O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 25 października 2009
Czerwone banany.
Długości około 15 cm czerwone banany smakują trochę inaczej niż tradycyjne, żółte. Skórka dojrzałych czerwonych bananów staje się miękka, miąższ ma pomarańczowe zabarwienie, bardzo miękki, w smaku kremowy, mało słodki. Osobiście zdecydowanie wolę żółte odmiany.


10:23, tropicjungle , różne
Link Komentarze (5) »
Migdałowiec zwyczajny słodki - wysiew nasion.
Zwykłe, słodkie migdały bez łupin sprzedawane w niemal każdym sklepie spożywczym, odpowiednio potraktowane, mogą wykiełkować w domowych warunkach i dać początek drzewku migdałowca zwyczajnego, które zacznie kwitnąć po 3-4 latach. Z naturalnej mieszanki orzechów (nie solonej, nie poddawanej wysokim temperaturom, itp.) wybieramy całe migdały, bez uszkodzeń, w szczególności szpiczastego końca, ponieważ tam znajduje się zarodek. Migdały umieszczamy w mokrej wacie/wacikach, w chłodnym miejscu (np. piwnica, strych) i regularnie nawadniamy. Nawilżanie ich najpierw w lodówce, a potem w temperaturze pokojowej zdaje się na nic - w lodówce nie chcą kiełkować nawet przez miesiąc (jest za zimno), a po przestawieniu do pokoju szybko gniją, więc zapewnienie temperatury w okolicach 10-15°C wydaje się być optymalne. Stan migdałów należy często sprawdzać, aby usuwać ewentualnie gnijące sztuki. Migdały szybko zaczną pęcznieć. Czekamy na kiełkowanie. Gdy ukażą się pierwsze kiełki, czekamy, aż osiągną długość około 10 mm. Następnie umieszczamy migdały delikatnie w ziemi, korzeniem do dołu, przysypując je ziemią do połowy. Ze środka nasiona powinna zacząć rosnąć siewka. Na pierwszym zdjęciu widnieją migdały zaraz po wyjęciu z paczki. Widać, iż są pomarszczone. Na drugim po dobie trzymania w wilgotnej wacie są już napęczniałe i prawie całkiem wygładzone. Można też próbować sadzić nasiona w łupinach, prosto do ziemi, używając mieszanki ziemi do kwiatów z piaskiem (1:1), aby ograniczyć rozwój grzybów i bakterii. Pojemnik z nasionami teoretycznie powinniśmy umieścić najpierw na kilka miesięcy w chłodnym miejscu, następnie przenieść w cieplejsze (20-25°C), lecz ja przygotowałam kilka takich pojemników z migdałami w łupinach. Część z nich była przechowywana w lodówce przez 2 miesiące - pojemnik z ich połową umieściłam na strychu (10-15°C), a pojemnik z drugą połową w temperaturze pokojowej. Następna partia migdałów nie była poddana niższym temperaturom. Zrobiłam z nimi tak samo - połowa na strych, połowa w 20-22°C. Oczywiście migdały bez łupin też postanowiłam przetestować i to nie tylko na mokrej wacie, lecz także w mieszance ziemi do kaktusów z piaskiem (aby ograniczyć rozwój pleśni, grzybów, itd.). Po paru tygodniach powinny ukazać się pierwsze rezultaty moich eksperymentów. ;)


sobota, 24 października 2009
Liczi dwuzarodkowe - nowe liście.
Liczi większe dobrze się rozwija, mniejsze stanęło na etapie dwóch liści. Mają odpowiednio 15 i 7 cm.
Tagi: liczi
17:01, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
Kolejna odmiana nashi.
Tym razem o kształcie przypominającym gruszkę obróconą do góry nogami. Zasiałam dwa nasiona, będzie to już trzecia odmiana nashi w mojej hodowli. Owoce są bardzo twarde, mało słodkie, bardzo soczyste. Ich długość bez ogonka to około 8 cm.

piątek, 23 października 2009
Jedyna kolba kukurydzy truskawkowej.
Oczywiście jest niedojrzała. Pierwsze mrozy zabiły kukurydze. We wrześniu jeszcze pięknie kwitły, co widać na trzech pierwszych zdjęciach. Trzecie przedstawia kwiatostan żeński tworzący kolbę. Owa kolba ukazana na kolejnych dwóch zdjęciach ma 4 cm długości. Zostanie zasuszona na pamiątkę mojej próby hodowli. ;] Najwyższa kukurydza miała 102 cm.
czwartek, 22 października 2009
Kiełkujące figi.
W końcu się udało - figi zaczęły masowo kiełkować po dwóch tygodniach od zasiania nasion. Doniczka była przykryta folią, stała na południowym stanowisku, nad kaloryferem. To z pewnością pomogło.

Tagi: figa
23:51, tropicjungle , figa pospolita
Link Komentarze (2) »
Miniaturowe ananasy z nasion.
Mają już miesiąc. Kiełkowanie zajęło im około 3,5-4 miesiące. Stoją nad kaloryferem, na południowym stanowisku. Większy ananas ma w tej chwili 6 mm - ich tempo wzrostu jest wręcz ślimacze. Prawie nie widać postępów, lecz i tak dobrze, że w ogóle wykiełkowały i na razie są w dobrym stanie.

Kawa arabska - postępy.
Najwyższa kawa ma 14 cm, najniższa 4 cm. Tak wyglądają po przesadzeniu.
Tagi: kawa
23:30, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
Koniec miechunek na dworze.
Nie doczekałam się owoców w tym roku. Pierwsze mrozy pokonały miechunki. Pojawiły się jedynie dwa większe, zielone lampiony. Poza tym na miechunkach były same kwiaty i pączki kwiatowe, lecz w tej chwili prawie nic już nie zostało z całych roślin. Dwie miechunki przed mrozami przesadziłam do donicy i trzymam je teraz w domu. Mam nadzieję, że przeżyją tą nagłą zmianę warunków, póki co mają się dobrze. Na zdjęciach widnieją dwa lampiony, które nie miały szansy dojrzeć. Najwyższa miechunka miała 80 cm, najniższa 54 cm.

Tagi: miechunka
23:27, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (2) »
wtorek, 20 października 2009
Nasiono w kaki bez taniny.
W jednym z dwóch ostatnio zakupionych owoców kaki odmiany bez taniny (popularnie zwane owocami sharona) znalazłam jedno duże, w pełni rozwinięte nasiono. Cieszę się, że w końcu będę mogła spróbować hodowli ze świeżego nasiona. Niepokoi mnie trochę ciemnobordowe miejsce na skórce brązowego nasiona. Mam nadzieję, że jest to tylko wada zewnętrznej osłony nasiona. Na pierwszym zdjęciu widnieje ćwiartka owocu kaki z nasionem widocznym pod warstwą miąższu. Na drugim zdjęciu 3-centymetrowe nasiono. Na trzecim nasiono obok identycznego owocu, jak ten, z którego zostało wyjęte. Jeśli chcecie znaleźć nasiono w sklepowych kaki, uważajcie przy krojeniu, ponieważ jest ono dość spore.


sobota, 17 października 2009
Figi - kolejne próby sadzenia nasion.
W supermarketach pojawiają się ostatnio świeże figi. Dopóki dni nie staną się całkiem krótkie, można eksperymentować z sadzeniem nasion fig. Poniżej zdjęcia bardzo dojrzałych fig, których miąższ był żółto-czerwony, a nasiona wyjątkowo duże. Może z tą odmianą się uda.

Tagi: figa
17:15, tropicjungle , figa pospolita
Link Dodaj komentarz »
Nashi - postępy.
Grusze chińskie zostały przycięte z powodu zatrzymania się ich wzrostu już latem. W tej chwili wypuszczają obok miejsc cięcia pączki liściowe. Nashi rosnące razem mają odpowiednio 16 i 7 cm wysokości. Pochodzą z owocu o gruszkowatym kształcie. Nashi rosnące osobno ma 6 cm wysokości i pochodzi z odmiany okrągłej. Ich liście stają się jesienią żółte, następnie pomarańczowe, a gdy staną się czerwone, opadają. Oczywiście do tego potrzebne jest obniżenie temperatury, które zafunduję wszystkim roślinom zrzucającym liście na zimę dopiero w listopadzie. Starsze okazy można uprawiać w cieplejszych rejonach Polski w gruncie. W warunkach naturalnych owocują 2 lub 3 lata po posadzeniu. Są obcopylne - wymają zapylania krzyżowego, czyli zapylania pyłkiem innej odmiany, dlatego hodowla dwóch różnych odmian opłaci się w razie ewentualnego kwitnienia.

Pitaje - postępy.
Dwie największe pitaje zgniły przez lato od poparzeń słonecznych. Obcięłam gnijące łodygi, a z liścieni wyrosły następne. Rozkrzewiają się także te nie przycinane. W tej chwili najdłuższa ma 5 cm.
Tagi: pitaja
16:29, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
Kiwi - kolejne problemy.
Hodowla kiwi w domu nie należy do najłatwiejszych. Korzenie bardzo szybko się rozrastają, więc hodując kilka sztuk w jednej doniczce, trzeba je bardzo często przesadzać. Skracanie korzeni nie jest zbyt efektywne, ponieważ po takim zabiegu kiwi przez jakiś czas stoi w miejscu, a po kilku miesiącach okazuje się, że korzenie znowu zaczynają wychodzić dołem doniczki. Z mojej kolekcji zlikwidowałam kolejne 2 najsłabsze sztuki kiwi, aby 3 pozostałe mogły lepiej się rozwijać w grupie. Tym razem nie skracałam im korzeni. Liście nadal lekko usychają na końcówkach, lecz było to pewnie spowodowane zbyt gęstymi korzeniami, które dusiły się razem. Gdy roślina rośnie osobno, ma dość dużą doniczkę, nie jest przelewana, to usychanie liści może być spowodowane za suchym powietrzem, czego kiwi nie znosi. Musi mieć dość dużo światła, ale jednocześnie nie może stać blisko kaloryfera.


Tagi: kiwi
15:44, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
Rozwój i fakty na temat liczi.
Liczi ma w tej chwili 46 cm wysokości, zostanie jednak przycięte dopiero na wiosnę. Cztery najstarsze liście opadły już z przyczyn naturalnych. Drugie zdjęcie przedstawia stożek wzrostu w powiększeniu. Kolor brązowy w przypadku mojej odmiany (i zapewne nie tylko tej) jest naturalny. Kolejne zdjęcie przedstawia bardzo młode ulistnione rozgałęzienia pędu pod rozwijającymi się w pełni liśćmi na samej górze. Niedługo po zrobieniu tego zdjęcia owe małe rozgałęzienia opadły - dzieje się tak często. Pojawia się na raz 5-6 takich ulistnionych rozgałęzień. Następnie kilka górnych zaczyna się szybko rozwijać, a 1-2 niższe zatrzymują się w rozwoju i opadają. Czwarte zdjęcie przedstawia młody zwijający się liść, który niedługo opadnie. Gdy liczi wypuszcza na raz 12-16 liści licząc je pojedynczo, część z nich szybko zwija się i opada. Opadanie młodych pojedynczych liści lub całych rozgałęzień ulistnionych może być spowodowane niezdolnością tak małego drzewka do utrzymania tylu nowych liści przy nieoptymalnych warunkach klimatycznych. Bardziej nasłonecznione miejsce pewnie zlikwidowałoby to choć częściowo, lecz na wąskich południowych parapetach nie mam już miejsca na więcej roślin.Tagi: liczi
15:07, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
Granadille przed rozsadzeniem.
Marakuje granadille wypłowiały trochę w ostrym słońcu lata, a także zagęszczenie nie posłużyło im. W tej chwili 10 siewek jest rozsadzone po 3 i 4 sztuki w doniczce. Najwyższa z nich ma 14 cm.

niedziela, 04 października 2009
Guawy po przesadzeniu.
Ze względu na ich niewielkie rozmiary i brak małych doniczek w moich zasobach, przesadziłam je razem do większej doniczki. Jest 5 siewek. Najwyższa ma 6 cm, najniższa - 4 cm. Zdjęcie zostało zrobione 2 tygodnie po przesadzeniu, a guawy znowu trochę się rozrosły.
Tagi: guawa
15:56, tropicjungle , guawa
Link Dodaj komentarz »
Karambole - przesadzanie.
Karamboli wykiełkowało podczas lata 11 siewek. Wszystkie miały mniej lub bardziej poparzone przez słońce liście, gdy wróciłam z wakacji. Wynikało to ze zbyt słonecznego stanowiska. Kilka siewek było w dość marnym stanie. Po przesadzaniu, jedna siewka bardzo szybko uschła, dwie siewki zrzuciły uszkodzone liście, lecz wypuszczają już nowe. Pozostałe 8 siewek jest w dobrym stanie. Na pierwszym zdjęciu widać 9 siewek przed przesadzeniem. Drugie zdjęcie przedstawia największą siewkę 3 tygodnie po przesadzeniu. Ma ona 11 cm wysokości. Najmniejsza siewka ma w tej chwili 4 cm wysokości. Średnia wysokość wszystkich 10 siewek wynosi 7 cm. Na pozostałych zdjęciach inne siewki po przesadzeniu.

piątek, 02 października 2009
Stan rozety ananasa.
Rozeta ukorzeniła się, środkowe liście trochę podrosły, zewnętrzne liście bardzo wolno usychają. Jasne plamki nie pojawiają się już na najmłodszych przyrostach. Wraz z nastaniem chłodniejszych dni, ananas powstrzymał się trochę ze wzrostem. Ananas Jesienią i Zimą powinien być podlewany małymi ilościami wody, najlepiej raz na tydzień, powinien stać na jasnym stanowisku z nieco niższą temperaturą niż latem. Gdy w pokoju działa centralne ogrzewanie, potrzebne jest dodatkowe nawilżanie powietrza. W ten sposób ananas dobrze przetrzyma jesienno-zimowy okres spoczynku.

Rozgałęzienia pinii.
Sosny podrosły trochę podczas Lata. Interesująca jest różnica miedzy sosnami hodowanymi w domu a sosną rosnącą na dworze. Ta ostatnia jest bardzo mała (5 cm), a wiodący 'pieniek' rozgałęził się na 5 odrostów, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Sosnę przed pierwszymi przymrozkami będę musiała przesadzić do sporej donicy, nie naruszając bryły korzeniowej i Zimą trzymać ją na strychu z oknem, gdzie temperatura będzie wynosić 5-10°C. Sosny rosnące w domu charakteryzuje bardziej pionowa forma (10 i 11,5 cm), lecz pojawiają się już boczne rozgałęzienia.14:39, tropicjungle , sosna pinia
Link Dodaj komentarz »
Tamarillo po lecie.
Tamarillo straciło trochę liści z powodu zbyt intensywnego nasłonecznienia latem, lecz w tej chwili ma się już dobrze. Wysokość najwyższej z 6 siewek to 14 cm. Co ciekawe, liście po nawet delikatnym potarciu ich wydają bardzo intensywny zapach, który mi nie przypadł do gustu.
Tagi: tamarillo
12:52, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
Baobab po lecie.
Baobab przez całe lato wykształcił 3 pary liści, a jego łodyga zaczęła drewnieć. Nigdy wcześniej nie miałam okazji obserwować drewnienia łodygi baobabu, a dzieje się to w niecodzienny sposób. Łodyga najpierw pokrywa się od dołu drobnymi pęknięciami, spod których powoli wyłania się zdrewniała warstwa. Baobab ma już 24 cm wysokości.

Tagi: baobab
11:57, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (3) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie