniami przez co cała staje się trująca dla szkodników. Oby to pomogło, ponieważ szkodnik ten szybko rozprzestrzenia się na liściach. Jeśli macie/mieliście taki sam problem z awokado - piszcie. Zastanawia mnie, jak często pojawia się on podczas domowej hodowli tej rośliny. Wszelkie wskazówki pomocne w zwalczaniu są także mile widziane.
Tagi: awokado
23:13, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (3) »
niedziela, 20 grudnia 2009
Nasiona tamaryndowca - pęcznienie.
Po jednej nocy spędzonej nad kaloryferem w wilgotnym perlicie, dwa nasiona na dziewięć napęczniały, trochę zmiękły, a ich wierzchnia osłona rozmoczyła się i odeszła od nasiona. Wkrótce powinny kiełkować. Na zdjęciu widać porównanie nasion po spęcznieniu oraz przed. Liście tamaryndowca przypominają wyglądem liście akacji, więc siewki muszą wyglądać dość atrakcyjnie.
sobota, 19 grudnia 2009
Kiełkujące longany.
Longany położone między wilgotnymi warstwami waty w pojemniku umieszczonym na kaloryferze bardzo szybko kiełkują. W stanie takim jak na zdjęciu należy umieścić je w ziemi, aby korzeń mógł prawidłowo rosnąć do dołu. Po okresie 1-2 tygodni powinna ukazać się część nadziemna rośliny. Na dno doniczek wysypałam warstwę drenażową keramzytu, aby pochłaniał nadmiar wody i oddawał ją wtedy, gdy będzie potrzebna.
20:22, tropicjungle , longan
Link Komentarze (14) »
Tamaryndowiec indyjski (Tamarindus indica).
Inne nazwy to tamarynd lub powidlnik indyjski. Roślina ta pochodzi z Afryki, preferuje wilgotne, tropikalne warunki. Dorasta do 20 m wysokości, jest wiecznie zielona na terenach, na których nie występuje pora sucha (która jest niezbędna do prawidłowego kwitnięcia). Owoce mają kształt strąków, dojrzałe są kruche i wyschnięte, a w środku znajduje się odwodniony miąższ. W jednym strąku można znaleźć przeważnie 5-10 nasion wielkości 1 cm. Rośliny te preferują pełne słońce, są odporne na wiatr, najlepiej rosną w głębokich, żyznych, dobrze zdrenowanych glebach o kwaśnym odczynie. Należy podlewać je umiarkowanie, nie znoszą przelania. Dorosłe drzewa zniosą temperatury do -2°C. Nasiona przechowywane w suchych warunkach pozostają zdolne do kiełkowania przez kilka miesięcy. Posadzone na głębokości 3 cm powinny kiełkować po tygodniu. Tamaryndowiec owocuje po 6-8 latach w optymalnych warunkach.Kiwano (Cucumis metuliferus) - gatunek ogórka.
Jest to dość charakterystyczny gatunek ogórka, pochodzi z Afryki. Nazwa kiwano jest zlepkiem słów kiwi i banan - smak kiwano miał przypominać te owoce. W innych krajach kiwano jest określane mianem Horned cucumber (ogórek rogaty) lub African horned melon (afrykański melon rogaty). Do wzrostu wymaga powyżej 15°C, a zamiera w temperaturze 5°C. Dobrze znosi okresowe przesuszenie gleby. Najlepiej wysiewać je pod koniec kwietnia pod folią, którą zdejmuje się na początku lipca lub też w szklarni. Wytwarza kilkumetrowe pędy płożące. Kwiaty pojawiają się pod koniec lipca i na początku sierpnia. Kiwano jest rozdzielnopłciowe, jednopienne (kwiaty żeńskie i męskie pojawiają się na jednej roślinie). Przy wysokich temperaturach już po dwóch tygodniach owoce osiągają pełną wielkość: 10-15 cm. Z zielonych zmieniają się w żółte, następnie pomarańczowe. Zbiera się je na początku września, przed pierwszymi przymrozkami. Po kilkumiesięcznym przechowywaniu można pozyskiwać z nich nasiona. Owoce posiadają wiele kolców, więc aby je przechować, należy poowijać je papierem, by nie kaleczyły się wzajemnie. Przechowywanie w temperaturze pokojowej może trwać nawet 10 miesięcy.


18:16, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (2) »
Longan (Dimocarpus longan) - smocze oko.
Nazwa "smocze oko" jest tłumaczeniem z chińskiego. Z Chin też pochodzi ta roślina, która jest bliską krewną liczi i rambutanu. Jest to drzewo dorastające do 15 metrów wysokości. Jego wieczniezielone liście dorastają do 30 cm. Owoce są wielkości 2-3 cm, bardzo przypominają budową i smakiem owoce liczi. Longan potrzebuje znacznego ochłodzenia klimatu Zimą do prawidłowego kwitnięcia, lecz nie poniżej 4,5°C. Najniższa temperatura, w której roślina nie ucierpi, to 0°C. Latem potrzebuje gorących i wilgotnych warunków. Dobrze rośnie w glebach głębokich, gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie kwaśnych, nieco organicznych. Najlepiej użyć mieszanki torfu, piasku, gliny i perlitu w proporcji 2:1:1:1. Nasiona bardzo szybko tracą zdolność do kiełkowania, muszą zostać posadzone maksymalnie po 4 dniach od wyjęcia z owocu. Po umieszczeniu ich na wilgotnej wacie, kiełkują już po paru dniach. Posadzone bezpośrednio w ziemi kiełkują po 7-10 dniach. Sadzić należy je na głębokość maksymalnie 2 cm. Niektóre z nasion kiełkowały już w owocach. Owoców nie należy przechowywać dłużej niż parę dni po kupnie w temperaturze pokojowej, ponieważ bardzo szybko się psują (razem z nasionami). Owocują w naturalnych warunkach po raz pierwszy po 7 latach lub więcej. Nie toleruje przelewania i twardej wody.niedziela, 06 grudnia 2009
Guawy - postępy.
Guawy (inaczej gruszle jabłkowe) rozwijają się szybko. Najwyższa ma już 14 cm. Na Wiosnę będą wymagały rozsadzenia.
Tagi: guawa
15:07, tropicjungle , guawa
Link Komentarze (3) »
Eggplant - postępy.
Thai yellow trochę zwolniły ze wzrostem ze względu na porę zimową. Większa roślina ma w tej chwili 17 cm wysokości.
Kaki - nowe liście.
Siewka jakoś się trzyma, powoli rozwija dwa nowe liście. Mierzy w tej chwili 6 cm.
piątek, 04 grudnia 2009
Migdałowiec zwyczajny.
Siewka rośnie bardzo szybko, w tej chwili ma już 9 cm wysokości i ciągle jest jedyna.
Tagi: migdał
18:55, tropicjungle , migdałowiec
Link Komentarze (4) »
Ciekawe mandarynki.
Mandarynki te, jak podawano w sklepie, sprowadzone były z południowej Afryki. Owoce były wielkości normalnych mandarynek, lekko spłaszczone z cienka, trudno odchodzącą skórką i znakiem charakterystycznym, z którego powodu zainteresowałam się nimi. Tym znakiem były podłużne wgłębienia na całej wysokości owocu, przypominające pręgi. Posadziłam parę nasion, z których wyrosły dwie małe siewki. Na razie nie znalazłam informacji o tym, jaka to odmiana. Gdyby ktoś posiadał takie informacje, proszę o zostawienie ich pod tym wpisem.

18:39, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (6) »
Miechunka rozdęta - Physalis alkekengi.
Jest to odmiana miechunki o małych, czerwonych owocach, często uprawiana jako ozdobna lub rosnąca dziko w przydrożnych zaroślach. Charakteryzuje się pojedyncza łodygą, słabo rozgałęzioną - w przeciwieństwie do Miechunki peruwiańskiej. Dorasta do 1 m. Owoce dorastają do średnicy 1 - 1,5 cm. Bardzo szybko się rozrasta. Zimą część nadziemna rośliny obumiera, lecz Wiosną odradza się z podziemnych kłączy. Miałam okazję zebrać parę czerwonych lampionów, które można obejrzeć poniżej. Rosły dziko przy ruchliwej drodze, więc nie skosztuję ich, ale w przyszłym roku zasieję w ogrodzie.

Tagi: miechunka
00:48, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (2) »
niedziela, 29 listopada 2009
Pierwsza siewka migdałowca.
Od posadzenia do kiełkowania minęły około 4 tygodnie. Wykiełkował jeden z migdałów w łupinach bez uprzedniego przechowywania w lodówce, lecz w woreczku, w szafie przez około 2 miesiące po zakupie w supermarkecie. Do kiełkowania doszło w temperaturze pokojowej. Migdały bez łupin w ziemi i w wacie zgniły po około 2-3 tygodniach - prawdopodobnie były już za stare.
Tagi: migdał
14:31, tropicjungle , migdałowiec
Link Dodaj komentarz »
Kaki - dobra i zła nowina.
Zacznę od tej złej: gdy kaki już drugi tydzień nie wyciągało liścieni na powierzchnię ziemi, pokazując tylko łodygę, odkopałam nasiono, które i tak było prawie na wierzchu i stwierdziłam, że w miejscu, w którym było czarne, zaczęło gnić. Na szczęście kawałek liścieni był już na zewnątrz, a reszta oderwała się razem z nasionem podczas próby ratowania owych liścieni (z których i tak już by nic nie było, jak się okazało, po rozpołowieniu nasiona). Dobra nowina jest taka, że stożek wzrostu przeżył i na czubku łodygi pokazują się nowe liście. Siewka ma dość trudny okres czasu na wzrost - jest już praktycznie Zima, lecz robię, co mogę, aby zapewnić jej odpowiednie warunki.

piątek, 27 listopada 2009
Minneola - odmiana Tangelo.
Minneola (nazywana też Honeybell) jest krzyżówką grapefruita Duncan i mandarynki Dancy. Jest wielkości dużej pomarańczy, bardzo soczysta. Na około 10 owoców, które kupiłam, wystąpiły 2 nasiona, tylko jedno wykiełkowało. Minneola jest dość odporna na zimno, lecz nie powinna być wystawiana na mróz. Gdy ma wystarczająco dużo miejsca na rozwój, rozrasta się do rozmiarów sporego drzewa. Wymaga zapylania krzyżowego. Grapefruit Duncan kwitnie po raz pierwszy po maksymalnie 6 latach w optymalnych warunkach, a mandarynki przeważnie po 4-5 latach (także w optymalnych warunkach), więc po Minneoli należy spodziewać się zbliżonych cech.

Tagi: cytrusy
20:37, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (9) »
Kumkwaty wielobarwne - rozwój.
Z pięciu wielobarwnych siewek przeżyły tylko dwie. Reszta uschła z powodu braku chlorofilu. Siewki, które przeżyły, to A i E (jak wcześniej je oznaczyłam). E wypuściła pierwszy zielony liść, A na razie nie rozwija się dalej. Na pierwszym zdjęciu widoczna jest siewka A, na trzecim E.Tagi: cytrusy
19:17, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
Limy Kaffir i Key.
Rosną zdrowo, lecz zaczynam mieć wątpliwości, czy nasiona odmiany Key kiełkujące na wacie posadziłam na pewno do doniczki z tą samą odmianą, ponieważ na razie wszystkie limonki wyglądają tak samo. W teorii, w młodym wieku może tak się dziać, lecz już nie mogę doczekać się, kiedy pojawią się pierwsze liście charakterystyczne tylko dla odmiany Kaffir. W doniczce z tą właśnie odmiana wykiełkowało dużo więcej siewek, więc możliwe jest, że znajdują się wśród nich i limy Kaffir, i część Key, które dołączyły do nich przez pomyłkę po wykiełkowaniu na wilgotnej wacie.

Tagi: cytrusy
18:11, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
sobota, 14 listopada 2009
Magnolia pośrednia - nasiona.
Magnolie są dość ciekawymi roślinami. Pojawiły się na Ziemi jeszcze przed pszczołami, a zapylane były przez chrząszcze jako jedne z pierwszych kwiatowych roślin. Różne źródła podają, że skamieniałości Magnolii datowane są na 20-50 mln lat temu, a innych rośliny z rodziny magnoliowatych na 95 mln lat temu. Kwiaty Magnolii są umieszczone na końcach pędów, w Polsce kwitnie w Kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się liści, nie występuje tu jednak dziko. Magnolia Pośrednia (Soulange'a) jest krzyżówką M. liliflora i M. denudata. Jej kwiaty są obupłciowe. Owocostan składa się z dużej liczby czerwonych mieszków, w których znajdują się nasiona otoczone czerwoną osnówką, które można obejrzeć na zdjęciu poniżej. Osnówki tuż po zerwaniu z drzewa są twarde, gładkie, a czerwona barwa jest bardzo nasycona. Po paru dniach lub tygodniu miękną, ciemnieją i stają się pomarszczone. Wtedy łatwo zdjąć je z czarnych, twardych nasion. W osnówkach mają one długość 1 cm. Nie udało mi się zdobyć całego owocostanu, jedynie parę nasion (zbiera się je, gdy mieszki zaczynają się otwierać - Październik/Listopad). Nasiona teoretycznie powinno się stratyfikować, lecz jak zawsze w takich przypadkach wypróbuję metodę z jak i bez stratyfikacji. Stratyfikacja powinna odbywać się w temperaturze około 5°C przez 3-4 miesiące. Potem należy przenieść nasiona w ciepłe miejsce. Kiełkowanie następuje po 3-6 tygodniach. Ziemia dla Magnolii to mieszanka torfu i piasku (2:1). Młode rośliny należy zabezpieczać na Zimę. Źle znosi przesadzanie przez delikatny system korzeniowy. Przycinanie nie jest zalecane. Dorasta do 3-6 m, większość odmian kwitnie po kilkunastu-kilkudziesięciu latach, lecz są też takie, które kwitną po 5-10 latach. Sadzonki z nasion można z powodzeniem wykorzystywać do zaszczepiania pędów kwitnących Magnolii.
17:08, tropicjungle , magnolia
Link Komentarze (7) »
niedziela, 25 października 2009
Czerwone banany.
Długości około 15 cm czerwone banany smakują trochę inaczej niż tradycyjne, żółte. Skórka dojrzałych czerwonych bananów staje się miękka, miąższ ma pomarańczowe zabarwienie, bardzo miękki, w smaku kremowy, mało słodki. Osobiście zdecydowanie wolę żółte odmiany.


10:23, tropicjungle , różne
Link Komentarze (5) »
Migdałowiec zwyczajny słodki - wysiew nasion.
Zwykłe, słodkie migdały bez łupin sprzedawane w niemal każdym sklepie spożywczym, odpowiednio potraktowane, mogą wykiełkować w domowych warunkach i dać początek drzewku migdałowca zwyczajnego, które zacznie kwitnąć po 3-4 latach. Z naturalnej mieszanki orzechów (nie solonej, nie poddawanej wysokim temperaturom, itp.) wybieramy całe migdały, bez uszkodzeń, w szczególności szpiczastego końca, ponieważ tam znajduje się zarodek. Migdały umieszczamy w mokrej wacie/wacikach, w chłodnym miejscu (np. piwnica, strych) i regularnie nawadniamy. Nawilżanie ich najpierw w lodówce, a potem w temperaturze pokojowej zdaje się na nic - w lodówce nie chcą kiełkować nawet przez miesiąc (jest za zimno), a po przestawieniu do pokoju szybko gniją, więc zapewnienie temperatury w okolicach 10-15°C wydaje się być optymalne. Stan migdałów należy często sprawdzać, aby usuwać ewentualnie gnijące sztuki. Migdały szybko zaczną pęcznieć. Czekamy na kiełkowanie. Gdy ukażą się pierwsze kiełki, czekamy, aż osiągną długość około 10 mm. Następnie umieszczamy migdały delikatnie w ziemi, korzeniem do dołu, przysypując je ziemią do połowy. Ze środka nasiona powinna zacząć rosnąć siewka. Na pierwszym zdjęciu widnieją migdały zaraz po wyjęciu z paczki. Widać, iż są pomarszczone. Na drugim po dobie trzymania w wilgotnej wacie są już napęczniałe i prawie całkiem wygładzone. Można też próbować sadzić nasiona w łupinach, prosto do ziemi, używając mieszanki ziemi do kwiatów z piaskiem (1:1), aby ograniczyć rozwój grzybów i bakterii. Pojemnik z nasionami teoretycznie powinniśmy umieścić najpierw na kilka miesięcy w chłodnym miejscu, następnie przenieść w cieplejsze (20-25°C), lecz ja przygotowałam kilka takich pojemników z migdałami w łupinach. Część z nich była przechowywana w lodówce przez 2 miesiące - pojemnik z ich połową umieściłam na strychu (10-15°C), a pojemnik z drugą połową w temperaturze pokojowej. Następna partia migdałów nie była poddana niższym temperaturom. Zrobiłam z nimi tak samo - połowa na strych, połowa w 20-22°C. Oczywiście migdały bez łupin też postanowiłam przetestować i to nie tylko na mokrej wacie, lecz także w mieszance ziemi do kaktusów z piaskiem (aby ograniczyć rozwój pleśni, grzybów, itd.). Po paru tygodniach powinny ukazać się pierwsze rezultaty moich eksperymentów. ;)


sobota, 24 października 2009
Liczi dwuzarodkowe - nowe liście.
Liczi większe dobrze się rozwija, mniejsze stanęło na etapie dwóch liści. Mają odpowiednio 15 i 7 cm.
Tagi: liczi
17:01, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
Kolejna odmiana nashi.
Tym razem o kształcie przypominającym gruszkę obróconą do góry nogami. Zasiałam dwa nasiona, będzie to już trzecia odmiana nashi w mojej hodowli. Owoce są bardzo twarde, mało słodkie, bardzo soczyste. Ich długość bez ogonka to około 8 cm.

piątek, 23 października 2009
Jedyna kolba kukurydzy truskawkowej.
Oczywiście jest niedojrzała. Pierwsze mrozy zabiły kukurydze. We wrześniu jeszcze pięknie kwitły, co widać na trzech pierwszych zdjęciach. Trzecie przedstawia kwiatostan żeński tworzący kolbę. Owa kolba ukazana na kolejnych dwóch zdjęciach ma 4 cm długości. Zostanie zasuszona na pamiątkę mojej próby hodowli. ;] Najwyższa kukurydza miała 102 cm.
czwartek, 22 października 2009
Kiełkujące figi.
W końcu się udało - figi zaczęły masowo kiełkować po dwóch tygodniach od zasiania nasion. Doniczka była przykryta folią, stała na południowym stanowisku, nad kaloryferem. To z pewnością pomogło.

Tagi: figa
23:51, tropicjungle , figa pospolita
Link Komentarze (2) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie