O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
czwartek, 23 lipca 2009
Kaffir lime (Citrus hystrix).
Lima Kaffir to kolejny ciekawy owoc z chińskiego supermarketu. Określana jest także jako Papeda lub Skrzydła Anioła - ze względu na ciekawy kształt liści (http://tnij.org/dvqi). Owoc wielkości 4-5 cm pachnie trochę nietypowo, lecz ładnie, w smaku także nie przypomina zwykłych limetek. Jest bardziej gorzka niż kwaśna, ale ciągle dobra. Drzewo wyhodowane z nasiona owocuje pierwszy raz po około 7 latach, lecz aby doczekać się owoców trzeba mieć dwie rośliny, ponieważ lima Kaffir wymaga zapylenia krzyżowego (zapylenie słupka pyłkami z pręcików innej rośliny tego samego gatunku). W owocu było bardzo wiele nasion, choć większa ich część wygląda na nie w pełni rozwinięte. Posadziłam wszystkie te, które nie są zbyt płaskie, czyli 31 nasion z jednego owocu. Podobno nasiona tego gatunku pomimo marnego wyglądu są w większości zdolne do kiełkowania. Szczególne wymagania tej rośliny, to bardzo duże ilości słońca.


Tagi: cytrusy
22:56, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (7) »
środa, 22 lipca 2009
Kumkwaty - postępy.
Kumkwaty nieco podrosły przez ostatni miesiąc. Przybyły też dwie siewki.
Tagi: cytrusy
21:39, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
Karambole - pierwsze liście.
Karambole bardzo ciekawie wyglądają wypuszczając swoje pierwsze liście. Siewek jest już razem 6.
Tamarillo - postępy.
Tamarillo wyglądają zdrowo.
Tagi: tamarillo
21:32, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
Marakuje - postępy.
Marakuje mają się dobrze.
Stan rozety ananasa.
Rozeta trzyma się bardzo dobrze. Za parę dni minie czwarty tydzień, od kiedy jest w ziemi, a liście usychają w niewielkim stopniu.

Owoce liczi nietypowych rozmiarów.
Nietypowych w porównaniu do rozmiarów owoców liczi, które można dostać w polskich sklepach. Długopis na zdjęciu znajduje się dla porównania wielkości. Owoce te są prawie dwa razy większe od przeciętnych liczi. Możliwe, że jest to odmiana 'Early Large Red' lub 'Mauritius'. Odmian liczi jest bardzo wiele, więc trudno zidentyfikować owoce. Na razie jedno nasiono umieściłam w wilgotnych wacikach z powodu ograniczonych możliwości sadzenia w ziemi.


Tagi: liczi nasiona
21:13, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (4) »
wtorek, 21 lipca 2009
Miniaturowe limonki - kolejna zdobycz.
Jest to limeta (lima, limonka, limetka - Citrus aurantifolia), odmiana kwaśna, dająca małe owoce, czyli small-fruited acid lime, z angielskiego. Jeśli chodzi o konkretną odmianę, najpewniej jest to Key lime, zwana także Mexican lime. Opisywana jest jako bardzo gorzka i kwaśna, bogata w nasiona, o żółto-zielonym miąższu i cienkiej, żółto-zielonej skórce, która robi się żółta, gdy owoc dojrzewa na drzewie, prawie okrągła, o średnicy 2-5 cm. Moje limetki trzymały się tej dolnej granicy (2 cm) i były trochę spłaszczone, podczas gdy na zdjęciach z którymi można się spotkać na wielu stronach internetowych, Key lime często bywa raczej nieco wydłużona niż spłaszczona, lecz może to po prostu jeszcze inne mieszańce, co często się zdarza u cytrusów, ponieważ wszystkie odmiany mogą zapylać się nawzajem. Dwie limetki, które postanowiłam dodać do herbaty, były bardzo bogate w nasiona, gorzko-kwaśne o żółtym i miejscami zielonym miąższu i skórce także zgodnej z opisem Key lime. Udało mi się wydobyć z nich aż 24 nasiona łącznie, a zostały jeszcze 4 owoce do zużycia. Obawiam się, że nie starczy mi miejsca na 72 sadzonki, nie licząc ewentualnych wielozarodkowych nasion. ;]


Tagi: cytrusy
19:59, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (9) »
niedziela, 19 lipca 2009
Cztery siewki karamboli.
Stale jestem na dość długim wyjeździe, daleko od domu i moich roślin, lecz na bieżąco dostaję informacje o ich stanie, a czasem także zdjęcia. Dziś dowiedziałam się, że kolejne 3 karambole wykiełkowały, czyli łącznie jest ich już 4. Na zdjęciu poniżej najmłodsza z siewek widoczna jest obok nashi. Pozostałe trzy wyglądają tak, jak tu i tu.
piątek, 17 lipca 2009
Zielona guawa - owoc.
Guawa bywa określana także jako gruszla, guajawa, gwajawa, gojawa. Osiąga 6-10 m. Owoce mają intensywny, bardzo przyjemny zapach, są bardzo smaczne. W środku znajduje się wiele małych, bardzo twardych nasion o długości 2-3 mm. Średnica owocu wynosi około 8-10 cm. Nasiona po wyjęciu z owocu nie tracą zdolności do kiełkowania przez wiele miesięcy, więc można spokojnie i długo przechowywać je. Namaczanie nasion w gorącej wodzie przyspiesza kiełkowanie. Kiełkują najczęściej po 2-3 tygodniach, lecz może się zdarzyć, że kiełkowanie nastąpi dopiero po 8 tygodniach. W naturalnych warunkach guawa owocuje po 2 latach, po 5 latach wytwarza najwięcej owoców, po 15 latach staje się mało produktywna. Żyje do 40 lat. Guawa wytwarza samopylne kwiaty, lecz owoce są lepsze jakościowo po zapyleniu przez owady. Na pierwszym zdjęciu widoczna jest niedojrzała guawa zielona, na następnych już po dojrzeniu.
Tagi: guawa nasiona
23:52, tropicjungle , guawa
Link Komentarze (5) »
niedziela, 12 lipca 2009
Pierwsza siewka karamboli.
Pod moją nieobecność wykiełkowała pierwsza karambola z ostatniej partii nasion, które sadziłam. Kiełkowanie zajęło jej ponad 2 tygodnie, czyli tyle, ile powinno. Pierwsze dwie partie nasion mają małe szanse na wykiełkowanie, ponieważ upłynęło już dość dużo czasu od posadzenia ich. Poniżej zdjęcie karamboli, które dostałam, słabe jakościowo, bo było robione telefonem i dwa zdjęcia owocu, z którego nasiono pochodziło.


Jagodzian rambutan - owoce.
Rambutan nie jest popularny w Polsce, nie widziałam go jeszcze w ani jednym polskim sklepie. Jest natomiast popularny w chińskich supermarketach, które można spotkać na przykład w większych miastach Holandii - tam właśnie kupiłam moje rambutany i trochę innych, rzadko spotykanych owoców. Rambutan jest spokrewniony z liczi, budowa owoców obu roślin jest bardzo do siebie podobna. W smaku natomiast rambutan jest według mnie o wiele lepszy niż liczi. Średnica owocu wynosi około 4-5 cm bez wąsów. Poniżej przedstawiam efekty sesji zdjęciowej z rambutanem. Nasiona powinny być sadzone od razu po wyjęciu z owocu i umyciu (sok z miąższu powstrzymuje kiełkowanie), poziomo, spłaszczoną stroną do dołu, aby siewka rosła prosto i miała normalny, zdrowy system korzeniowy. Nasiona przetrzymywane około tydzień po wyjęciu z owocu mają o połowę mniejszą zdolność kiełkowania. Kiełkowanie powinno nastąpić po 9-25 dniach. Rambutan owocuje po 5-6 latach. Jest dwupienny. Stosunek występowania roślin żeńskich do męskich wynosi 4-5 do 7. Owoce zawiązują się na roślinach żeńskich.
Owoc figowca pospolitego.
Oto mój nowy nabytek - świeża figa, której parę nasion już posadziłam. Figa z nasiona owocuje po 3-4 latach. Nasiona w sklepowych owocach są często puste, co znaczy że owoce (a właściwie owoce rzekome) nie zostały zapylone. Dorasta do 7-10 m. Owocuje 2 razy w roku. Nasiona najlepiej przykryć cieńką warstwą ziemi, kiełkowanie powinno nastąpić po około 2 tygodniach, jeśli owoc, z którego zostały pobrane był zapylony.


A na dwóch poniższych zdjęciach kolejna figa, tym razem innego gatunku, dużo większa i o jasnym, różowym miąższu. Długość owocu to około 7 cm.


Na kolejnym zdjęciu nasiona 4 innych fig. Tym razem nasiona wybrane z miąższem z owocu rozmoczyłam w wodzie. Do wysiewu wybrałam nasiona, które opadły na dno (co może sugerować, że nie były puste) - była ich zdecydowana mniejszość i największe nasiona z tych, które unosiły się na wodzie.
Miechunki peruwiańskie.
Poniżej zdjęcie miechunek sprzed tygodnia. Z powodu tymczasowych upałów trochę podrosły.

Tagi: miechunka
13:59, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
Baobab - następne liście.
Baobab tygodniowo rozwija po jednej nowej parze liści. Poniżej umieściłam zdjęcie sprzed tygodnia. Z powodu mojego wyjazdu na wakacje jest to prawdopodobnie ostatnie zdjęcie baobabu w wakacje, następne będę w stanie zrobić sama dopiero we wrześniu.
Tagi: baobab
13:54, tropicjungle , baobab
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 07 lipca 2009
Sosny pinie - postępy.
Poniżej przedstawiam aktualne zdjęcia czterech sosen, od najstarszej do najmłodszej. Sosna nr 3 (oddana w dobre ręce) rośnie szybciej od dwóch starszych od niej, ponieważ ma lepsze stanowisko - stoi na parapecie wschodnim, dodatkowo ma dużo rozproszonego światła w pokoju z okien południowych. Ma już sporo bocznych przyrostów. Moje dwie sosny trzymane w domu stały dotychczas na parapecie zachodnim. Dotychczas, bo już przestawiłam je na wschodni. Sosna nr 4 padła niedługo po przesadzeniu. Sosna nr 5 rośnie na dworze i ostatnio pięknie się rozwija, a jest to zasługa słonecznych i gorących dni. Na Zimę jednak trzeba będzie ją wykopać i przenieść do dobrze oświetlonej piwnicy lub na strych. Nie wytrzymałaby ujemnej temperatury.
Sosna nr 1:

Sosna nr 2:

Sosna nr 3:

Sosna nr 5:
19:31, tropicjungle , sosna pinia
Link Komentarze (2) »
sobota, 04 lipca 2009
Tamarillo - pierwsze siewki.
Tamarillo wykiełkowały niedawno, pokryte są drobnymi włoskami.
Tagi: tamarillo
21:48, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
Granadille - postępy.
Marakuje granadille rosną szybko, oto ich aktualny stan.
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie