O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 31 maja 2009
Miechunki - czas przesadzenia do gruntu.
Miechunki peruwiańskie bardzo szybko zaczęły rosnąć po przesadzeniu do większego pojemnika. W ciągu trzech tygodni rozrosły się kilkakrotnie bardziej. Dziś przesadziłam je do gruntu w odstępach 10-centymetrowych, aby miały wystarczająco dużo światła i bardziej zwarty pokrój (gęsto posadzone wyciągałyby się nadmiernie w górę). Już w lipcu powinny zacząć kwitnąć.


Tagi: miechunka
21:59, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
Nasiona baobabu po wymoczeniu.
Po trzymaniu nasion baobabu przez 48 godzin w ciepłej wodzie, jedno z nich bardzo napęczniało, wręcz podwoiło swój rozmiar. Pozostałe dwa nie zmieniły swojej objętości. Ciekawe, jak odbije się to na kiełkowaniu.
14:27, tropicjungle , baobab
Link Dodaj komentarz »
Pierwsze kukurydze.
Niedawno pokazały się cztery pierwsze kukurydze truskawkowe.

piątek, 29 maja 2009
Nasiona baobabu (Adansonia digitata).
Nasiona Baobabu afrykańskiego pochodzące z Allegro mam zamiar wysiać do mieszanki torfu z piaskiem i drobnymi kamykami (w proporcji 2:1:1) po wymoczeniu ich w ciepłej wodzie przez 48 godzin. Do utrzymania stałej temperatury wody można użyć termosu. Nasiona umieszcza się w ziemi na głębokosci 2 cm, a doniczkę przykrywa się woreczkiem lub plastikowym pojemnikiem i ustawia się na maksymalnie nasłonecznionym stanowisku. Aby nasiona wykiełkowały należy zapewnić im temperaturę 22-25°C. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne do wykiełkowania. Kiełkowanie nasion jest nierównomiernie. Siewkom należy zapewnić temperaturę powyżej 12°C, a także raczej suche, dobrze zdrenowane podłoże i dużą ilość światła.
15:23, tropicjungle , baobab
Link Komentarze (4) »
Siewki nashi.
Nasiona z nashi o gruszkowatym kształcie, które kiełkowały w owocu, wzbiły się ponad ziemię. Udało się to trzem z czterech, lecz jedno z tych trzech musiało być uszkodzone w środku, ponieważ siewka zamiast zielonych liścieni ma uschnięty czubek. Prawdopodobnie nic z niej już nie będzie. Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają siewkę z nashi o okrągłym, przypominającym jabłko kształcie.


Liczi - kolejne liście.
Póki są jeszcze bardzo małe, będę musiała wykonać na nich oprysk Talstarem, aby mieć pewność, że szkodniki, które uszkodziły poprzednie młode liście, zostaną wyeliminowane.
Tagi: liczi
15:03, tropicjungle , liczi
Link Komentarze (5) »
Kiwi - poprawa.
Stan kiwi trochę się poprawił. Wypuściło nowe liście, a niektóre z nich nabierają na obrzeżach czerwonej barwy. Najpier myślałam, że to symptom choroby lub pojawienia się jakichś szkodników, lecz liście nie usychają, pod spodem wyglądają normalnie, więc musi to być po prostu taka odmiana kiwi, choć w zeszłym roku na liściach nie pojawiały się takie kolory. Jest jeszcze możliwość, że to jakiś dziwny efekt uboczny nieprawidłowości w hodowli, w co jednak wątpię.

Tagi: kiwi
14:56, tropicjungle , kiwi
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 maja 2009
Owoc karamboli.
Wczoraj udało mi się wypatrzyć w supermarkecie rzadko pojawiający się w polskich sklepach owoc - karambolę (Averrhoa carambola), inaczej gwiaździsty owoc lub oskomian pospolity. Owoc jest jeszcze zielony z lekko żółtą skórką między żebrami, czyli niedojrzały. W tym stanie można bezpiecznie przechowywać go w temperaturze 5-10°C przez kilka tygodni. Aby dojrzał, należy zapewnić mu temperaturę około 22°C. Dojrzałe owoce mają brązowe wierzchołki żeber oraz są całe żółte. Gdy dojrzeją, można je przechowywać przez 3 tygodnie w lodówce. Moja karambola ma 9 cm długości. Aby nasiona z niej miały dużą zdolność kiełkowania, owoc musi być bardzo dojrzały, zanim zdecyduję się je z niego wydobyć. 80% nasion kiełkuje po 23-27 dniach. Moczenie nasion w ciepłej wodzie przez 24 godziny przyspiesza kiełkowanie. Jest uprawiana w krajach, w których nie występują mrozy. Sadzonki z nasion owocują po 3 latach.


niedziela, 24 maja 2009
Siewka nashi.
Siewka nashi zmieniła się, jak widać na zdjęciu. Ma pierwszy porządny liść. Poprzednie liście były trochę uszkodzone (widać na zdjęciu, iż były ucięte w połowie), prawdopodobnie przez liścienie usychające miejscowo jeszcze przed wyjściem z osłonki nasiona (co także widać na zdjęciu). Siewka ma 6 cm wysokości. Biorąc pod uwagę uszkodzone liścienie pierwszego nasiona, pozostałe dwa mogą w ogóle nie wykiełkować.
piątek, 22 maja 2009
Trójlistna pitaja.
Najmniejsza siewka pitaji, jak widać na zdjęciu (w czerwonym okręgu), ma trzy liścienie. Nie wiem jeszcze, czy i na co to wpływa (z pewnością jest to anomalia), lecz niedługo się dowiem. Mam nadzieję, że to na szczęście.
Tagi: pitaja
21:12, tropicjungle , pitaja
Link Komentarze (1) »
Mango - postępy.
Mango rozwija dwa nowe liście.
Tagi: mango
21:05, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
Miechunki - wzrost.
Miechunki znacznie urosły po przesadzeniu do większej doniczki. Za 1-2 tygodnie będą nadawały się do przesadzenia do gruntu.

Tagi: miechunka
20:59, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
Nashi kiełkujące w ogryzku.
Po zjedzeniu nashi o gruszkowatym kształcie, którego zdjęcia można zobaczyć tutaj, przechowywałam ogryzek przez 3-4 dni w woreczku. Dziś, po delikatnym rozerwaniu ogryzka, znalazłam w środku 10 nasion, w tym 4 kiełkujące. Warunki panujące w owiniętym folią ogryzku widocznie sprzyjały kiełkowaniu. Opłukałam nasiona tak, aby nie uszkodzić kiełków i równie delikatnie posadziłam je w ziemi. Niedługo kiełki powinny unieść osłonki nasion z liścieniami w środku nad ziemię.
środa, 20 maja 2009
Grapefruit - 62 cm.
Tyle właśnie mierzy mój około 4,4 letni grapefruit. Na zdjęciu widać, iż nowe liście są bardziej świecące i jaśniejsze. Jest to bieżący przyrost z tej wiosny. Gdy owe młode pędy przestaną rosnąć i trochę stwardnieją, przytnę je, aby zagęścić grapefruita. Na zdjęciu roślina bierze kąpiel słoneczną na moim balkonie.
10:28, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (3) »
Dotychczasowe podsumowanie.
Postanowiłam stworzyć małą statystykę dotyczącą mojej hodowli. Cały czas prowadziłam w miarę dokładne zapiski dotyczące tego, kiedy, ile i co sadziłam, a także tego, jak szybko dane nasiona kiełkowały. Oto rezultaty mojej statystyki: dotychczas posadziłam około 294 nasiona, z czego na razie 101 wykiełkowało (34%). Ilość nasion, które wykiełkowały wydaje się mała w porównaniu do posianych, lecz dużą ilość nasion posiałam bardzo niedawno, dlatego jeszcze nie wzeszły. Z tych, które wykiełkowały, posiadam nadal 77 roślin (76%), resztę usunęłam, nie przeżyły lub oddałam. Średni czas kiełkowania wszystkich roślin wynosił 2,5 tygodnia. Średni czas kiełkowania poszczególnych gatunków był następujący: dla sosen pinii wynosił 3 tygodnie, dla miechunek peruwiańskich: 4 tygodnie, dla pitai: 1,6 miesiąca, dla kaw: 1,6 miesiąca, dla cytrusów: 2,1 miesiąca. Czas kiełkowania cytrusów wydłużył się znacznie, ponieważ przeważnie sadziłam je Zimą. Najstarszy okaz z mojej kolekcji ma około 9,4 roku, jest to cytryna pozyskana z pestki. Następny w kolejności jest grapefruit pozyskany także z pestki, a ma on około 4,4 roku. Najmłodszy okaz ma 7 dni i jest to ostatnia siewka pitai. Średni wiek wszystkich roślin to 3,1 miesiąca. Pięć mandarynek, dwie cytryny zwyczajne i dwa grapefruity sweety mają już po 0,4 roku. Palmy daktylowe i kawy mają po 0,5 roku. Granat, grapefruitowy lasek, awokado, kiwi i liczi mają po 1-1,2 roku. Tak właśnie wygląda podsumowanie mojego dotychczasowego poświęcenia roślinom tropikalnym oraz innym egzotycznym.
10:17, tropicjungle , różne
Link Komentarze (7) »
niedziela, 17 maja 2009
Sosny pinie - przesadzanie.
Sosny pinie zostały dziś przesadzone do osobnych doniczek, do mieszanki torfu, piasku i drobnych kamyków. Podczas przesadzania nie należy mocno uciskać ziemi, nie może być ubita, jej struktura powinna być luźna. Trzeba mocno uważać, aby nie uszkodzić korzeni, ponieważ są bardzo kruche. Na spodzie każdej doniczki zrobiłam warstwę drenażową składającą się z większych kamieni na dole i drobniejszych na nich. W taki sposób nadmiar wody zawsze będzie odprowadzony, a powietrze będzie miało większy dostęp do korzeni. Czwartą sosnę pinię oddałam w dobre ręce, dlatego na zdjęciach przedstawiam tylko trzy - od lewej w kolejności od najstarszej do najmłodszej. Kolejne przesadzanie czeka sosny za 1-2 lata.


19:37, tropicjungle , sosna pinia
Link Komentarze (5) »
Mango - zmiany.
Mango osiągnęło 11 cm i rozwija nowe liście, podczas gdy starsze nabrały ciemnozielonej barwy.

Tagi: mango
19:23, tropicjungle , mango
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 maja 2009
Rozkrzewianie się cytryny.
Cytryna (73 cm wysokości, około 9 lat) po przycięciu wypuściła wiele nowych pędów i liści, lecz z powodu za małych ilości światła nie wszystkie liście rozwijały się prawidłowo. Niektóre z nich skręcały się, zatrzymywały się na wczesnym etapie wzrostu, wyginały się w tzw. 'łódki' (łódkowatość liści), a wszystko to z powodu zbyt wielu nowych liści w stosunku do małych ilości światła. Usunęłam te zbytnio zniekształcone, aby odciążyć roślinę z karmienia skarłowaciałych i nieestetycznie wyglądających liści i od dziś, w dobrą pogodę będę wystawiać ją na dwór, aby otrzymała wystarczająco dużo światła, lecz nie na bezpośrednie słońce, a na przykład w delikatny, prześwitujący cień korony drzewa. Od zbyt intensywnego i bezpośredniego słońca więdną młode, delikatne pędy i wyrastające z nich liście. Pamiętajmy więc, żeby po mocnym przycięciu cytrusa zapewnić mu dużo światła (lecz nie doprowadzić do 'przegrzania' i więdnięcia młodych pędów), by roślina mogła rozwijać się prawidłowo.
15:15, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (3) »
czwartek, 14 maja 2009
Sosny pinie.
Wszystkie cztery wyciągnęły już igły w górę (dwie ostatnie mają po 12 igieł), niedługo będę musiała przesadzić je do osobnych doniczek. Sosny posadzone na dworze na razie nie dają o sobie znać.
15:26, tropicjungle , sosna pinia
Link Dodaj komentarz »
Palmy daktylowe - postępy.
Palmy daktylowe osiągnęły po 34 cm wysokości, a ich nowe liście mają 23 i 9 cm wysokości. Na razie nie sprawiają żadnych problemów, a wysoka i wąska doniczka widocznie bardzo im odpowiada.
Kawa - wzrost liści.
Liście kaw stale się powiększają. Kawy mają już około 9 cm wysokości, najdłuższy liść ma 5,5 cm długości. Szósta, najmniejsza z kaw widoczna z przodu, ciągle nie zaczęła rosnąć, więc ręcznie pomogłam jej pozbyć się twardej osłonki z liścieni. Interesujące jest, czy może to pobudzić ją do wzrostu. Siódme nasiono nigdy nie wykiełkowało, a gdy niedawno wyjęłam je z ziemi, miejsce, w którym znajduje się zarodek, było uschnięte.
Tagi: kawa
14:29, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
Zazieleniony granat.
Granat mocno się zazielenił przez ostatni tydzień, ma dużo nowych przyrostów. Nie mogę się doczekać, kiedy powstanie z niego całkiem mocno rozgałęzione drzewko.
Tagi: Granat
14:18, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
Nashi - kiełkowanie.
Tydzień temu pierwsze z trzech posadzonych przeze mnie nasion nashi wykiełkowało. Nashi to orientalna gruszka, którą od niedawna można było nabyć w wielu sklepach sprowadzających różne owoce tropikalne. Siewka na zdjęciu pochodzi z owocu o okrągłym kształcie i bardzo jasnej, prawie białej barwie, a wykiełkowała w niecałe 2 tygodnie od posadzenia. Niżej widoczne są zdjęcia innej odmiany nashi, o bardziej gruszkowatym kształcie, z której będzie pochodzić następna partia siewek, jeśli uda mi się je uzyskać.


sobota, 09 maja 2009
Pitaje - wzrost.
Odkąd zrobiło się cieplej, przyspieszyły proces wzrostu.
Tagi: pitaja
13:36, tropicjungle , pitaja
Link Dodaj komentarz »
Przepikowanie miechunek.
Miechunki zostały przepikowane do większego pojemnika, w którym będą miały większy dostęp do światła, a także zwiększony przepływ powietrza. Nie przepikowałam ich od razu do gruntu, ponieważ w maju występują jeszcze przymrozki, na które siewki są wrażliwe, a przesadzenie było już niezbędne, więc znalazły się w większym pojemniku. Większość siewek ma już po dwa właściwe liście, podczas gdy pierwsze formy liści pożółkły i opadły.

Tagi: miechunka
09:56, tropicjungle , miechunka
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie