O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
piątek, 28 sierpnia 2009
Chayote - rozwój.
Kolczoch jadalny rośnie bardzo szybko. W tej chwili ma już około 25 cm wysokości.

Drosera capensis - odmiana Typical.
Oto mój nowy nabytek. Jest to Rosiczka przylądkowa, a raczej kilka Rosiczek rosnących w jednej doniczce. Kupiłam ją, ponieważ jednocześnie była tania, dobrze rozwinięta i zdrowo wyglądająca. Była intensywniej zabarwiona na czerwono od pozostałych, więc musiała mieć bardziej słoneczne stanowisko. Miała także najwięcej much lub resztek po muchach na liściach, co świadczy o tym, że dobrze się odżywiała. Niedługo będzie kwitnąć, więc dodatkowo zdobędę trochę nasion. Jedynym minusem było to, że nie miała wystarczająco mokro, a w konsekwencji nie miała możliwości wyprodukowania odpowiedniej ilości rosy, co widać na zdjęciach, zrobionych zaraz po przyniesieniu jej do domu. Kupiłam ją kilka dni po tym, jak dostawa rosiczek pojawiła się w supermarkecie, więc nie była wystawiona na niekorzystne warunki zbyt długo, a teraz - po kilku dniach - mogę stwierdzić, że wygląda jeszcze lepiej, bo przybyło jej trochę rosy na włoskach gruczołowych.

Tagi: rosiczka
20:51, tropicjungle , rosiczka
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Passiflora edulis, odmiana purpurowa.
Udało mi się zdobyć te właśnie owoce, wielkości 5-6 cm. Passiflora, czyli inaczej Męczennica jadalna lub marakuja. Jest to pnącze dorastające do długości 8 m. Odmiana purpurowa jest samopylna. Na pierwszym zdjęciu widnieją niedojrzałe owoce - gładkie i twarde, jeszcze nieco zielone. Na drugim zdjęciu owoce są już dojrzałe - purpurowe, pomarszczone i miękkie. W smaku kwaskowate, mają intensywny aromat. O postępowaniu z nasionami i hodowli pisałam tutaj.Żółty bakłażan - dwie siewki.
Eksperymentalnie zasadziłam dwa nasiona Thai Yellow i chyba już po tygodniu doczekałam się dwóch siewek. Pierwsze zdjęcie przedstawia je pierwszego dnia po kiełkowaniu, drugie - dnia następnego.

niedziela, 16 sierpnia 2009
Nowe cytrusy - Key lime i Kaffir lime.
Wbrew moim przypuszczeniom, limy Kaffir kiełkują znacznie liczniej niż odmiana Key. Przypominam, że odmiana Kaffir znana jest w Polsce jako Skrzydła Anioła, z powodu swoich 'podwójnych' liści. Nasiona tej odmiany były raczej płaskie, wyglądały na trochę nie w pełni ukształtowane, lecz na zdjęciu pierwszym widać, co z nich wyrosło. Siewki odmiany Key są większe, lecz jest ich na razie mniej, w tym 1 trójzarodkowa. W zbiorze siewek Kaffir są 2 trójzarodkowe i 5 dwuzarodkowych. Limy sadzone w gruncie w klimacie subtropikalnym lub tropikalnym owocują po 2-3 latach. Jeśli są trzymane w pojemnikach, w zimniejszych regionach, należy dodać do tego czasu 3-5 lat, więc otrzymujemy przedział 5-8 lat oczekiwania. Można jednak przyspieszyć moment pierwszego kwitnięcia, zapewniając cytrusom warunki jak najbardziej zbliżone do tropikalnych. W tym celu przyda się szklarnia. Temperatura powietrza Wiosną i Latem powinna wynosić 23-30°C, a dzienna ilość godzin, podczas których cytrus korzysta ze światła słonecznego powinna wynosić 15-18 godzin. Oczywiście nie można zapomnieć o wysokiej wilgotności powietrza, miękkiej wodzie do podlewania, nawożeniu i przesadzaniu w odpowiednim czasie do odpowiedniej ziemi. Siewki pochodzące z nasion wielozarodkowych mogą zakwitnąć szybciej.

Tagi: cytrusy
18:15, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
Liczi - proces kiełkowania.
Postanowiłam udokumentować paroma zdjęciami proces kiełkowania nasiona liczi, ponieważ takiej właśnie dokumentacji zabrakło w historii rozwoju mojego 1,5 rocznego okazu. Poniżej przedstawiam dwa zdjęcia nasiona, które trzymałam owinięte w wilgotnej wacie. Na pierwszym widoczny jest stan nasiona po 4-5 dniach, proces kiełkowania jest rozpoczęty. Na kolejnym zdjęciu zrobionym po tygodniu, widać już wyraźny korzeń kierujący się ku dołowi. Nasiono w takim stanie można już przełożyć do doniczki z ziemią, kładąc je płasko, korzeniem skierowanym w dół i przysypując 2cm warstwą ziemi. Na trzecim zdjęciu widać kiełek, który wyszedł ponad ziemię po następnym tygodniu. Na ostatnim zdjęciu, zrobionym znowu z tygodniowym odstępem czasu, widać już jedną całkiem pokaźną siewkę liczi o wysokości 7cm i kolejną, która wybiła z tego samego nasiona podczas ostatniego tygodnia. Nasiono okazało się więc dwuzarodkowe. Cały proces od nasiona do 7cm siewki zajął 4 tygodnie - tak krótko z powodu zastosowania wilgotnej waty do przyspieszenia kiełkowania. Jednak ma to też swoje minusy, taka siewka jest słabsza niż gdyby pozwolono jej kiełkować już w ziemi. Nie jest tak dobrze zahartowana i może mieć słabszy system korzeniowy.Tagi: liczi
16:14, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (9) »
Małe guawy.
Oto 6 siewek guawy. Kiełkowały dość szybko, a teraz 3 z nich mają już drugą parę liści.
Tagi: guawa
15:46, tropicjungle , guawa
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 sierpnia 2009
Pigwa (Cydonia oblonga).
Z angielskiego - quince. Owoc wielkości około 10cm, w środku znalazłam 28 dobrze rozwiniętych nasion i trochę nie w pełni ukształtowanych. Miąższ twardy, zwykle nie jada się go na surowo, smakuje jak soczysta, włóknista gruszka. Kwiaty są obcopylne (zapylane pyłkiem pochodzącym z innych kwiatów). Osiąga 5m wysokości. Ma płytki system korzeniowy, w naszym klimacie nie jest w pełni mrozoodporna. Do prawidłowego kwitnięcia wymaga okresu zimnego o temperaturze poniżej 7°C. Większość odmian zaczyna owocować po 5 latach. Nasiona poddane zimnej stratyfikacji przez 3 miesiące, kiełkują po 1-2 tygodniach, aczkolwiek ja spróbuję także wysiać nasiona od razu po wyjęciu z owocu. Ziemia musi być sterylna, ponieważ kiełkujące nasiona są podatne na pleśnienie. Ziemia powinna być żyzna i wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Przycinanie wykonuje się wiosną.21:30, tropicjungle , pigwa
Link Komentarze (5) »
Eggplant (Solanum melongena) - bakłażan.
Tajskie sklepy oferują dużą różnorodność bakłażanów, a w szczególności odmiany małe, okrągłe lub jajowate, kolorowe. Odmiana, którą wybrałam z tej różnorodności nazywa się Thai Yellow. Nie zamierzam uprawiać bakłażanów (ewentualnie jedną sztukę w doniczkę), ale umieszczam zdjęcia i informację o nich jako ciekawostkę. Botaniczna nazwa Solanum melongena znaczy Psianka podłużna. Średnica owocu to około 4-5cm, zawiera liczne nasiona. Roślina ta dorasta do 1m. Do poprawnego wzrostu wymaga warunków przynajmniej zbliżonych do tych, jakie panują w klimacie tropikalnym.


Chayote (Sechium edule) - kolczoch.
Kolczoch jadalny jest byliną pnącą lub płożącą z rodziny dyniowatych, uprawianą w krajach tropikalnych. Inne nazwy to: sayote, tayota, choko, chocho, chow-chow, christophene, mirliton, a także labusian - pod taką właśnie nazwą znalazłam mój okaz. Długość owocu to 8-10 cm. Roślina dorasta do 2-4 m długości. Nasiono kolczocha kiełkuje już w owocu, z którego następnie zaczyna wyrastać roślina. Gdy mój owoc zaczął się psuć, wyjęłam w końcu ze środka nasiono z małym kolczochem wystającym na zewnątrz i posadziłam do ziemi.


niedziela, 09 sierpnia 2009
Pstre kumkwaty - prawie albinosy.
Na 20 posadzonych nasion, wzeszło na razie 5 kumkwatów białych w zielone plamki. Brak chlorofilu jest skutkiem mutacji genetycznej. Mutacje takie pojawiają się w hodowli różnych odmian cytrusów - nieraz częściej, nieraz rzadziej, jest to bardziej zależne od partii nasion niż od odmiany. Siewki całkowicie białe zawsze umierają z powodu braku chlorofilu. Siewki pstre w zależności od tego, jak bardzo zielone będą, mają szansę przeżyć. Im więcej chlorofilu, tym większe mają szanse na przeżycie. Siewki takie mogą zacząć nagle wypuszczać całkiem zielone liście lub mogą być niestabilne. Zawsze jednak rosną wolniej niż normalne siewki, które wyrosły z innych nasion w tym samym czasie. Na pierwszym i drugim zdjęciu widoczne są 3 pstre kumkwaty - po najmniejszym właściwie nie można jeszcze poznać czy jest pstry, czy też całkowicie biały, jeden z pozostałych dwóch ma już 2 właściwe liście, są one pstre, a przeważa kolor biały, co nie wróży dobrze tej siewce, nawet wygląda ona trochę, jakby więdła. Trzeci wypuścił 1 liść właściwy - zielony, więc możliwe, że przeżyje. Na ostatnim zdjęciu widoczne są 2 kolejne kumkwaty pstre, jeśli ich właściwe liście nie będą zielone, prawdopodobnie nie przeżyją. Co do zdjęć - nie są one najlepszej jakości, ponieważ nie mogłam zrobić ich osobiście, a jeszcze przez miesiąc nie będzie mnie w pobliżu moich roślin.Tagi: cytrusy
23:58, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (8) »
sobota, 08 sierpnia 2009
Syzygium samarangense.
Syzygium samarangense to goździkowiec pochodzący z Azji. Jego owoce można kupić pod nazwą Red Rose Apple (odmiana czerwona) lub Green Rose Apple (odmiana zielona). Owoce są także określane jako: wax apple, love apple, java apple, chomphu, jambu air, water apple, mountain apple, water guava, wax jambu, bell fruit, makopa, tambis, chambekka. Długość owocu to 10-12 cm. Miąższ szklisty, chrupki, zawiera dużo orzeźwiającego soku, przypominający w smaku gruszkę. Drzewo dorasta do 12 m wysokości, jest wiecznie zielone. Odmiana owoców, którą udało mi się nabyć, niestety nie posiada nasion.


21:03, tropicjungle , różne
Link Komentarze (1) »
niedziela, 02 sierpnia 2009
Miechunki - postepy.
Miechunki peruwiańskie są już całkiem duże, niedługo powinny zacząć kwitnąć, choć i tak jest to dla nich późna pora na kwitnięcie, a wynikło to z zimnej i deszczowej wiosny, która trochę zahamowała wzrost miechunek.
Tagi: miechunka
21:24, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (2) »
Karambole - postępy.
Karambole niecały tydzień temu wyglądały tak, jak na zdjęciu. Wtedy jeszcze tylko dwa nasiona nie kiełkowały z tych wszystkich, które posadziam, a było ich 12.
Jabłko cukrowe (Sugar apple) - nasiona.
Jest to owoc flaszowca łuskowatego (Annona squamosa). Jego nasiona są toksyczne. Ich wielkość to 1-2 cm. Kiełkują szybciej, gdy są posadzone tydzień po wyjęciu z owocu niż sadzone jako świeże. Można je przechowywać 3-4 lata. Nasiona przechowywane należy lekko spiłować pilnikiem z wierzchu i moczyć w ciepłej wodzie przez 3 dni przed posadzeniem. Kiełkowanie powinno nastąpić do 30 dni po tych zabiegach. W jednym owocu można znaleźć 20-38 nasion lub nawet więcej. Drzewo osiąga 3-6 m wysokości. Ma płytki system korzeniowy, jest odporne na suche warunki, nie lubi przelania. Owocuje po 2-4 latach. Toleruje gleby piaskowe, wapienne, gliniaste, lecz z dobrym drenażem.

Garcinia mangostana - mangostan właściwy.
Mangostan (inne nazwy: garcynia, smaczliwka, żółtopla, żółciecz) jest wiecznie zielonym drzewem, osiąga 6-25 m. Kwiaty są obupłciowe lub rozdzielnopłciowe. Do rozmnażania mangostanu nadają się tylko pełne, duże nasiona, a tracą one żywotność po 5 dniach od wyjęcia z owocu. Przed posadzeniem moczy się je 24 godziny, sadzi się spłaszczoną stroną do dołu, na głębokość 3 grubości nasiona w ziemię torfową z dodatkiem piasku/żwiru. Kiełkowanie następuje po 20-22 dniach. Pierwsze kwitnienie może nastąpić po 7-9 latach, ale roślina może także nie kwitnąć nawet przez 10-20 lat. Średnica owoców wynosi 5-7 cm. Na jeden owoc przeważnie przypada jedno w pełni rozwinięte nasiono. Znajduje się ono w największym z białych segmentów owocu. W poprzednich mangostanach, jakie nabyłam, odbywała się w środku fermentacja miąższu, jak i nasion. Mangostany te są widoczne na ostatnim zdjęciu. Od świeżych owoców odróżnia je brązowy ogonek i twarda, nie uginająca się pod naciskiem palców łupina.
Diospyros kaki - nasiona.
W końcu udało mi się zdobyć nasiona kaki (inaczej hurma, hebanowiec, persymona). Znalazłam je w sklepie z nasionami z całego świata, w opakowaniu, gdyż na owoce z nasionami jeszcze nie trafiłam, choć poszukuję ich już od dawna. Nasiona są wielkości 1-2 cm. Na opakowaniu napisane jest, aby przed posadzeniem moczyć nasiona dobę. Niektóre źródła podają, iż kaki przed posadzeniem trzeba stratyfikować w niskiej temperaturze, więc jedno nasiono kaki moczyłam przez dobę w lodówce, następną dobę w temperaturze pokojowej. Drugie nasiono moczyłam 2 dni w temperaturze pokojowej. Nasiona sadzi się poziomo, na głębokości 1 cm. Kaki powinno wykiełkować po 1-4 tygodniach przy temperaturze utrzymanej pomiędzy 20-25°C, przy niższej temperaturze (ale powyżej 15°C) na kiełkowanie można czekać nawet 6 tygodni. Podłoże powinno być stale wilgotne, składające się z torfu, gliny, piasku i żwiru/drobnych kamyków poprawiających drenaż w proporcji 3:1:1:1. Nasiona wysiewa się od Wiosny do Jesieni. Kaki na zimę zrzuca liście, więc powinno być przechowywane w pomieszczeniu niekoniecznie jasnym, ale nieco chłodniejszym, w którym temperatura nie spada poniżej 5°C. Drzewo kaki osiąga 4,5-18 m wysokości. Żyje 60-80 lat. Tworzy głęboki system korzeniowy. Zaczyna owocować po 3-5 latach, lecz w pełni obfite plony następują po 10 latach. Owoce zawierające taninę są cierpkie w smaku zanim dojrzeją. Te odmiany po zapyleniu mają w owocach 4-8 pestek. Kaki nie lubi bezpośredniego, gorącego słońca, nie toleruje wietrznych stanowisk, lubi wysoką wilgotność powietrza. Odmiany kaki zawierające taninę w owocach są bardziej odporne na mróz. Dorosłe okazy zniosą nawet -16°C, lecz młode liście zmarzną przy -2°C. Na ostatnim zdjęciu widnieją owoce Sharona - odmiana Diospyros kaki bez taniny w owocach, jak i bez nasion.


Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie