O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
niedziela, 29 listopada 2009
Pierwsza siewka migdałowca.
Od posadzenia do kiełkowania minęły około 4 tygodnie. Wykiełkował jeden z migdałów w łupinach bez uprzedniego przechowywania w lodówce, lecz w woreczku, w szafie przez około 2 miesiące po zakupie w supermarkecie. Do kiełkowania doszło w temperaturze pokojowej. Migdały bez łupin w ziemi i w wacie zgniły po około 2-3 tygodniach - prawdopodobnie były już za stare.
Tagi: migdał
14:31, tropicjungle , migdałowiec
Link Dodaj komentarz »
Kaki - dobra i zła nowina.
Zacznę od tej złej: gdy kaki już drugi tydzień nie wyciągało liścieni na powierzchnię ziemi, pokazując tylko łodygę, odkopałam nasiono, które i tak było prawie na wierzchu i stwierdziłam, że w miejscu, w którym było czarne, zaczęło gnić. Na szczęście kawałek liścieni był już na zewnątrz, a reszta oderwała się razem z nasionem podczas próby ratowania owych liścieni (z których i tak już by nic nie było, jak się okazało, po rozpołowieniu nasiona). Dobra nowina jest taka, że stożek wzrostu przeżył i na czubku łodygi pokazują się nowe liście. Siewka ma dość trudny okres czasu na wzrost - jest już praktycznie Zima, lecz robię, co mogę, aby zapewnić jej odpowiednie warunki.

piątek, 27 listopada 2009
Minneola - odmiana Tangelo.
Minneola (nazywana też Honeybell) jest krzyżówką grapefruita Duncan i mandarynki Dancy. Jest wielkości dużej pomarańczy, bardzo soczysta. Na około 10 owoców, które kupiłam, wystąpiły 2 nasiona, tylko jedno wykiełkowało. Minneola jest dość odporna na zimno, lecz nie powinna być wystawiana na mróz. Gdy ma wystarczająco dużo miejsca na rozwój, rozrasta się do rozmiarów sporego drzewa. Wymaga zapylania krzyżowego. Grapefruit Duncan kwitnie po raz pierwszy po maksymalnie 6 latach w optymalnych warunkach, a mandarynki przeważnie po 4-5 latach (także w optymalnych warunkach), więc po Minneoli należy spodziewać się zbliżonych cech.

Tagi: cytrusy
20:37, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (9) »
Kumkwaty wielobarwne - rozwój.
Z pięciu wielobarwnych siewek przeżyły tylko dwie. Reszta uschła z powodu braku chlorofilu. Siewki, które przeżyły, to A i E (jak wcześniej je oznaczyłam). E wypuściła pierwszy zielony liść, A na razie nie rozwija się dalej. Na pierwszym zdjęciu widoczna jest siewka A, na trzecim E.Tagi: cytrusy
19:17, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
Limy Kaffir i Key.
Rosną zdrowo, lecz zaczynam mieć wątpliwości, czy nasiona odmiany Key kiełkujące na wacie posadziłam na pewno do doniczki z tą samą odmianą, ponieważ na razie wszystkie limonki wyglądają tak samo. W teorii, w młodym wieku może tak się dziać, lecz już nie mogę doczekać się, kiedy pojawią się pierwsze liście charakterystyczne tylko dla odmiany Kaffir. W doniczce z tą właśnie odmiana wykiełkowało dużo więcej siewek, więc możliwe jest, że znajdują się wśród nich i limy Kaffir, i część Key, które dołączyły do nich przez pomyłkę po wykiełkowaniu na wilgotnej wacie.

Tagi: cytrusy
18:11, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
sobota, 14 listopada 2009
Magnolia pośrednia - nasiona.
Magnolie są dość ciekawymi roślinami. Pojawiły się na Ziemi jeszcze przed pszczołami, a zapylane były przez chrząszcze jako jedne z pierwszych kwiatowych roślin. Różne źródła podają, że skamieniałości Magnolii datowane są na 20-50 mln lat temu, a innych rośliny z rodziny magnoliowatych na 95 mln lat temu. Kwiaty Magnolii są umieszczone na końcach pędów, w Polsce kwitnie w Kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się liści, nie występuje tu jednak dziko. Magnolia Pośrednia (Soulange'a) jest krzyżówką M. liliflora i M. denudata. Jej kwiaty są obupłciowe. Owocostan składa się z dużej liczby czerwonych mieszków, w których znajdują się nasiona otoczone czerwoną osnówką, które można obejrzeć na zdjęciu poniżej. Osnówki tuż po zerwaniu z drzewa są twarde, gładkie, a czerwona barwa jest bardzo nasycona. Po paru dniach lub tygodniu miękną, ciemnieją i stają się pomarszczone. Wtedy łatwo zdjąć je z czarnych, twardych nasion. W osnówkach mają one długość 1 cm. Nie udało mi się zdobyć całego owocostanu, jedynie parę nasion (zbiera się je, gdy mieszki zaczynają się otwierać - Październik/Listopad). Nasiona teoretycznie powinno się stratyfikować, lecz jak zawsze w takich przypadkach wypróbuję metodę z jak i bez stratyfikacji. Stratyfikacja powinna odbywać się w temperaturze około 5°C przez 3-4 miesiące. Potem należy przenieść nasiona w ciepłe miejsce. Kiełkowanie następuje po 3-6 tygodniach. Ziemia dla Magnolii to mieszanka torfu i piasku (2:1). Młode rośliny należy zabezpieczać na Zimę. Źle znosi przesadzanie przez delikatny system korzeniowy. Przycinanie nie jest zalecane. Dorasta do 3-6 m, większość odmian kwitnie po kilkunastu-kilkudziesięciu latach, lecz są też takie, które kwitną po 5-10 latach. Sadzonki z nasion można z powodzeniem wykorzystywać do zaszczepiania pędów kwitnących Magnolii.
17:08, tropicjungle , magnolia
Link Komentarze (7) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie