O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 28 czerwca 2009
Baobab - nowe liście.
Baobab rośnie bardzo szybko, w ciągu tygodnia rozwinął jedną parę liści, a następna jest w trakcie rozwijania się. Niestety nie obyło się bez problemów, baobab jest najprawdopodobniej wrażliwy na szkodniki niewidoczne gołym okiem, zwijające i ordzewiające liście jabłoni i innych drzew owocowych - kilka z nich stoi na moim podwórku i wiele w okolicy. Wystarczy otworzyć okno, aby szkodniki te dostały się z wiatrem do domu. Plus jest taki, że atakowane są tylko młode, miękkie liście, a lekarstwem jest regularny oprysk Talstarem. Na zdjęciu widać uszkodzenia w postaci zniekształconych liści i niewielkich przebarwień na końcówkach - w tych miejscach została uszkodzona tkanka liści.

Tagi: baobab
16:35, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (2) »
Aktualny stan rozety ananasa.
Wczoraj posadziłam rozetę ananasa w doniczce z ziemią, ponieważ po tygodniu trzymania w wodzie, korzenie nie pojawiały się (widocznie trzeba do tego co najmniej 2 tygodni), a stan rozety trochę się pogorszył - parę liści trochę pożółkło, a miejsce po metce ananasa zaczęło brązowieć. Osuszyłam rozetę, zanurzyłam w ukorzeniaczu do sadzonek zielonych i posadziłam do ziemi dla palm. Podlałam niewielką ilością wody przy obrzeżach doniczki, aby nie zalać świeżo ukorzenionej rozety. Tak posadzona rozeta powinna stać na stanowisku południowym. Ananas powinien się przyjąć po około miesiącu, co będzie można stwierdzić po ciągle zielonym środku rozety, wypuszczającym nowe liście. Liście na obrzeżach będą stale usychać, należy je przycinać, zostawiając 1-2 mm uschniętej tkanki.
sobota, 27 czerwca 2009
Kiełkujące granadille.
8 nasion wykiełkowało równocześnie, kiełkowanie trwało 2 tygodnie.
Brzoskwinia płaska (płaskoowocowa).
Udało mi się zdobyć 2 ciekawe owoce brzoskwini płaskoowocowej. Brzoskwinie te pochodzą z Chin. Oryginalna nazwa to Pan Tao, ale odmiana ta jest też określana jako: Peento, Saturn, Donut. Brzoskwinie te powinny być słodsze od normalnych, z posmakiem migdału, lecz moje brzoskwinie były najpewniej zrywane jako niedojrzałe, ponieważ smakowały gorzej niż regularne brzoskwinie.

sobota, 20 czerwca 2009
Awokado Hass oraz to, co zostało
z mojego awokado.
Poniżej znajduje się zdjęcie owocu awokado odmiany Hass. Może to awokado będzie miało więcej szczęścia. Owoc ten ma 9 cm długości.


Przez jakiś czas nie umieszczałam zdjęć wyhodowanego przeze mnie awokado - miałam nadzieję, że jeszcze odżyje. W tej chwili może jeszcze odbić z korzeni, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Awokado zaczęło usychać po ataku mojego młodszego brata. Pomimo tego, że ma on już 20 lat, postanowił wyrwać je z korzeniami, aby "sprawdzić". Nie wiem, co dokładnie chciał sprawdzać, lecz korzenie zostały skrócone przez niego o co najmniej połowę. Następnie awokado trwało tak z resztkami korzeni na wierzchu przez następnych kilka dni mojej nieobecności. Po przyjeździe i przesadzeniu rośliny, sukcesywnie przycinałam uschnięte części i oto, co zostało z mojego awokado...
Tagi: awokado
18:37, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (4) »
Baobab afrykański - postępy.
Baobab wypuścił drugą parę liści, na razie trzyma się dobrze. Obok niego tydzień temu kiełkował drugi, lecz kiełek szybko zbrązowiał. Jego miejsce zajęło trzecie nasiono, które jeszcze nie wykiełkowało.

Tagi: baobab
13:48, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (2) »
Kawa arabska - wzrost.
Kawa ma się dobrze, nie potrzebuje do szybkiego wzrostu specjalnych zabiegów, wypuszcza błyszczące, jasnozielone liście, zmieniające z czasem kolor na ciemną zieleń.
Tagi: kawa
13:40, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
Kiwi - wzrost.
Kiwi po ścięciu do wysokości ok. 10 cm i późniejszym oprysku Talstarem w końcu zaczęło wypuszczać zdrowe liście. Jedyną rzeczą, która mnie jeszcze zastanawia jest czerwone zabarwienie niektórych liści (brak usychania, spód liścia wygląda zdrowo, brak śladów po szkodnikach). Ten czerwony kolor jest albo charakterystyczną cechą tej odmiany (a nie mam pojęcia jakiej odmiany były kiwi kupowane ponad rok temu w sklepie z owocami), albo pojawia się na skutek zbyt intensywnego światła słonecznego - tak reagują niektóre rośliny.
Tagi: kiwi
13:33, tropicjungle , kiwi
Link Komentarze (5) »
Kumkwaty - nowe liście, wygląd owoców.
Kumkwaty rozwijają pierwsze liście, a pod spodem świeżo upolowane w supermarkecie owoce kumkwatów. Poczekam aż jeszcze trochę dojrzeją, zanim wydobędę z nich pestki i je posadzę. Kumkwat w środku ma mało miąższu, a dużo nasion.

Tagi: cytrusy
13:26, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (6) »
piątek, 19 czerwca 2009
Ukorzenianie rozety ananasa.
Postanowiłam w końcu spróbować swoich sił na ananasie. Pierwszemu ananasowi, jaki kupiłam, rozeta pożółkła w ciągu dwóch dni, jeszcze przed odcięciem jej. Tego ananasa postanowiłam potrzymać trochę dłużej bez rozkrajania go, aby bardziej dojrzał, co okazało się bardzo słuszne. Po tygodniu, gdy już się za niego wzięłam, okazało się, że w środku było kilkanaście nasion. Od razu rozpoczęłam poszukiwania jakiejkolwiek wiedzy na ten temat i okazało się, że jest to raczej rzadkie, ale zdarza się. Ananasy są zbudowane z całych kwiatostanów, ściana owocu (zalążnia) jest ochroną dla nasion. Cześć tych nasion była płaska i widocznie nie w pełni rozwinięta, ale około 8 nasion było pełne w środku, owalne. Zostały natychmiast po wyjęciu z owocu umyte i posadzone płytko w ziemi dla palm (gotową mieszankę można kupić w sklepach ogrodniczych). Pojemnik postawiłam w pełnym słońcu i przykryłam szczelnie woreczkiem foliowym, aby podnieść temperaturę i utrzymać wilgotność. Nasiona były wielkości ok 2,5 mm i znajdowały się w miąższu blisko skóry ananasa. Nie zrezygnowałam jednak z próby ukorzeniania rozety. Zakupiłam następnego ananasa, tym razem dokładniej oglądając rozetę. Warunki, które musi spełniać rozeta:
1. jak najmniejsza - szybciej się ukorzeni, będzie odparowywać mniej wody;
2. musi posiadać w środku zielone, młode liście, nie pożółkłe, nie może mieć wyciętego środka (co nieraz się stosuje, gdy ściętym ananasom rosną nadmiernie liście w środku rozety);
3. jak najmniej uszkodzona - wszystkie uszkodzone i przyschnięte fragmenty liści należy odciąć;
4. najlepiej, aby przy jednoczesnym spełnieniu powyższych warunków, owoc był w miarę dojrzały - rozeta będzie posiadać dłuższe korzonki między dolnymi liśćmi.
Taką rozetę odcinamy z 1 cm fragmentu owocu. Następnie ten fragment owocu obieramy z łusek skóry ananasa i kształtujemy nożem na lekko zaokrągloną piętkę. Zdejmujemy z niej nożem cały miękki miąższ, tak aby pozostała twardsza, włóknista część. Potem odrywamy od dołu rozety na fragmencie długości 2 cm liście, pamiętając, aby ciągnąć je prostopadle od trzonu rozety - w ten sposób nie uszkodzimy korzeni wyrastających spomiędzy liści. Tak przygotowaną rozetę można potraktować na dwa sposoby:
1. zanurzyć w wodzie do połowy fragmentu, na którym oberwaliśmy liście i po 1-2 tygodniach, gdy wyrosną nowe korzonki, wyjąć na parę godzin i położyć na ręcznikach papierowych, aby rozeta obeschła (sadząc przesiąkniętą wodą, możemy narazić ją na zgnicie), następnie posadzić do ziemi dla palm, zakopując cały fragment trzonu bez liści. Jest to sposób pewniejszy, tym bardziej, gdy korzonki pomiędzy liśćmi są jeszcze bardzo małe. Sposób polecany dla początkujących.
2. pozostawić na parę dni do przeschnięcia - można w tym celu odkryty trzon rozety owinąć papierowymi ręcznikami i postawić rozetę trzonem do góry. Następnie zanurzyć cały trzon w ukorzeniaczu do sadzonek zielonych i posadzić do ziemi dla palm, zakopując całą część od ukorzeniacza. Jest to sposób mniej pewny, należy go stosować, gdy korzenie na rozecie są już całkiem pokaźne i jest ich dość dużo, a piętka po owocu jest dobrze wyschnięta.

A. Rozeta w całości.


B. Środek rozety.


C. Korzenie wyrastające z trzonu rozety.


D. Przygotowanie rozety do posadzenia lub umieszczenia w wodzie.
sobota, 13 czerwca 2009
Tamarillo - nasiona.
Tamarillo w smaku jest dość zróżnicowane. Środek owocu wraz z osłonkami nasion jest słodko-kwaśny, przypomina smak czarnych porzeczek. Cała reszta smakuje trochę jak rozmiękczony melon i wg mnie nie jest już smaczna. W ciemnych otoczkach zawiera wiele małych nasion. To, jak z nimi postępować, opisałam w poprzednich wpisach o tamarillo.

12:39, tropicjungle , tamarillo
Link Komentarze (3) »
Kiełkujące kumkwaty.
Kumkwaty po niecałych dwóch miesiącach w końcu zaczęły masowo kiełkować.
Tagi: cytrusy
12:30, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (6) »
piątek, 12 czerwca 2009
Nasiona granadilli.
Granadilla w końcu dojrzała, zrobiła się cała brązowa i nieco miękka. W smaku słodka, kojarzy się trochę ze smakiem liczi. Owoc wygląda w środku bardzo ciekawie, dlatego umieszczam kolejną porcję zdjęć.


Granat - rozwój.
Granat ma regularnie przycinane za długie pędy, ponieważ chcę, aby korona była gęsto rozgałęziona. Obecnie ma 26 cm wysokości.
Tagi: Granat
12:07, tropicjungle , granat
Link Komentarze (2) »
Nashi - wzrost.
Pierwsze od lewej widoczne jest nashi o gruszkowatym kształcie owoców, dwa kolejne to nashi o okrągłym kształcie owoców. Najwyższa siewka ma 13 cm.
Baobab afrykański (baobab właściwy,
Adansonia digitata) - hodowla, uprawa.
Ze względu na dużą twardość osłonki nasion bardzo trudno spowodować, aby do środka dostała się woda budząca zarodek. W naturze osłonki nasion baobabu zmiękczane są przez kwasy żołądkowe roślinożerców, a następnie rozsiewane po sawannie. W hodowli domowej osłonki zmiękcza się przez wstępne moczenie nasion przez kilka minut w bardzo ciepłej wodzie, prawie gorącej. Następnie ściera się lekko osłonkę przy pomocy metalowego pilnika (papier ścierny tylko dla bardzo cierpliwych) lub nacina się osłonkę, tak aby nie uszkodzić wnętrza nasiona. Tak przygotowane nasiona umieszczamy w letniej wodzie na 2-3 dni i czekamy, aż napęcznieją. Gdy nasiona podwoją swój rozmiar, można posadzić je w mieszance torfu z piaskiem i drobnymi kamykami (w proporcji 2:1:1). Nasiona umieszcza się w ziemi na głębokości 2 cm, podlewa się obficie i ustawia się na maksymalnie nasłonecznionym stanowisku. Nie można dopuścić do przesuszenia ziemi podczas kiełkowania. Aby nasiona wykiełkowały, należy zapewnić im temperaturę 22-25°C. Siewkom należy zapewnić temperaturę powyżej 13°C, a także raczej suche, dobrze zdrenowane podłoże i dużą ilość światła. Jeśli przez 15 dni od posadzenia nie widać efektów, należy delikatnie rozgrzebać ziemię, aby sprawdzić stan nasiona. Jeśli nasiono napęczniało w ziemi lub zrobiło się miękkie, można je zostawić, bo albo niedługo wykiełkuje, albo zaczęło gnić. Jeśli nie zmieniło rozmiarów ani twardości od chwili posadzenia, należy wyjąć je i powtórzyć wszystkie czynności opisane w tym akapicie.

Gdy pierwsza para liści jest już rozwinięta i pojawia się ich druga para, można rozsadzić rośliny do osobnych doniczek. Potem można je przesadzać co 3-4 lata. Przy przesadzaniu można przycinać korzenie. Baobab jest wrażliwy na przelanie. Od nadmiaru wody żółkną, a następnie opadają liście. Jest zdecydowanie sucholubny. Baobaby znoszą temperaturę tylko od 0°C w górę, lecz nie zaleca się przetrzymywania ich w temperaturze niższej niż 5°C. Gdy baobab doświadczy tak niskiej dla niego temperatury (już od 10-13°C), może rozpocząć przygotowywanie się do pory suchej. Pora deszczowa w miarę wzrostu szerokości geograficznej ogranicza się do 2-3 miesięcy w okresie letnim, więc poza okresem letnim baobab może (lecz nie musi) przechodzić porę suchą. Aby wymusić przejście baobabu w porę suchą, należy zimą zapewnić mu temperaturę w okolicy 13°C. Przechodzenie przez baobab pory suchej nie jest konieczne do prawidłowego wzrostu. Podczas tej pory baobab zrzuca liście. W tym czasie należy zaprzestać podlewania. Po pewnym czasie, czasem po kilku miesiącach, baobab zaczyna wypuszczać nowe liście. Należy go wtedy przenieść do cieplejszego pomieszczenia i zacząć umiarkowanie podlewać.

Występuje na otwartych równinach i sawannach w tropikalnej i subtropikalnej Afryce. Baobab w naturze dorasta do 25 metrów wysokości, a pień do 10 metrów średnicy. Żyje do kilku tysięcy lat (wg różnych źródeł 2-5 tysięcy lat). W naturze baobab posiada liście od maja-czerwca do października, a zrzuca je w czasie pory suchej. W mniej radykalnych warunkach klimatycznych liście są zimnozielone, czyli zostają na drzewie przez cały rok. Kwitnie nocą od maja do sierpnia. Obupłciowe kwiaty są zapylane przez nietoperze. Potrafi regenerować korę bezpośrednio z odsłoniętego drewna. Pnie baobabów zawierają do 20% wody. Idealnie nadaje się na bonsai.
11:25, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (3) »
Kaktusy - zmiany.
Pitaje rozwijają się ładnie, jedna wypuściła nawet niewielkie rozgałęzienie. Pitaja z trzema listkami pokazała w końcu ledwo widoczne kolce.
Tagi: pitaja
11:19, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
Liczi - nowy przyrost.
Liczi znowu zaskoczyło mnie jeszcze większym nowym przyrostem. Tym razem jest to 12 liści naraz i 4 już widoczne w drodze. Mogło być to spowodowane odświeżeniem wierzchniej warstwy ziemi. Polega to na zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi, do górnego poziomu korzeni i uzupełnieniu tego braku nową mieszanką żyznej gleby z niewielkim dodatkiem żwiru lub piasku. Ziemia w donicy szybko ulega jałowieniu oraz zbija się - z tego powodu, gdy nie chcemy przesadzać rośliny, a chcemy poprawić jej warunki i kondycję, odświeżamy górną warstwę ziemi.
Tagi: liczi
00:05, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (2) »
czwartek, 11 czerwca 2009
Passiflora - hodowla, uprawa.
Gatunki Passiflory są zwane także męczennicami jadalnymi lub marakujami. Nasiona pobieramy z owoców, których skórka ma brązową (Passiflora ligularis), purpurową (Passiflora edulis purpurowa) lub żółtą (Passiflora edulis flavicarpa) barwę i łatwo ugina się pod palcami. Nasiona posadzone od razu po wyjęciu z dojrzałego owocu kiełkują po 10-20 dniach. Przechowywane nasiona mają mniejszą zdolność do kiełkowania. Podłoże powinno zawierać dużo organicznej materii, może składać się z torfu, kory z drzew iglastych, piasku i gliny w proporcjach 4:2:1:1. Ziemia nie może być zasadowa, więc najlepiej podlewać odstaną mieszanką wody kranowej z wodą przegotowaną lub zakwaszać wodę kranową specjalnymi preparatami. Sadzić na głębokość 1-3 cm. Umieścić w bardzo jasnym miejscu. Można przesadzać do osobnych pojemników, gdy siewki osiągną 30 cm długości.

Powinna być hodowana w pełnym słońcu, więc byłoby dobrze, aby wiosną i latem stała na dworze. Im większa jest ekspozycja rośliny na słońce, tym częściej trzeba spryskiwać ją wodą. Wiosną należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej w pełni organicznymi. Większość gatunków marakui nie jest odporna na mrozy. Zimą należy zapewnić Passiflorze ligularis temperaturę w okolicy 15°C, lecz nie niższą niż 13°C. Passiflora edulis powinna zimować w temperaturze 6-8°C. Zimą należy zapewnić roślinom także jasne pomieszczenie i dość mocno ograniczyć podlewanie. W Marcu możemy wnieść rośliny do cieplejszego pomieszczenia, ponieważ wtedy zaczynają rozwijać się nowe pędy. Passiflory przesadza się także w Marcu, co 2-3 lata. Przed wybudzeniem się rośliny z zimowego spoczynku (na początku Marca) należy przyciąć wszystkie pędy o 1/3 lub półroczne siewki na wysokości 10-15 cm od ziemi, czyli nad 4-8 oczkiem. Wspomaga to rozkrzewianie się i przyspiesza czas pierwszego kwitnienia. Jesienią, po dojrzeniu owoców można także skrócić zbyt długie pędy. Marakuja, jako pnącze, posiada wąsy. Nie należy dopuścić to tego, aby wąsy oplątywały pędy, ponieważ to osłabia kwitnienie. Należy zapewnić roślinie podpory i w razie potrzeby przywiązywać do nich pędy. Korzenie rosną płytko, więc roślina czerpie duże korzyści z organicznej wyściółki na wierzchu podłoża. Podlewać należy regularnie, ziemia powinna być stale wilgotna podczas owocowania.

Pochodzi z górskich rejonów Meksyku i Ameryki Środkowej. Passiflora jest pnączem, potrzebuje podpory do wspinania się, jest szybko rosnąca, posiada duże ozdobne kwiaty, które pozostają otwarte przez maksymalnie 2 dni. Roślina kwitnie po raz pierwszy po 1-3 latach. Aby powstały owoce, kwiaty Passiflory ligularis muszą zostać zapylone ręcznie, ponieważ nie są samopylne. Kwiaty innych odmian, pomimo samopylności, zapyla się ręcznie z uwagi na budowę kwiatów. Owoce dojrzewają 70-80 dni po zapyleniu.
Tamarillo - hodowla, uprawa.
Cyphomandra betacea kryje się także pod nazwami: tamarillo, pomidor drzewiasty, cyfomandra grubolistna, zgrabka grubolistna, zgrabka burakowata). Należy pobierać nasiona w czarnych otoczkach z dojrzałych owoców, czyli takich o ciemnoczerwonej barwie, bardzo miękkich. Oczyszczone nasiona ze świeżych owoców kiełkują po 3 tygodniach. Aby skrócić kiełkowanie do 4-6 dni, należy przed posadzeniem schładzać oczyszczone, suche nasiona w lodówce przez 24 godziny. Potrzebuje dobrze zdrenowanej, żyznej ziemi, więc najlepiej umieszczać nasiona w torfie z domieszką perlitu lub żwiru z drobnymi kamykami. Na spodzie pojemnika powinna znajdować się warstwa drenażowa. Siewki przesadza się do osobnych doniczek, gdy osiągną 6 cm wysokości.

Tamarillo jest mało wymagające, łatwe w hodowli, szybko rosnące. Wymaga stanowiska słonecznego, toleruje częściowo zacienione. Preferuje temperatury w okolicy 20°C. Wiosną oraz latem najlepiej nawozić nawozem do pomidorów, jeśli liczy się na plony. Wymaga podlewania umiarkowanego. Zimą podlewać skąpo oraz przechowywać w chłodniejszym pomieszczeniu (10-15°C) z dobrym dostępem do światła. Aby zachować zwarty pokrój drzewka i zmusić je do rozkrzewienia się, należy corocznie (najlepiej wiosną) przycinać wszystkie nadmiernie wyciągające się pędy oraz usuwać te, które już owocowały, ponieważ owoce pojawiają się na nowych przyrostach. Cyfomandra nadaje się w naszym klimacie do hodowli w domu, jedynie latem można wystawiać ją na dwór, ma słabą tolerancję na mróz. Gubienie dolnych, starszych liści jest objawem naturalnym. Korzenie rosną raczej płytko. Nie toleruje silnego wiatru, źle reaguje na przesuszenia, nie lubi gorącego i jednocześnie suchego powietrza.

Pochodzi z północnych terenów Ameryki Południowej. Jest to wiecznie zielony, półzdrewniały krzew dorastający do wysokości 2-3 m. Przy odpowiednim traktowaniu owocuje pierwszy raz po 18-24 miesiącach przez następne 5-12 lat. Owoce dojrzewają w ciągu 3 miesięcy. Jest jednopienne (kwiaty męskie i żeńskie występują na jednej roślinie), wiatropylne.
środa, 10 czerwca 2009
Sosny pinie - zmiany.
Na początku sosny były 4. Potem jedną oddałam w dobre ręce, a najmłodsza po przesadzeniu zmarniała i zwiędła całkowicie. Siewki mają bardzo delikatne korzenie i najlepiej od razu sadzić nasiona w osobnych doniczkach, aby uniknąć potem sytuacji, jaka przytrafiła się mi, czyli najprawdopodobniej uszkodzenia korzenia przy przesadzaniu, przez co pozbyłam się jednej sosny. Na poniższych zdjęciach widnieją dwie pozostałe sosny. Na razie trzymają się dobrze.

21:47, tropicjungle , sosna pinia
Link Dodaj komentarz »
Baobab - pierwsza siewka.
Jedno z nasion kiełkowało już po czterech dniach, dwa pozostałe nadal nie ruszają. Siewka wyrosła z nasiona, które mocno napęczniało po moczeniu w wodzie, więc aby uzyskać bardzo szybkie kiełkowanie (w przypadku mojego nasiona były to 4 dni), nasiona baobabu należy moczyć w ciepłej wodzie aż do napęcznienia, a następnie zasadzić w ziemi. Siewka ma 6 cm wysokości.
Tagi: baobab
21:36, tropicjungle , baobab
Link Dodaj komentarz »
Tamarillo - nowy nabytek.
Cyphomandra betacea (inaczej: tamarillo, pomidor drzewiasty, cyfomandra grubolistna, zgrabka grubolistna, zgrabka burakowata). Na zdjęciach widnieje odmiana czerwona. Pochodzi z północnych terenów Ameryki Południowej. Skórka jest bardzo miękka, intensywnie czerwona. Dojrzałe owoce mają gorzko-słodki smak, ciemnoczerwoną, wiśniową barwę, są bardzo miękkie. Tamarillo na poniższych zdjęciach ma 7 cm długości (bez szypułki). Jest to mało wymagający, łatwy w hodowli, szybko rosnący, wiecznie zielony krzew dorastający do wysokości 2-3 m. Oczyszczone nasiona ze świeżych owoców kiełkują po 3 tygodniach. Aby skrócić kiełkowanie do 4-6 dni, należy przed posadzeniem schładzać oczyszczone, suche nasiona w lodówce przez 24 godziny. Owocuje pierwszy raz po 18-24 miesiącach przez następne 5-12 lat. Owoce dojrzewają w ciągu 3 miesięcy.

Tagi: tamarillo
21:28, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
Marakuja - nowy nabytek.
Granadilla (Passiflora ligularis) jest gatunkiem marakui. Długość owocu to 7,5 cm (bez szypułki). Pomarańczowa skórka pokryta drobnymi łatkami jest twarda i gładka. Pochodzi z górskich rejonów Meksyku i Ameryki Środkowej. Owoc jest dojrzały, gdy skórka osiąga ciemnopomarańczową lub brązową barwę, jest lekko wysuszona i łatwo ugina się pod palcami. Miąższ oraz liczne nasiona są jadalne. Passiflora jest pnączem, potrzebuje podpory do wspinania się, jest szybko rosnąca, odmiana granadilla posiada ozdobne kwiaty o białych płatkach i fioletowej koronie. Nasiona posadzone od razu po wyjęciu z dojrzałego owocu kiełkują po 10-12 dniach. Roślina kwitnie po raz pierwszy po 1-3 latach.

niedziela, 07 czerwca 2009
Araucaria araucana - uprawa, hodowla.
Araukaria chilijska (igława chilijska, Araucaria araucana, Araucaria imbricata, Monkey-puzzle) pochodzi z Andów (tereny Brazylii, Chile, Argentyny). W naturalnych warunkach rośnie na wysokości 800-1600 m nad poziomem morza, dorasta do 30-50 metrów i żyje ponad tysiąc lat. Igły o kształcie łusek mogą utrzymywać się na drzewie przez 10-15 lat. Araucarie są dwupienne (na osobnych roślinach pojawiają się szyszki męskie i żeńskie), wiatropylne. Tylko w żeńskich szyszkach powstają nasiona. Szyszki te są okrągłe (o średnicy 12-20 cm), jedna taka szyszka mieści około 200 nasion długości 3-5 cm. Pierwsze szyszki mogą pojawić się nawet dopiero po 40 latach, lecz rosną też na drzewach, które mają mniej niż 20 lat. Szyszki pojawiają się na wyższych gałęziach, potrzebują 2-3 lat, aby dojrzeć.

W klimacie umiarkowanym lepiej nie siać nasion Araucarii na dworze, chyba że mieszka się w cieplejszych regionach Europy. Świeże nasiona szybciej wschodzą. Przed wysiewem należy moczyć je w letniej wodzie przez 2-3 dni (można posłużyć się termosem do utrzymania temperatury wody). Ziemia powinna być dobrze zdrenowana, może więc składać się z torfu, piasku i drobnych kamyków/perlitu w proporcji 2:1:1. Na spodzie pojemnika powinna być dobra warstwa drenażowa złożona z większych kamyków na dole i nieco mniejszych nad nimi - te warstwy można przysypać 1-2 łyżkami żwiru, aby wypełnił przestrzeń między kamykami. Nasiona należy wysiewać płytko pod ziemią (0,5-1 cm) lub przysypywać/wbijać w ziemię szpiczasty koniec nasiona. System korzeniowy siewek jest bardzo delikatny, więc najlepiej siać nasiona pojedynczo w doniczkach, aby uniknąć rozsadzania młodych roślin przez pierwszy rok. Ziemia stale powinna być wilgotna. Temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. Kiełkowanie zajmuje 1-2 miesiące, lecz może wydłużać się nawet do 4 miesięcy, gdy temperatura jest zbyt niska.

Ukorzenianie Araucarii chilijskiej nie sprawia większych problemów. Ukorzeniać z ukorzeniaczem należy pędy połowicznie zdrewniałe, od maja do lipca, pobrane z pionowo rosnącego, głównego pnia drzewa. Pędy pobrane z bocznych (poprzecznie rosnących) gałęzi będą rosnąć na kształt leżących (płożących się) krzewów - nie będą rosnąć pionowo. Więcej o ukorzenianiu tutaj.

Należy uważać, aby nie przelać Araucarii na początku hodowli, lecz ziemię należy utrzymywać stale lekko wilgotną. Może rosnąć w półcieniu lub w pełnym słońcu. Nie lubi suchego powietrza i upałów, nie toleruje suchych gleb. Preferuje gleby głębokie, od lekkich po ciężkie, lecz muszą być dobrze zdrenowane. Przyrost nowych pędów następuje najczęściej od późnego Czerwca do Września. Araucarie zaleca się wysadzać do gruntu dopiero w 3-4 roku. Starsze okazy wytrzymują mrozy do −20°C. Należy przesadzać je tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, np. gdy bryła korzeniowa jest przerośnięta, gdy ziemia uległa wyjałowieniu lub jest nieodpowiednia. Araucarie są podatne na atak grzybów opieńków.
 
1 , 2
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie