O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
wtorek, 30 marca 2010
Nashi - nowe liście.
Nashi wróciły do życia po długim spoczynku zimowym. Tak wyglądają w tej chwili.

piątek, 26 marca 2010
Ananas z nasiona - postępy.
Ananas jest minimalnie większy. Przesadziłam go do nowej ziemi. Przy okazji zrobiłam zdjęcie korzeni, które to są bardzo słabo rozwinięte. Na jednym pozostała zahaczona osłonka z nasiona. Ma ona 2-3 mm, więc łatwo sobie wyobrazić, jak mały jest mój ananas. Światło słoneczne dociera do południowego parapetu coraz dłużej i jest coraz intensywniejsze, więc oczekuję, że ananas niedługo zacznie rosnąć szybciej. Natomiast ukorzeniona rozeta ma się o wiele lepiej, korzenie rozrosły się w donicy, zaczęły wychodzić dołem i musiałam przesadzić go do większej.
czwartek, 25 marca 2010
Granat - rozkrzewianie się.
Granat po trzech tygodniach znacznie się rozkrzewił, przybyło dużo liści, a jeszcze niecałe dwa miesiące temu nie miał żadnych. Zanim nastąpi pełnia wiosny, czeka go przesadzenie do świeżej gleby, może nawet nowa doniczka, jeśli korzenie rozrosły się znacznie. W tej chwili ma 28-29 cm wysokości mierząc od ziemi. Przycinam go co tydzień lub dwa, pędy nie rosną wtedy za długie, powstaje więcej rozgałęzień.
Tagi: Granat
22:28, tropicjungle , granat
Link Dodaj komentarz »
Problematyczne longany.
Longany po kiełkowaniu ciągle usychały (następowała masowa zgorzel siewek) - zaczęłam podlewać je dość kwaśną wodą, aby zredukować obojętne pH ziemi, przestawiłam w cieplejsze i mocniej naświetlone miejsce. Gleba nie przesychała, nie była też za mokra. Trochę pomogło - zaczęły kiełkować dużo intensywniej, jakby wszystkie nasiona były wielozarodkowe. Po kiełkowaniu rosły trochę dłużej, następnie znowu zamierały. Usychające ucinałam, a niedługo po tym obok kiełkowały następne. Wydało się do dziwne, gdy w jednym miejscu pojawiało się 5-7 kiełków. Postanowiłam je przesadzić do całkiem nowej gleby o odczynie 5,5-6,5 pH i podlewać nie inną wodą niż tylko przegotowaną, odstaną o takim samym pH. Przy przesadzaniu okazało się, że nasiona rzeczywiście są paro-zarodkowe, lecz nie mają ich aż tyle, ile mogło się wydawać. Od jednego obciętego nisko nad ziemią kiełka odrastało wiele nowych spod ziemi. Widać, że nie tak łatwo zabić kiełkujące nasiono longana. Korzenie 9 nasion (dziesiąte zgniło) urosły dość sporo, nowe kiełki ciągle strzelają do góry, więc jest nadzieja, że któryś w końcu nie zacznie zamierać po osiągnięciu kilku centymetrów. Oświetlenie mają bardzo dobre, wilgotność powietrza także, gleba jest stale lekko wilgotna (nie mokra), więc problemem prawdopodobnie była jakość poprzedniej gleby (uniwersalna ziemia sklepowa - założenie, że z braku innej taka też się sprawdzi, było błędne). Gdy w substracie torfowym nie nastąpią żadne pozytywne zmiany, wyczerpią mi się możliwości (oprysk maleńkich siewek i kiełków środkami grzybobójczymi raczej na niewiele się zda), a wtedy longany nie przetrwają. Oby było inaczej.
22:12, tropicjungle , longan
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 marca 2010
Nashi - wiosenne przebudzenie.
Przebudzenie dla nashi zafundowała także świetlówka, choć przeniesione ze strychu do pokoju były już conajmniej miesiąc temu. Jeszcze tylko baobab nie daje żadnych oznak życia. Dwa ostatnie zdjęcia są sprzed tygodnia, pierwsze z dzisiaj - jest to najwyższe nashi.


Granat - świeży przyrost.
Granat wyniosłam z chłodnego strychu 3 tygodnie temu. Od dwóch tygodni stoi on pod świetlówką z maksimum emisji w falach niebieskich, która świeci na rośliny razem ze światłem dziennym z zachodniego okna. Granat był całkowicie łysy, gdy wnosiłam go do pokoju, w tej chwili ma już znaczną ilość nowych pędów - odpowiednia świetlówka potrafi wiele zdziałać. Międzywęźla są króciutkie (0,5 - 1 cm), liście większe (niektóre długości prawie 4 cm), pączków liściowych jest bardzo dużo, szybko rośnie. Na tym samym stanowisku bez doświetlania było znacznie gorzej w zeszłym roku, przyrost był powolny i skąpy. Co do kształtu mojego granatu - jest on na razie dość niezidentyfikowany (pędy rosły zawsze trochę w bok, w kierunku światła, dlatego często obracałam go). Chciałam zrobić z niego drzewko bonsai, ale chyba poczekam aż się bardziej zagęści, bo może jednak lepszy będzie jako gęsty, kulisty krzaczek. Na zdjęciu widoczny już po pierwszym przycięciu w tym roku.


Tagi: Granat
19:14, tropicjungle , granat
Link Komentarze (4) »
Oliwka europejska - powrót do życia.
Oliwkę próbowałam ukorzenić w wakacje. Materiału miałam bardzo mało, bo tylko 3 niewielkie gałązki z kwitnącego już drzewka. Dwie uschły, a trzecia marniała w bardzo powolnym tempie. Gdy po paru miesiącach zostały na niej tylko 2 liście i lekko przyschła z góry, niedelikatnie wyciągnęłam ją z ziemi uszkadzając jeden z dwóch długich korzeni, które jednak wypuściła. Oliwka ukorzeniła się więc, ale jej nadziemna część nie miała się dobrze. Opłukałam ją, pozwoliłam lekko wyschnąć przez parę minut i zanurzyłam podziemną część w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych, otrzepałam z nadmiaru i posadziłam w nowej ziemi. Na doniczkę nałożyłam foliowy woreczek. Gałązka przez całą zimę tylko jeszcze bardziej uschła z góry, odżyła natomiast w tydzień po umieszczeniu jej pod świetlówką. Wygląda na to, że udało się i będzie rosła, a może nawet kwitła niedługo. Wypuściła 2 jasnozielone pączki liściowe, widoczne na zdjęciach. Nie spisujmy więc na straty zbyt wcześnie marnie wyglądających roślin, może brakuje im tylko jednego czynnika, aby w końcu zaczęły się odwdzięczać za opiekę. ;)


Tagi: oliwka
18:02, tropicjungle , oliwka
Link Komentarze (2) »
Papaje - kiełkowanie.
To już któreś moje podejście do papai. Pierwsze zostały zaatakowane przez szkodniki, następne uschły pod moją ponad miesięczną nieobecność w wakacje, innych już nie pamiętam. Te postanowiłam zmusić do kiełkowania w keramzycie z perlitem, co poszło całkiem dobrze. Kiełkowanie zaczęło się po 3-4 tygodniach, w tej chwili dwie papaje wyglądają tak, jak na drugim zdjęciu. Rosną sobie 15 cm pod świetlówką i na razie nie narzekają.

17:33, tropicjungle , papaja
Link Komentarze (2) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie