O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
sobota, 29 listopada 2008
Kawowce zwyczajne.
Zmieniają się z dnia na dzień.
Tagi: kawa
16:49, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 listopada 2008
Jak rozwijają się pierwsze liście kawy.
Najwyższa z nich ma 60 mm.Tagi: kawa
21:05, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (2) »
Palmy daktylowe - kolejne etapy rozwoju.
Wyższa ma teraz 30 mm. Zdjęcia robione były w odstępie tygodnia.

sobota, 22 listopada 2008
Lotos orzechodajny - uprawa, hodowla.
Inaczej: nurzykłąb orzechodajny (Nelumbo nucifera). Posiada grube kłącze płożące się w mule. Młode liście pływają po wodzie, a starsze wznoszą się nawet do 1,5 m nad jej powierzchnię razem z dużymi kwiatami. Kłącza, młode liście i owoce razem z nasionami są jadalne. Liście osiągają szerokość 30-90 cm. Lotos żyje w niezamarzających do dna wodach stojących. Nasiona są bardzo twarde, prawie w ogóle nie przepuszczają wody i posiadają zdolność kiełkowania nawet po wielu latach. Jeśli nasiono zostanie umieszczone w odpowiednim środowisku do wzrostu, może ono stale trwać w hibernacji przez wiele miesięcy zanim wykiełkuje. Tak duża odporność na kiełkowanie uznawana jest za cechę pomocną w przetrwaniu tego gatunku.

Jeden z końców nasiona posiada szpiczaste zakończenie - z tej strony nasiono wykiełkuje. Aby wywołać kiełkowanie, należy usunąć zewnętrzną, twardą skorupę nasiona z przeciwległego końca, na którym znajduje się małe wgłębienie. Można osiągnąć to przy pomocy papieru ściernego lub pilnika - trzeba zetrzeć skorupę na końcówce z wgłębieniem do miejsca, w którym pod ścieraną warstwą ukaże się cienka linia tworząca owal. Jeśli przeoczy się ten punkt i zetrze nasiono do ukazania się zarysu kremowego obszaru pod spodem, nasiono jeszcze jest użyteczne. Po starciu twardej powłoki nasiono należy umieścić w czystym pojemniku z wodą, której temperatura powinna stale wynosić 21-32°C. Chwilowe zmiany temperatury nie powinny zaszkodzić, lecz niższe temperatury opóźnią kiełkowanie i tempo wzrostu. Jeśli woda zabarwi się pod wpływem substancji w nasionach, należy ją wymienić i wyczyścić pojemnik. Po 1-2 dniach (czasem dłużej) nasiono pod wpływem wody napuchnie i wypłynie na jej powierzchnię. Kiełkowanie może nastąpić w następnych kilku dniach lub też tygodniach. W miarę wzrostu należy zwiększać wysokość pojemnika z wodą, a gdy pojawią się korzenie, na dnie zbiornika umieszczamy warstwę odpowiedniej ziemi, zwiększając jej ilość w miarę rozrostu korzeni, który można kontrolować przy przezroczystych pojemnikach.

Lotos rośnie dobrze w wodzie miękkiej i wodzie stojącej dłużej niż 20 dni, z dużą ilością garbników. Temperatura latem powinna być utrzymana do 30°C, zimą około 25°C. Do zakwitnięcia potrzebuje długiego dnia - 16h na dobę, temperatury około 30°C, minimum 40 cm słupa wody, bardzo żyznej wody i żyznego podłoża. Lotosy najlepiej sadzić w mieszaninie ziemi ogrodowej i gliny. Po zakwitnięciu roślinę można nawozić do ziemi pod korzeniami mieszanką nawozów sztucznych i naturalnych. Oświetlenie powinno być silne.


piątek, 21 listopada 2008
Cytryna - ilość zarodków w nasionach.
Niedawno pozyskałam z jednej cytryny 25 nasion, z których po zdjęciu skórek 7 (28% nasion) okazało się wielozarodkowymi, przy czym podczas obierania 3 z nich uległy zniszczeniu (wielozarodkowe łatwiej zniszczyc podczas obierania nasion, ponieważ bielmo składające się z wielu segmentów łatwiej się rozpada). Reszta z nasion, czyli 18 (72% nasion) było jednozarodkowymi (z nich 2 uległy zniszczeniu). Zostały mi 4 nasiona wielozarodkowe i 16 jednozarodkowych. Ich zdjęcia można zobaczyć tutaj. Gdy nasiona wykiełkują, umieszczę tu ocenę zgodności moich obserwacji z rzeczywistymi wynikami nawiązujacymi do wielo/jednozarodkowości nasion.
21:35, tropicjungle , cytrusy
Link Dodaj komentarz »
Pomarańcza olbrzymia.
Inne nazwy to: Pomelo, Pommelo, Pummelo, Pompela, Pompelnus, Chinese grapefruit, Lusho Fruit, jabong, shaddock, szadok, Citrus grandis, Citrus maxima. Dorasta do 12 m wysokości, jest uważana za pierwotną formę grapefruita. Wyjęłam z jednego owocu popularnej odmiany Honey 108 pestek. Nasiona te są bardzo małe, przeciętna ich długość to 3-5 mm. Prawdopodobnie są za małe porównując do w pełni rozwiniętych nasion.
Tagi: cytrusy
21:11, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
wtorek, 18 listopada 2008
Rozwój awokado.
Na razie tylko jedna gałąź wyrasta z głównego pnia. Obcięłam stożek wzrostu tej gałązki, gdy przestała rosnąć, co ma pobudzić awokado do wypuszczenia przynajmniej jeszcze jednej takiej gałęzi z podstawy rośliny.
Tagi: awokado
18:47, tropicjungle , awokado
Link Komentarze (11) »
Lasek grejpfrutowy.
Jedna sztuka została oddana w dobre ręce, więc zostało ich 8 (na zdjęciu dwie schowały się za innymi):
18:36, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (2) »
Kawa - kolejny etap.
Kawy przygotowują się do wypuszczenia pierwszych liści:

Tagi: kawa
18:26, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
Kiełkujące palmy daktylowe.
52 dni czyli 1,7 miesiąca kiełkowały dwa nasiona daktylowca. Oto owe kiełki:
poniedziałek, 10 listopada 2008
Przechowywanie nasion roślin ciepłolubnych.
Przechowując nasiona musimy je chronić przed dwoma rzeczami: a) nadmierną utratą wilgoci i w konsekwencji wyschnięciem zarodków w nasionach, b) nadmierną temperaturą, która pobudza nasiona do kiełkowania. Przed utratą wilgoci może chronić woreczek foliowy z zatrzaskiem lub zwykła, cieńka, przezroczysta folia do pakowania żywności szczelnie owijająca nasiona. Tak zapakowane nasiona umieszczamy w lodówce, gdzie panuje temperatura od 0 do +6°C. W takich warunkach nasiona wchodzą w stan hibernacji i nadal posiadają zdolność kiełkowania po roku i dłużej. Do opakowania z nasionami dobrze jest przykleić karteczkę z informacją (lub opisać foliowe opakowanie markerem) o dacie rozpoczęcia przechowywania i nazwą rośliny, z której pochodzą nasiona, by potem nie mieć problemów z ich identyfikacją, szczególnie, gdy przechowujemy wiele rodzajów nasion.

Podczas zamykania nasion w foliowych woreczkach trzeba szczególną uwagę zwrócić na to, czy na nasionach nie ma resztek miąższu z owoców, czy nasiona są wystarczająco obeschnięte. Zamykanie nieoczyszczonych, nieosuszonych, wilgotnych, przesiąkniętych wodą nasion spowoduje pojawienie się pleśni na nasionach po zamknięciu ich. Jeśli nasiona miały w ciągu ostatniego dnia kontakt z wodą, najlepiej zostawić je na 24-48 godzin luźno rozmieszczone na chusteczkach higienicznych w temperaturze pokojowej. Woreczek, w którym chcemy umieścić nasiona, musi być suchy w środku.
Tagi: nasiona
00:57, tropicjungle , różne
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 listopada 2008
Kiełkowanie kawy - ciąg dalszy.

Tagi: kawa
23:37, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
Miechunka peruwiańska (Physalis) - uprawa, hodowla.
Zwana też: physalis peruviana, miechunką jadalną, rodzynkiem brazylijskim, peruwiańską wiśnią, a po angielsku: cape gooseberry, goldenberry. Jest ona gatunkiem byliny z rodziny psiankowatych. Na zdjęciu poniżej widnieją jej nasiona (18 sztuk), które wysieję wiosną do doniczek trzymanych w ogrzewanym pomieszczeniu. Owoce, jak i nasiona, których jest bardzo dużo, są jadalne. Osiąga do 1,2 m wysokości, jest samopylna. Kwitnie 3-4 miesiące po wysianiu. Dobre warunki przyspieszają owocowanie. Miechunki uprawia się w naszym klimacie z rozsady. Znaczy to, że wysiewa się je w inspektach/szklarniach/na rozsadnikach na samym początku wiosny (pod koniec marca), aby zapewnić im wyższe temperatury do wzrostu. Gdy minie czas, w którym występują wiosenne przymrozki (do połowy maja), można wysadzać je do gruntu. Gdybyśmy wysiali je do gruntu od razu, zmarzłyby. Natomiast gdybyśmy wysiali je do gruntu po wiosennych przymrozkach, rośliny nie osiągnęłyby dojrzałości do zbioru owoców przed jesienią, czyli przed niższymi temperaturami i mniejszą ilością słońca, a plony, o ile w ogóle by nastąpiły, byłyby późne, mniej obfite i słabsze jakościowo. Do ziemi do rozsady należy dodawać niewielkie ilości składników rozluźniających jej strukturę i jednocześnie zapewniających poprawne stosunki wodno-powietrzne (piasek, żwir, perlit, keramzyt). Roślinom trzeba zapewnić dużo światła, kiełkują w temperaturze 16-22°C po 14-20 dniach, należy zraszać je co najmniej raz dziennie, przykrywać cały pojemnik folią lub plastikową osłoną, aby stworzyć młodym roślinom korzystny mikroklimat. Po przesadzeniu do gruntu roślinom będzie odpowiadać pełne słońce. Lubią, gdy jest im dość ciepło (lecz nie gorąco), nie tolerują mrozów (dlatego w miejscach, gdzie pojawia się mróz, są one hodowane jako jednoroczne, a w krajach występowania - wieloletnie). Potrzebują bardzo dużo wody w okresie, w którym dojrzewają owoce. Rosną dobrze w większości typów ziemi, nawet w ubogich w składniki organiczne glebach. Są podatne na wiele takich samych chorób i szkodników, jak pomidory. Nadają się też do hodowli doniczkowej w mieszkaniach.piątek, 07 listopada 2008
Nasiono z Carrie Mango.
Kierowana ciekawością odkopałam dziś delikatnie pestkę Carrie Mango, aby spradzić czy jej znaczne owłosienie nie zaczęło gnić w wilgotnej ziemi. Mango nie zaczęło kiełkować, a włoski pokrywające pestkę zaczęły się rozkładać. W obawie przed zgniciem ewentualnego kiełku posłużyłam się imadłem, aby rozchylić zewnętrzną twardą skorupę wokół nasiona. Ze środka wyjęłam migdał w żółtej, łatwo rwącej się powłoce. Zdjęłam ją częściowo, ponieważ była luźna w jednym miejscu. W środku zobaczyłam nasiono, wyglądające, jak uśmiechający się złowrogo czarny embrion. Nasiono nie miało kiełka, miało natomiast bardzo nieprzyjemny zapach. Pomimo tego, że nie wyglądało na zepsute, jego zapach świadczył o tym, ponieważ po ponownym posadzeniu do ziemi, niedługo zaczęło się rozkładać.
Tagi: mango
22:47, tropicjungle , mango
Link Komentarze (3) »
sobota, 01 listopada 2008
Szybkie owocowanie cytrusów i wielozarodkowość.
Na owocowanie cytrusa pozyskanego z nasiona trzeba czekać 15-25 lat (w szklarni 7-10), choć można się też w ogóle nie doczekać przy nieodpowiednich warunkach. Można takie drzewko zaszczepić, lecz wiąże się to z koniecznością zdobycia zrazu (gałązki do szczepienia), operacji na roślinie i oczekiwania na przyjęcie się zrazu. Uzyskanie owoców przez szczepienie rośliny pozyskanej z nasiona nie jest jednak według mnie tak satysfakcjonujące, jak wyhodowanie owocującego drzewka bez stosowania na nim zabiegów inwazyjnych takich, jak szczepienie. Aby przyspieszyć oczekiwania na owocowanie do kilkunastu lat, należy zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, intensywnie przycinać młode pędy, odginać gałązki ku dołowi (przez przywiązywanie ich do głównego pędu lub przywiązywanie do nich lekkich kamyków na sznurkach). Na szczęście są sposoby na uzyskanie owocującego cytrusa już po: 5-7, a dla niektórych gatunków, takich jak kumkwaty, limonki lub kalamondyny po 2-5 latach, ponieważ naturalnie owocują one o wiele szybciej niż pozostałe cytrusy.

W przypadku a) owocowanie jest wynikiem posadzenia nasiona wielo-zarodkowego (nasiono, którego własnością jest poliembrionia - "zdolność do powstawania kilku lub większej liczby zarodków z jednej komórki jajowej" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Poliembrionia). Nasiona poliembriony wydają nie po jednej sadzonce, jak zwykłe nasiona, lecz po kilka sadzonek. W ten sposób możemy uzyskać z jednego nasiona kilka niezależnie rozwijających się sadzonek, z których jedna zaowocuje już po 5-7 latach. Sadzonka taka dokładnie odziedziczy cechy drzewa macierzystego, więc w taki sposób uda nam się wyhodować drzewko szlachetne z nasiona (lecz będzie to ciągle metoda rozmnażania wegetatywnego, czyli bezpłciowego - przez poliembrionię). Pozostałe sadzonki, które wyrosną z takiego nasiona będą całkiem nowymi krzyżówkami cytrusów ze swoich poprzednich pokoleń. Nasiona wielo-zarodkowe można pozyskać z pomarańczy, limy (jednak rzadko posiadają one nasiona - na 100 limetek przypada podobno 1 nasiono), grejpfruta, mandarynki, kalamondyny (około 80% jej nasion, to nasiona wielo-zarodkowe) i cytryny. Nasiona takie można rozpoznać w następujący sposób: należy moczyć je w ciepłej wodzie przez 2-3 dni, dzięki czemu będzie można łatwo zdjąć z nich zewnętrzną twardą, jasną skórkę i następną delikatną brązową skórkę (zostawiając przy tym na końcu nasiona bordową "czapeczkę", aby bielmo rozdzielone na ilość liścieni nie rozpadło się), przez co będzie można zaobserwować ilość zarodków lub ilość części bielma. Cytrusy są dwuliścienne, co oznacza, że zarodek posiada dwa liścienie (nasiono dwuliścienne: a - łupina, b - bielmo, c - liścienie, d - zarodek). Gdy nasiono jest jedno-zarodkowe, na jego czubku widnieje jeden zielony zarodek, a bielmo jest podzielone wyraźną linią na dwie części. Gdybyśmy zdjęli z drugiego końca nasiona "czapeczkę" i wrzucili je na chwilę do wody, nasiono jedno-zarodkowe rozchyliłoby się na dwie części. Gdyby nasiono było wielo-zarodkowe, bielmo składałoby się z tylu segmentów, ile liścieni, czyli co najmniej czterech, ponieważ na jeden zarodek przypadają dwa liścienie.

A. Etapy obierania nasiona cytryny (czerwonym okręgiem oznaczone jest miejsce, w którym znajduje się zarodek):

1. Nasiono po wyjęciu z cytryny.
2. Nasiono częściowo obrane z jasnej, zewnętrznej skórki.
3. Nasiono całkowicie obrane z pierwszej skórki, znajdujące się w drugiej, brązowej skórce, wyraźnie widoczna ciemniejsza "czapeczka" na drugim końcu nasiona.
4. Nasiono obrane z brązowej skórki z pozostawioną "czapeczką", słabo widać poziomą linię podziału bielma na dwie części.

B. Obrane nasiona jedno-zarodkowe cytryny:

Wszystkie okręgi zaznaczają na zdjęciach zarodek, ale tylko w niebieskich okręgach można zobaczyć, jak zarodek wrasta liścieniami w połówki bielm. Na dolnych zdjęciach widać bielmo nasiona jedno-zarodkowego rozchylone pod wpływem wody. Na górnym zdjęciu z niebieskim okręgiem widnieje połówka nasiona, którego części bielma rozerwały się, ponieważ spajał je tylko zarodek - dlatego przy sprawdzaniu ilo-zarodkowe są nasiona, dla bezpieczeństwa lepiej zostawiać "czapeczkę".

C. Obrane nasiona cytryny wielo-zarodkowe:

1. Wyraźnie widoczne dwa zarodki.
2. Widoczny jeden zarodek, ale trzy części bielma, co najprawdopodobniej oznacza, że czwarta część bielma i drugi zarodek są w środku nasiona.
23:26, tropicjungle , cytrusy
Link Komentarze (8) »
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie