O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
sobota, 24 kwietnia 2010
Siewki kiwano - postepy.
Kiwano wypuszczają pierwsze liście. Mają w tej chwili po jakieś 3-4 cm. Za około miesiąc czeka je przeprowadzka do ogrodu.

Tagi: kiwano
15:39, tropicjungle , kiwano
Link Dodaj komentarz »
Miechunki - tegoroczna partia.
Miechunki wysiane do wielodoniczek dwa tygodnie temu, kiełkują już całkiem pokaźnie. Miejmy nadzieję, że w tym roku doczekam się plonów. Wysadzę je do gruntu w połowie maja, gdy minie czas wiosennych przymrozków.

Tagi: miechunka
15:36, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (1) »
Figi - rozsadzanie.
Pięć największych fig (7-10 cm) dostało osobne doniczki, średnie figi (4-5 cm) jedną większą, a najmniejsze (1-2 cm) jedną małą. Większe figi zostaną w domu, mniejsze przesadzę do ogrodu gdy zrobi się cieplej, część może rozdam znajomym. Na zdjęciach 5 największych roślin i grupka najmniejszych.


Tagi: figa
15:31, tropicjungle , figa pospolita
Link Komentarze (4) »
piątek, 23 kwietnia 2010
Zaschnięty owocostan magnolii.
Wczesną wiosną można znaleźć na drzewach magnolii zaschnięte owocostany z nasionami w środku, które nie opadły podczas zimy. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć jak wygląda taki owocostan (ma około 7 cm długości) oraz trzy nasiona obok w zaschniętych osnówkach. >>Tutaj<< opisywałam jak sadzić nasiona.

15:52, tropicjungle , magnolia
Link Dodaj komentarz »
Oliwka europejska - rozwój liści.
Jak widać, trzy liście przybyły. Przesadziłam oliwkę do nowej ziemi. System korzeniowy jest raczej słabo rozwinięty i na razie bardzo kruchy. Tylko dwa delikatne korzenie odchodzą od podziemnej części, jeden z nich wytworzył już trochę rozgałęzień. Górna część oliwki, powyżej miejsca, z którego wyrastają liście jest uschnięta. Pewnie długo zajmie jej lepsze ukorzenienie się i rozpoczęcie bardziej intensywnego wzrostu.

Tagi: oliwka
15:52, tropicjungle , oliwka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 kwietnia 2010
Pierwsze siewki kiwano.
Kiwano zaczęło kiełkować po tygodniu. W tej chwili 4 siewki mają już po 1-2cm, a piąta dopiero wynurza się spod ziemi. Na drugim zdjęciu widoczne są nasiona po osuszeniu. Kolejną metodą na odróżnienie 'pustych' nasion od 'pełnych' jest zanurzenie ich w wodzie - 'puste' unoszą się na powierzchni, pełne natomiast osiadają na dnie.

Tagi: kiwano
20:08, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (2) »
Pierwsze liście longanów.
Longany jednak źle się czuły w poprzedniej glebie, pomimo tego iż pochodziła prosto ze sklepu. Nie były w stanie wykształcić ani jednego liścia rosnąc w niej. W tej chwili liści jest już parę, przypominają dość mocno liście liczi. Najwyższy longan ma około 13 cm.Tagi: longan
20:01, tropicjungle , longan
Link Komentarze (2) »
Liczi - wiosenny przyrost.
Na razie tylko dwie rośliny liczi zaczęły wypuszczać nowe liście po zimie. Najstarsze liczi niestety nie mieści się pod świetlówką. Rośliny na zdjęciu mają po około 25 i 17 cm.


Tagi: liczi
19:50, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 kwietnia 2010
Kawa - nowy przyrost.
Kary nie stoją bezpośrednio pod świetlówką, lecz nieco obok już jakiś czas i zdecydowanie im to służy. Rosnące liście są coraz większe, najdłuższy ma na razie 9 cm. Najwyższa roślina ma około 17 cm.
Tagi: kawa
23:12, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (6) »
Kiwi po zimie.
Kiwi zimę spędziło w nieogrzewanym strychu, straciło wszystkie liście oprócz jednego, który sama niedawno oberwałam (stary w połowie uschnięty liść dość nieestetycznie wyglądał). Najmniejsza siewka najszybciej odbiła - w tej chwili jej liście zakrywają całkowicie krótką łodygę. Najwyższe kiwi też już wypuściło parę liści, a średniemu pęcznieje pączek liściowy na samym czubku, co świadczy o tym, że niedługo też przebudzi się do życia. Niedługo może w końcu rozsadzę je do osobnych doniczek, ale problem będzie większy ze znalezieniem im wtedy miejsca do postawienia. Kiwi mają po 17, 13 i 12 cm.
Tagi: kiwi
15:05, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
Passiflory flavicarpa - postępy.
Dwie żółte passiflory mają po 6 i 7 cm. Niedawno przesadziłam je z perlitu i keramzytu do ziemi. Jak widać, kształt liści od samego początku różni się od zwykłych passiflor edulis (flavicarpa jest odmianą edulis).

Kiwano w przekroju.
W końcu nadeszły lepsze dni na sadzenie kiwano, wiec rozkroiłam je w celu wyjęcia nasion. Przetrzymało całą zimę w bardzo dobrym stanie, w środku także się nie zepsuło. Przechowywałam je cały czas w temperaturze pokojowej, na półce. Po rozkrojeniu okazało się, że większość nasion jest 'pusta', co oznacza puste osłonki nasion. Na zdjęciach nasiona 'pełne' widoczne są jako ciemniejsze z jasną obwódką wokół (osłonki nasion posiadają w środku zarodek, bielmo i liścienie), są także bardziej obłe. Nasiona jednolitej, jasnej barwy są w istocie płaskimi osłonkami pustymi w środku. Na pierwszym zdjęciu widać to dobrze. Zasadziłam 6 kwietnia do wielodoniczek 12 nasion i ustawiłam w najcieplejszym i najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu (na dworze ciągle jest za zimno - chyba że ktoś posiada szklarnię, w której mógłby już sadzić kiwano). Przykryłam kiwano folią. Sam owoc jest według mnie trochę bez smaku, wodnisty. Nie smakuje jak ogórek ani jak banan czy kiwi. Może to być wina długiego przechowywania, sam owoc się nie zepsuł, ale jego walory smakowe mogły się zmienić. Tutaj kiwano w całości.14:21, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (1) »
Passiflory edulis - postępy.
Purpurowe marakuje rozwijają kolejne liście, przesadziłam je do osobnych doniczek. Obie mają po ok. 10 cm. Jak widać pojawiły się żółte przebarwienia na liściach, lecz tylko na tych, które były zwrócone do okna, czyli przebarwienia powstały od intensywnego słońca (parę razy takie było). Ziemię mają świeżą i odpowiednią, więc to raczej nie niedobory. Jednej opadły już pożółkłe liście, a następne są na razie zdrowe, dlatego wydaje się taka łysa w porównaniu do drugiej. Liście mogły po części opaść też przez przelanie, bo czasami na parę dni zostawiam rośliny pod opieką domowników, a wtedy nigdy nie mogę być pewna co się z nimi działo pod moją nieobecność. ;]


wtorek, 06 kwietnia 2010
Bakłażan - wiosenne przebudzenie.
Bakłażan Thai Yellow po przesadzeniu wypuścił trochę nowych liści, największy z nich ma ponad 10 cm. Cały bakłażan jest wysoki na około 25 cm.
Pitaje - przesadzanie.
Przesadziłam pitaje do większej donicy, dodatkowo glinianej - ewentualny nadmiar wody szybciej odparuje. Najdłuższa roślina ma 11 cm. Użyłam mieszanki ziemi do kaktusów, która posiadała już nawóz ze sporą garścią drobnego keramzytu i perlitu.
Tagi: pitaja
20:41, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
Ananas z rozety - rozwój.
Ananas rośnie bez problemów, w tej chwili ma około 32 cm wysokości. W miarę pojawiania się nowych liści i usychania najstarszych, wygląda lepiej. Dostał ostatnio nową doniczkę ze świeżą ziemią do palm z dodatkiem keramzytu i perlitu oraz sporą warstwą drenażową na spodzie z grubego keramzytu. System korzeniowy był mocno rozwinięty, za rok pewnie znowu będzie potrzebować większej donicy.
Awokado - rozwój.
Walka ze szpecielami ciągle trwa. Sukcesywnie usuwam najbardziej zasiedlone przez nie liście, w tej chwili na spodzie nowych liści nie pojawiają się już masowo galasy szpecieli, a na starszych liściach usychają miejsca zasiedlone przez nie. Środek działający systemicznie w roślinie (dodawany do wody do podlewania) działa, lecz dość powolnie, dlatego ostatnio zwiększyłam dawkę, co też trochę szkodzi roślinie, końcówki liści usychają. Nie wiem, czy już zawsze będę musiała stosować chemię do podlewania awokado. Szpeciele dostają się do pomieszczeń z powietrzem przez okna, wentylację i nagle nie znikną. Na razie najważniejsze jest to, że awokado nie przestaje się rozwijać, ciągle wpuszcza nowe liście. Ma w tej chwili około 23 cm wysokości.
Tagi: awokado
20:18, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (19) »
Sosny pinie - rozwój.
Sosny zostały przesadzone do świeżej ziemi, doniczki mają niewiele większe, ponieważ korzenie nie są zbyt okazałe i rosną raczej płytko. Pozostaje wyłożenie ziemi świeżą korą, która będzie systematycznie zakwaszać ziemię i przejmie na siebie trochę nierozpuszczalnego osadu z wody do podlewania. Sosny mają po około 13 i 14 cm.

19:28, tropicjungle , sosna pinia
Link Komentarze (3) »
wtorek, 30 marca 2010
Nashi - nowe liście.
Nashi wróciły do życia po długim spoczynku zimowym. Tak wyglądają w tej chwili.

piątek, 26 marca 2010
Ananas z nasiona - postępy.
Ananas jest minimalnie większy. Przesadziłam go do nowej ziemi. Przy okazji zrobiłam zdjęcie korzeni, które to są bardzo słabo rozwinięte. Na jednym pozostała zahaczona osłonka z nasiona. Ma ona 2-3 mm, więc łatwo sobie wyobrazić, jak mały jest mój ananas. Światło słoneczne dociera do południowego parapetu coraz dłużej i jest coraz intensywniejsze, więc oczekuję, że ananas niedługo zacznie rosnąć szybciej. Natomiast ukorzeniona rozeta ma się o wiele lepiej, korzenie rozrosły się w donicy, zaczęły wychodzić dołem i musiałam przesadzić go do większej.
czwartek, 25 marca 2010
Granat - rozkrzewianie się.
Granat po trzech tygodniach znacznie się rozkrzewił, przybyło dużo liści, a jeszcze niecałe dwa miesiące temu nie miał żadnych. Zanim nastąpi pełnia wiosny, czeka go przesadzenie do świeżej gleby, może nawet nowa doniczka, jeśli korzenie rozrosły się znacznie. W tej chwili ma 28-29 cm wysokości mierząc od ziemi. Przycinam go co tydzień lub dwa, pędy nie rosną wtedy za długie, powstaje więcej rozgałęzień.
Tagi: Granat
22:28, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
Problematyczne longany.
Longany po kiełkowaniu ciągle usychały (następowała masowa zgorzel siewek) - zaczęłam podlewać je dość kwaśną wodą, aby zredukować obojętne pH ziemi, przestawiłam w cieplejsze i mocniej naświetlone miejsce. Gleba nie przesychała, nie była też za mokra. Trochę pomogło - zaczęły kiełkować dużo intensywniej, jakby wszystkie nasiona były wielozarodkowe. Po kiełkowaniu rosły trochę dłużej, następnie znowu zamierały. Usychające ucinałam, a niedługo po tym obok kiełkowały następne. Wydało się do dziwne, gdy w jednym miejscu pojawiało się 5-7 kiełków. Postanowiłam je przesadzić do całkiem nowej gleby o odczynie 5,5-6,5 pH i podlewać nie inną wodą niż tylko przegotowaną, odstaną o takim samym pH. Przy przesadzaniu okazało się, że nasiona rzeczywiście są paro-zarodkowe, lecz nie mają ich aż tyle, ile mogło się wydawać. Od jednego obciętego nisko nad ziemią kiełka odrastało wiele nowych spod ziemi. Widać, że nie tak łatwo zabić kiełkujące nasiono longana. Korzenie 9 nasion (dziesiąte zgniło) urosły dość sporo, nowe kiełki ciągle strzelają do góry, więc jest nadzieja, że któryś w końcu nie zacznie zamierać po osiągnięciu kilku centymetrów. Oświetlenie mają bardzo dobre, wilgotność powietrza także, gleba jest stale lekko wilgotna (nie mokra), więc problemem prawdopodobnie była jakość poprzedniej gleby (uniwersalna ziemia sklepowa - założenie, że z braku innej taka też się sprawdzi, było błędne). Gdy w substracie torfowym nie nastąpią żadne pozytywne zmiany, wyczerpią mi się możliwości (oprysk maleńkich siewek i kiełków środkami grzybobójczymi raczej na niewiele się zda), a wtedy longany nie przetrwają. Oby było inaczej.
22:12, tropicjungle , longan
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 marca 2010
Nashi - wiosenne przebudzenie.
Przebudzenie dla nashi zafundowała także świetlówka, choć przeniesione ze strychu do pokoju były już conajmniej miesiąc temu. Jeszcze tylko baobab nie daje żadnych oznak życia. Dwa ostatnie zdjęcia są sprzed tygodnia, pierwsze z dzisiaj - jest to najwyższe nashi.


Granat - świeży przyrost.
Granat wyniosłam z chłodnego strychu 3 tygodnie temu. Od dwóch tygodni stoi on pod świetlówką z maksimum emisji w falach niebieskich, która świeci na rośliny razem ze światłem dziennym z zachodniego okna. Granat był całkowicie łysy, gdy wnosiłam go do pokoju, w tej chwili ma już znaczną ilość nowych pędów - odpowiednia świetlówka potrafi wiele zdziałać. Międzywęźla są króciutkie (0,5 - 1 cm), liście większe (niektóre długości prawie 4 cm), pączków liściowych jest bardzo dużo, szybko rośnie. Na tym samym stanowisku bez doświetlania było znacznie gorzej w zeszłym roku, przyrost był powolny i skąpy. Co do kształtu mojego granatu - jest on na razie dość niezidentyfikowany (pędy rosły zawsze trochę w bok, w kierunku światła, dlatego często obracałam go). Chciałam zrobić z niego drzewko bonsai, ale chyba poczekam aż się bardziej zagęści, bo może jednak lepszy będzie jako gęsty, kulisty krzaczek. Na zdjęciu widoczny już po pierwszym przycięciu w tym roku.


Tagi: Granat
19:14, tropicjungle , granat
Link Komentarze (4) »
Oliwka europejska - powrót do życia.
Oliwkę próbowałam ukorzenić w wakacje. Materiału miałam bardzo mało, bo tylko 3 niewielkie gałązki z kwitnącego już drzewka. Dwie uschły, a trzecia marniała w bardzo powolnym tempie. Gdy po paru miesiącach zostały na niej tylko 2 liście i lekko przyschła z góry, niedelikatnie wyciągnęłam ją z ziemi uszkadzając jeden z dwóch długich korzeni, które jednak wypuściła. Oliwka ukorzeniła się więc, ale jej nadziemna część nie miała się dobrze. Opłukałam ją, pozwoliłam lekko wyschnąć przez parę minut i zanurzyłam podziemną część w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych, otrzepałam z nadmiaru i posadziłam w nowej ziemi. Na doniczkę nałożyłam foliowy woreczek. Gałązka przez całą zimę tylko jeszcze bardziej uschła z góry, odżyła natomiast w tydzień po umieszczeniu jej pod świetlówką. Wygląda na to, że udało się i będzie rosła, a może nawet kwitła niedługo. Wypuściła 2 jasnozielone pączki liściowe, widoczne na zdjęciach. Nie spisujmy więc na straty zbyt wcześnie marnie wyglądających roślin, może brakuje im tylko jednego czynnika, aby w końcu zaczęły się odwdzięczać za opiekę. ;)


Tagi: oliwka
18:02, tropicjungle , oliwka
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 16
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie