O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 16 kwietnia 2012
Chlebowiec właściwy (Artocarpus altilis)
Jesienią znalazłam na jakimś targu tureckim owoc chlebowca. Po rozkrojeniu wiadomo było już, że jest to chlebowiec właściwy. Owoc okrągły, o wymiarach około 15x15cm, bardzo twardy, z pewnością nie zachęcający do jedzenia na surowo. W licznych dziurkach w miąższu posiadał puste okrywy maleńkich nasion, więc nie wyhoduję sobie na razie chlebowca, a są to podobno ogromne drzewa dorastające nawet do 25 metrów wysokości. Poniżej sesja zdjęciowa z owym owocem. ;)
niedziela, 04 grudnia 2011
Flaszowiec peruwiański (Annona cherimola) - owoce.
Znane także jako czerymoja lub cherymoja. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, osiąga wysokość 7-8 metrów. Owoce są wielkości około 10 cm, skórka dość twarda, lecz miąższ w środku jest bardzo miękki, bardzo słodki, posiada dużo soku i jest dość smaczny. W środku znajduje się bardzo wiele czarnych nasion długości około 1 cm. W pierwszym owocu, jaki otworzyłam było ich aż 51. Uprzedzając pytania: owoce kupiłam na jakimś tureckim targu z owocami w Holandii. Owoce tak właśnie wyglądają, gdy są dojrzałe. Zielone lub zielonkawo-żółte z brązowymi śladami, po ucisku skórki. Gdy owoce są całe brązowe, nie nadają się już do jedzenia. Nasiona są trujące. Cherymoje potrzebują długich dni, a zimą ochłodzenia. W lecie optymalna temperatura to 18-25 st. C, a zimą 5-18 st. C.
niedziela, 13 listopada 2011
Passiflora edulis flavicarpa (żółta odmiana) - makro.
Porobiłam trochę zdjęć makro jednej passiflorze flavicarpa - nasiona z żółtego owocu. Widać ciemno-bordową barwę pędów, wąsy zawijające się w serpentyny i ciemne gruczoły u nasady liścia umożliwiające roślinie wydalanie nadmiaru wody, na których czasami pojawiają się duże krople gęstej, przezroczystej rosy.

Ostatnie zdjęcie kaki.
Oto ostatnie zdjęcie siewki kaki, która niestety zakończyła swój żywot już kilka miesięcy temu. Od początku była słabowita i ledwo się trzymała. Obym szybko znalazła następne nasiono w owocu. ;)


1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 99
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie