O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas).
Jest to ziemniak batat nazywany także patatem lub słodkim ziemniakiem. Jest wieloletnią byliną o białych lub czerwonych kwiatach. Uprawia się go w prawie całej strefie tropikalnej. Jego łodyga jest płożąca, silnie rozgałęziona, dorastająca do 5 metrów długości. Jednakże częste przycinanie nowych pędów na wysokości drugiego lub trzeciego liścia powoduje, że roślina rozrasta się w gęsty krzaczek. Łodygi ukorzeniają się w węzłach, a z korzeni wyrastają bulwy - bataty. Kształt i wielkość batatów jest zależny od odmiany - są podłużne i okrągłe, czerwone i brązowe... Ich waga osiąga do 3 kg. Bataty możemy sadzić w głębokich donicach z dobrym drenażem. Latem możemy przesadzać je do ogrodu, aby uzyskać trochę plonów. Do wyboru mamy różne sposoby sadzenia - bulwę można pociąć na grube plastry i zakopać je całe pod ziemią, można także zasadzić bulwę w całości pod ziemią lub posadzić ją pionowo, tak aby połowa (ta od której była odcięta górna część łodygi/korzenia) wystawała nad ziemię, która to powinna składać się z mieszanki torfu, piasku i zwykłej ziemi np z ogrodu lub doniczkowej w proporcjach 1:1:1. Można dodać także trochę drobnego keramzytu lub perlitu. Przed zasadzeniem bulwy powinniśmy się upewnić, czy nigdzie nie gnije. Zwlekałam z posadzeniem mojego batata, ponieważ nie miałam czasu i gdy w końcu zabrałam się za to, spostrzegłam, że gnije w miejscu, które powinno wystawać nad ziemię. Odkroiłam dokładnie to miejsce, a batata zasadziłam odwrotnie, co teoretycznie nie powinno przysporzyć mu kłopotów podczas ukorzeniania się, lecz na efekty jeszcze trochę poczekam. Batat od dwóch tygodni nie zmienił swojego wyglądu, nie wydaje także żadnego nieprzyjemnego zapachu, więc na razie wszystko z nim dobrze. Gdy bulwa ukorzeni się, cześć nadziemna powinna zacząć wypuszczać pierwsze liście. Takie "drzewko" wygląda bardzie ciekawie - wyglądem przypomina nieco styl bonsai, gdy część nadziemna bulwy jest wystarczająco duża i wysoka. Bataty wymagają częstego i obfitego podlewania, jednak nie wcześniej niż po przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Nie polecam zakładania na doniczki foliowych woreczków itd, ponieważ to mogłoby doprowadzić do pleśnienia lub gnicia bulwy.


piątek, 29 stycznia 2010, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/01/29 14:20:45
Gdzie zdobyłaś batat?
-
2010/01/29 14:43:51
W Bomi są prawie zawsze.
-
2010/02/02 10:51:34
Jakie ja mam szczęście, w mojej okolicy będzie kilka Bomi.
-
Gość: remick, *.klacno.sk
2010/09/11 14:28:41
Torf ma byc kwasny czy odkwaszony?
-
2010/09/27 13:18:35
odkwaszony, czyli pH 5,5-6,5
-
Gość: Monika, *.opera-mini.net
2012/05/03 00:11:09
Jadlas moze bataty ? ja kupilam kiedys w Carefour , ale nie bylam zachwycona. Nasze polskie ziemniaki sa smaczniejsze :)
-
2012/05/03 19:42:50
Nie jadłam, kupiłam je jedynie w celu posadzenia, choć w sumie mogłam przy okazji spróbować je ugotować - ale z gotowaniem znowu nie idzie mi za dobrze. ;)
-
Gość: Kxenia, 95.141.28.*
2013/05/30 18:54:50
Sadzę drugi rok, drugie podejście. Ja posadziłam po przekrojeniu obcięciem z bok i cały przykryty ziemią tak na 1cm. Ładnie wrosły liście czekam co będzie dalej.
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie