O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Tamarillo - hodowla, uprawa.
Cyphomandra betacea kryje się także pod nazwami: tamarillo, pomidor drzewiasty, cyfomandra grubolistna, zgrabka grubolistna, zgrabka burakowata). Należy pobierać nasiona w czarnych otoczkach z dojrzałych owoców, czyli takich o ciemnoczerwonej barwie, bardzo miękkich. Oczyszczone nasiona ze świeżych owoców kiełkują po 3 tygodniach. Aby skrócić kiełkowanie do 4-6 dni, należy przed posadzeniem schładzać oczyszczone, suche nasiona w lodówce przez 24 godziny. Potrzebuje dobrze zdrenowanej, żyznej ziemi, więc najlepiej umieszczać nasiona w torfie z domieszką perlitu lub żwiru z drobnymi kamykami. Na spodzie pojemnika powinna znajdować się warstwa drenażowa. Siewki przesadza się do osobnych doniczek, gdy osiągną 6 cm wysokości.

Tamarillo jest mało wymagające, łatwe w hodowli, szybko rosnące. Wymaga stanowiska słonecznego, toleruje częściowo zacienione. Preferuje temperatury w okolicy 20°C. Wiosną oraz latem najlepiej nawozić nawozem do pomidorów, jeśli liczy się na plony. Wymaga podlewania umiarkowanego. Zimą podlewać skąpo oraz przechowywać w chłodniejszym pomieszczeniu (10-15°C) z dobrym dostępem do światła. Aby zachować zwarty pokrój drzewka i zmusić je do rozkrzewienia się, należy corocznie (najlepiej wiosną) przycinać wszystkie nadmiernie wyciągające się pędy oraz usuwać te, które już owocowały, ponieważ owoce pojawiają się na nowych przyrostach. Cyfomandra nadaje się w naszym klimacie do hodowli w domu, jedynie latem można wystawiać ją na dwór, ma słabą tolerancję na mróz. Gubienie dolnych, starszych liści jest objawem naturalnym. Korzenie rosną raczej płytko. Nie toleruje silnego wiatru, źle reaguje na przesuszenia, nie lubi gorącego i jednocześnie suchego powietrza.

Pochodzi z północnych terenów Ameryki Południowej. Jest to wiecznie zielony, półzdrewniały krzew dorastający do wysokości 2-3 m. Przy odpowiednim traktowaniu owocuje pierwszy raz po 18-24 miesiącach przez następne 5-12 lat. Owoce dojrzewają w ciągu 3 miesięcy. Jest jednopienne (kwiaty męskie i żeńskie występują na jednej roślinie), wiatropylne.
czwartek, 11 czerwca 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie