O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 23 maja 2010
Longany - postępy.
4 longany rosną dalej po przesadzeniu do osobnych pojemników. Z pozostałych pięciu prawdopodobnie nic nie będzie, lecz jeszcze przez jakiś czas dam im szansę, może w końcu wytworzą liście. Najwyższy longan z czterech pokazanych na zdjęciach ma jakieś 16 cm, najniższy 11. Jednemu z nich lekko przysychają starsze liście na brzegach. Podejrzewam, że są to dość delikatne i wybredne rośliny, jeśli chodzi o warunki hodowli - przynajmniej, gdy są młode.


Tagi: longan
00:10, tropicjungle , longan
Link Komentarze (7) »
czwartek, 20 maja 2010
Nowy baobab.
Nie jest to jeszcze baobab z nasiona z owocu, który ostatnio kupiłam. Tego zasadziłam, zanim kupiłam owoc. Kiełkowanie zajęło mu jakiś tydzień, a odstęp pomiędzy zrobieniem poniższych zdjęć także wynosił około tydzień. W tej chwili baobab ma 5-6 cm. Trzeba było mu trochę pomóc w zrzuceniu osłonki nasiona, ponieważ liścienie ciasno w niej ugrzęzły.

Tagi: baobab
22:30, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (7) »
Liczi - wiosenny start.
Najstarsze liczi w końcu zaczęło budzić się do życia. Na pierwszym zdjęciu widoczne są nowe liście tejże rośliny. Jedno z młodszych liczi także dość silnie zaczęło się rozwijać - są to liście widoczne na drugim zdjęciu. Trzecia roślina pozostaje trochę z tyłu - aktualnie ma tylko 4 nowe liście, na razie półcentymetrowe.

Tagi: liczi
22:23, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (6) »
niedziela, 16 maja 2010
Ciekawa zdobycz - owoc baobabu.
Niestety nie wybrałam się do Afryki, a owoc ten znalazłam przechadzając się po sklepach z dekoracyjnymi różnościami. Owoc ten ma zdrewniałą już łupinę (ozdobnie ponacinaną), 14 cm długości i liczne nasiona w środku znajdujące się w segmentach białego, zeschniętego miąższu, który przypomina trochę kruchą bezę. Nasiona znajdujące się w takiej osłonie pozostają żywotne przez bardzo długi czas. Tak się składa, że mój prawie roczny baobab zginął zimą, ponieważ z troski o niego podlałam go parę razy, pomimo tego, że przechodził porę suchą. Miał bardzo przesuszoną ziemię, do tego wyglądał, jakby przysychał, więc poczęstowałam go kilka razy odrobiną wody. Niestety na wiosnę nie wypuszczał nowych pędów, więc odkopałam go i okazało się, że miał przegniły korzeń. Zdążyłam już zamówić parę nasion z internetu, jedno zaczęło kiełkować, lecz cały owoc z masą nasion w środku jest nieporównywalnie tańszy od zamawiania ich na sztuki. Gdybym jeszcze miała miejsce na plantację baobabów... ;)



21:52, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 03 maja 2010
Ceiba pentandra - Puchowiec pięciopręcikowy.
Czyli drzewo liściaste, którego korę i większe gałęzie pokrywają gęsto duże kolce (lecz nie zawsze). Podjęłam się hodowli tego gatunku, a raczej najpierw wysiania czterech nasion do substratu torfowego z dużą ilością piasku, perlitu i drobnego keramzytu. Pojemnik przykryty folią stoi na południowym parapecie od trzech dni. Na zdjęciu jest 5 nasion, lecz osłonki uginały się pod lekkim naciskiem i z łatwością można było sprawdzić czy któreś nasiono nie jest zepsute w środku - jedno takie się okazało. Nasiona zawierają duże ilości oleju i szybko jełczeją. Przechowywane w szczelnych woreczkach w temperaturze 5-10°C, mogą zachować zdolność kiełkowania maksymalnie do roku. Przed wysiewem nasiona najlepiej zanurzyć w prawie wrzącej wodzie na minutę a następnie moczyć w letniej wodzie przez 24 godziny. Świeże nasiona kiełkują w prawie 100% w przeciągu 3-5 dni po tych zabiegach, w temperaturze 20-30°C. Bez moczenia przed wysiewem kiełkowanie może przeciągać się do 3-4 miesięcy.

Preferuje pełne słońce lub nieco zacienione miejsca, bogatą w materię organiczną glebę o lekko kwaśnym lub neutralnym odczynie, nie jest mrozoodporne. Drzewa te są przystosowane do suchych warunków, mogą przechowywać wodę w korze.

Puchowiec inaczej zwany jest drzewem kapokowym lub też po angielsku kapok tree, silk cotton tree. Pochodzi z Ameryki Południowej, porasta prawie całą Afrykę. Dorasta do 60-70 m wysokości, tworzy korzenie podporowe. Liście opadają podczas pory suchej. W naturalnych warunkach kwitnie po raz pierwszy po 3-8 latach. Młode rośliny mogą kwitnąć nawet tak rzadko, jak raz na pięć lat, szczególnie gdy żyją w bardzo wilgotnych lasach. Kwitnienie ma miejsce, gdy drzewa zrzucą liście. Drzewa kapokowe są samopylne. Owoce są skórzaste, żółte lub zielone elipsoidalne (10-30 cm długości) w postaci torebek uwalniających puchowe włókno zawierające 120-170 nasion.



niedziela, 02 maja 2010
Granacik - postępy.
Granat ostatnio zwolnił trochę ze wzrostem. Stało się to, gdy podwiesiłam nieco wyżej świetlówkę (rośliny urosły). Stał jednocześnie blisko okna zachodniego, więc ostatnio słońce zaczęło do niego docierać przez wydłużające się dni. Przestawiłam go bardziej wgłąb pokoju, dodatkowo postawiłam na małym podeście, by był bliżej świetlówki. Oby to sprawiło, że znowu ruszy z wieloma nowymi gałązkami na raz, jak było jeszcze do niedawna.
Tagi: Granat
23:41, tropicjungle , granat
Link Komentarze (2) »
Kiwi - rozwój.
Kiwi rośnie dość szybko, lecz ostatnio ponownie pojawił się problem przysychających końcówek i brzegów liści. Donicę ma znacznie większą, nową ziemię, lekką, przepuszczalną, o odpowiednim pH. Światła dla kiwi nigdy nie jest zbyt wiele. Powietrze też nie jest za suche, woda nie jest za twarda. Kiwi na początku lubiło duże ilości wody, bez nich nieraz wręcz więdło, lecz teraz ograniczę podlewanie by sprawdzić, czy może przez zdrewnienie pędów nie zmieniło trochę swoich preferencji. Poza tym już wszystkie trzy sadzonki zaczęły wypuszczać liście.
Tagi: kiwi
22:59, tropicjungle , kiwi
Link Komentarze (4) »
Migdałowiec - rozwój.
Migdałowca przycinam już trzeci raz. Za pierwszym razem przycięłam go za wysoko, za drugim razem po przycinaniu postanowiłam ukorzenić jedną gałązkę ukorzeniaczem - siedzi w ziemi owinięta folią, efektów na razie nie widać. Migdałowiec wypuścił więcej pędów, lecz jeden znów nadmiernie się wydłużył i w tej chwili mam następną gałązkę do próby ukorzenienia. Roślina ma 25 cm wysokości.
Tagi: migdał
22:53, tropicjungle , migdałowiec
Link Dodaj komentarz »
Tamarillo - rozwój.
Tamarilla (5 roślin) po przesadzeniu do lepszej, bardziej kwaśnej, torfowej gleby od razu pokazały na co je stać. Trzy rosnące razem mają w tej chwili 40 cm wysokości, dwa rosnące razem mają 28 cm. Największy liść ma 17 cm długości (bez ogonka). Na pierwszych dwóch zdjęciach widoczne są mniejsze rośliny, na następnych większe. Gdy dalej będą się tak rozrastać, zmuszona będę pozbyć się dwóch mniejszych. Dolne, małe liście naturalnie żółkną i opadają.



Tagi: tamarillo
22:48, tropicjungle , tamarillo
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:



jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie