O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Garcinia mangostana - mangostan właściwy.
Mangostan (inne nazwy: garcynia, smaczliwka, żółtopla, żółciecz) jest wiecznie zielonym drzewem, osiąga 6-25 m. Kwiaty są obupłciowe lub rozdzielnopłciowe. Do rozmnażania mangostanu nadają się tylko pełne, duże nasiona, a tracą one żywotność po 5 dniach od wyjęcia z owocu. Przed posadzeniem moczy się je 24 godziny, sadzi się spłaszczoną stroną do dołu, na głębokość 3 grubości nasiona w ziemię torfową z dodatkiem piasku/żwiru. Kiełkowanie następuje po 20-22 dniach. Pierwsze kwitnienie może nastąpić po 7-9 latach, ale roślina może także nie kwitnąć nawet przez 10-20 lat. Średnica owoców wynosi 5-7 cm. Na jeden owoc przeważnie przypada jedno w pełni rozwinięte nasiono. Znajduje się ono w największym z białych segmentów owocu. W poprzednich mangostanach, jakie nabyłam, odbywała się w środku fermentacja miąższu, jak i nasion. Mangostany te są widoczne na ostatnim zdjęciu. Od świeżych owoców odróżnia je brązowy ogonek i twarda, nie uginająca się pod naciskiem palców łupina.
niedziela, 02 sierpnia 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/12/04 22:48:26
Dzień dobry teżmam mangostan.Dzisiaj zadziłem pierwsze nasionko,czy tobie coś wyszło.Jeśli mieszkasz koło Tarnowskich Gór to w Kauflandzie są owoce mangostanu i rambutanu.Prosze o odpowiadż.
-
2009/12/04 22:49:52
sory nie wyszło jestem Nowy. XD
-
Gość: head, *.sta.asta-net.com.pl
2011/04/05 16:59:06
moja ciocia była w chinach i ponoć przywiozła mi tamtejsze owoce sądzę że jest w nich mangostan
-
2011/04/06 20:19:06
Niestety tamte kiełki padły, w tym roku będę próbować na nowo. ;]
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie