O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
środa, 23 grudnia 2009
Figi - postępy siewek.
Figi wypuszczają nowe liście. Nieustannie trzymam je pod folią blisko kaloryfera, co daje im ciepło i dużą wilgotność powietrza jednocześnie. Siewek jest 15. Mają po 1 - 1,5 cm.
Tagi: figa
21:24, tropicjungle , figa pospolita
Link Komentarze (8) »
Siewka kaki - dwa liście.
Kaki nie spieszy się ze wzrostem z powodu marnych warunków świetlnych, lecz najkrótszy dzień w roku już za nami, więc światła słonecznego może być tylko więcej.
wtorek, 22 grudnia 2009
Awokado - postępy i problemy.
Awokado osiągnęło 21 cm wysokości, roślinie przybyło parę nowych liści i wciąż rozwijają się nowe. Oczywiście nie obyło się bez problemów. Po wakacjach na najstarszych liściach zaczęły pojawiać się rdzawe plamki, widoczne na zdjęciu. Przyczyną mogło być poparzenie od zbyt intensywnego słońca, pobliski kaloryfer, który od września zaczął być często używany lub ziemia, która po kilku miesiącach stała się za mało przepuszczalna. Awokado przesadziłam i przestawiłam w inne, równie jasne miejsce z dala od kaloryferów. Pojawianie się plam przestało postępować. Pojawił się inny problem - szpeciele. Tworzą milimetrowe uwypuklenia na spodzie liści (tzw. galasy), kryją się w nich wysysając soki z rośliny, są niewidoczne gołym okiem. Bardzo trudno je zwalczyć, opryski są często nieskuteczne, więc zaczęłam podlewanie awokado wodą ze środkiem działającym systemicznie - roślina wchłania go korzeniami przez co cała staje się trująca dla szkodników. Oby to pomogło, ponieważ szkodnik ten szybko rozprzestrzenia się na liściach. Jeśli macie/mieliście taki sam problem z awokado - piszcie. Zastanawia mnie, jak często pojawia się on podczas domowej hodowli tej rośliny. Wszelkie wskazówki pomocne w zwalczaniu są także mile widziane.
Tagi: awokado
23:13, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (3) »
niedziela, 20 grudnia 2009
Nasiona tamaryndowca - pęcznienie.
Po jednej nocy spędzonej nad kaloryferem w wilgotnym perlicie, dwa nasiona na dziewięć napęczniały, trochę zmiękły, a ich wierzchnia osłona rozmoczyła się i odeszła od nasiona. Wkrótce powinny kiełkować. Na zdjęciu widać porównanie nasion po spęcznieniu oraz przed. Liście tamaryndowca przypominają wyglądem liście akacji, więc siewki muszą wyglądać dość atrakcyjnie.
sobota, 19 grudnia 2009
Kiełkujące longany.
Longany położone między wilgotnymi warstwami waty w pojemniku umieszczonym na kaloryferze bardzo szybko kiełkują. W stanie takim jak na zdjęciu należy umieścić je w ziemi, aby korzeń mógł prawidłowo rosnąć do dołu. Po okresie 1-2 tygodni powinna ukazać się część nadziemna rośliny. Na dno doniczek wysypałam warstwę drenażową keramzytu, aby pochłaniał nadmiar wody i oddawał ją wtedy, gdy będzie potrzebna.
20:22, tropicjungle , longan
Link Komentarze (14) »
Tamaryndowiec indyjski (Tamarindus indica).
Inne nazwy to tamarynd lub powidlnik indyjski. Roślina ta pochodzi z Afryki, preferuje wilgotne, tropikalne warunki. Dorasta do 20 m wysokości, jest wiecznie zielona na terenach, na których nie występuje pora sucha (która jest niezbędna do prawidłowego kwitnięcia). Owoce mają kształt strąków, dojrzałe są kruche i wyschnięte, a w środku znajduje się odwodniony miąższ. W jednym strąku można znaleźć przeważnie 5-10 nasion wielkości 1 cm. Rośliny te preferują pełne słońce, są odporne na wiatr, najlepiej rosną w głębokich, żyznych, dobrze zdrenowanych glebach o kwaśnym odczynie. Należy podlewać je umiarkowanie, nie znoszą przelania. Dorosłe drzewa zniosą temperatury do -2°C. Nasiona przechowywane w suchych warunkach pozostają zdolne do kiełkowania przez kilka miesięcy. Posadzone na głębokości 3 cm powinny kiełkować po tygodniu. Tamaryndowiec owocuje po 6-8 latach w optymalnych warunkach.Kiwano (Cucumis metuliferus) - gatunek ogórka.
Jest to dość charakterystyczny gatunek ogórka, pochodzi z Afryki. Nazwa kiwano jest zlepkiem słów kiwi i banan - smak kiwano miał przypominać te owoce. W innych krajach kiwano jest określane mianem Horned cucumber (ogórek rogaty) lub African horned melon (afrykański melon rogaty). Do wzrostu wymaga powyżej 15°C, a zamiera w temperaturze 5°C. Dobrze znosi okresowe przesuszenie gleby. Najlepiej wysiewać je pod koniec kwietnia pod folią, którą zdejmuje się na początku lipca lub też w szklarni. Wytwarza kilkumetrowe pędy płożące. Kwiaty pojawiają się pod koniec lipca i na początku sierpnia. Kiwano jest rozdzielnopłciowe, jednopienne (kwiaty żeńskie i męskie pojawiają się na jednej roślinie). Przy wysokich temperaturach już po dwóch tygodniach owoce osiągają pełną wielkość: 10-15 cm. Z zielonych zmieniają się w żółte, następnie pomarańczowe. Zbiera się je na początku września, przed pierwszymi przymrozkami. Po kilkumiesięcznym przechowywaniu można pozyskiwać z nich nasiona. Owoce posiadają wiele kolców, więc aby je przechować, należy poowijać je papierem, by nie kaleczyły się wzajemnie. Przechowywanie w temperaturze pokojowej może trwać nawet 10 miesięcy.


18:16, tropicjungle , kiwano
Link Komentarze (2) »
Longan (Dimocarpus longan) - smocze oko.
Nazwa "smocze oko" jest tłumaczeniem z chińskiego. Z Chin też pochodzi ta roślina, która jest bliską krewną liczi i rambutanu. Jest to drzewo dorastające do 15 metrów wysokości. Jego wieczniezielone liście dorastają do 30 cm. Owoce są wielkości 2-3 cm, bardzo przypominają budową i smakiem owoce liczi. Longan potrzebuje znacznego ochłodzenia klimatu Zimą do prawidłowego kwitnięcia, lecz nie poniżej 4,5°C. Najniższa temperatura, w której roślina nie ucierpi, to 0°C. Latem potrzebuje gorących i wilgotnych warunków. Dobrze rośnie w glebach głębokich, gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie kwaśnych, nieco organicznych. Najlepiej użyć mieszanki torfu, piasku, gliny i perlitu w proporcji 2:1:1:1. Nasiona bardzo szybko tracą zdolność do kiełkowania, muszą zostać posadzone maksymalnie po 4 dniach od wyjęcia z owocu. Po umieszczeniu ich na wilgotnej wacie, kiełkują już po paru dniach. Posadzone bezpośrednio w ziemi kiełkują po 7-10 dniach. Sadzić należy je na głębokość maksymalnie 2 cm. Niektóre z nasion kiełkowały już w owocach. Owoców nie należy przechowywać dłużej niż parę dni po kupnie w temperaturze pokojowej, ponieważ bardzo szybko się psują (razem z nasionami). Owocują w naturalnych warunkach po raz pierwszy po 7 latach lub więcej. Nie toleruje przelewania i twardej wody.niedziela, 06 grudnia 2009
Guawy - postępy.
Guawy (inaczej gruszle jabłkowe) rozwijają się szybko. Najwyższa ma już 14 cm. Na Wiosnę będą wymagały rozsadzenia.
Tagi: guawa
15:07, tropicjungle , guawa
Link Komentarze (3) »
Eggplant - postępy.
Thai yellow trochę zwolniły ze wzrostem ze względu na porę zimową. Większa roślina ma w tej chwili 17 cm wysokości.
Kaki - nowe liście.
Siewka jakoś się trzyma, powoli rozwija dwa nowe liście. Mierzy w tej chwili 6 cm.
piątek, 04 grudnia 2009
Migdałowiec zwyczajny.
Siewka rośnie bardzo szybko, w tej chwili ma już 9 cm wysokości i ciągle jest jedyna.
Tagi: migdał
18:55, tropicjungle , migdałowiec
Link Komentarze (4) »
Ciekawe mandarynki.
Mandarynki te, jak podawano w sklepie, sprowadzone były z południowej Afryki. Owoce były wielkości normalnych mandarynek, lekko spłaszczone z cienka, trudno odchodzącą skórką i znakiem charakterystycznym, z którego powodu zainteresowałam się nimi. Tym znakiem były podłużne wgłębienia na całej wysokości owocu, przypominające pręgi. Posadziłam parę nasion, z których wyrosły dwie małe siewki. Na razie nie znalazłam informacji o tym, jaka to odmiana. Gdyby ktoś posiadał takie informacje, proszę o zostawienie ich pod tym wpisem.

18:39, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (6) »
Miechunka rozdęta - Physalis alkekengi.
Jest to odmiana miechunki o małych, czerwonych owocach, często uprawiana jako ozdobna lub rosnąca dziko w przydrożnych zaroślach. Charakteryzuje się pojedyncza łodygą, słabo rozgałęzioną - w przeciwieństwie do Miechunki peruwiańskiej. Dorasta do 1 m. Owoce dorastają do średnicy 1 - 1,5 cm. Bardzo szybko się rozrasta. Zimą część nadziemna rośliny obumiera, lecz Wiosną odradza się z podziemnych kłączy. Miałam okazję zebrać parę czerwonych lampionów, które można obejrzeć poniżej. Rosły dziko przy ruchliwej drodze, więc nie skosztuję ich, ale w przyszłym roku zasieję w ogrodzie.

Tagi: miechunka
00:48, tropicjungle , miechunka
Link Komentarze (2) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie