O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Kiwano (Cucumis metuliferus) - gatunek ogórka.
Jest to dość charakterystyczny gatunek ogórka, pochodzi z Afryki. Nazwa kiwano jest zlepkiem słów kiwi i banan - smak kiwano miał przypominać te owoce. W innych krajach kiwano jest określane mianem Horned cucumber (ogórek rogaty) lub African horned melon (afrykański melon rogaty). Do wzrostu wymaga powyżej 15°C, a zamiera w temperaturze 5°C. Dobrze znosi okresowe przesuszenie gleby. Najlepiej wysiewać je pod koniec kwietnia pod folią, którą zdejmuje się na początku lipca lub też w szklarni. Wytwarza kilkumetrowe pędy płożące. Kwiaty pojawiają się pod koniec lipca i na początku sierpnia. Kiwano jest rozdzielnopłciowe, jednopienne (kwiaty żeńskie i męskie pojawiają się na jednej roślinie). Przy wysokich temperaturach już po dwóch tygodniach owoce osiągają pełną wielkość: 10-15 cm. Z zielonych zmieniają się w żółte, następnie pomarańczowe. Zbiera się je na początku września, przed pierwszymi przymrozkami. Po kilkumiesięcznym przechowywaniu można pozyskiwać z nich nasiona. Owoce posiadają wiele kolców, więc aby je przechować, należy poowijać je papierem, by nie kaleczyły się wzajemnie. Przechowywanie w temperaturze pokojowej może trwać nawet 10 miesięcy.


sobota, 19 grudnia 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: , *.lublin.mm.pl
2010/02/17 17:12:35
A w domu można wysiać kiwano i da ono owoce?
-
2010/02/20 21:26:12
Można próbować, ale trzeba by było co chwilę je przesadzać kończąc na donicy o średnicy 30cm, gdzie byłoby dość miejsca dla tylko 1 rośliny i mieć wieeeele bardzo nasłonecznionej przestrzeni - raczej jedynie balkon od strony południowej. Wtedy mogłyby pojawić się owoce. W innym przypadku - parapet i mała doniczka - jest to raczej mało możliwe... ale kto nie próbuje, ten nie zyskuje. ;]
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie