O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Migdałowiec zwyczajny słodki - wysiew nasion.
Zwykłe, słodkie migdały bez łupin sprzedawane w niemal każdym sklepie spożywczym, odpowiednio potraktowane, mogą wykiełkować w domowych warunkach i dać początek drzewku migdałowca zwyczajnego, które zacznie kwitnąć po 3-4 latach. Z naturalnej mieszanki orzechów (nie solonej, nie poddawanej wysokim temperaturom, itp.) wybieramy całe migdały, bez uszkodzeń, w szczególności szpiczastego końca, ponieważ tam znajduje się zarodek. Migdały umieszczamy w mokrej wacie/wacikach, w chłodnym miejscu (np. piwnica, strych) i regularnie nawadniamy. Nawilżanie ich najpierw w lodówce, a potem w temperaturze pokojowej zdaje się na nic - w lodówce nie chcą kiełkować nawet przez miesiąc (jest za zimno), a po przestawieniu do pokoju szybko gniją, więc zapewnienie temperatury w okolicach 10-15°C wydaje się być optymalne. Stan migdałów należy często sprawdzać, aby usuwać ewentualnie gnijące sztuki. Migdały szybko zaczną pęcznieć. Czekamy na kiełkowanie. Gdy ukażą się pierwsze kiełki, czekamy, aż osiągną długość około 10 mm. Następnie umieszczamy migdały delikatnie w ziemi, korzeniem do dołu, przysypując je ziemią do połowy. Ze środka nasiona powinna zacząć rosnąć siewka. Na pierwszym zdjęciu widnieją migdały zaraz po wyjęciu z paczki. Widać, iż są pomarszczone. Na drugim po dobie trzymania w wilgotnej wacie są już napęczniałe i prawie całkiem wygładzone. Można też próbować sadzić nasiona w łupinach, prosto do ziemi, używając mieszanki ziemi do kwiatów z piaskiem (1:1), aby ograniczyć rozwój grzybów i bakterii. Pojemnik z nasionami teoretycznie powinniśmy umieścić najpierw na kilka miesięcy w chłodnym miejscu, następnie przenieść w cieplejsze (20-25°C), lecz ja przygotowałam kilka takich pojemników z migdałami w łupinach. Część z nich była przechowywana w lodówce przez 2 miesiące - pojemnik z ich połową umieściłam na strychu (10-15°C), a pojemnik z drugą połową w temperaturze pokojowej. Następna partia migdałów nie była poddana niższym temperaturom. Zrobiłam z nimi tak samo - połowa na strych, połowa w 20-22°C. Oczywiście migdały bez łupin też postanowiłam przetestować i to nie tylko na mokrej wacie, lecz także w mieszance ziemi do kaktusów z piaskiem (aby ograniczyć rozwój pleśni, grzybów, itd.). Po paru tygodniach powinny ukazać się pierwsze rezultaty moich eksperymentów. ;)


niedziela, 25 października 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
hibiskus.net
2009/11/13 21:32:36
I jak tam z migdałami, kiełkuje coś ?
-
2009/11/14 00:01:06
Z ziemi - nie. Migdały bez łupin w wacie zaczęły wydawać nieprzyjemny zapach. Przechowywałam je trochę po kupieniu, więc może nie były dość świeże, spróbuję z następnymi... ;)
-
hibiskus.net
2009/11/14 00:50:30
A to podobnie jak z moimi. Wybrałem chyba dziesięć nasion idealnych (nie miały ani trochę uszkodzonych koniuszków), i też po ok. 10 dniach w chłodnej, ciemnej piwnicy zaczęły gnić. Natomiast migdały posadzone do ziemi-spleśniały, więc teraz spróbuję z migdałami w łupinach, przywiezionymi z Hiszpanii.
-
Gość: tadek 5403, 88.199.39.*
2010/05/10 16:43:41
Wybrałem 10 szt. migdałków takie jak ze sklepu umieściłem na wacie tak iak zalecasz i co widzę p-o dwóch tygodniach a one wypuszczają mi kiełki temp. ok. 13 stopni w pomieszczeniu super
-
2010/05/20 21:54:31
To świetnie, pewnie dużo też zależy od 'młodości' migdałów z paczki. Najlepiej byłoby szukać w sklepie takich z najświeższą datą produkcji.
-
2010/08/01 20:06:44
Chcialem sie pochwalic niestety tylko mialem migdala ktory juz owocowalmial ok 6 -7 lat poczatkowo rosl przez 3 lata w folii pozniej normalnie na dworze owocow nie bylo zbyt wiele z 50 szt. ale niestety tej zimy przemarzl podobnie jak inne 5szt. 4 letnie ale frajda super .
Wtym roku zakwitla mi kawa zobaczymy co z tego bedzie
-
Gość: diodas1, *.ssp.dialog.net.pl
2010/10/10 22:55:11
W moim ogrodzie przydomowym od wielu już lat rośnie drzewo migdałowe. Dotychczas nie zauważyłem szkód wyrządzanych przez mrozy. Nie wiem co to za odmiana. Sadzonkę kupiłem w sklepie prowadzonym przez wrocławski Ogród Botaniczny. Niestety lata robią swoje i po wielu cięciach koniecznych ze względu na schnięcie niektórych gałęzi wygląda dość koszmarnie. Zwykle migdał jako pierwszy zakwitał w całym osiedlu zwiastując wiosnę. Pachnące kwiaty wychylały się spod czap śniegu i zwabiały trzmiele które je zapylały. Zauważyłem że kwiatów są tysiące a zawiązanych owoców które utrzymują się na gałązkach niewiele. Wreszcie przyszło olśnienie i skojarzyłem tę przypadłość z chorującymi wokół wiśniami. Zacząłem stosować na migdała oprysk środkami grzybobójczymi i sytuacja radykalnie się poprawiła. Środek ten stosowałem wbrew wszelkiej logice w trakcie kwitnienia. Teraz po lekturze tego bloga postanowiłem jeszcze raz spróbować wysiać tę roślinę z pestek. Moich w tym roku nie dopilnowałem więc muszę próby wykonać na migdałach kupionych w sklepie. Dawniej już eksperymentowałem z wysiewem do ziemi w doniczkach ale nic z tego nie wyszło.Wiem już że niepotrzebnie trzymałem je w mnożarce w 25 st.C Teraz od kilku dni parę migdałów leży sobie na gazie opatrunkowej ssącej wodę ze szklanki. Na razie system działa. Migdały pięknie spuchły, wygładziły się im zmarszczki. Myślę że ten sposób może okazać się lepszy od stosowania waty bo nasiona mają dość wilgoci a jednocześnie mogą swobodnie oddychać. Dzięki temu że są odkryte mam możliwość ich obserwowania na bieżąco. No i nie ma obawy że cała hodowla wyschnie, gdybym zapomniał o jej dowilżeniu.
-
Gość: Wojskowa, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/10/23 21:48:54
Witaj, bardzo ciekawa strona ;) też zaczynam uprawiać tropiki i szukam pomocy. Czy mogłabym uzyskać od Cb nr GG ? Bardzo mi zależy..... Podziwiam granata, piękny. ja do tej pory nie wiedziałam o przycinaniu i wyrósl mi taki wysoki kikut, a teraz zrzuca liście... Pomocy, chyba uschnie... 23338060 - to moje GG, mogłybyśmy popisać ? Pozdrawiam
-
Gość: xD, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/05 18:27:31
mój migdał ma już 30cm po 10 dniach w lodówce i po wyciagnieniu zawinełam w tasama wate i wsadziłam do doniczki wykiełkował 1/8. ale mała rada migdały nie mogą być z paczki bo te w paczce są wypalane. potrzebne sąświerz z za granicy ja miałam z chorwacji tam to są bajamy xD xD xD xD xD xD xD xD
-
2011/11/13 12:07:00
Te z paczek kiełkują dość często, widziałam w hodowlach innych osób. ;) Zwykle na opakowaniu jest informacja czy migdały są naturalne czy były poddawane jakimś procesom.

Jeśli chodzi o porady na temat roślin, to proszę pisać w komentarzach. Moje gg wolę aby pozostało prywatne. ;)
-
Gość: ania29247, *.dynamic.gprs.plus.pl
2014/06/03 20:31:54
Udało mi się, i na ok. 10 szt. dwie sztuki migdałów zaczęły puszczać. Pojawiły się małe, białe "ogonki". Jak wsadzić je do ziemi, ogonkiem do dołu, czy go góry ? :)
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie