O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
sobota, 29 listopada 2008
Kawowce zwyczajne.
Zmieniają się z dnia na dzień.
Tagi: kawa
16:49, tropicjungle , kawa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 listopada 2008
Jak rozwijają się pierwsze liście kawy.
Najwyższa z nich ma 60 mm.Tagi: kawa
21:05, tropicjungle , kawa
Link Komentarze (2) »
Palmy daktylowe - kolejne etapy rozwoju.
Wyższa ma teraz 30 mm. Zdjęcia robione były w odstępie tygodnia.

sobota, 22 listopada 2008
Lotos orzechodajny - uprawa, hodowla.
Inaczej: nurzykłąb orzechodajny (Nelumbo nucifera). Posiada grube kłącze płożące się w mule. Młode liście pływają po wodzie, a starsze wznoszą się nawet do 1,5 m nad jej powierzchnię razem z dużymi kwiatami. Kłącza, młode liście i owoce razem z nasionami są jadalne. Liście osiągają szerokość 30-90 cm. Lotos żyje w niezamarzających do dna wodach stojących. Nasiona są bardzo twarde, prawie w ogóle nie przepuszczają wody i posiadają zdolność kiełkowania nawet po wielu latach. Jeśli nasiono zostanie umieszczone w odpowiednim środowisku do wzrostu, może ono stale trwać w hibernacji przez wiele miesięcy zanim wykiełkuje. Tak duża odporność na kiełkowanie uznawana jest za cechę pomocną w przetrwaniu tego gatunku.

Jeden z końców nasiona posiada szpiczaste zakończenie - z tej strony nasiono wykiełkuje. Aby wywołać kiełkowanie, należy usunąć zewnętrzną, twardą skorupę nasiona z przeciwległego końca, na którym znajduje się małe wgłębienie. Można osiągnąć to przy pomocy papieru ściernego lub pilnika - trzeba zetrzeć skorupę na końcówce z wgłębieniem do miejsca, w którym pod ścieraną warstwą ukaże się cienka linia tworząca owal. Jeśli przeoczy się ten punkt i zetrze nasiono do ukazania się zarysu kremowego obszaru pod spodem, nasiono jeszcze jest użyteczne. Po starciu twardej powłoki nasiono należy umieścić w czystym pojemniku z wodą, której temperatura powinna stale wynosić 21-32°C. Chwilowe zmiany temperatury nie powinny zaszkodzić, lecz niższe temperatury opóźnią kiełkowanie i tempo wzrostu. Jeśli woda zabarwi się pod wpływem substancji w nasionach, należy ją wymienić i wyczyścić pojemnik. Po 1-2 dniach (czasem dłużej) nasiono pod wpływem wody napuchnie i wypłynie na jej powierzchnię. Kiełkowanie może nastąpić w następnych kilku dniach lub też tygodniach. W miarę wzrostu należy zwiększać wysokość pojemnika z wodą, a gdy pojawią się korzenie, na dnie zbiornika umieszczamy warstwę odpowiedniej ziemi, zwiększając jej ilość w miarę rozrostu korzeni, który można kontrolować przy przezroczystych pojemnikach.

Lotos rośnie dobrze w wodzie miękkiej i wodzie stojącej dłużej niż 20 dni, z dużą ilością garbników. Temperatura latem powinna być utrzymana do 30°C, zimą około 25°C. Do zakwitnięcia potrzebuje długiego dnia - 16h na dobę, temperatury około 30°C, minimum 40 cm słupa wody, bardzo żyznej wody i żyznego podłoża. Lotosy najlepiej sadzić w mieszaninie ziemi ogrodowej i gliny. Po zakwitnięciu roślinę można nawozić do ziemi pod korzeniami mieszanką nawozów sztucznych i naturalnych. Oświetlenie powinno być silne.


 
1 , 2 , 3 , 4
Zakładki:
Owoce z bloga
Przydatne akcesoria
Uprawa i sadzenie
Informacje pomocne
Linki
Nasiona
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie