O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Owoc figowca pospolitego.
Oto mój nowy nabytek - świeża figa, której parę nasion już posadziłam. Figa z nasiona owocuje po 3-4 latach. Nasiona w sklepowych owocach są często puste, co znaczy że owoce (a właściwie owoce rzekome) nie zostały zapylone. Dorasta do 7-10 m. Owocuje 2 razy w roku. Nasiona najlepiej przykryć cieńką warstwą ziemi, kiełkowanie powinno nastąpić po około 2 tygodniach, jeśli owoc, z którego zostały pobrane był zapylony.


A na dwóch poniższych zdjęciach kolejna figa, tym razem innego gatunku, dużo większa i o jasnym, różowym miąższu. Długość owocu to około 7 cm.


Na kolejnym zdjęciu nasiona 4 innych fig. Tym razem nasiona wybrane z miąższem z owocu rozmoczyłam w wodzie. Do wysiewu wybrałam nasiona, które opadły na dno (co może sugerować, że nie były puste) - była ich zdecydowana mniejszość i największe nasiona z tych, które unosiły się na wodzie.
niedziela, 12 lipca 2009, tropicjungle
Tagi: nasiona figa
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Miśka, *.zdnet.com.pl
2009/09/30 15:10:50
I jak wykiełkowały? Moje doświadczenie z figą to około 20 sadzonek :) porozdawałam po rodzinie i znajomym, zostawiając sobie trzy sadzonki. Nasionka uzyskane z owocu kupionego w zieleniaku wsadziłam do ziemi na cienkiej liginince. Wykiełkowały po około 3 miesiącach dopiero. Młode roslinki wzrastały nierównomiernie i część musiałam wcześniej rozsadzić a inne jak podrosły. Moje figowce to już 1,5 roczne drzewka o wysokosci 50-60cm(w końcu październiku miną dwa lata jak wsadzilam nasionka). Ładnie przezimowały i tylko jedna zrzuciła liście. Na wiosnę tego roku poprzycinałam im czubki i ładnie się rozgałęziły, jednocześnie nie wybujały w górę. Stały na balkonie całe lato. Teraz mam z nimi trochę kłopot bo powinny być przeniesione do chłodnego pomieszczenia a ja mieszkam w bloku i ciężko bedzie znaleźć takowe. Zobaczymy. Chciałabym dochować się owocków bo figowe owoce to wspomnienie z mojego dzieciństwa, gdzie u mojej babci na oknie stała olbrzymia figa z przepysznymi owockami, wypełniająca całą przestrzeń :)Pozdrawiam i życzę powodzonka w hodowli
-
2009/10/02 11:30:06
Gratuluję szczęścia przy wyborze owoców i dobrej ręki do fig. ;) Ja nie miałam na razie tyle szczęścia, nasiona ciągle nie kiełkują, a znajdują się w ziemi już około 2 miesięcy. Jeśli Twoje kiełkowały po 3 miesiącach, to może jeszcze nie jest za późno dla moich nasion... Podjęłabym więcej prób sadzenia ich, lecz niestety mam problem ze znalezieniem owoców w polskich sklepach. Pozdrawiam i życzę dalszego powodzenia z figami. ;]
-
Gość: Daniel Turbo Zielarz , *.mikolow.net
2009/10/17 21:39:56
Witam.Ja zakupiłem figę w supermarkecie i tak z nudy wrzuciłem do doniczki parę nasion i wzeszły mi już po 2-tygodniach....Może dlatego ,że w doniczce rosło już moje piękne mango,które często podlewam i doświetlam.....?
-
2009/10/18 12:35:55
Witaj, dlatego pewnie wzeszły tak szybko, ale i tak najpierw trzeba trafić na figę, której nasiona uległy wcześniejszemu zapyleniu, bo inaczej nasiona te będą niezdatne. :]
-
Gość: Daniel Turbo zielarz , *.mikolow.net
2009/10/18 13:26:50
To miałem wielkie szczęście ,bo wyrosło 9 z 10 nasion.A takie pytanie:Chodzi o mango jeden z liści urósł zniekształcony nie wiem czy mam go odciąć czy zostawić?Pozdrawiam fajna stronka.....:)
-
2009/10/19 10:51:23
Jeśli jest zdrowy, a jego wadą jest tylko dziwny kształt - zostawiłabym go. W końcu to dodatkowa powierzchnia, na której może odbywać się fotosynteza. A jeśli na liściu są jakieś oznaki żerowania szkodników, plamy, itd, wtedy liść najlepiej usunąć i zrobić oprysk...
-
Gość: Daniel Turbo zielarz, *.mikolow.net
2009/10/19 20:23:15
Liść jest zdrowy ma tylko dziwny kształt i takie wybrzuszenia chciałem go usunąć ponieważ napisałaś ,że "papaje zostały zaatakowane przez roztocza z rodziny Eriophyidae i okazały się na nie bardzo mało odporne, pomimo wielokrotnie powtarzanych oprysków nowe liście ciągle rozwijały się poskręcane z wybrzuszeniami na blaszce" Myślałem ,że mam to samo i bałem się ,że przejdzie na inne liście...a teraz już wszystko wiem....dzięki bardzo...
-
2009/10/20 13:10:44
Żeby stwierdzić czy to szkodnik, czy po prostu liść ma jakieś naturalne wady, musiałabym zobaczyć zdjęcie. Chociaż jeśli pozostałe liście mango są zdrowe, nie zaczynają się skręcać, sugeruje to, że albo wszystko jest w porządku, albo szkodnik atakuje tylko młode, delikatne liście. Pozostaje obserwować co będzie z następnymi nowymi liśćmi - jeśli pojawią się jakieś wybrzuszenia, zwijanie się, itp, trzeba będzie zastosować oprysk.

Na przykład u cytrusów można też zaobserwować karłowacenie młodych liści, gdy roślina dostaje na raz za dużo przyrostów i jednocześnie stoi na zbyt słabo oświetlonym stanowisku, ale to raczej dotyczy starszych okazów i nie wiem, czy mango też może reagować w ten sposób.
-
Gość: Daniel Turbo zielarz , *.mikolow.net
2009/10/20 16:35:19
Młode liście są zdrowe i tylko jeden jest dziwny ,a zresztą sama zobacz:
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2d5bf5b99869e8df.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a1bfeaea5409002b.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cea272de115c40c5.html
-
2009/10/20 19:30:03
Wszystkie liście są jak najbardziej ok. Młody liść jest trochę niekształtny, ale nie ma czym się przejmować. ;)
-
Gość: Daniel Turbo zielarz , *.mikolow.net
2009/10/20 21:12:20
Dzięki wielkie za pomoc...Pozdrawiam...;)
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie