O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
poniedziałek, 07 maja 2012
Opuncja figowa - wzrost.
Jakiś czas temu dodałam wpis o owocach opuncji figowej, w którym było zdjęcie małej opuncji z nasionka. Rosła na parapecie okna zachodniego, dlatego wyciągnęła się trochę. Od paru miesięcy stoi od strony południowej i zaczyna nabierać masy. ;) Wcześniej bez podpórki była bardzo niestabilna, teraz się wzmocniła i niedługo podpórkę usunę, aby jakoś sama dawała sobie radę. Ostatnio wypuściła na samej górze nowy człon łodygi. Poza nią wykiełkowały mi jeszcze dwie opuncje z większych owoców po dość długim czasie od posadzenia - około 4 miesiące. W doniczce tej były posadzone nasiona z owoców czerwonych. Tego lata spróbuję wyhodować więcej opuncji z żółtych i czerwonych owoców.

Tagi: opuncja
13:03, tropicjungle , opuncja
Link Komentarze (7) »
niedziela, 06 maja 2012
Figi - duże zmiany.
Figi od zeszłego roku bardzo urosły. Przycinałam je parę razy, lecz większość fig i tak chciała piąć się w górę za wszelką cenę. Tylko niektóre postanowiły rozrastać się bardziej przy ziemi. Te największe raczej przesadzę do ogrodu, gdy będzie cieplej, chyba że zdecyduję znowu je przyciąć, tym razem bardzo mocno i hodować wszystkie ma bonsai. ;) Figi mają wg kolejności zdjęć: 70 cm, 80 cm, 90 cm, 50 cm, 30 cm. Ich liście są jednosezonowe, na końcu wpisu jest parę zdjęć pięciopalczastych liści. Figi zimowały w średnio-ciepłym słonecznym pokoju od wschodu, przez trochę za wysoką temperaturę liście nie chciały za bardzo opadać, lecz w końcu prawie wszystkie uległy wymianie na nowe. Przy dobrych warunkach figi potrafią naprawdę szybko rosnąć. Te zimą były co najmniej o połowę mniejsze niż teraz. Następnie przesadziłam je i wystrzeliły w górę. Najniższa z fig rośnie w trochę płożący sposób i myślę, że doskonale nadaje się na bonsai, niżej zdjęcia wszystkich fig.
W ogrodzie mam także kilka maleńkich fig (około 20 cm) - latem słabo rosły, w tym roku jeszcze nie pokazały się nawet pączki, na razie nie wróżę im dobrej przyszłości, lecz kto wie - może gdy przyjdzie lato, w końcu zaczną rosnąć tak szybko jak te w domu.


Figa z której w przyszłości ma być bonsai.


Ta sama figa po przycięciu.


Pieniek powyższej figi.Pięciopalczaste liście.


czwartek, 03 maja 2012
Ukorzeniona oliwka - zmiany.
Jakiś czas temu ukorzeniłam oliwkę z bardzo małej gałązki. Słabo rosła przez długi czas, bardzo długo się ukorzeniała. W tym roku wypuściła nową gałązkę z boku, a część nad nią uschła. Na razie wygląda dobrze, jakby miała w końcu zacząć porządnie rosnąć. Jest w tej chwili dość długa, lecz nie przycinam jej na razie, by jej nie osłabiać, liczę na to, że sama się rozkrzewi mając dużo słońca. Musiałam przymocować ją do drewnianej podpórki, bo inaczej rosłaby w poziomie.
Powiększone pączki liściowe zwiastują rozkrzewianie się.

Tagi: olea oliwka
20:06, tropicjungle , oliwka
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 30 kwietnia 2012
Cherymoja (czerymoja, cherymoya) - pierwsze listki.
Trzy małe flaszowce peruwiańskie inaczej zwane cherymojami/czerymojami najwidoczniej bardzo lubią parapet południowego okna. Rozwijają pierwsze listki i pną się do słońca. Mają po około 5-7 cm. Owoc flaszowca peruwiańskiego wygląda tak.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 99
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie