O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Longan (Dimocarpus longan) - smocze oko.
Nazwa "smocze oko" jest tłumaczeniem z chińskiego. Z Chin też pochodzi ta roślina, która jest bliską krewną liczi i rambutanu. Jest to drzewo dorastające do 15 metrów wysokości. Jego wieczniezielone liście dorastają do 30 cm. Owoce są wielkości 2-3 cm, bardzo przypominają budową i smakiem owoce liczi. Longan potrzebuje znacznego ochłodzenia klimatu Zimą do prawidłowego kwitnięcia, lecz nie poniżej 4,5°C. Najniższa temperatura, w której roślina nie ucierpi, to 0°C. Latem potrzebuje gorących i wilgotnych warunków. Dobrze rośnie w glebach głębokich, gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie kwaśnych, nieco organicznych. Najlepiej użyć mieszanki torfu, piasku, gliny i perlitu w proporcji 2:1:1:1. Nasiona bardzo szybko tracą zdolność do kiełkowania, muszą zostać posadzone maksymalnie po 4 dniach od wyjęcia z owocu. Po umieszczeniu ich na wilgotnej wacie, kiełkują już po paru dniach. Posadzone bezpośrednio w ziemi kiełkują po 7-10 dniach. Sadzić należy je na głębokość maksymalnie 2 cm. Niektóre z nasion kiełkowały już w owocach. Owoców nie należy przechowywać dłużej niż parę dni po kupnie w temperaturze pokojowej, ponieważ bardzo szybko się psują (razem z nasionami). Owocują w naturalnych warunkach po raz pierwszy po 7 latach lub więcej. Nie toleruje przelewania i twardej wody.sobota, 19 grudnia 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2012/07/04 03:20:27
w Ameryce Płd. ten owoc nazywa się pitomba:) własnie przywiozłam 2 nasionka.
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie