O tropikalnych, śród­ziem­no­mor­skich i innych egzotycznych roślinach hodowanych w klimacie umiarkowanym, otrzymywanych z nasion.
Blog > Komentarze do wpisu
Passiflora - hodowla, uprawa.
Gatunki Passiflory są zwane także męczennicami jadalnymi lub marakujami. Nasiona pobieramy z owoców, których skórka ma brązową (Passiflora ligularis), purpurową (Passiflora edulis purpurowa) lub żółtą (Passiflora edulis flavicarpa) barwę i łatwo ugina się pod palcami. Nasiona posadzone od razu po wyjęciu z dojrzałego owocu kiełkują po 10-20 dniach. Przechowywane nasiona mają mniejszą zdolność do kiełkowania. Podłoże powinno zawierać dużo organicznej materii, może składać się z torfu, kory z drzew iglastych, piasku i gliny w proporcjach 4:2:1:1. Ziemia nie może być zasadowa, więc najlepiej podlewać odstaną mieszanką wody kranowej z wodą przegotowaną lub zakwaszać wodę kranową specjalnymi preparatami. Sadzić na głębokość 1-3 cm. Umieścić w bardzo jasnym miejscu. Można przesadzać do osobnych pojemników, gdy siewki osiągną 30 cm długości.

Powinna być hodowana w pełnym słońcu, więc byłoby dobrze, aby wiosną i latem stała na dworze. Im większa jest ekspozycja rośliny na słońce, tym częściej trzeba spryskiwać ją wodą. Wiosną należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej w pełni organicznymi. Większość gatunków marakui nie jest odporna na mrozy. Zimą należy zapewnić Passiflorze ligularis temperaturę w okolicy 15°C, lecz nie niższą niż 13°C. Passiflora edulis powinna zimować w temperaturze 6-8°C. Zimą należy zapewnić roślinom także jasne pomieszczenie i dość mocno ograniczyć podlewanie. W Marcu możemy wnieść rośliny do cieplejszego pomieszczenia, ponieważ wtedy zaczynają rozwijać się nowe pędy. Passiflory przesadza się także w Marcu, co 2-3 lata. Przed wybudzeniem się rośliny z zimowego spoczynku (na początku Marca) należy przyciąć wszystkie pędy o 1/3 lub półroczne siewki na wysokości 10-15 cm od ziemi, czyli nad 4-8 oczkiem. Wspomaga to rozkrzewianie się i przyspiesza czas pierwszego kwitnienia. Jesienią, po dojrzeniu owoców można także skrócić zbyt długie pędy. Marakuja, jako pnącze, posiada wąsy. Nie należy dopuścić to tego, aby wąsy oplątywały pędy, ponieważ to osłabia kwitnienie. Należy zapewnić roślinie podpory i w razie potrzeby przywiązywać do nich pędy. Korzenie rosną płytko, więc roślina czerpie duże korzyści z organicznej wyściółki na wierzchu podłoża. Podlewać należy regularnie, ziemia powinna być stale wilgotna podczas owocowania.

Pochodzi z górskich rejonów Meksyku i Ameryki Środkowej. Passiflora jest pnączem, potrzebuje podpory do wspinania się, jest szybko rosnąca, posiada duże ozdobne kwiaty, które pozostają otwarte przez maksymalnie 2 dni. Roślina kwitnie po raz pierwszy po 1-3 latach. Aby powstały owoce, kwiaty Passiflory ligularis muszą zostać zapylone ręcznie, ponieważ nie są samopylne. Kwiaty innych odmian, pomimo samopylności, zapyla się ręcznie z uwagi na budowę kwiatów. Owoce dojrzewają 70-80 dni po zapyleniu.
czwartek, 11 czerwca 2009, tropicjungle
TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: Dawid, *.olsztyn.vectranet.pl
2009/06/30 10:51:47
Chciałbym zasadzić marakuje ale czy naprawdę trzeba aż tyle składników na ziemie a nie mógł by być tylko torf wymieszany z piaskiem albo żwirkiem?
-
2009/07/02 23:39:24
Może być torf + żwir w proporcji 2:1, ale po wykiełkowaniu i ukształtowaniu się pierwszych liści najlepiej nasypać trochę drobno pokruszonej kory na wierzch gleby, aby zakwasić ziemię - granadille będą lepiej rosnąć. ;]
-
Gość: grylcia1949, *.dynamic.chello.pl
2011/04/27 13:16:22
W lutym wysiałam passiflorę aby następnie przenieść na balkon. Czy ona naprawdę w tym roku nie zakwitnie. Chciałam ją potraktować jako jednoroczną roślinę kwitnącą na balkonowej pergoli
-
2011/04/28 08:10:15
W tym roku raczej na pewno nie zakwitnie, musialaby mnie idealne warunki, doświetlanie odpowiednim światłem, itp, żeby tak szybko zakwitła.
-
2011/04/28 08:10:40
*musiałaby mieć
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/07/26 10:46:28
Ja wysiałam 13 nasion passiflory z niedojrzałego owocu.
Wszystkie 13 wykiełkowało po niecałym miesiącu i teraz rośnie sobie zdrowo, i bez żadnego problemu.
Dodam, iż do wysiewu użyłam zwykłej ziemi ogrodowej i utrzymywałam stałą wilgoć w doniczce.
-
Gość: sinuhe, *.stk.vectranet.pl
2011/08/16 00:53:42
Witam. Ja kupilem dwie,dosc nedzne sadzonki (ok.20 cm.)w Lidlu i to w obnizce cen.Bez zbytniej wiary posadzilem je w niewielkich doniczkach na balkonie.Rosly sobie jednak i dzis zakwitl pierwszy z wielu,jak zauwazylem,pakow..Kwitl na moich oczach jak na filmie przyrodniczym. Podejrzewam,ze to passiflora granadilla.Kwiat ma bialo-zielonkawe platki i fioletowa wloskowata koronke. Moze mi Ktos poradzic w jaki sposob kwiaty zapylic recznie?
-
Gość: magalenka, *.dsl.dynamic.t-mobile.pl
2011/08/26 22:27:12
miękkim pędzelkiem najlepiej
-
Gość: domino, *.lodz.mm.pl
2012/01/31 16:41:20
Witam, Ja mam passiflorę kupioną w OBI, pięknie kwitnie i owocuje, niestety owoce są puste w środku, wiecie może dlaczego?? I co zrobić, żeby były pełne? Pozdrawiam
-
2012/04/16 18:23:16
domino, w jakim sensie owoce są puste w środku? Może to kwestia złego zapylenia, powinieneś przenieść pyłki wacikiem lub pędzelkiem z pręcików na słupek.
-
Gość: TERESA, *.centertel.pl
2013/03/16 12:03:58
Witam! moja passiflora ma ok.4 lata.Kwitła ładnie,a teraz zawiązuje pąki kwiatowe i wszystkie jej opadają.Rośnie w mieszkaniu na południowym parapecie,jest zraszana i regularnie podlewana i staram się,by wasy nie oplątywały pędów. Jaka może by przyczyna nie rozwijania się kwiatów?
-
Gość: przemo, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/08/10 23:53:53
w telewizji Domo mówił ogrodnik aby przycinać chaczyki rośliny powinna bardziej zakwitnąć
-
Gość: dżar, *.aztw.cable.virginm.net
2015/10/09 09:15:00
Rok temu kupiłam sadzonkę w lidlu. Niezbyt okazalą. Posadziłam w pierwszej lepszej torfowej ziemi jaką dostałam w tym samym sklepie. Pnie się jak szalona po ścianie (posadzilam ja w ogrodzie ) W tym roku zakwitla, ma mnóstwo pąków, póki co kwiaty tylko 2. Piękne! !!! Jeden zamknął się po 3 dniach drugi nadal kwitnie i cieszy moje oczy. Klimat angielski jej sprzyja najwidoczniej.
-
Gość: Gerard, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2017/09/21 22:43:08
Odpowiedział bym na wszystkie wasze pytanie w związku z uprawą, ale patrząc na daty to zupełnie nie ma sensu.
-
Gość: esterewa, *.dynamic.chello.pl
2018/01/06 10:31:22
A może jednak ma sens. Po zjedzeniu kilku owoców marakui ma dużo nasion. Mają ok tygodnia. Czekałam aż przeschną. Teraz nie wiem co dalej czy czekać do wiosny ( więcej słońca) czy wysiać już i na parapet?
-
Gość: 2tropic, *.play-internet.pl
2018/02/16 11:04:27
Zdecydowanie! Kupiłem na przecenie dojrzałą grenadille i mam trochę nasionek, wszystkie wskazówki się przydadzą :D
Szukaj roślin i nasion:jak zrobic licznik

statystyka
Wszystkie teksty i zdjęcia na tej stronie są moją własnością (jeśli nie zostało zaznaczone inaczej) i rozpowszechnianie ich jako swoich jest zabronione. Nie zezwalam na umieszczanie reklam sklepów internetowych w komentarzach.

W sprawie wymiany linkami i programów partnerskich proszę o kontakt na mail.
RSS wpisy

Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie