O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 25 października 2009
Czerwone banany.
Długości około 15 cm czerwone banany smakują trochę inaczej niż tradycyjne, żółte. Skórka dojrzałych czerwonych bananów staje się miękka, miąższ ma pomarańczowe zabarwienie, bardzo miękki, w smaku kremowy, mało słodki. Osobiście zdecydowanie wolę żółte odmiany.


10:23, tropicjungle , różne
Link Komentarze (5) »
Migdałowiec zwyczajny słodki - wysiew nasion.
Zwykłe, słodkie migdały bez łupin sprzedawane w niemal każdym sklepie spożywczym, odpowiednio potraktowane, mogą wykiełkować w domowych warunkach i dać początek drzewku migdałowca zwyczajnego, które zacznie kwitnąć po 3-4 latach. Z naturalnej mieszanki orzechów (nie solonej, nie poddawanej wysokim temperaturom, itp.) wybieramy całe migdały, bez uszkodzeń, w szczególności szpiczastego końca, ponieważ tam znajduje się zarodek. Migdały umieszczamy w mokrej wacie/wacikach, w chłodnym miejscu (np. piwnica, strych) i regularnie nawadniamy. Nawilżanie ich najpierw w lodówce, a potem w temperaturze pokojowej zdaje się na nic - w lodówce nie chcą kiełkować nawet przez miesiąc (jest za zimno), a po przestawieniu do pokoju szybko gniją, więc zapewnienie temperatury w okolicach 10-15°C wydaje się być optymalne. Stan migdałów należy często sprawdzać, aby usuwać ewentualnie gnijące sztuki. Migdały szybko zaczną pęcznieć. Czekamy na kiełkowanie. Gdy ukażą się pierwsze kiełki, czekamy, aż osiągną długość około 10 mm. Następnie umieszczamy migdały delikatnie w ziemi, korzeniem do dołu, przysypując je ziemią do połowy. Ze środka nasiona powinna zacząć rosnąć siewka. Na pierwszym zdjęciu widnieją migdały zaraz po wyjęciu z paczki. Widać, iż są pomarszczone. Na drugim po dobie trzymania w wilgotnej wacie są już napęczniałe i prawie całkiem wygładzone. Można też próbować sadzić nasiona w łupinach, prosto do ziemi, używając mieszanki ziemi do kwiatów z piaskiem (1:1), aby ograniczyć rozwój grzybów i bakterii. Pojemnik z nasionami teoretycznie powinniśmy umieścić najpierw na kilka miesięcy w chłodnym miejscu, następnie przenieść w cieplejsze (20-25°C), lecz ja przygotowałam kilka takich pojemników z migdałami w łupinach. Część z nich była przechowywana w lodówce przez 2 miesiące - pojemnik z ich połową umieściłam na strychu (10-15°C), a pojemnik z drugą połową w temperaturze pokojowej. Następna partia migdałów nie była poddana niższym temperaturom. Zrobiłam z nimi tak samo - połowa na strych, połowa w 20-22°C. Oczywiście migdały bez łupin też postanowiłam przetestować i to nie tylko na mokrej wacie, lecz także w mieszance ziemi do kaktusów z piaskiem (aby ograniczyć rozwój pleśni, grzybów, itd.). Po paru tygodniach powinny ukazać się pierwsze rezultaty moich eksperymentów. ;)


sobota, 24 października 2009
Liczi dwuzarodkowe - nowe liście.
Liczi większe dobrze się rozwija, mniejsze stanęło na etapie dwóch liści. Mają odpowiednio 15 i 7 cm.
Tagi: liczi
17:01, tropicjungle , liczi
Link Dodaj komentarz »
Kolejna odmiana nashi.
Tym razem o kształcie przypominającym gruszkę obróconą do góry nogami. Zasiałam dwa nasiona, będzie to już trzecia odmiana nashi w mojej hodowli. Owoce są bardzo twarde, mało słodkie, bardzo soczyste. Ich długość bez ogonka to około 8 cm.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie